eToys - en to tr translation catalogue (183 entries)

en: 
    Press "Record" to start recording.  Press Stop when finished recording.
    
    After making a recording, you can:
       Press "Play" to play back the recording.
       Press "Record" to start a new recording
          (the old one would be discarded).
       Press "Save" to save the recording in the sound library.
    
    Press the menu icon to get a menu with further options.
    
    If you wish to refer to the sound in scripts, you need to add it to the sound library; press Save to do that; you will need to supply a name for it.
    
    If you want to retain the sound but do not need to refer to it in scripts, you need not name it; instead, use "hand me a sound token", found in the menu, to obtain a little "sound token" object that you can subsequently use in a variety of ways:
      You can double-click on the sound token to hear the sound again.
      You can decide to save the sound after all, by using an item in the sound token's halo menu.
      You can drop the sound token into a PianoRoll or an EventRoll.
tr: 
    kayıt yapmaya başlamak için "kayıt" düğmesine bas. _ bitirince de durdur tuşuna bas. 
    
     kayıt yaptıktan sonra;
    kaydı dinlemek için 'oynat'a basabilirsin. 
    yeni kayıt için 'kaydet'e basabilirsin. 
    (eskisi atılır)kaydı 'kaydet'e basarak ses dosyasına kaydedebilirsin. 
    
    Menü ikonuna tıklayarak daha çok seçeneğe ulaşabilirsin. 
    
    sesleri yazı ile adlandırmak istiyorsanız, bunları ses kütüphanesine kaydetmeniz gerekir; KAYDET tuşuna bas ve bir isim belirle. sesi saklamak istiyor. 
    
     fakat yazı ile adlandırmak istemiyorsanız, bunu isimlendirmenize gerek yok, bunun yerine menüdeki "ses sembolü ver" seçeneğini kullan ve küçük bir ses sembolü oluştur. bunu değişik şekillerde kullanabilirsin:Sesi tekrar duymak için üzerine çift tıkla. 
    Ses sembolü halo menüsünden bir ikonu kullanarak sesi kaydedebilirsin. 
    Ses sembolünü piyanoroll ya da eventroll içine de bırakabilirsin.

en:  Mediates between a score such as a MIDIScore, a PianoRollScoreMorph, and the actual SoundPlayer synthesizer
tr: MIDIScore, PianoRollScore morf ve gerçek ses oynatıcısının notalarını düzenler

en:  end
tr: son

en:  fast
tr: hızlı

en:  loud
tr: yüksek sesli

en:  not found in the Sound Library
tr: ses kitaplığında bulunamadı.

en:  second(s) trimmed
tr: saniye kırpmak

en:  seconds.
    Double-click to hear the sound.  "add to sound library" available in halo menu.  Also suitable for dropping into a piano-roll or into an event-roll
tr: Saniyeler.
    Sesi duymak için çift tıkla.  "ses kitaplığına ekleyin" seçeneği halo'da vardır. Piyano-roll ya da event-roll içine atmak için de uygundur.

en: A device for analyzing sound input
tr: ses girişlerini analiz eden araç

en: A device for making sound recordings.
tr: ses kayıt cihazı

en: A tool for managing the sound library
tr: ses kitaplığı yönetim aracı

en: Add a new sound to the sound library from a file
tr: Dosyadan ses kitaplığına yeni bir ses ekle.

en: Caution:  this is dangerous and destructive!
    Do you really want to "trim" your recording?
    (It might be smart to save the untrimmed
    version in a sound token before trimming)
tr: Uyarı: Bu tehlikeli ve zarar vericidir! 
    Kayıtları gerçekten kırpmak istiyor musun?
    ( kırpmadan önce kırpılmamış versiyonları 
    ses dosyasına kaydetmek akıllıca olabilir)

en: Change sound volume
tr: Ses düzeyini değiştir.

en: Choose a MIDI file to open
tr: Açmak üzere MIDI dosyası seç

en: Compression method\Currently: {1}
tr: sıkıştırma metodu\şu anda: {1}

en: Continue
tr: Devam

en: Continue playing a paused presentation
tr: durdurulmuş bir sunumu oynatmaya devam et.

en: Delete
tr: silmek

en: Delete the selected sound from the sound library
tr: Ses kitaplığından seçilen sesi sil.

en: Disable sound reverb
tr: ses yankılanamayı devre dışı bırak

en: Discard the current recording and start making a fresh recording
tr: şu anki kayıtları sil ve yeni kayıt yapmaya başla.

en: Drag to set the record level
tr: Kayıt düzeyini oluşturmak için sürükle.

en: FFT size (currently {1})
tr: FFT boyutu (şu anda {1})

en: File name?
tr: dosya adı?

en: GSM (simple compression)
tr: GSM (basit sıkıştırma)

en: Hands you a tile representing the selected sound
tr: Seçilen sesi temsil eden bir parça seç.

en: Holds a recorded sound of duration
tr: kayıtlı sesin süresini ölç_

en: If the selected sound is playing, stop it
tr: Seçilen parça çalıyorsa durur.

en: L
tr: Sol

en: Load
tr: yüklemek

en: MIDI port for input:
tr: MIDI giriş geçidi:

en: MIDI port for output:
tr: MIDI çıkış geçidi:

en: Menu
tr: menü

en: Multimedia
tr: multimedya

en: Mute
tr: Sessiz

en: New file name?
tr: yeni dosya adı?

en: New name for
tr: _için yeni isim

en: No .mid/.midi files found in the Squeak directory
tr: Squeak dizininde.mid/.midi dosyası bulunamadı.

en: No compression
tr: sıkıştırılmamış

en: No sound selected
tr: seçilen ses yok

en: None
tr: Hiçbiri

en: On
tr: açık

en: Open a PianoRoll
tr: piyano kaydı aç.

en: Open a menu
tr: menü aç.

en: Pause
tr: duraklat.

en: Pause playback
tr: geri oynatımı duraklat.

en: PianoRoll
tr: piyano kaydı

en: Play
tr: oynat.

en: Play the current recording from its beginning
tr: Şu anki kaydı başından itibaren oynat.

en: Play the score
tr: sonucu oynat.

en: Play the selected sound
tr: seçilen sesi çal.

en: Playback jumps back to start and continue playing
tr: geri oynatım başa döndü ve oynamaya devam ediyor.

en: Playback speed
tr: Geri oynatım hızı

en: Please give a name for this sound
tr: bu sese bir isim ver.

en: R
tr: Sağ

en: Record
tr: Kayıt

en: Recorded sound duration: {1} second(s)
tr: kayıtlı ses süresi: {1} saniye

en: Rename
tr: tekrar isimlendir.

en: Rename the selected sound
tr: seçilen sesi tekrar isimlendir.

en: Repeat
tr: Tekrarla

en: Reverb Disable
tr: yankılanamıyor.

en: Rewind
tr: geri sar

en: Rewind to score start
tr: sonucu oynatmak için başa sar.

en: Sampling rate (currently {1})
tr: örnekleme oranı (şu anda {1})

en: Save
tr: Kaydet.

en: Save the current recording for future use.
tr: Ileride kullanmak üzere için şu anki kaydı sakla.

en: ScorePlayer
tr: sonuç oynatıcı

en: Shows current position in the score
tr: skordaki şu anki durumu gösterir.

en: Sorry, I cannot find that file
tr: üzgünüm, bu dosyayı bulamıyorum.

en: Sound Library
tr: ses kütüphanesi

en: Sound Recorder
tr: ses kaydedici

en: Sound Recorder Options
tr: ses kayıt seçenekleri

en: Sound name?
tr: ses adı?

en: SoundRecorder
tr: ses kaydedici

en: Spectrum Analyzer
tr: spektrum analiz edici

en: Speex (for speech)
tr: Speex (konuşma için)

en: Start
tr: başlamak

en: Start a new recording
tr: Yeni bir kayda başla.

en: Stop
tr: Duraklat.

en: Stop current recording or playback
tr: Şu anki kaydı ya da geri oynatımı durur.

en: This tool allows you to view and manage the "Sound Library", which is the list of named sounds that can be used in the tile-scripting system.
    
    Click on a sound name in the list to select it.  The buttons at the top of the tool apply to the sound you have selected.
    
    Play button -- press this to start playing the selected sound.
    
    Stop button -- if the selected sound is playing, pressing this will stop it.
    
    Tile button -- Click on this to obtain a scripting tile representing the selected sound.
    
    Rename button -- allows you to rename the selected sound.
    
    Delete button -- allows you to delete the selected sound from the Sound Library.  All tiles that formerly pointed to this sound will be changed to point to "croak" instead.
    
    Load button -- allows you to load a sound into the Sound Library from a file.
    
    You can also add sounds to the Sound library using the Sound Recorder, and also by dragging an external sound file (e.g. a file with extensions .wav or .aif)  into etoys.
    
    Note: the "universal" sounds built in to the system cannot be renamed or deleted.
    
    Additionally, a command for opening a "wave editor" tool on the selected sound can be found in the tool's halo menu.
tr: bu araç, isimli seslerin listelendiği ve parça yazı sisteminde kullanılan ses kitaplığını görmenizi ve yönetmenizi sağlar. bir sesi seçmek için isminin üzerine tıkla. aracın üstündeki tuşlar seçtiğiniz sese uygulanır. oynat tuşu--seçilen sesi dinlemenizi sağlar. durdur tuşu--seçilen ses çalıyorsa durdurmak için buna bas. parça tuşu--seçili şarkıyı temsil eden yazılı parça oluşturmak için tıkla. tekrar isimlendirme tuşu--seçilen şarkıyı tekrar isimlendirmenizi sağlar. sil tuşu--seçilen şarkıyı kitaplıktan silmenizi sağlar. daha önceden bu şarkıyı gösteren tüm parçalar şimdi bunun yerine vıraklama sesini gösterirler. yükleme tuşu--bir dosyadan ses kitaplığına ses yüklemenizi sağlar. ses kaydediciyi kullanarak da ses kitaplığına ses yükleyebilirsiniz ve ayrıca dışarıdaki bir ses dosyasını da etoys içine sürükleyebilirsiniz kaydetmek için. (örneğin . wav ya da . aif uzantıları olan bir dosya) ek olarak, seçilen şarkıdaki "dalga düzenleyici"aracı açma komutu da aracın halo menüsünde bulunabilir.

en: Tile
tr: parça

en: Unnamed
tr: isimsiz

en: Volume slider
tr: Ses yükseklik ayarı

en: Vorbis (for music)
tr: Vorbis (müzik için)

en: Wave editor
tr: dalga düzenleyici

en: When red, it means you are currently recording
tr: kırmızıysa, kayıt yapılıyor demektir.

en: You can not delete this sound
tr: bu sesi silemezsin.

en: You can not rename this sound
tr: bu sesi tekrar isimlendiremezsin.

en: [pause]
tr: [duraklat. ]

en: add channel
tr: kanal ekle

en: add keyboard
tr: klavye ekle

en: add movie clip player
tr: film oynatıcı ekle

en: camera
tr: kamera

en: chirp
tr: cıvıldamak

en: chomp
tr: katır kutur

en: choose compression...
tr: sıkıştırma seç...

en: choose which data-compression scheme should be used to encode the recording.
tr: kaydı kodlamak için hangi data sıkıştırma planının kullanılması gerektiğini seç.

en: chord
tr: çalgı teli

en: click
tr: tık sesi

en: clink
tr: teneke

en: close MIDI port
tr: MIDI geçidini kapat

en: close drag and drop
tr: sürükle ve bırak seçeneğini kapat

en: contract time
tr: küçülme zamanı

en: copy
tr: kopyalamak

en: coyote
tr: çakal

en: croak
tr: kurbağa

en: cut
tr: kes

en: del
tr: sil tuşu

en: display type (currently {1})
tr: görüntüleme biçimi (şu an {1})

en: dotted
tr: noktalı

en: eighth
tr: sekizinci

en: expand time
tr: genişleme zamanı

en: half
tr: yarım

en: hand me a sound token
tr: ses simgesi belirle.

en: hands you a lozenge representing the current sound,  which you can drop into a piano-roll or an event-roll, or later add to the sound library.  Double-click on it to hear the sound
tr: Şu anki sesi temsil eden bir eşkenar dörtgen al.  Bunu piyano-roll ya da olay-roll'ün içine atabilirsiniz, ya da daha sonra ses kitaplığına kaydedebilirsin.  Sesi duymak için üstüne çift tıkla.

en: help
tr: yardım

en: hide beat lines
tr: vuruş satırlarını gizle

en: hide measure lines
tr: ölçü satırlarını gizle

en: horn
tr: korna

en: kindly give the sound a name:
tr: sese bir isim ver:_

en: laugh
tr: kahkaha

en: make a pause marker
tr: durdur işareti belirle.

en: maximum record-level
tr: maksimum kayıt düzeyi

en: meow
tr: miyav

en: minimum record-level
tr: minimum kayıt düzeyi

en: new MIDI controller
tr: yeni MIDI denetleyici

en: no sound recorded yet
tr: henüz bir ses kaydedilmemiş

en: open
tr: aç

en: open a MIDI file
tr: MIDI dosyası aç

en: open a tool which, operating with the selected sound as a point of departure, will allow you to construct a new "instrument"
tr: seçilen sesi çıkış noktası olarak kullanan ve yeni bir enstrüman oluşturmanıza yarayan bir araç aç.

en: open a wave-editor tool with this sound as its iniital sound
tr: sesi kendi ilk sesiymiş gibi gösteren dalga düzenleyiciyi aç.

en: open drag and drop
tr: sürükle ve bırak seçeneğini aç

en: open in midi player
tr: orta boy oynatıcıda aç.

en: open the midi-player tool on this file
tr: bu dosyada midi oynatıcı aracı aç

en: open up the wave-editor tool to visualize and to edit the sound recorded
tr: ses kayıtlarını oluşturup düzenlemek için dalga düzenleyiciyi aç.

en: open wave editor
tr: dalga düzenleyiciyi aç.

en: opens a flap which contains instructions
tr: açıklamaları içeren bayrağı açar.

en: paste
tr: yapıştır

en: paste...
tr: yapıştır...

en: peaks
tr: tepe nokta

en: play via MIDI
tr: MIDI ile oynat.

en: play via built in synth
tr: synth içinde oluşturarak oyna.

en: please record a sound first
tr: lütfen önce bir ses kaydet

en: quarter
tr: çeyrek

en: quints
tr: müzikte beş nokta aralığı

en: read file
tr: dosya okuma

en: reload instruments
tr: enstrümanları tekrar yükle

en: remove any blanks space at the beginning and/or end of the recording.  Caution -- this feature seems to be broken, at least on some platforms, so use at your own risk.  For safety, save this sound in its untrimmed form before venturing to trim.
tr: Kaydın başındaki ve/ya da sonundaki tüm boşlukları kaldır. Uyarı-- bu özellik hatalı gibi, en azından bazı durumlarda, bu yüzden riskleri gözden geçir. Güvenlik için, kırpmaya başlamadan önce sesin kırpılmamış halini kaydet.

en: save as AIFF file
tr: AIFF dosyası olarak kaydet.

en: save as Sun AU file
tr: Sun AU dosyası olarak kaydet.

en: save as WAV file
tr: WAV dosyası olarak kaydet.

en: scrape
tr: kazımak

en: scratch
tr: çizittir

en: scritch
tr: çığlık

en: select codec
tr: codec seç

en: set FFT size
tr: FFT boyutu oluştur.

en: set MIDI port
tr: MIDI geçidi belirle

en: set display type
tr: görüntüleme biçimi oluştur.

en: set sampling rate
tr: örnekleme oranı oluştur.

en: show beat lines
tr: vuruş satırlarını göster

en: show measure lines
tr: ölçü satırlarını göster

en: sig
tr: imza

en: signal
tr: işaret

en: silence
tr: sessiz

en: sixteenth
tr: onaltıncı

en: slow
tr: yavaş

en: soft
tr: yumuşak

en: sorry, that name is already taken
tr: üzgünüm, bu isim önceden alınmış.

en: sorry, that name is already used.
tr: üzgünüz, bu isim zaten kullanılıyor.

en: spectrum
tr: spektrum

en: splash
tr: sıçratmak

en: staccato
tr: stakkato

en: start
tr: başlangıç

en: time
tr: zaman

en: trim
tr: kırpmak

en: triplets
tr: üçlü

en: unable to trim any more, sorry
tr: daha fazla kırpamıyor, üzgünüm

en: unnamed
tr: isimsiz

en: warble
tr: ötmek

en: wave editor
tr: dalga düzenleyici

en: whole
tr: tam
