eToys - en to vi translation catalogue (744 entries)

en: A count of my embedded objects that want to act as pins for connections
vi: Một số đếm các đối tượng nhúng muốn làm ghim cho kết nối

en: A graphic for the current frame
vi: Một đồ họa cho khung hiện tại

en: A morph with the last frame
vi: Một biến thái với khung cuối cùng

en: A number representing the current position of the knob.
vi: Một con số đại diện vị trí hiện tại của nút.

en: A number representing the current position of the movie/sound.
vi: Một con số đại diện vị trí hiện tại của phim/nhạc.

en: A number representing the volume of the movie.
vi: Một con số đại diện âm lượng của phim.

en: A string rendition of myself
vi: Một bản vẽ mình dưới dạng chuỗi

en: Add a vertex at my current cursor position
vi: Thêm một đỉnh vào vị trí con trỏ hiện thời

en: Add a vertex at the beginning of my vertices list
vi: Thêm một đỉnh vào đầu của danh sách đỉnh

en: Add a vertex to the end of my vertices list
vi: Phụ thêm một đỉnh vào danh sách đỉnh

en: Add the object at the beginning of my contents list.
vi: Thêm đối tượng vào đầu của danh sách nội dung của mình.

en: Add the object to my contents
vi: Thêm đối tượng vào nội dung của mình

en: Add the object to my contents at my current cursor position
vi: Thêm đối tượng vào nội dung của mình ở vị trí con trỏ hiện thời

en: Add the object to the end of my contents list.
vi: Phụ thêm đối tượng vào danh sách nội dung của mình.

en: All my characters except the first one
vi: Tất cả các ký tự của tôi trừ cái đầu tiên

en: Alpha value of my color from 0 to 1.0 as float
vi: Giá trị anfa của màu mình (từ 0 đến 1.0) với điểm phù động

en: Blue value of my color from 0 to 1.0 as float
vi: Giá trị màu xanh của màu mình (từ 0 đến 1.0) với điểm phù động

en: Boolean
vi: Luận lý

en: BorderStyle
vi: Kiểu viền

en: Brightness value of my color from 0 to 100 as float
vi: Giá trị độ sáng của màu mình (từ 0 đến 100) với điểm phù động

en: Bring all out-of-container subparts back into view.
vi: Hiển thị lại tất cả các phần phụ bên ngoài đồ chứa.

en: Button 1 pressed
vi: nút 1 được ấn

en: Button 2 pressed
vi: nút 2 được ấn

en: ButtonPhase
vi: Giai đoạn nút

en: Change the heading of the object by the specified amount
vi: Điều chỉnh tiêu đề của đối tượng theo giá trị chỉ định

en: Clear all the pen trails in the interior.
vi: Xoá tất cả các vết bút bên trong.

en: Clear the graph of current contents
vi: Xoá trống đồ thị, gỡ bỏ nội dung hiện có

en: Color
vi: Màu

en: Create a new card
vi: Thêm một thẻ mới

en: CustomEvents
vi: Sự kiện tự chọn

en: Delete all pages in the scraps book
vi: Xoá mọi trang trong sách thu thập

en: Delete the current card
vi: Xoá thẻ hiện tại

en: Dial a telephone number
vi: Quay một số điện thoại

en: Display the world as a blueprint
vi: Hiển thị thế giới dưới dạng bản thiết kế

en: Display the world normally
vi: Hiển thị thế giới như bình thường

en: Go to the first card of the current background
vi: Đi về thẻ đầu tiên của nền hiện tại

en: Go to the first card of the entire stack
vi: Đi về thẻ đầu tiên của toàn bộ đống

en: Go to the last card of the current background
vi: Đi tới thẻ cuối cùng của nền hiện tại

en: Go to the last card of the entire stack
vi: Đi tới thẻ cuối cùng của toàn bộ đống

en: Go to the next card
vi: Đi tới thẻ kế tiếp

en: Go to the previous card
vi: Trở về thẻ trước đó

en: Graphic
vi: Đồ họa

en: Green value of my color from 0 to 1.0 as float
vi: Giá trị màu lục của màu mình (từ 0 đến 1.0) với điểm phù động

en: Hide the navigation bar at the top of the screen
vi: Ẩn thanh tìm đường tại đầu màn hình

en: Horizontal resizing
vi: Đổi kích cỡ chiều ngang

en: How long vertices are within me
vi: Chiều dài đỉnh bên trong

en: How many characters I have
vi: số các ký tự thuộc về tôi

en: How many elements are within me
vi: Bao nhiêu phần tử bên trong mình

en: How many pages here are in the book
vi: Bao nhiêu trang trong cuốn sách này

en: How many vertices are within me
vi: Bao nhiêu đỉnh bên trong

en: How the picture should change when the heading is modified
vi: Khi tựa đề bị sửa đổi, hình ảnh nên thay đổi như thế nào

en: If true, only whole numbers are used as values; if false, fractional values are allowed.
vi: Nếu đúng thì giá trị là số nguyên, sai thì cho phép giá trị phân số.

en: ImageResolution
vi: Độ phân giải ảnh

en: Initiate painting of a new object in the standard playfield.
vi: Khởi đầu sơn một đối tượng mới trong vùng phát tiêu chuẩn.

en: Length of this movie in number of frames
vi: Chiều dài của phim này theo số các khung

en: Length of this movie in seconds
vi: Chiều dài của phim này theo giây

en: Lift the pens on all the objects in my interior.
vi: Nâng các bút lên đối với tất cả các đối tượng bên trong mình.

en: List direction
vi: Hướng danh sách

en: Load a sine wave as the current graph
vi: Nạp một sóng sin làm đồ thị hiện thời

en: Load the specified sound into the current graph
vi: Nạp âm thanh đã ghi rõ vào đồ thị hiện thời

en: Lower the pens on all the objects in my interior.
vi: Hạ các bút xuống đối với tất cả các đối tượng bên trong mình.

en: Make my picture be the one I remember in my baseGraphic
vi: Làm hình ảnh của tôi là ảnh ghi nhớ trong Ảnh Cơ Bản

en: Make the specified sound
vi: Phát âm thanh đã ghi rõ

en: Me or my outermost container
vi: Mình hay bộ bao bọc ngoài cùng mình

en: Moves the object forward in the direction it is heading
vi: Đẩy đối tượng đi tiếp về hướng hiện thời

en: My hash value
vi: GIá trị duy nhất của mình

en: My physical size
vi: Kích cỡ vật lý của mình

en: My total length
vi: Tổng chiều dài của mình

en: Number
vi: Số

en: Open a dialog to configure the video device
vi: Mở một hộp thoại để cấu hình thiết bị phim

en: Open up an Explorer on this object
vi: Mở một Trình Khám Hiểm về đối tượng này

en: Patch
vi: Đắp vá

en: Play the current graph as a sound
vi: Phát đồ thị hiện thời dưới dạng âm thanh

en: Play until the given position, then stop
vi: Phát đến vị trí đưa ra, ở đó dừng

en: Player
vi: Bộ phát

en: Point
vi: Điểm

en: Prints a description of the object directly to the screen
vi: In trực tiếp vào màn hình một mô tả về đối tượng

en: Prints a description of the object to the Transcript
vi: In vào Bản Ghi một mô tả về đối tượng

en: Put up a pre-debug notifier
vi: Hiển thị một thông báo sẵn gỡ rối

en: Put up message box for the user
vi: Hiển thị một hộp thông điệp cho người dùng

en: Red value of my color from 0 to 1.0 as float
vi: Giá trị màu đỏ của màu mình (từ 0 đến 1.0) với điểm phù động

en: Remove a vertex at the vertex cursor
vi: Gỡ một đỉnh khỏi con trỏ đỉnh

en: Remove all elements from the playfield
vi: Gỡ bỏ mọi phần tử khỏi vùng phát

en: Remove all vertices but my current cursor position vertex
vi: Gỡ bỏ mọi đỉnh trừ đỉnh ở vị tri con trỏ hiện tại

en: Remove the vertex at my current cursor position
vi: Gỡ bỏ đỉnh ở vị trí con trỏ hiện tại

en: Reverse the graph
vi: Đảo ngược đồ thị

en: Rewind the movie/sound
vi: Tua lại phim/nhạc

en: Saturation value of my color from 0 to 100 as float
vi: Giá trị độ bão hoà của màu mình (từ 0 đến 100) với điểm phù động

en: ScriptName
vi: Tên văn lệnh

en: Send a message to all graph predecessors
vi: Gửi một thông điệp cho tất cả các đồ thị đi trước

en: Send a message to all graph successors
vi: Gửi một thông điệp cho tất cả các đồ thị đi sau

en: Send a message to all of my embedded objects
vi: Gửi một thông điệp cho tất cả các đối tượng nhúng của mình

en: Send a message to all of my embedded objects that want to act as pins for connections
vi: Gửi một thông điệp cho tất cả các đối tượng nhúng của mình mà muốn làm ghim cho kết nối

en: Send a message to all the connectors whose destination end is connected to me
vi: Gửi một thông điệp cho tất cả các bộ kết nối có cuối đích được kết nối đến mình

en: Send a message to all the connectors whose source end is connected to me
vi: Gửi một thông điệp cho tất cả các bộ kết nối có cuối nguồn được kết nối đến mình

en: Send a message to all the objects inside the playfield
vi: Gửi một thông điệp cho tất cả các đối tượng bên trong vùng phát

en: Set the trail style for pens of all objects within
vi: Lập kiểu dáng dấu vết cho bút của mọi đối tượng bên trong

en: Show the navigation bar at the top of the screen
vi: Hiển thị thanh tìm đường tại đầu màn hình

en: Shuffle the contents of the playfield
vi: Xáo trộn nội dung của vùng phát

en: Shuffle the vertices
vi: Trộn các đỉnh

en: Sound
vi: Âm thanh

en: Start playing the movie/sound
vi: Bắt đầu phát phim/nhạc

en: Stop playing the movie/sound
vi: Dừng phát phim/nhạc

en: String
vi: Chuỗi

en: Tells whether the smallest value is at the top/left (descending = false) or at the bottom/right (descending = true)
vi: Ngụ ý nếu giá trị nhỏ nhất nằm ở góc trên bên trái (giảm dần = sai) hoặc ở góc dưới bên phải (giảm dần = đúng)

en: The Player at my first end
vi: Người chơi ở đầu thứ nhất của tôi

en: The Player at my second end
vi: Người chơi ở đầu thứ hai của tôi

en: The X coordinate of my first end
vi: Toạ độ X của đầu thứ nhất của tôi

en: The X coordinate of my midpoint
vi: Toạ độ X của điểm giữa

en: The X coordinate of my second end
vi: Toạ độ X của đầu thứ hai của tôi

en: The Y coordinate of my first end
vi: Toạ độ Y của đầu thứ nhất của tôi

en: The Y coordinate of my midpoint
vi: Toạ độ Y của điểm giữa

en: The Y coordinate of my second end
vi: Toạ độ Y của đầu thứ hai của tôi

en: The amount of displacement
vi: Khoảng dịch chuyển

en: The angle between the positive x-axis and the vector connecting the origin to the object's position
vi: Góc giữa trục x dương và véc-tơ kết nối gốc với vị trí của đối tượng

en: The angle of my forward direction without rotating myself
vi: Góc của hướng phía trước mà không tự xoay

en: The angle to another turtle
vi: Góc đến một con rùa khác

en: The angle, in degrees, that my heading vector makes with the positive x-axis
vi: Góc, theo độ, được làm bởi trục x dương và véc-tơ hướng về của mình

en: The angular displacement
vi: Độ dịch chuyển góc

en: The blue component in specified patch.
vi: Thành phần màu xanh trong đắp vá chỉ định.

en: The bottom edge
vi: Cạnh dưới

en: The brightness under the center of the object
vi: Độ sáng dưới tâm của đối tượng

en: The cell inset
vi: Ô dát

en: The character at the my cursor position
vi: Ký tự ở vị trí con trỏ của tôi

en: The characters in my contents
vi: Các ký tự trong nội dung của tôi

en: The characters of the objects inside me, laid end to end
vi: Những ký tự của các đối tượng bên trong mình, được nối chuỗi

en: The color hue of the data
vi: Sắc màu của dữ liệu

en: The color of the background behind the text
vi: Màu của nền ở sau đoạn văn

en: The color of the drop shadow
vi: Màu của bóng thả

en: The color of the object
vi: Màu của đối tượng

en: The color of the object's border
vi: Màu của viền đối tượng

en: The color of the slider
vi: Màu của thanh trượt

en: The color of the text
vi: Màu của văn bản

en: The color under the center of the object
vi: Màu dưới tâm của đối tượng

en: The current cursor location, wrapped back to the beginning if appropriate
vi: Vị trí con trỏ hiện tại, cuộn vòng về đầu nếu thích hợp

en: The distance to another object
vi: Khoảng cách tới một đối tượng khác

en: The distance to another turtle
vi: Khoảng cách tới một con rùa khác

en: The distance to sample the values for calculating highest gradient.
vi: Khoảng cách theo đó cần lấy mẫu giá trị để tính dốc cao nhất.

en: The factor by which the object is magnified
vi: Hệ số theo đó đối tượng được phóng to

en: The factor by which the tool magnifies whatever it is looking at
vi: Hệ số theo đó công cụ phóng đại đích

en: The first character in my contents
vi: Ký tự đầu tiên trong nội dung của tôi

en: The first object in my contents
vi: Đối tượng thứ nhất trong nội dung của mình

en: The flag that governs the visibility of turtle
vi: Cờ mà hiện/ẩn con rùa

en: The graphic comprising the current pen trails.
vi: Đồ họa gồm các dấu vết bút hiện thời.

en: The graphic shown in the background of this object
vi: Ảnh được hiển thị trong nền của đối tượng này

en: The green component in specified patch.
vi: Thành phần màu lục trong đắp vá chỉ định.

en: The heading I would need to have to face directly toward another object
vi: Vị trí phương hướng để chỉ trực tiếp tới một đối tượng khác

en: The height
vi: Chiều cao

en: The highlight color for the navigator bar
vi: Màu tô sáng cho thanh tìm đường

en: The horizontal displacement
vi: Độ dịch chuyển ngang

en: The horizontal scrolling stride when data is going off the edget.
vi: Bước cuộn theo chiều ngang khi dữ liệu ra cạnh.

en: The index of the chosen element
vi: Chỉ mục của phần tử đã chọn

en: The index of the chosen vertex of vertices
vi: Chỉ mục của đỉnh đã chọn

en: The last character in my contents
vi: Ký tự cuối cùng trong nội dung của tôi

en: The last unhandled keystroke
vi: Động tác gõ phím cuối cùng chưa được quản lý

en: The last value obtained
vi: Giá trị cuối cùng được lấy

en: The layout inset
vi: Bố trí dát

en: The left edge
vi: Cạnh bên trái

en: The length
vi: Chiều dài

en: The length of the vector connecting the origin to the object's position
vi: Chiều dài của véc-tơ kết nối gốc với vị trí của đối tượng

en: The list centering
vi: Đặt danh sách vào giữa

en: The luminance under the center of the object
vi: Độ trưng dưới tâm của đối tượng

en: The maximum of the range drawn in the graph
vi: Phạm vi tối đa được vẽ trên đồ thị

en: The minimum of the range drawn in the graph
vi: Phạm vi tối thiểu được vẽ trên đồ thị

en: The name by which I am known
vi: Tên được biết về mình

en: The name for the subtitles file
vi: Tên cho tập tin phụ đề

en: The name for the video file
vi: Tên cho tập tin phim

en: The name of the arrow at my first end
vi: Tên của mũi tên ở đầu thứ nhất của tôi

en: The name of the arrow at my second end
vi: Tên của mũi tên ở đầu thứ hai của tôi

en: The name of the class of the object
vi: tên của hạng của đối tượng

en: The number of connectors whose destination end is connected to me
vi: Số các bộ kết nối có cuối đích được kết nối đến mình

en: The number of connectors whose source end is connected to me
vi: Số các bộ kết nối có cuối nguồn được kết nối đến mình

en: The number of pages in the scraps book.
vi: Số các trang trong sách thu thập

en: The number represented by my contents
vi: Số đại diện bởi nội dung của tôi

en: The number represented when the knob is at the left or top of the slider; the smallest value returned by the slider.
vi: Con số đại diện khi nút ở bên trái hay bên trên thanh trượt; giá trị nhỏ nhất trả lại bởi thanh trượt.

en: The number represented when the knob is at the right or bottom of the slider; the largest value returned by the slider.
vi: Con số đại diện khi nút ở bên phải hay bên dưới thanh trượt; giá trị lớn nhất trả lại bởi thanh trượt.

en: The ordinal number of the current card
vi: Số đếm của thẻ hiện tại

en: The ordinal number of the current page
vi: Số đếm của trang hiện tại

en: The picture currently being worn
vi: Hình ảnh đang được mang

en: The picture originally painted for this object, but can subsequently be changed via menu or script
vi: Hình ảnh được sơn gốc cho đối tượng này, nhưng cũng có thể được thay đổi về sau thông qua trình đơn hay văn lệnh

en: The position among my characters that replacement text would go
vi: Trong các ký tự của tôi, vị trí nên chèn chuỗi thay thế

en: The position of the object, expressed as a point
vi: Vị trí của đối tượng, được đại diện theo điểm

en: The rate for the decay function.
vi: Tỷ lệ của hàm phân huỷ.

en: The rate for the diffusion function.
vi: Tỷ lệ của hàm khuếch tán.

en: The red component in specified patch.
vi: Thành phần màu đỏ trong đắp vá chỉ định.

en: The right edge
vi: Cạnh bên phải

en: The sample value at the current cursor location
vi: Giá trị lấy mẫu ở vị trí con trỏ hiện tại

en: The saturation under the center of the object
vi: Độ bão hoà dưới tâm của đối tượng

en: The second color used when gradientFill is in effect
vi: Màu thứ hai được dùng khi gradientFill (tô đầy chuyển sắc) có hiệu ứng

en: The style of the object's border
vi: Kiểu dáng của viền đối tượng

en: The top edge
vi: Cạnh trên

en: The vertical displacement
vi: Độ dịch chuyển dọc

en: The width
vi: Chiều rộng

en: The width of the main part of the Connector
vi: Độ rộng của phần chính của bộ kết nối

en: The width of the object's border
vi: Chiều rộng của viền đối tượng

en: The wording on the button
vi: Chuỗi chữ trên cái nút

en: The x coodinate value at the vertex cursor
vi: Giá trị toạ độ x ở con trỏ đỉnh

en: The x coordinate
vi: Toạ độ x

en: The x coordinate of rotation center in parent's coordinate system.
vi: Toạ độ x của tâm xoay trong hệ thống toạ độ của cha.

en: The x coordinate of the mouse pointer
vi: Toạ độ X của con trỏ chuột

en: The y coodinate value at the vertex cursor
vi: Giá trị toạ độ y ở con trỏ đỉnh

en: The y coordinate
vi: Toạ độ y

en: The y coordinate of rotation center in parent's coordinate system.
vi: Toạ độ y của tâm xoay trong hệ thống toạ độ của cha.

en: The y coordinate of the mouse pointer
vi: Toạ độ Y của con trỏ chuột

en: TrailStyle
vi: Kiểu vết

en: True if I am displaying a cursor and listening for keystrokes
vi: Đúng nếu hiển thị con trỏ và lắng nghe cú nhấn phím

en: Unhide all hidden objects.
vi: Hiển thị lại tất cả các đối tượng bị ẩn.

en: Vertical resizing
vi: Đổi kích cỡ chiều dọc

en: Video brightness
vi: Độ sáng phim

en: Video contrast
vi: Độ tương phản phim

en: Video resolution
vi: Độ phân giải phim

en: When the script should fire
vi: Khi nào nên khởi chạy văn lệnh

en: Whether I am drawn as a smooth curve
vi: Vẽ dạng đường cong mịn hay không

en: Whether I am limited to horizontal and vertical segments
vi: Bị hạn chế thành chỉ đoạn theo chiều ngang và dọc hay không

en: Whether I should be act as a pin for connections when embedded in another object
vi: Mình có nên làm ghim cho kết nối hay không khi nhúng trong một đối tượng khác

en: Whether a drop of a value tile, such as "car's x", on the desktop, should produce a watcher for that value
vi: Nếu việc thả vào màn hình nền một gạch lát giá trị (v.d. « car's x ») nên tạo một bộ theo dõi cho giá trị đó, hay không

en: Whether a drop shadow is shown
vi: Có nên hiển thị một bóng thả hay không

en: Whether a gradient fill should be used
vi: Có nên dùng chức năng tô đầy dài màu hay không

en: Whether a simple mouse-drag on this object should allow it to be picked up
vi: Một cú kéo chuột đơn giản trên đối tượng này có nên cho phép lấy nó hay không

en: Whether an object hitting the edge of the screen should be kept "fenced in", rather than being allowed to escape and disappear
vi: Nếu một đối tượng gặp cạnh màn hình thì nên tùy theo giới hạn hoặc có thể thoát ra

en: Whether corners should be rounded
vi: Góc nên được làm tròn hay không

en: Whether drop is enabled
vi: Cho phép thả hay không

en: Whether objects embedded in me may be used as connection pins
vi: Đối tượng nhúng trong mình có thể được dùng làm ghim kết nối hay không

en: Whether or not the pointer should show the cursor location
vi: Con trỏ nên hiển thị vị trí của con chạy hay không

en: Whether or not the pointer should track the cursor location
vi: Con trỏ nên theo dõi vị trí của con chạy hay không

en: Whether or not to clip my submorphs
vi: Có nên trích các biến thái ra hay không

en: Whether page controls are showing in the book
vi: Điều khiển trang hiển thị trong cuốn sách hay không

en: Whether page controls are shown at the top of the book
vi: Điều khiển trang hiển thị ở đầu của cuốn sách hay không

en: Whether page controls are shown in short form
vi: Điều khiển trang hiển thị theo kiểu ngắn hay không

en: Whether pen trails should reflect small movements within the same tick or only should integrate all movement between ticks
vi: Dấu vết bút có nên phản ánh sự di chuyển nhỏ bên trong cùng một nhịp, hoặc chỉ nên hợp nhất toàn bộ di chuyển giữa hai nhịp

en: Whether scripts should continue to run while you're using the painting system
vi: Nếu văn lệnh nên tiếp tục chạy trong khi bạn sử dụng hệ thống sơn, hay không

en: Whether the default green halo handle (at the top right of the halo) should, for scripted objects, be the olive-green handle, signifying that use will result in a sibling instance.
vi: Nếu móc quầng màu lục mặc định (ở góc trên bên phải quầng) đối với đối tượng được văn lệnh điều khiển nên là móc màu lục vàng thì ngụ ý sử dụng có kết quả là một bản sao thể hiện cùng cấp, hay không.

en: Whether the display scale is relative to the actual maximum and minimum values in data
vi: Tỷ lệ hiển thị có tương đối với giá trị tối đa và tối thiểu thật trong dữ liệu không

en: Whether the gradient fill, if used, should be radial
vi: Chức năng tô đầy chuyển sắc (nếu dùng) nên có kiểu toả tròn hay không

en: Whether the handles are showing
vi: Móc hiển thị hay không

en: Whether the line is curved
vi: Đường uốn hay không

en: Whether the line is opened
vi: Đường vẫn mở hay không

en: Whether the morph is in auto-extent mode
vi: Biến thái ở chế độ tự động quy mô hay không

en: Whether the movie/sound is being played
vi: Phim/nhạc đang được phát không

en: Whether the movie/sound will play in an endless loop
vi: Phim/nhạc sẽ lặp lại vô hạn không

en: Whether there are any pen trails on the playfield
vi: Có dấu vết bút trong vùng phát hay không

en: Whether this is resistant to easy removal via the pink X halo handle.
vi: Cái này có chống lại được gỡ bỏ dễ dàng thông qua móc quầng X màu hồng hay không.

en: Whether this object should be blind to all input
vi: Đối tượng này có nên lờ đi đầu vào nào hay không

en: Whether tiles representing a player should be suppressed in Viewers and Scriptors belonging to that player
vi: Nếu gạch lát đại diện một bộ phát thì nên bị thu hồi trong trình xem và đồ văn lệnh thuộc về bộ phát đó, hay không

en: Whether to allow "custom events" in etoys.
vi: Có nên cho phép « sự kiện tự chọn » trong etoys hay không.

en: Whether to use the Vector vocabulary with etoy scripting in this project
vi: Có nên sử dụng từ vựng véc-tơ trong văn lệnh etoy của dự án này, hay không

en: Which direction the object is facing.  0 is straight up
vi: Đối tượng quay về hướng nào. 0 thì quay về hướng lên thẳng.

en: Wrap direction
vi: Hướng cuộn vòng

en: act when
vi: làm khi

en: add a label at my middle
vi: thêm một nhãn vào ở giữa tôi

en: add a vertex at beginning
vi: thêm đỉnh đâu

en: add a vertex at end
vi: thêm đỉnh cuối

en: add label
vi: thêm nhãn

en: add my image to the pen trails
vi: thêm ảnh của mình vào các vết bút

en: add my image to the pen trails and go away
vi: thêm ảnh của mình vào các vết bút và biến mất

en: add patch to display list
vi: thêm đắp vá vào danh sách hiển thị

en: add to patch display list
vi: thêm vào danh sách hiển thị đắp vá

en: add to turtle display list
vi: thêm vào danh sách hiển thị rùa

en: add turtle to display list
vi: thêm rùa vào danh sách hiển thị

en: align after
vi: sắp hàng đẳng sau

en: all but first
vi: tất cả trừ cái thứ nhất

en: allow etoy user custom events
vi: cho phép sự kiện tự chọn etoy

en: allowing chord
vi: cho phép hợp âm

en: allows connection to embedded pins
vi: cho phép kết nối đến ghim nhúng

en: amount
vi: số lượng

en: an empty script
vi: một văn lệnh trống

en: angle
vi: góc

en: angle to
vi: góc đến

en: as object
vi: là đối tượng

en: auto extent
vi: tự động quy mô

en: background color
vi: màu nền

en: base graphic
vi: ảnh cơ bản

en: basic
vi: cơ bản

en: batch pen trails
vi: vết bút bó

en: be locked
vi: bị khoá

en: bearing to
vi: vị trí phương hướng tới

en: blue
vi: xanh

en: blue component from
vi: thành phần màu xanh từ

en: blue component in
vi: thành phần màu xanh trong

en: blue component into
vi: thành phần màu xanh thành

en: book navigation
vi: di chuyển qua sách

en: border color
vi: màu viền

en: border style
vi: kiểu viền

en: border width
vi: độ rộng viền

en: bottom
vi: dưới

en: bottom edge mode
vi: chế độ cạnh dưới

en: bounce
vi: nảy về

en: bounce off the edge if hit
vi: bị đánh thì nảy ra cạnh

en: bounce on
vi: nảy trên

en: brightness
vi: độ sáng

en: brightness under
vi: độ sáng dưới

en: button
vi: nút

en: button1
vi: nút1

en: button2
vi: nút2

en: camera point
vi: điểm máy quay

en: card number
vi: số thứ tự thẻ

en: cell inset
vi: ô dát

en: character at cursor
vi: ký tự dưới con trỏ

en: characters
vi: ký tự

en: class name
vi: tên hạng

en: clear
vi: rõ

en: clear all patch
vi: gột mọi đắp vá

en: clear all pen trails
vi: xoá tất cả các vết bút

en: clear all pen trails in my containing playfield
vi: xoá tất cả các vết bút trong vùng chơi chứa của mình

en: clear pen trails
vi: xoá vết bút

en: clear the patch display list
vi: xoá sạch danh sách hiển thị đắp vá

en: clear the turtle display list
vi: xoá sạch danh sách hiển thị rùa

en: clip submorphs
vi: trích biến thái phụ ra

en: collections
vi: bộ sưu tập

en: color
vi: màu

en: color  sees
vi: màu  thấy

en: color & border
vi: màu và viền

en: color from patch
vi: màu từ đắp vá

en: color to patch
vi: màu thành đắp vá

en: color under
vi: màu dưới

en: cone position
vi: vị trí nón

en: configure video device
vi: cấu hình thiết bị phim

en: connections to me
vi: kết nối đến mình

en: connector
vi: bộ kết nối

en: containing object
vi: chứa đối tượng

en: contrast
vi: độ tương phản

en: copy
vi: chép

en: count
vi: đếm

en: cursor
vi: con chạy

en: cut off level
vi: mức giới hạn

en: data color
vi: màu dữ liệu

en: decay
vi: phân huỷ

en: decay patch variable
vi: biến đắp vá phân huỷ

en: delete card
vi: xoá thẻ

en: delete this turtle
vi: xoá rùa này

en: descending
vi: giảm dần

en: destination
vi: đích đến

en: destination arrow name
vi: tên mũi tên đích

en: destination x
vi: đích x

en: destination y
vi: đích y

en: detect collision and bounce back
vi: phát hiện va chạm và nảy về

en: determines whether lines, arrows, arrowheads, or dots are used when I put down a pen trail
vi: xác định nếu đường, mũi tên, mũi tên đầu hay chấm được tạo khi tôi nhập một vết bút

en: dial number
vi: quay số

en: dial number of sound
vi: quay số của âm thanh

en: dial to
vi: quay đến

en: diameter of dot to use when trailStyle is dots
vi: đường kính của chấm cần dùng khi trailStyle (kiểu vết) là chấm chấm

en: die
vi: chết

en: diffuse
vi: khuếch tán

en: diffuse patch variable
vi: biến đắp vá khuếch tán

en: diffusion rate
vi: tỷ lệ khuếch tán

en: display
vi: hiển thị

en: display type
vi: kiểu trình bày

en: distance
vi: khoảng cách

en: distance to
vi: khoảng cách tới

en: do
vi: làm

en: do menu item
vi: làm mục trình đơn

en: do the menu item
vi: thực hiện mục trình đơn đó

en: dot size
vi: kích cỡ chấm

en: drag & drop
vi: kéo và thả

en: drop enabled
vi: thả đã bật

en: drop produces watcher
vi: thả thì tạo bộ theo dõi

en: drop shadow
vi: bóng thả

en: element number
vi: số thứ tự phần tử

en: embeddings
vi: lần nhúng

en: empty script
vi: văn lệnh trống

en: empty trash can
vi: đổ Sọt Rác

en: erase
vi: xoá

en: evaporation rate
vi: tỷ lệ bay hơi

en: explore
vi: thám hiểm

en: fence enabled
vi: hàng rào đã bật

en: fill & border
vi: tô đầy và viền

en: fire
vi: nổ

en: first character
vi: ký tự đầu tiên

en: first element
vi: phần tử đầu tiên

en: first page
vi: trang đầu

en: flip left right
vi: lật trái qua phải

en: flip up down
vi: lật lên xuống dưới

en: focused
vi: có tiêu điểm

en: follow path
vi: theo đường dẫn

en: follow the yellow brick road
vi: theo đường đi

en: forward by
vi: tiếp theo

en: forward direction
vi: hướng phía trước

en: frame graphic
vi: đồ họa khung

en: frequency
vi: tần số

en: frequency-1 of sound
vi: tần số 1 của âm thanh

en: frequency-2 of sound
vi: tần số 2 của âm thanh

en: frequency-3 of sound
vi: tần số 3 của âm thanh

en: frequency1
vi: tần số 1

en: frequency2
vi: tần số 2

en: frequency3
vi: tần số 3

en: geometry
vi: cấu trúc

en: get replicated
vi: được sao lại

en: get the value at this position
vi: lấy giá trị ở vị trí này

en: go to first card in background
vi: đi về thẻ đầu trong nền

en: go to first card of stack
vi: đi về thẻ đầu trong đống

en: go to first page
vi: về trang đầu

en: go to last card in background
vi: đi tới thẻ cuối trong nền

en: go to last card of stack
vi: đi tới thẻ cuối trong đống

en: go to last page
vi: tới trang cuối

en: go to next card in stack
vi: đi tới thẻ tiếp trong đống

en: go to next page
vi: tới trang tiếp

en: go to previous card in stack
vi: đi về thẻ trước trong đống

en: go to previous page
vi: về trang trước

en: go to the given page
vi: đi tới trang chỉ định

en: goto
vi: đi tới

en: gradient fill
vi: tô đầy chuyển sắc

en: graphic
vi: đồ họa

en: graphic at cursor
vi: ảnh dưới con trỏ

en: graphics
vi: đồ họa

en: green
vi: lục

en: green component from
vi: thành phần màu lục từ

en: green component in
vi: thành phần màu lục trong

en: green component into
vi: thành phần màu lục thành

en: h resizing
vi: đổi cỡ ngang

en: halt
vi: tạm dừng lại

en: has pen trails
vi: có vết bút

en: heading
vi: tiêu đề

en: heading theta
vi: theta tiêu đề

en: height
vi: độ cao

en: hide
vi: ẩn

en: hide navigation bar
vi: ẩn thanh tìm đường

en: high pass filter value
vi: giá trị lọc qua cao

en: highlight color
vi: màu tô sáng

en: holder
vi: bộ giữ

en: hours
vi: giờ

en: how to map the value in cells to color
vi: cách ánh xạ tới màu giá trị trong ô

en: hue
vi: sắc màu

en: hue value of my color from -180 to 180 as float
vi: Giá trị sắc màu của màu mình (từ -180 đến 180) với điểm phù động

en: implicit self in tiles
vi: mình ngầm trong gạch lát

en: include
vi: gồm

en: include at beginning
vi: gồm có ở đầu

en: include at cursor
vi: gồm có ở con trỏ

en: include at end
vi: gồm có ở cuối

en: incoming connection count
vi: số đếm các kết nối gửi đến

en: inform
vi: cho biết

en: initiate painting
vi: bắt đầu sơn

en: input
vi: đầu vào

en: insert a vertex at cursor
vi: chèn đỉnh ở con trỏ

en: insert card
vi: chèn thẻ

en: insert characters
vi: chèn ký tự

en: insert contents of
vi: chèn nội dung của

en: insert the characters from another object at my cursor position
vi: Chèn vào vị trí con trỏ của tôi các ký tự từ đối tượng khác

en: insert the given string at my cursor position
vi: Chèn vào vị trí con trỏ của tôi chuỗi đưa ra

en: is over color
vi: ở trên màu

en: is running
vi: đang chạy

en: is under mouse
vi: ở dưới chuột

en: joystick
vi: cần chơi

en: kedama turtle
vi: rùa Kedama

en: kedama turtle color
vi: màu rùa Kedama

en: keep ticking while painting
vi: cứ làm nhịp trong khi sơn

en: keyboard
vi: bàn phím

en: knob color
vi: màu nút

en: label
vi: nhãn

en: last character
vi: ký tự cuối cùng

en: last frame
vi: khung cuối

en: last keystroke
vi: động tác gõ phím cuối cùng

en: last page
vi: trang cuối

en: last value
vi: giá trị cuối

en: layout
vi: bố trí

en: layout inset
vi: bố trí dát

en: left
vi: trái

en: left edge mode
vi: chế độ cạnh bên trái

en: left right
vi: trái phải

en: length
vi: độ dài

en: level of sound
vi: cấp âm

en: level-1 of sound
vi: cấp 1 của âm thanh

en: level-2 of sound
vi: cấp 2 của âm thanh

en: level-3 of sound
vi: cấp 3 của âm thanh

en: level1
vi: cấp 1

en: level2
vi: cấp 2

en: level3
vi: cấp 3

en: lift all pens
vi: nâng mọi bút

en: line is curved
vi: đường cong

en: line is opened
vi: đường vẫn mở

en: line width
vi: bề rộng đường

en: list centering
vi: đặt danh sách vào giữa

en: list direction
vi: hướng danh sách

en: listening
vi: đang lắng nghe

en: load sine wave
vi: nạp sóng sin

en: load sound
vi: nạp âm thanh

en: location
vi: đía điểm

en: look like
vi: hình như

en: low pass filter value
vi: giá trị lọc qua thấp

en: lower all pens
vi: hạ mọi bút

en: luminance under
vi: độ trưng dưới

en: magnification
vi: phóng to

en: magnifier
vi: kính lúp

en: make a new drawing in the specified playfield
vi: tạo một bức vẽ mới trong vùng chơi chỉ ra

en: make my color specified in the patch
vi: làm cho màu của tôi được chỉ định trong đắp vá

en: make sound
vi: phát âm thanh

en: make the given script be "normal"
vi: làm cho văn lệnh đưa ra là « tiêu chuẩn »

en: make the given script be "normal" in the object and all of its siblings
vi: làm cho văn lệnh đưa ra là « chuẩn » trong đối tượng và tất cả các bản sao mẫu

en: make the given script be "paused"
vi: làm cho văn lệnh đưa ra là « bị tạm dừng »

en: make the given script be "paused" in the object and all of its siblings
vi: làm cho văn lệnh đưa ra là « bị tạm dừng » trong đối tượng và tất cả các bản sao mẫu

en: make the object invisible
vi: làm cho đối tượng vô hình

en: make the object visible
vi: làm cho đối tượng hiển thị

en: max val
vi: giá trị đại

en: merge blue component from another patch
vi: trộn thành phần màu xanh từ một đắp vá khác

en: merge green component from another patch
vi: trộn thành phần màu lục từ một đắp vá khác

en: merge red component from another patch
vi: trộn thành phần màu đỏ từ một đắp vá khác

en: midpoint x
vi: điểm giữa x

en: midpoint y
vi: điểm giữa y

en: min val
vi: giá trị tiểu

en: minutes
vi: phút

en: miscellaneous
vi: linh tinh

en: more geometry
vi: dạng hình thêm

en: motion
vi: chuyển động

en: mouse x
vi: chuột x

en: mouse y
vi: chuột y

en: move toward
vi: đi tới

en: move toward the given object
vi: tiếp tới đối tượng đưa ra

en: movie controls
vi: điều khiển phim

en: my frequency
vi: tần số mình

en: my index in my container
vi: chỉ mục mình trong đồ chứa mình

en: name
vi: tên

en: navigator
vi: bộ tìm đường

en: next page
vi: trang tiếp

en: number at cursor
vi: số ở con trỏ

en: number of pages
vi: số trang

en: numeric value
vi: giá trị thuộc số

en: observation
vi: quan sát

en: obtrudes
vi: nhô ra

en: olive handle for scripted objects
vi: móc màu lục vàng cho đối tượng được văn lệnh đối tượng

en: orthogonal
vi: trực giao

en: outgoing connection count
vi: số đếm các kết nối gửi ra

en: overlaps
vi: chồng lấp

en: overlaps any
vi: chồng lấp gì

en: page controls at top
vi: điều khiển trang ở đầu

en: page controls short
vi: điều khiển trang ngắn

en: page controls showing
vi: điều khiển trang đang hiện

en: page count
vi: tổng số trang

en: page number
vi: số thứ tự trang

en: paintbox
vi: hộp thuốc màu

en: pass over
vi: qua trên

en: pass under
vi: qua dưới

en: patch display list
vi: danh sách hiển thị đắp vá

en: patch value in
vi: giá trị đắp vá trong

en: patches to display
vi: đắp vá cần hiển thị

en: pause all
vi: tạm dừng tất cả

en: pause script
vi: tạm dừng chạy văn lệnh

en: pen color
vi: màu vết bút

en: pen down
vi: bút vẽ đã bấm

en: pen size
vi: kích cỡ bút

en: pen trail graphic
vi: ảnh vết bút

en: pen trails
vi: vết bút

en: pen use
vi: sử dụng bút

en: phonepad
vi: vùng điện thoại

en: pin count
vi: số đếm ghim

en: pitch of sound
vi: âm vực của âm thanh

en: pixels per patch
vi: điểm ảnh trên mỗi đắp vá

en: place this object to the right of another
vi: để đối tượng này ở bên phải một cái khác

en: play
vi: phát

en: play frequency of
vi: tần số phát của

en: play sound
vi: phát âm

en: play until position
vi: phát đến vị trí

en: player at cursor
vi: bộ phát dưới con trỏ

en: playfield
vi: vùng phát

en: polygon
vi: đa giác

en: position
vi: vị trí

en: preferences
vi: tùy thích

en: previous page
vi: trang trước

en: print directly to display
vi: in trực tiếp vào máy trình bày

en: print in transcript
vi: in vào bản ghi

en: print string
vi: in chuỗi

en: radial fill
vi: tô đầy toả tròn

en: read out
vi: đọc ra

en: red
vi: đỏ

en: red component from
vi: thành phần màu đỏ từ

en: red component in
vi: thành phần màu đỏ trong

en: red component into
vi: thành phần màu đỏ thành

en: relative scale
vi: tỷ lệ tương đối

en: remove all
vi: gỡ bỏ tất cả

en: remove all from patch display list
vi: gỡ bỏ tất cả khỏi danh sách hiển thị đắp vá

en: remove all from turtle display list
vi: gỡ bỏ tất cả khỏi danh sách hiển thị rùa

en: remove all my bends
vi: gỡ bỏ mọi cái uốn của tôi

en: remove all my labels
vi: gỡ bỏ mọi nhãn của tôi

en: remove all vertices but cursor
vi: bỏ mọi đỉnh trừ ở con trỏ

en: remove at vertex cursor
vi: bỏ ở con trỏ

en: remove labels
vi: gỡ bỏ nhãn

en: remove the vertex at cursor
vi: bỏ đỉnh ở con trỏ

en: remove this object from the screen
vi: gỡ bỏ đối tượng này khỏi màn hình

en: repeat
vi: lặp lại

en: resist being picked up
vi: chống lại được lấy

en: resist deletion
vi: chống lại bị xoá

en: resolution
vi: độ phân giải

en: restore base graphic
vi: phục hồi ảnh cơ bản

en: returns a copy of this object
vi: trả lại một bản sao của đối tượng này

en: returns a copy of this turtle
vi: trả lại một bản sao của rùa này

en: returns a turtle of specified breed at my position.
vi: trả lại ở vị trí của tôi một con rùa có nòi chỉ định.

en: reverse
vi: đổi chiều

en: revert all pages
vi: hoàn nguyên mọi trang

en: revert page
vi: hoàn nguyên trang

en: revert the entire book to its original contents
vi: hoàn nguyên toàn bộ cuộn sách về nội dung gốc

en: revert to the original version of this page
vi: hoàn nguyên về phiên bản gốc của trang này

en: rewind
vi: quay trả lại

en: right
vi: phải

en: right edge mode
vi: chế độ cạnh bên phải

en: rotation center x
vi: tâm xoay x

en: rotation center y
vi: tâm xoay y

en: rotation style
vi: kiểu xoay

en: round up strays
vi: sắp đặt vật bị lạc

en: rounded corners
vi: góc tròn

en: run the given script in the object and in all of its siblings
vi: chạy văn lệnh đưa ra trong đối tượng và tất cả các bản sao cùng cấp

en: run the given script once, on the next tick
vi: chạy một lần văn lệnh đưa ra, với nhịp đồng hồ kế tiếp

en: sample at cursor
vi: lấy mẫu ở con trỏ

en: sampling
vi: đang lấy mẫu

en: saturation
vi: độ bão hòa

en: saturation under
vi: độ bão hòa dưới

en: scale factor
vi: hệ số co giãn

en: scale max
vi: co giãn đại

en: scale when log-based color conversion is used
vi: co giãn khi dùng chức năng chuyển đổi màu dựa vào lôga

en: scripting
vi: tạo văn lệnh

en: scripts
vi: văn lệnh

en: scroll delta
vi: denta cuộn

en: second color
vi: màu thứ hai

en: seconds
vi: giây

en: send a message to all siblings
vi: gửi một thư cho tất cả các bản sao cùng cấp

en: send to all
vi: gửi cho tất cả

en: set the number of turtles
vi: đặt số các rùa

en: shadow color
vi: màu bóng

en: shift amount
vi: dịch số lượng

en: shift amount when log-based color conversion is not used
vi: dịch số lượng khi không dùng chức năng chuyển đổi màu dựa vào lôga

en: show
vi: hiện

en: show navigation bar
vi: hiện thanh tìm đường

en: show pointer
vi: hiện con trỏ

en: showing handles
vi: đang hiện móc

en: shuffle contents
vi: xáo trộn nội dung

en: shuffle vertices
vi: trộn đỉnh

en: size
vi: kích cỡ

en: slider
vi: thanh trượt

en: smooth curve
vi: đường cong mịn

en: sniff range
vi: phạm vi hít

en: sound
vi: âm thanh

en: sound level
vi: cấp âm

en: sound pitch
vi: cao độ âm

en: sound recorder
vi: bộ thu âm

en: source
vi: nguồn

en: source arrow name
vi: tên mũi tên nguồn

en: source x
vi: nguồn x

en: source y
vi: nguồn y

en: speaker
vi: loa

en: specify how often read the input.
vi: xác định bao nhiêu lần cần đọc đầu vào.

en: split blue component into another patch
vi: tách thành phần màu xanh thành một đắp vá khác

en: split green component into another patch
vi: tách thành phần màu lục thành một đắp vá khác

en: split red component into another patch
vi: tách thành phần màu đỏ thành một đắp vá khác

en: stack navigation
vi: di chuyển qua đống

en: stamp
vi: in hình

en: stamp and erase
vi: in hình và xoá

en: star
vi: sao

en: star ratio
vi: tỷ lệ sao

en: start all
vi: khởi chạy tất cả

en: start painting in
vi: bắt đầu sơn trong

en: start recording
vi: bắt đầu thu

en: start script
vi: khởi chạy văn lệnh

en: start the given script ticking
vi: khởi chạy văn lệnh đưa ra làm nhịp

en: start the given script ticking in the object and all of its siblings.
vi: khởi chạy văn lệnh đưa ra làm nhịp trong đối tượng và tất cả các bản sao cùng cấp

en: stop
vi: dừng

en: stop all
vi: dừng chạy tất cả

en: stop recording or playback
vi: dừng thu hay phát lại

en: stop script
vi: dừng chạy văn lệnh

en: stop sound
vi: dừng âm

en: store my color into the patch
vi: lưu màu của tôi vào đắp vá đó

en: storyboard
vi: bản phác họa

en: straighten
vi: làm thẳng

en: string contents
vi: nội dung chuỗi

en: subtitles file name
vi: tên tập tin phụ đề

en: tell all contents
vi: báo toàn nội dung

en: tell all embedded objects
vi: báo tất cả các đối tượng nhúng

en: tell all incoming connections
vi: báo tất cả các kết nối gửi đến

en: tell all outgoing connections
vi: báo tất cả các kết nối gửi ra

en: tell all pins
vi: báo tất cả các ghim

en: tell all predecessors
vi: báo tất cả các điều đi trước

en: tell all siblings
vi: báo tất cả các bản sao cùng cấp

en: tell all successors
vi: báo tất cả các điều đi sau

en: tests
vi: sự thử

en: text
vi: văn bản

en: the camera point
vi: điểm của máy quay

en: the color of ink used by the pen
vi: màu của mực được bút dùng

en: the display scale
vi: tỷ lệ hiển thị

en: the graphic worn by the object at the cursor
vi: ảnh thuộc về đối tượng dưới con trỏ

en: the mode of bottom edge
vi: chế độ của cạnh bên dưới

en: the mode of left edge
vi: chế độ của cạnh bên trái

en: the mode of right edge
vi: chế độ của cạnh bên phải

en: the mode of top edge
vi: chế độ của cạnh bên trên

en: the number at the cursor
vi: số ở con trỏ

en: the object currently at the cursor
vi: đối tượng đang nằm dưới con trỏ

en: the object that is triggering an event, either user-defined or pre-defined
vi: đối tượng đang gây ra một sự kiện, hoặc do người dùng người dùng hoặc xác định sẵn

en: the object's container
vi: độ chứa đối tượng đó

en: the position of the speaker cone
vi: vị trí của nón loa

en: the value for the direct input mode.
vi: giá trị cho chế độ nhập trực tiếp.

en: the width of the pen
vi: chiều rộng của bút

en: time
vi: giờ

en: top
vi: trên

en: top edge mode
vi: chế độ cạnh trên

en: total frames
vi: tổng số khung

en: total length
vi: chiều dài hoàn toàn

en: total seconds
vi: tổng số giây

en: touches a
vi: chặm một

en: track pointer
vi: theo dõi con trỏ

en: trail style
vi: kiểu vết

en: trail style for all pens
vi: kiểu vết cho mọi bút

en: trash
vi: sọt rác

en: trigger a user-defined (global) event
vi: gây ra một sự kiện (toàn cực) do người dùng xác định

en: trigger any and all of this object's button actions
vi: gây ra bất kỳ và tất cả hành động nút của đối tượng này

en: trigger custom event
vi: gây ra sự kiện tự chọn

en: triggering object
vi: đối tượng gây ra

en: truncate
vi: cắt xén

en: turn by
vi: quay theo

en: turn toward
vi: quay tới

en: turn toward the given object
vi: quay tới đối tượng đưa ra

en: turtle count
vi: số đếm rùa

en: turtle display list
vi: danh sách hiển thị rùa

en: turtle of
vi: rùa của

en: turtle visible
vi: rùa hiển thị

en: turtles to display
vi: rùa cần hiển thị

en: unhide hidden objects
vi: hiện lại đối tượng bị ẩn

en: up down
vi: lên xuống

en: up hill
vi: lên dốc

en: update interval
vi: khoảng cập nhật

en: uphill of the implicit at my location
vi: lên dốc từ vị trí dứt khoát

en: use blueprint canvas
vi: dùng vùng vẽ kiểu thiết kế

en: use gray look
vi: dùng hình thức màu xám

en: use green look
vi: dùng hình thức màu lục

en: use normal canvas
vi: dùng vùng vẽ bình thường

en: use vector vocabulary
vi: dùng từ vựng véc-tơ

en: v resizing
vi: đổi cỡ dọc

en: vertex cursor
vi: con trỏ đỉnh

en: vertices count
vi: đếm đỉnh

en: video
vi: phim

en: video file name
vi: tên tập tin phim

en: volume
vi: âm lượng

en: wants connection when embedded
vi: muốn kết nối khi nhúng

en: wear the costume of...
vi: mang hình dạng của...

en: whether I overlap a given object
vi: mình đè lên một đối tượng đưa ra hay không

en: whether I overlap a given object or one of its siblings or similar objects
vi: mình đè lên một đối tượng đưa ra hoặc một của các bản sao cùng cấp hay đối tượng tương tự, hay không

en: whether I overlap any  Sketch that is showing the same picture as a particular prototype.
vi: mình đè lên bức vẽ (Sketch) nào hiển thị cùng một hình ảnh với một nguyên mẫu nào đó, hay không

en: whether any part of the object is over the given color
vi: phần nào của đối tượng nằm ở trên màu đưa ra, hay không

en: whether it allows multiple selections
vi: nó cho phép chọn cùng lúc nhiều điều không

en: whether the given color sees the given color
vi: màu đưa ra thấy màu đưa ra hay không

en: whether the object is under the current mouse position
vi: đối tượng nằm dưới vị trí chuột hiện thời, hay không

en: whether the object sticks out over its container's edge
vi: đối tượng nhô ra qua cạnh đồ chứa hay không

en: whether the pen is currently down
vi: bút đang vẽ hay không

en: whether the stethoscope is listening
vi: ống nghe đang nghe hay không

en: width
vi: độ rộng

en: wrap
vi: ngắt dòng

en: wrap direction
vi: hướng cuộn

en: wrap off the edge if appropriate
vi: ngắt dòng ra cạnh nếu thích hợp

en: x at cursor
vi: x ở con trỏ

en: y at cursor
vi: y ở con trỏ
