eToys - en to tr translation catalogue (253 entries)

en: 
    Would you like to try the next server?
    (Normally, all servers are identical, but sometimes a
    server won't let us store new files, and gets out of date.)
tr: 
    Sonraki sunucuyu denemek ister misin?
    (normalde, tüm sunucular birbirinin
    aynıdır; fakat bazen bir sunucu yeni 
    dosyalar kaydetmemize izin vermeyebilir
    veya geçmiş zamanda kalabilir. )

en:   ({1} pages)
tr: ({1} sayfa)

en:  (case-insensitive)
tr: büyük-küçük harf hassasiyeti yok

en:  (case-sensitive)
tr: büyük-küçük harf hassasiyeti

en: $	Fixing fonts	$
tr: belirlenmiş font

en: (collecting resources...)
tr: (kaynaklar toplanıyor... )

en: <no author>
tr: <yazar yok>

en: A message browser that tracks the most recently-submitted methods
tr: son eklenen metodları izleyen mesaj listeleyici

en: A newer version exists on the server.
tr: sunucuda daha yeni bir versiyon var.

en: A tool for expressing personal preferences for numerous options.
tr: Değişik seçenekler için kişisel tercihleri anlatan araç.

en: About Preferences
tr: tercihler hakkında

en: About Window Colors
tr: pencere renkleri hakkında

en: Allows you to control numerous options
tr: değişik seçenekleri kontrol etmenize olanak sağlar.

en: Allows you to find out which category, or categories, this preference belongs to.
tr: Bu tercihin hangi kategoriye/kategorilere ait olduğunu gösterir.

en: Allows you to specify the annotations to be shown in the annotation panes of browsers, etc.
tr: Tarayıcıların açıklama panelinde gösterilen açıklamalar özelleştirmenize olanak sağlar.

en: Alphabetical listing of all Preferences
tr: tüm tercihlerin alfabetik listesi

en: Annotations
tr: Açıklamalar

en: Are you sure you want to destroy this Project\ and revert to an older version?\\(From the parent project, click on this project's thumbnail.)
tr: Bu projeyi silmek ve eski versiyona dönmek istiyor musunz?\\ (ana projeden, bu projenin ufak resmine tıkla)

en: Bright
tr: net

en: Can't exit the top project
tr: üstteki projeden çıkamıyor.

en: Cancel
tr: İptal

en: Choose a file
tr: bir dosya seç.

en: Choose a flaps font
tr: flep font seç.

en: Choose a group of servers
    from which to fetch updates.
tr: Güncellemelerin gelmesi için bir sunucu grubunu seç.

en: Choose a theme to install
tr: yüklenecek bir konu seç.

en: Choose the default font to be used for code and  in workspaces, transcripts, etc.
tr: Kodlarda, çalışma alanlarında ve ek dosyalarda kullanılacak fontu seç.

en: Choose the default text font
tr: geçerli metin fontni seç.

en: Choose the eToys font
tr: eToys fontni seç.

en: Choose the etoy button font
tr: etoy tuş fontni seç.

en: Choose the etoy code font
tr: etoy kod fontni seç.

en: Choose the etoy title font
tr: etoy başlık fontni seç.

en: Choose the font to be used for (some) buttons.
tr: (bazı) butonlar için kullanılan fontni seç.

en: Choose the font to be used for displaying code
tr: kodları görüntülemede fontni seç.

en: Choose the font to be used for textual code in etoys
tr: etoys'daki metinsel kodun fontni seç.

en: Choose the font to be used in code panes.
tr: Kod bölmelerinde kullanılmak üzere fontu seç.

en: Choose the font to be used in list panes
tr: liste panellerinde kullanılan fontni seç.

en: Choose the font to be used in menus
tr: menülerde kullanılan fontni seç.

en: Choose the font to be used in window titles.
tr: Pencere başlıklarında kullanılmak üzere font seç.

en: Choose the font to be used on etoy buttons
tr: etoy tuşlarında kullanılan fontni seç.

en: Choose the font to be used on etoy tiles
tr: etoys karolarında kullanılan fontni seç.

en: Choose the font to be used on textual flap tabs
tr: metinsel flep sekmelerinde kullanılan fontni seç.

en: Choose the font to be used titles in etoys
tr: etoys'daki başlıkların fontni seç.

en: Choose the standard list font
tr: standart liste fontni seç.

en: Choose the standard menu font
tr: standart menü fontni seç.

en: Choose the window title font
tr: pencere başlık fontni seç.

en: Click for an explanation of this panel
tr: panel açıklaması için tıkla.

en: Click here for a menu of options regarding this preference.  Click on the checkbox to the left to toggle the setting of this preference
tr: Bu tercihe uygun seçenekleri görmek için buraya tıkla. Solaki işaret kutusuna basarak bu tercihi değiştirebilirsin.

en: Click here to edit the method that defines the custom halos
tr: özel halo'ları belirleyen metodu düzenlemek için buraya tıkla

en: Click here to empty the trash.
tr: Çöp kutusunu boşaltmak için buraya tıkla.

en: Click here to get some hints on use of this Preferences Panel
tr: tercihler panelini kullanma ipuçlarını görmek için buraya tıkla.

en: Click here to load all the preferences from their saved values on disk.
tr: Tüm tercihleri diskte kaydedilen değerlerinden yüklemek için buraya tıkla.

en: Click here to reset all the preferences to their standard default values.
tr: Tüm tercihleri sıfırlayıp varsayılan değerlerine geri getirmek için buraya tıkla.

en: Click here to reset all the preferences to their values in your Personal Preferences.
tr: Tüm tercihleri sıfırlayıp kişisel tercihlerinizdeki değerlere getirmek için buraya tıkla

en: Click here to save the current constellation of Preferences settings as your personal defaults; you can get them all reinstalled with a single gesture by clicking the "Restore my Personal Preferences".
tr: Son tercih ayarlarını kişisel varsayım olarak kaydetmek için buraya tıkla; "kişisel tercihlerimi geri yükle" tuşuna bastığınızda tek bir hareketle hepsini tekrar yükleyebilirsin.

en: Click here to save the current constellation of Preferences settings to a file; you can get them all reinstalled with a single gesture by clicking "Restore Settings From Disk".
tr: Son tercih ayarlarını bir dosyaya kaydetmek için buraya tıkla. Daha sonra "Ayarlamaları Diskten Geri Yükle" tuşuna basarak tek bir hareketle hepsini tekrar yükleyebilirsin.

en: Click here to view all the values stored in the system Parameters dictionary
tr: sistem parametre sözlüğünde bulunan tüm değerleri görmek için buraya tıkla.

en: Command Key Actions
tr: komut şifre hareketleri

en: Common Requests
tr: ortak istekler

en: Copy the name of the preference to the text clipboard, so that you can paste into code somewhere
tr: tercih adını metin panosuna kopyala, böylece kodu başka bir yerde de yapıştırabilirsin.

en: Current Change Set:
tr: şu anki değişiklik seti:_

en: Current system font settings
tr: şimdiki sistem font değişiklikleri

en: Default size of arrowheads on pen trails
tr: kalem izindeki ok ucunun geçerli boyutu_

en: Do not load it
tr: yüklemeyin.

en: Do not write file
    Write file anyway
    Debug
tr: dosya yazma. 
    dosyayı her halükarda yaz. 
    hata ayıklaması

en: Do you really want to empty the trash?
tr: çöp kutusunu gerçekten boşaltmak istiyor musun?

en: Do you want to check for updates\or maintenance fixes on the server?
tr: güncellemeleri \ ya da sunucudaki bakım ayarlamalarını gözden geçirme ister misin?

en: EMPTY
tr: BOŞ

en: Edit custom halos
tr: genel halo'ları düzenle.

en: Help
tr: yardım

en: Help!
tr: yardım!

en: I cannot locate the project\
tr: projeyi yerleştiremiyorum\.

en: If any font settings have changed since you pinned this menu up, this will allow the menu to rebuilt to reflect current font choices.
tr: Bu menüyü seçtiğinizden beri herhangi bir font ayarı değiştiyse, bu seçenek menüye şimdiki font seçenekleri ile tekrar oluşturması için izin verir.

en: If true, Celeste (e-mail reader) annotates messages in it's list that have attachments.  This is a performance hit and by default is off.
tr: Doğruysa, Celeste (e-mail okuyucu) listesinde eklentileri olan mesajları işaretleyecektir. Normalde kapalıdır. Sistem kaynaklarını tüketir.

en: If true, Celeste (e-mail reader) includes a status pane.
tr: Doğruysa, Celeste (e-mail okuyucu)da durum paneli açılacaktır.

en: Inspect Parameters
tr: parametreleri kontrol et.

en: It looks like a problem occurred while
    getting this project. It may be temporary,
    so you may want to try again,
tr: Bu projeyi alırken sorun oluştu gibi. 
    Geçici olabilir, istersen tekrar deneyebilirsin.

en: Let me type the name now
    Let me think about it
    Let me find a conversion file on the disk
tr: ismi şimdi yazalım. 
    bunu düşünelim. 
    diskte bir konuşma dosyası bulalım.

en: License
tr: Lisans

en: Load it anyways
tr: her halükarda yükle.

en: Load it\Cancel
tr: yükle\iptal et.

en: Loading
tr: yükleniyor.

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Many aspects of the system are governed by the settings of various "Preferences".  
    
    Click on any of brown tabs at the top of the panel to see all the preferences in that category.  
    Or type in to the box above the Search button, then hit Search, and all Preferences matching whatever you typed in will appear in the "search results" category.  A preference is considered to match your search if either its name matches the characters *or* if anything in the balloon help provided for the preferences matches the search text.
    
    To find out more about any particular Preference, hold the mouse over it for a moment and balloon help will appear.  Also, a complete list of all the Preferences, with documentation for each, is included below.
    
    Preferences whose names are in shown in bold in the Preferences Panel are designated as being allowed to vary from project to project; those whose name are not in bold are "global", which is to say, they apply equally whatever project you are in.
    
    Click on the name of any preference to get a menu which allows you to *change* whether the preference should vary from project to project or should be global, and also allows you to browse all the senders of the preference, and to discover all the categories under which the preference has been classified, and to be handed a button that you can drop wherever you please that will control the preference.
    
    If you like all your current Preferences settings, you may wish to hit the "Save Current Settings as my Personal Preferences" button.  Once you have done that, you can at any point in the future hit "Restore my Personal Preferences" and all your saved settings will get restored immediately.
    
    Also, you can use "themes" to set multiple preferences all at once; click on the "change theme..." button in the Squeak flap or in the Preferences panel, or seek out the themes item in the Appearance menu.
tr: Sistemin çoğu görünümü , çeşitli ''tercihlerin'' ayarları tarafından yönetilir. _ 
    
    Tüm tercihleri görmek için panelin tepesinde yeralan kahverengi tuşlardan birini tıkla. _ 
    yada arama düğmesinin üzerinde yeralan kutuya yaz, sonra aramaya tıkla, ve bütün tercihler önceden yazılanla ''arama sonuçları''nda eşleşecek . _ Eğer adı karakterlerle eşleşirse, herhangi bir tercih sizin aramanızla eşleşeceği düşünülür *yada* balon yardımı , herhangi bişi eşleşmede yardımcı olabilir. Belirli bir Tercihi bulabilmek için, mouse'u üzerine getirdiğiniz taktirde yardım balonu belirecektir. Ayrıca, Tercihlerin tüm listesi , herbirinin dökumanlarıyla beraber , aşağıda yeralır. 
    
    Tercihler Panelinde , koyu tonda adları geçen tercihler projeden projeye değişebilecek şekilde tasarlanmıştır; adları koyu tonda olmayanlar ise ''global'', yani proje ne olursa olsun sabitlerdir. 
    
    Herhangi bir tercihin adını tıklanıyıp menü ye ulaşılıldığında ''değişim'' e olanak kılar , projeden projeye değişmesi veya global olmalıdır, ve size bütün tercih göndericilerini görmenizi sağlar, ve bütün tercih sınıflarının bütün kategorilerini keşfetmenize olanak kılar. 
    
    Eğer kişisel tercih ayarlarınız saklamak isterseniz, ''Şimdiki ayarları benim kişisel tercihlerim gibi kaydet'' tuşuna basabilirsin. _İlerde istenildiğinde '' benim kişisel tercihlerime geri dön'' tuşuna tıklayarak kayıtlı ayarlarınız geri dönecektir. 
    
    Ayrıca, ''Konular'' ı kullanarak aynı anda birçok tercihi ayarlayabilirsiniz , Tercihler panelinde ''konuyu değiştir... '' tuşuna tıklamanız yeterlidir.

en: Methods with string
tr: dizgili metod_

en: Must be in this project to isolate it
tr: ayırmak için projenin içinde olmalıdır.

en: Name of the modern class {1} should translate to:
tr: modern biçimin adı {1} şu şekilde çevrilmelidir:

en: Navigator
tr: yön bulucu

en: New File Name?
tr: yeni dosya adı?

en: No new updates on the server
tr: sunucuda yeni bir güncelleme yok

en: No project found in this file
tr: bu dosyada proje bulunamadı.

en: Numerous "Preferences" govern many things about the way Squeak looks and behaves.  Set individual preferences using a "Preferences" panel.  Set an entire "theme" of many Preferences all at the same time by pressing this "change theme" button and choosing a theme to install.  Look in category "themes" in Preferences class to see what each theme does; add your own methods to the "themes" category and they will show up in the list of theme choices.
tr: "tercihler" Squeak'ın görünüm ve çalışmasıyla ilgili pek çok şeyi yönetir.  "Tercihler" panelini kullanarak bireysel tercihlerini gir. "Temayı değiştir" tuşuna basıp pek çok tercihi içeren bir tema seç. Her temanın ne yaptığını görmek için tercihlerdeki "temalar" sınıfına bak; temalar menüsüne kendi metodlarınızı ekleyebilirsin ve bunlar tema seçenekleri listesinde görünecektir.

en: Objects
tr: Nesneler

en: Objects you drag into the trash will automatically be saved here, one object per page, in case you need them later.  To disable this feature set the "preserveTrash" Preference to false.
    
    You can individually expunge objects by hitting the - control, and you can empty out all the objects in the trash can by hitting the "EMPTY" button at top right.
tr: Çöp kutusuna sürüklediğiniz nesneler otomatik olarak buraya kaydedilir, her sayfaya bir nesne. Daha sonra gerekir diye. Bu özelliği kapamak için "çöp kutusunu koru" seçeneğini hayır'a getir.
    
    Kontrole basarak nesneleri bireysel olarak çıkarabilirsin ve sağ üstteki "BOŞALT" tuşuna basarak çöp kutusundaki tüm nesneleri silebilirsin.

en: Open a window showing the current font settings
tr: şimdiki font ayarlarını gösteren bir pencere aç.

en: Painting
tr: Boyama

en: Pastel
tr: pastel

en: Please name this thread.
tr: Lütfen bu imleği adlandır.

en: Please type your initials:
tr: lütfen isminizin baş harfini gir:_

en: Please type your name:
tr: lütfen adınızı gir.

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Preferences Panel
tr: tercihler paneli

en: Project password
tr: proje şifresi

en: Publishing
tr: yayınlama

en: Puts up a tool that will allow you to view and edit the code underlying all of the available themes
tr: görünen tüm konuların içinde bulunan kodları görüntülemenizi ve düzenlemenizi sağlayan bir araç koy.

en: Reading an instance of {1}.
    Which modern class should it translate to?
tr: {1}'in bir örneği okunuyor. Hangi yeni sınıfa çevrilmeli?

en: Really delete the project
    {1}
    and all its contents?
tr: bu projeyi ve içeriğini silmek istiyor musun?

en: Recent
tr: En son

en: Reload anyway\Cancel
tr: her halükarda tekrar yükle\iptal et.

en: Remember to save you image to make this setting permant.
tr: Bu ayarı kalıcı yapmak için resmi kaydetmeyi unutma.

en: Restore Settings from Disk
tr: düzenlemeleri diskten çıkar.

en: Restore all Default Preference Settings
tr: tüm geçerli tercih düzenlemelerini geri yükle.

en: Restore my Personal Preferences
tr: kişisel düzenlemelerimi geri yükle.

en: Revert to saved version
tr: kaydedilmiş versiyona geri dön.

en: Save Current Settings as my Personal Preferences
tr: son düzenlemeleri kişisel tercihlerim olarak kaydet.

en: Save Current Settings to Disk
tr: son düzenlemeleri diske kaydet.

en: Saving
tr: kaydedilen

en: Scripting
tr: Betik düzenleme

en: Search
tr: aramak

en: Search Preferences for:
tr: arama tercihleri:

en: Search for preferences containing:
tr: içerilen tercihleri arıyor:

en: Segment not written
tr: kısım yazılmamış

en: Select the font to be
    used for buttons
tr: tuşlar için
    kullanılacak fontni belirle.

en: Show license?
tr: Lisansı göster?

en: Since this project has not been saved yet,
    I cannot tell someone where it is.
tr: Bu proje hiç kaydedilmediği için başka birisine yerini bildiremem.

en: Some preferences are best applied uniformly to all projects, and others are best set by each individual project.  If this item is checked, then this preference will be printed in bold and will have a separate value for each project
tr: Bazı tercihler tüm projelere eşit bir şekilde uygulanabiliyor, bazı tercihler ise tek tek proje bazında ayarlandığında iyi uygulanır. İşaretlenirse, bu tercih koyu yazı ile gösterilecek ve her proje için farklı bir değeri olacaktır.

en: Sorry that name is already used
tr: Üzgünüm, bu isim kullanılmaktadır.

en: Sorry, I cannot find the user list.
    (this may be due to a network problem)
    Please hit Cancel if you wish to use Squeak.
tr: üzgünüm, kullanıcı listesini bulamıyorum. 
    (network sorunundan kaynaklanıyor olabilir) 
    Squeak'ı kullanmak istiyorsanız iptal et'e bas.

en: Stack Tools
tr: Yığın araçları

en: Standard System Fonts
tr: standart sistem yazı tipleri

en: Stop looking\Try next server
tr: bakmayı durur\diğer sunucuyu dene.

en: Store anyway\Cancel
tr: her halükarda kaydet\iptal et.

en: Sugar Navigator Flap
tr: sugar kılavuz bayrağı

en: Supplies
tr: Kaynaklar

en: T R A S H
tr: çöp kutusu

en: That server has an older version of the project.
tr: Sunucuda projenin eski versiyonunu var.

en: The only changes are the ones you made here.
tr: Yapılan tek değişiklik senin burda yaptıklarındır.

en: The preferred change set directory ('{1}') does not exist.
    Create it or use the default directory ({2})?
tr: İstenilen değişiklik set dizini ('{1}') yok. 
    Yeni bir tane oluşturulsun mu? Yoksa geçerli dizin ({2}) mı kullanılsın ({2})?

en: The project {1}
    contains sub-projects.  You must remove these
    explicitly before removing their parent.
tr: {1} projesi alt projeler içermektedir. 
    Üstünü kaldırmadan önce alt projeleri kaldırmalısın.

en: The top project can't do that
tr: üstteki proje bunu yapamaz.

en: Theme {1} is now installed.
    Many of the changes will only be
    noticeable in new windows that you
    create from now on.
tr: {1} teması şu an yüklendi. Değişikliklerin çoğu şu andan itibaren 
    oluşturacağınız yeni pencerelerde 
    belirgin olacaktır.

en: There are no personal preferences saved in this image yet
tr: bu görüntüde kaydedilmiş kişisel ayar yoktur.

en: There are updates available. Do you want to install them now?
tr: var olan güncellemeler var. bunları şimdi yüklemek ister misin?

en: This controls the human language in which tiles should be viewed.  It is potentially extensible to be a true localization mechanism, but initially it only works in the classic tile scripting system.  Each project has its own private language choice
tr: Parçaların gösterilmesi gerektiği insan dilini kontrol eder. Potansiyel olarak doğru yerelleştirme sistemi için genişletilebilir, fakat aslında bu sadece klasik parça yazısı sistemidir. Her proje kendi özel dil seçeneğini seçebilir.

en: This is not a PasteUpMorph or
    exported Project.
tr: Bu yapıştırılan bir morf 
    ya da dışa aktarılan bir proje değildir.

en: This language needs additional fonts.
    Do you want to install the fonts?
tr: Bu lisan ilave fontlara ihtiyaç duyuyor. Yazı tiplerini yüklemek ister misin?

en: This project is not all here. I will try to load a complete version.
tr: Projenin tamamı burda yok, tam sürümünü yüklemeye çalışırım.

en: This project thinks it has never been on a server
tr: bu proje hiç bir zaman bir sunucuya bağlanmamıştır.

en: This will open a method-list browser on all methods that the send the preference "
tr: tüm metodlarda metod-listesi tarayıcısı açar.

en: Tools
tr: Araçlar

en: Try to find a server\Cancel
tr: bir sunucu bulmaya çalış/iptal et.

en: Type here, hit Search
tr: buraya yazıp ara tuşuna bas.

en: Type what you want to search for here, then hit the "Search" button, or else hit RETURN or ENTER
tr: buraya ne aramak istediğinizi yaz, sonra "ara"tuşuna bas ya da GERİDÖN ya da GİRİŞ'e bas.

en: Type what you want to search for in the box above, then click here (or hit RETURN or ENTER) to start the search; results will appear in the "search results" category.
tr: Üstteki kutuya aramak istediğini yaz ve buraya tıkla. (ya da ENTER veya GİRİŞ'e bas); sonuçlar "arama sonuçları" kategorisinde görünecektir.

en: Unknown user:
tr: Bilinmeyen kullanıcı:

en: Unnamed
tr: isimsiz

en: Use standard bright colors for all windows.
tr: tüm pencereler için standart parlak renkleri kullan.

en: Use standard pastel colors for all windows.
tr: Tüm pencereler için standart soluk renkleri kullan.

en: Use the ? category to find preferences by keyword; the results of your search will show up here
tr: şifre kelimeleri kullanarak tercihleri bulmak için kategoriyi kullan; arama sonuçları burada görünecektir.

en: Use the standard system font defaults
tr: standart sistem fontni kullan.

en: Use white backgrounds for all standard windows.
tr: Tüm standart pencereler için beyaz fon kullan.

en: WARNING
tr: UYARI

en: Whether prevailing flaps should be shown in the project right now or not.
tr: Geçerli olan kanatların projede gösterilip gösterilmemesi gerektiği.

en: White
tr: beyaz

en: Widgets
tr: Gereçler

en: Will give you a button that governs this preference, which you may deposit wherever you wish
tr: istediğiniz yere koyup bu tercihi yönetebileceğiniz bir tuş verilecektir.

en: Window Colors
tr: pencere renkleri

en: Would you like to include all the changes in the change set
    	as part of this publishing operation?
tr: değişiklik setindeki tüm değişiklikleri yayınlama işleminin bir parçası olarak eklemek istiyor musun?

en: Yes, Update\No, Not now\Don't ask again
tr: evet güncelle/hayır, şimdi güncellemeyiniz/bunu bir daha sorma.

en: Yes, make it up\No, skip it
tr: evet yapalım\hayır atlayalım.

en: You are about to load some insecure content.
    If you continue, access to files as well as
    some other capabilities will be limited.
tr: Güvenli olmayan bir dosyayı yüklemek üzeresin. devam edersen, dosyalara erişim ve diğer yetkiler kısıtlanacaktır.

en: Your Name
tr: adınız

en: \Please cancel, rename this project, and see what is there.
tr: \lütfen durur, projeyi tekrar isimlendir ve içinde ne olduğuna bak.

en: \Project's own world is not in the segment.
tr: \projenin kendi sahnesi parçalarda yok.

en: \Project:
tr: \proje:_

en: \THIS PROJECT HAS NEVER BEEN SAVED
tr: \BU PROJE HİÇ KAYDEDİLMEDİ.

en: \There are newer version(s) in the local directory
tr: \yerel dizinde daha yeni versiyon(lar) var.

en: \There are newer version(s) on the server
tr: \sunucuda daha yeni versiyon(lar) var.

en: \Would you like me to create a new project\with that name?
tr: bu isimle yeni bir proje oluşturmamı ister misin?

en: about this system...
tr: bu sistem hakkında...

en: automatic flap layout
tr: otomatik kanat anahat düzeni

en: balloon-help font...
tr: balon yardım yazısı fontu...

en: browse senders
tr: tarayıcı gönderen

en: browse themes
tr: temaları tara.

en: button font...
tr: buton fontu...

en: can't find file on server for {1}
tr: {1} için sunucuda dosya bulunamadı.

en: cancel
tr: iptal et.

en: change theme...
tr: tema değiştir...

en: choose language
tr: dil seç

en: choose the font to be used when presenting balloon help.
tr: Balon yardımında kullanılmak üzere font seç.

en: circular halos with icons inside
tr: simgeli dairesel halolar

en: classic
tr: klasik

en: code font...
tr: kod fontu...

en: copy this name to clipboard
tr: bu ismi panoya kopyala.

en: custom
tr: özel

en: customizable halos
tr: özelleştirilebilir halolar

en: default text font...
tr: varsayılan metin fontu...

en: each project has its own setting
tr: her projenin kendi ayarları vardır.

en: edit this list
tr: listeyi düzenle.

en: etoy button font...
tr: etoy buton fontu...

en: etoy code font...
tr: etoy kod fontu...

en: etoy tile font...
tr: etoy döşeme fontu...

en: etoy title font...
tr: etoy başlık fontu...

en: fewer, larger halos
tr: daha az, daha büyük halolar

en: find preference... (f)
tr: ... tercihi arıyor (f)

en: flaps font...
tr: kanat fontu...

en: hand me a button for this preference
tr: bu tercih için bir tuş oluştur.

en: iconic
tr: sembolik

en: inspect parameters
tr: parametreleri kontrol et.

en: install
tr: yükle

en: install SAR
tr: SAR'ı yükle.

en: install this Squeak ARchive into the image.
tr: bu Squeak arşivini imaja yükle.

en: latest update: #
tr: son güncelleme: #

en: list font...
tr: font listele...

en: load
tr: yükle.

en: load a package version
tr: paket türü yükle.

en: load latest code updates
tr: son kod güncellemelerini yükle.

en: menu font...
tr: menü fontu...

en: merge
tr: birleştir

en: merge the translation file
tr: çeviri dosyasını birleştir

en: merge the translation file into the language named like the file
tr: çeviri dosyasını dosya gibi isimlendirilmiş lisan'la birleştir.

en: no help available
tr: yardım mümkün değildir.

en: no themes found
tr: tema bulunamadı.

en: note that this will only have a noticeable
    effect if the universalTiles preference is
    set to true, which it currently is not
tr: Bu, sadece UniversalTiles tercihi 
    doğruya ayarlandığında görünür olacaktır, şu anda doğru ayarlanmamıştır.

en: nothing to revert to
tr: dönüştürülecek birşey yok.

en: personal
tr: kişisel

en: plain circular halos
tr: dairesel halolar

en: previous project
tr: önceki proje

en: refresh this menu
tr: menüyü yenile.

en: restore default font choices
tr: geçerli font seçeneklerini geri yükle.

en: scraps
tr: ufak parçalar

en: server is unavailable
tr: sunucu görünmüyor.

en: show category...
tr: kategori göster...

en: show current font choices
tr: şimdiki font seçeneklerini göster.

en: show flaps (F)
tr: flepleri göster (F).

en: show navigator (N)
tr: yön göstericiyi göster (N).

en: show shared tabs (F)
tr: paylaşılan sekmeleri (F) göster.

en: simple
tr: basit

en: stagger windows
tr: ayrık pencereler

en: start menu-color-from-world
tr: menü-renk-sahneden başla.

en: start rounding window corners
tr: pencere köşelerini yuvarlak yapmaya başla.

en: start using vectors
tr: vektör kullanmaya başla.

en: stop menu-color-from-world
tr: menü-renk-sahneyi durur.

en: stop rounding window corners
tr: pencere köşelerini yuvarlak yapmayı durur.

en: stop using vectors
tr: vektör kullanmayı bırak.

en: there was an error restoring the preferences
tr: tercihleri yerleştiren bir hata oluştu.

en: there was an error storing your preferences to disk
tr: tercihlerinizi diske kaydeden bir hata oluştu.

en: this preference was added idiosyncratically and has no help message.
tr: Bu tercih özel yüklenmiştir ve yardım mesajı yoktur.

en: turn sound off
tr: sesi kapat.

en: turn sound on
tr: sesi aç.

en: window-title font...
tr: pencere-başlık fontu...

en: you haven't saved your preferences yet!
tr: tercihlerinizi henüz kaydetmet!

en: {1} already exists. Overwrite?
tr: {1} zaten var. üzerine yazalım mı?

en: {1} new update file(s) processed.
tr: {1} yeni güncellenen dosya(lar) işlendi.
