eToys - en to tr translation catalogue (726 entries)

en:  Basic
tr: temel

en:  objects vanished in this process.
tr: Bu işlemde kaybolan nesneler.

en:  seconds
tr: saniyeler

en: *I have too many submorphs*
tr: *çok fazla alt morfum var*

en: *Please add a screen morph*
tr: *Lütfen ekran morfu seç*

en: *Please add a source morph*
tr: *Lütfen kaynak morfu seç*

en: .bo size mismatch.  Please tell Ted what you just did to this book.
tr: . bo boyutları uyuşmuyor. Lütfen Ted'e bu kitaba ne yaptığını söyle.

en: < PREV
tr: < Önceki

en: A  data field which will have a different value on every card of the background
tr: Arka planın her kartında farklı bir değeri olan data alanı.

en: A Browser is a tool that allows you to view all the code of all the classes in the system
tr: tarayıcı, sistemdeki tüm sınıfların tüm kodlarını gösteren bir araçtır.

en: A File List is a tool for browsing folders and files on disks and FTP servers.
tr: Dosya listesi dosyaları hard disklerde ve FTP sunucularda taramak için kullanılan bir araçtır.

en: A Player for MPEG movies
tr: MPEG filmleri oynatıcısı

en: A Process Browser shows you all the running processes
tr: işlem listeleyici çalışan tüm programları gösterir.

en: A Scriptable button
tr: Betiklenebilir buton

en: A Transcript is a window usable for logging and debugging; browse references to #Transcript for examples of how to write to it.
tr: Transkript, günlük tutmak ve hata ayıklamak için uygun bir penceredir; nasıl yazacağınızının örnekleri #Transcript kaynağında vardır.

en: A Workspace is a simple window for editing text.  You can later save the contents to a file if you desire.
tr: Çalışma alanı metin düzenlemek için bir penceredir. İstersen içeriğini daha sonra bir dosyaya kaydedebilirsin.

en: A button that takes the user to the next card in the stack
tr: kullanıcıyı yığındaki diğer karta atan tuş

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
tr: kullanıcıyı yığındaki önceki karta atan tuş

en: A button that takes you to the next page
tr: diğer sayfaya yönlendiren tuş

en: A button that takes you to the previous page
tr: önceki sayfaya yönlendiren tuş

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
tr: Karo betiklemede kullanılan buton; betik içerdiği oyun alanının metodu olacaktır.

en: A button which, when clicked, takes the reader to the next page of a book
tr: tıklandığında, okuyucuyu kitabın diğer sayfasına götüren tuş

en: A button which, when clicked, takes the reader to the previous page of a book
tr: tıklandığında, okuyucuyu kitabın önceki sayfasına götüren tuş

en: A button whose script will be a method of the background Player
tr: Betiği arka plan oynatıcısı olan buton

en: A circle that flashes
tr: yanıp sönen çember

en: A confined place for drawing and scripting, with its own private stop/step/go buttons.
tr: Betik ve çizimler için, kendi özel Dur/Adım/Git tuşları olan sınırlanmış alan.

en: A confined place for drawing and scripting. with its own private stop/step/go buttons.
tr: Çizim ve betik yazma için sınırlandırılmış kendine ait Dur/Adım/Git tuşları olan alan.

en: A curve
tr: Bir eğri

en: A curved line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the points.
tr: Ok başlıklı eğri çizgi. Kontrol etmek ve noktaları hareket ettirmek için shift-tıkla.

en: A device for making sound recordings.
tr: ses kayıt cihazı

en: A digital clock
tr: dijital saat

en: A flap housing the paint palette.  Click on the closed tab to make make a new painting
tr: Boya paletinin olduğu bir kanat. Yeni bir boyama başlatmak için kapalı sekmeye tıkla.

en: A flap providing documentation, tutorials, and other help
tr: belgeleme, eğitsel ve diğer yardımları sağlayan flep

en: A graph of numbers, normalized so the full range of values just fits my height.  I support a movable cursor that can be dragged with the mouse.
tr: Sayıların grafiği, normalleştirilerek tüm değerlerin yüksekliğe uygun hale gelmesi sağlandı. Mouse ile tutulabilen ve hareket edebilen imleci destekler.

en: A joystick-like control
tr: joystick gibi kontrol

en: A line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the ends.
tr: Ok başlı çizgi. Elle kontrol etmek ve sonu hareket ettirmek için shift ile tıkla.

en: A magnifying glass
tr: Büyüteç

en: A magnifying glass that also shows Morphs in the Hand and displays the Hand position.
tr: eldeki morfları gösteren ve el pozisyonunu da gösteren büyüteç

en: A message browser that tracks the most recently-submitted methods
tr: son eklenen metodları izleyen mesaj listeleyici

en: A multi-card data base
tr: Çok kartlı data merkezi

en: A multi-paged structure
tr: çok-sayfalı yapısı

en: A non-editable picture of something
tr: düzenleme yapılamayan resim

en: A piano keyboard
tr: piyano klavyesi

en: A piece of text that will occur on every card of the background
tr: Arka planın her kartında görünen metin parçası

en: A place for assembling parts or for staging animations
tr: biraraya gelmiş parçalar için ya da morfları sergilemek için bir yer

en: A place for storing alternative pictures in an animation, ec.
tr: Bir morfdaki alternatif resimleri saklama yeri.

en: A place for storing alternative pictures in an animation, etc.
tr: Animasyondaki alternatif resimleri saklamak için bir yer.

en: A place to obtain many kinds of objects
tr: birçok çeşitli objeyi seçmek için bir yer

en: A place to present annotated content
tr: Açıklamalı içeriği göstermek için alan

en: A quick way to get browsers, change sorters, file lists, etc.
tr: Tarayıcılara ulaşmak için, düzenleri değiştirmek için, dosyaları listelemek için vb. için kısa yol

en: A raw piece of text which you can edit into anything you want
tr: metnin, içine istediğin herhangi birşeyi ekleyebileceğin ilk hali

en: A readout that allows you to monitor the frame rate of your system
tr: sisteminin çerçeve oranını görüntülemenizi sağlayan grafik

en: A rectangle
tr: dikdörtgen

en: A rectangle with a diagonal gradient
tr: Diagonal geçişlemeli dikdörtgen

en: A rectangle with a horizontal gradient
tr: yatay geçişlemeli dikdörtgen

en: A rectangle with rounded corners
tr: yuvarlak köşeli dikdörtgen

en: A round magnifying glass
tr: yuvarlak büyüteç

en: A scriptable control that allows you to choose a numeric value by dragging a knob.
tr: Düğmeyi sürükleyerek sayısal değer elde etmenizi sağlayan betikli kontrol.

en: A scrollable, editable body of text
tr: kaydırılabilir ve düzeltilebilir metin yapısı

en: A scrolling data field which will have a different value on every card of the background
tr: arka planın her kartında farklı bir değeri olan kaydırılabilir data alanı

en: A separate tab for each letter of the alphabet
tr: alfabedeki her bir harf için ayrı bir sekme

en: A simple digital clock
tr: basit dijital saat

en: A slider for showing and setting numeric values.
tr: Sayı değerlerini gösterip değiştiren kaydıraç.

en: A smooth wiggly curve, or a curved solid.  Shift-click to get handles and move the points.  Using the halo menu, can be coverted into a polygon, and can be made "open" rather than closed.
tr: Hareket eden düzgün eğridir ya da katı eğik. noktayı hareket ettirmek ve elle kontrol için shift tuşuna basarak tıkla. Halo menüsünü kullanarak, bunu çokgene çevirebilirsiniz veya "açık" hale getirebilirsin.

en: A source for single-letter objects
tr: Tek harfli nesne kaynağı

en: A star
tr: yıldız

en: A storyboard authoring tool
tr: geçmiş tablosu yazma aracı

en: A straight-sided figure with any number of sides
tr: düz kenarlı obje

en: A structure with tabs
tr: sekmeli yapı

en: A symmetrical polygon in the shape of a star
tr: yıldız işaretinde simetrik çokgen

en: A text field with a rounded shadowed border, with a fancy font.
tr: Yuvarlak ve gölgeli sınırı olan süslü yazı tipli metin alanı.

en: A text field with border
tr: konturlu metin alanı

en: A three-sided polygon.
tr: 3 yanlı çokgen.

en: A tile that will produce a random number in a given range
tr: Verilen değerde rastgele sayı yaratan karo

en: A tool for discarding objects
tr: nesneleri çıkarma aracı

en: A tool for discovering methods by providing sample values for arguments and results
tr: metodları bulmak için, argüman ve sonuçların örnek değerlerini sağlayan araç

en: A tool for finding, viewing, and editing all methods whose names contain a given character sequence.
tr: İsimleri  karakter sırası içeren metotları, bulmak, göstermek ve düzeltmek için bir araç.

en: A tool listing all the scripted objects in the project.
tr: Projedeki tüm betikleri listeler.

en: A tool that allows you to view and manipulate all the code changes in a single change set
tr: tek bir değişiklik setinde tüm şifre değişikliklerini görmenizi ve kontrol etmenizi sağlayan araç

en: A tool that lets you browse the catalog of available objects
tr: var olan nesnelerin kataloglarını indirme aracı

en: A tool that lets you browse the catalog of objects
tr: nesnelerin kataloglarını taramanızı sağlayan araç

en: A tool that lets you control all the running scripts in your world
tr: senin sahnendeki bütün işleyen betiklerin kontrolüne izin veren araç

en: A tool that lets you navigate through a thread of projects.
tr: Projeler listesinde gezinmenize yardımcı olan araç.

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
tr: projedeki işleyen bütün betikleri görmene ve kontrol etmene izin veren araç

en: A translucent, borderless rectangle of a standard size, delivered in a predictable sequence of pastel colors
tr: standart boyutta yarı saydam, kontursuz dikdörtgen, pastel renklerin tahmin edilir sırasıyla dağıtılmıştır.

en: A variety of controls and media tools
tr: kontrol çeşitleri ve ortam araçları

en: A workbench for seing and editing wave forms
tr: dalga formlarını görmek ve düzenlemek için tezgah

en: Accept the changes made here as the new page-order for this book
tr: bu kitapta yeni sayfa düzeni için yapılan değişiklikleri kabul et

en: Add a new page after this one
tr: bundan sonra yeni bir sayfa ekle

en: Add column break
tr: sütun boşluğu ekle.

en: All Scripts
tr: bütün betikler

en: Allows you to control numerous options
tr: değişik seçenekleri kontrol etmenize olanak sağlar.

en: Allows you to specify the annotations to be shown in the annotation panes of browsers, etc.
tr: Tarayıcıların açıklama panelinde gösterilen açıklamalar özelleştirmenize olanak sağlar.

en: Alphabet
tr: Alfabe

en: An ellipse or circle
tr: oval ya da çember

en: An indicator of how fast your system is running
tr: sistem hızı göstergesi

en: An object that presents the things within it in a column
tr: nesneleri bir sütunda kendi içinde gösteren nesne

en: An object that presents the things within it in a row
tr: nesneleri bir sırada kendi içinde gösteren nesne

en: Annotations
tr: Açıklamalar

en: Are you certain that you
    want to delete this page and
    everything that is on it?
tr: bu sayfayı ve üzerinde yazan herşeyi silmek istediğinizden emin misin?

en: Are you sure you want to quit Etoys?
tr: Etoys'tan çıkmak istediğinize emin misin?

en: Arrow
tr: Ok

en: Atoms, mate
tr: atomlar, çift

en: Background Field
tr: Arka plan alanı

en: Background Label
tr: Arka plan etiketi

en: Basic
tr: temel

en: Book
tr: kitap

en: Book may be open in some other project
tr: kitap başka bir projede kullanılabilir

en: Bookmark
tr: sayfa işareti

en: Bouncing Atoms
tr: bağlı atomlar

en: BouncingAtoms
tr: bağlı atomlar

en: Browser
tr: tarayıcı

en: Browser Reentry
tr: yeniden giriş tarayıcısı

en: Building icons
tr: oluşturulan ikonlar

en: Button
tr: tuş

en: ButtonDown?
tr: TuşuBasılı?

en: ButtonUp?
tr: TuşSerbest?

en: Buttons to run, stop, or single-step scripts
tr: Betikleri çalıştırmak, durdurmak ya da tek adım ilerletmek için butonlar

en: CAUTION! This will destroy all the shared
    flaps, so that they will not be present in 
    *any* project.  If, later, you want them
    back, you will have to reenable them, from
    this same menu, whereupon the standard
    default set of shared flaps will be created.
    Do you really want to go ahead and clobber
    all shared flaps at this time?
tr: uyarı! bu, paylaşılan tüm flepleri yok eder ve hiç bir projede görünmezler.
    Sonradan geri isterseniz, aynı menüden bunları tekrar etkinleştirmeniz gerekir. 
    Başa dönmek ve tüm paylaşılan flepleri yok etmeyi gerçekten istiyor musun?

en: CLEAR
tr: SİL

en: Can only load a single morph
    into an mvc project via this mechanism.
tr: Bu mekanizmayla, sadece tek bir morf mvc projesinin içine yüklenebilir.

en: Cancel
tr: İptal

en: Caption for this button?
tr: bu tuş için isim?

en: Caution -- this is permanent!  Do
    you really want to do this?
tr: Dikkat-- bu işlem kalıcıdır! 
    Bunu gerçekten yapmak istiyor musun?

en: Caution -- this would permanently
    remove this flap, so it would no longer be
    available in this or any other project.
    Do you really want to this?
tr: Dikkat -- bu, kanadı tamamen kaldırır ve birdaha hiçbir projede görünmez. Bunu yapmayı gerçekten istiyor musun?

en: Change Set
tr: değişiklik seti

en: Change Sorter
tr: değişiklik düzenleyici

en: Check the Squeak server for any new code updates, and load any that are found.
tr: Squeak sunucusunu kontrol et, yeni güncellenen bir kod varsa, yükle.

en: Choose a color to assign as the background color for all of this book's pages
tr: bu kitabın tüm sayfalarının arka plan rengi için bir renk seç

en: Choose a flap to destroy, from a pop-up list that will be presented
tr: gösterilecek pop-up listesinden silmek üzere bir flep seç.

en: Choose a font and style
tr: fontni ve stilini seç

en: Choose a sound
    (it is now
tr: bir ses seç. (şimdi_

en: Choose a super swiki:
tr: bir süper swiki seç.

en: Choose an effect
    (it is now {1})
tr: bir efekt seç. (şimdi {1})

en: Choose magnification
    (currently {1})
tr: büyütme oranı seç (şu anki {1})

en: Choose one of the following conditions
tr: durumlardan birini seç

en: Choose orientation...
tr: Oryantasyon seç...

en: Click here to choose your language.
tr: Dilini seçmek için buraya tıkla.

en: Click here to get a menu of options for this book.
tr: Bu kitapla ilgili seçenekleri görmek için tıkla.

en: Click here to start or finish painting.
tr: Boyamaya başlatmak ya da bitirmek için buraya tıkla.

en: Clock
tr: saat

en: Close
tr: kapatmak

en: Close WaveEditor
tr: dalga düzenleyiciyi kapat.

en: Codec
tr: Codec programı

en: Color only pertains to a flap tab when the 
    tab is textual or "solid".  This tab is
    currently graphical, so color-choice
    does not apply.
tr: Sekme metinsel ya da aralıksız olduğunda
    sekme flep rengi sadece ona özeldir. 
    Bu sekme grafikseldir, renk seçimi geçerli değildir.

en: Column
tr: Sütun

en: Create a new flap.  You can later make it into a shared flap is you wish.
tr: Yeni bir kanat oluştur. Daha sonra isterseniz bu kanadı paylaşılan kanat yapabilirsin.

en: Create the default set of shared flaps used by successive versions of the Squeak development platform
tr: Squeak geliştirme ortamında başarılı versiyonlarda kullanmak üzere paylaşılan fleplerin geçerli setini oluştur.

en: Curve
tr: eğri

en: Curvy Arrow
tr: Eğrili ok

en: Define as jump end
tr: varılacak hedef olarak belirle.

en: Define as jump start
tr: hareket başı olarak tanımla.

en: Delete this page
tr: bu sayfayı sil

en: Destroy all the shared flaps and disable their use in all projects.
tr: Paylaşılan fleplerin hepsini sil ve projelerde kullanılmalarını engelle.

en: Destroy flap named...
tr: Adlı kanadı yok et...

en: Destroy thread <{1}> ?
tr: listeyi silecek misin? <{1}>

en: Digital Clock
tr: dijital saat

en: Do you really want to throw away 
    what you just painted?
tr: biraz önce yaptığınız boyamaları silmemi istiyor musun?

en: Drag me sideways to
    rotate your
    picture.
tr: Resimlerinizi döndürmek
    için beni yana sürükle.

en: Drag me up and down to change
    the size
    of your picture.
tr: Resimlerinizin boyutlarını değiştirmek
    için beni yukarı ve aşağı sürükle.

en: Drop this icon to grab a patch from the screen with a lasso.
tr: Kement ile ekrandan bir parçayı koparmak için bu ikonu bırak.

en: Drop this icon to start painting a new object.
tr: Yeni bir nesneyi boyamaya başlaması için bu ikonu bırak.

en: Drop this into an area to start making a fresh painting there
tr: yeni bir boyamaya başlamak için bunu bir boşluğa sürükleyip bırak.

en: Each page will be a file on the server.  
    Do you want to page numbers be the names of the files? 
    or name each one yourself?
tr: Her sayfa sunucuda bir dosya olacaktır. 
    Sayfa numaralarının dosya adı olmasını ister misin?
    Yoksa her dosyayı kendin mi adlandırmak istersin?

en: Each time you obtain one of these pastel, translucent, borderless rectangles, it will be a different color from the previous time.
tr: Bu uçuk, yarı saydam ve kontursuz dikdörtgenler her elde edilişte, bir öncekinden farklı renkte olacaktır.

en: Ellipse
tr: oval

en: Empty!
tr: boş!

en: Enter a new label for this button
tr: bu buton için yeni bir isim gir.

en: Enter the new full-scale value...
tr: Yeni tam ölçek değerini gir...

en: Escape Browser
tr: tarayıcıdan vazgeç.

en: Establish a sound-effect that should be used whenever there is a transition between any two pages of this book.
tr: Kitabın herhangi iki sayfası arasında geçiş yapılırken kullanılmak üzere ses efekti oluştur.

en: Establish a visual -effect that should be used for all transitions between pages of this book
tr: kitabın sayfaları arasındaki tüm geçişlerde kullanılmak üzere görüntü efekti oluştur.

en: Event Recorder
tr: işlem kaydedici

en: FIND
tr: BUL

en: Fancy Text
tr: süslü yazı

en: Fewer controls
tr: daha az kontrol

en: File List
tr: dosya listesi

en: File name? (".ps" will be added to end)
tr: dosya adı? (". ps" sona eklenecektir)

en: Final page
tr: son sayfa

en: Finding possible loop points...
tr: Olası döngü noktaları bulunuyor...

en: First page
tr: ilk sayfa

en: First project in thread
tr: listedeki ilk proje

en: Flap
tr: flep

en: Flap problem
tr: Kanat sorunu

en: Flaps
tr: Kanatlar

en: Flasher
tr: sinyal

en: Forgot any changes made here, and dismiss this sorter
tr: burada yapılan tüm değişiklikleri unutunuz ve sınıflandırıcıyı görevden al.

en: Frame Rate
tr: Kare sayısı

en: FrameRate
tr: çerçeve oranı

en: Frequency:
tr: Frekans:

en: GO TO
tr: GİT

en: Gee-Mail
tr: Gee-mail

en: Gives a window full of details about how to use flaps.
tr: Kanatların kullanımı hakkında ayrıntılı bilgi sağlar.

en: Go to another project
tr: başka bir projeye git.

en: Go to this mark
tr: bu işarete git.

en: Go to top of document
tr: dökümanın başına git.

en: Grab Patch
tr: tutma parçası

en: Grab patch
tr: tutma parçası

en: Gradient
tr: Geçişleme

en: Gradient (slanted)
tr: Geçişleme (eğimli)

en: Graph
tr: grafik

en: Graphics
tr: Grafikler

en: Group all the standard shared flaps along the bottom edge of the screen
tr: ekranın alt köşesindeki paylaşılan standart flepleri grupla.

en: Grouped by category
tr: kategoriler tarafından gruplanan

en: Hand Magnifier
tr: el büyüteci

en: Has a few generally-useful controls; it is also a place where you can "park" objects
tr: her zaman kullanılan çok az kontrolleri var, ayrıca buraya nesneleri de koyabilirsin.

en: Help
tr: yardım

en: Hide tabs
tr: saklı sekmeler

en: Holder
tr: tutacak

en: Holds any amount of text; has a scroll bar
tr: tomar çubuğu bulunduran yazının bir kısmını al.

en: I cannot find that project
tr: bu projeyi bulamıyorum.

en: I need a name
tr: isme ihtiyacım var.

en: If checked, this flap will be available in all morphic projects; if not, it will be private to this project.,
tr: İşaretlenirse bu kanat tüm morfiklerde görünecek; onaylanmazsa bu proje için özel kalacaktır.

en: If on, page controls (when present), will appear at the the top of the book; if off, they will appear at its bottom
tr: açıksa, sayfa kontrolleri (varsa) kitabın üstünde görünüyor; kapalıysa altta görünür

en: If set, a row of page controls will appear at the top of the book
tr: oluştuğunda, sayfa kontrolü sırası kitabın üst kısmında görünecektir

en: If set, stop-step-go buttons within the page's interior will govern only scripts for objects  residing within the page
tr: İşaretlenirse, sayfanın içindeki Dur-Adım-Git tuşları sadece sayfanın içindeki betiklere etkin olur..

en: If set, the book page occupies the entire screen
tr: oluştuğunda, kitap sayfası ekranın tamamını kaplayacaktır

en: If set, the first page in the book will be considered to be the next page after the last page, so that continuallly pressing the next or previous buttons will continually cycle through all pages of the book
tr: oluştuğunda, ilk sayfa son sayfadan sonraki sayfa olarak algılanacaktır, bu nedenle devamlı 'diğer' ya da 'önceki' tuşlarına basmak, kitap sayfaları arasında devamlı gezinmenize neden olur

en: If set, the shorter form of page controls will be used when page controls are showing
tr: oluştuğunda, daha kısa sayfa kontrolleri yapısı, sayfa kontrolleri gösterildiğinde kullanılacaktır

en: If set, when you resize the book, all of its pages get automatically resized.
tr: İşaretlenirse, kitabı yeniden boyutlandırırsanız, kitabın tüm sayfaları otomatik olarak yeniden boyutlandırılacaktır.

en: Index:
tr: içerik:_

en: Instrument name?
tr: enstrüman adı?

en: Is there a newer version of this project ?
tr: bu projenin daha yeni bir versiyonu var mıdır?

en: Joystick
tr: oyun kolu

en: Just for Fun
tr: eğlence için

en: KEEP
tr: KORU

en: Lasso
tr: tutmak

en: Last project in thread
tr: listedeki son proje

en: Lets you record and play back interactions
tr: geri etkileşimleri kaydeder ve oynatır.

en: Loop cycles:
tr: Dönüşleri döngü yap:

en: Loop end:
tr: Döngü sonu:

en: Loop length:
tr: Döngü uzunluğu:

en: Magnifier
tr: Büyüteç

en: Make a complete snapshot of the current state of the image onto disk.
tr: Disk üzerine imajın şimdiki durumunu gösteren anlık dosyası yarat.

en: Make a new Project
tr: yeni bir proje yap.

en: Make a painting
tr: Boyama yap

en: Make all the pages of this book be the same size as the page currently showing.
tr: Kitabın tüm sayfalarını, şu an gösterilen sayfanın boyutuna getir.

en: Maximum value?
tr: maksimum değer?

en: Menu
tr: menü

en: Message Names
tr: Mesaj isimleri

en: Method Finder
tr: Metod bulucu

en: Minimum value?
tr: minimum değer?

en: Modify the old book, or make a new
    book sharing its pages?
tr: eski kitabı değiştir ya da sayfalarını paylaşarak yeni bir kitap oluştur.

en: More commands
tr: daha çok komut

en: More controls
tr: daha çok kontrol

en: Morph
tr: Morf

en: Move selection to top of page
tr: seçimi sayfanın başına taşı.

en: Movie Player
tr: Film oynatıcı

en: Multi-page structures
tr: çok-sayfa yapısı

en: Multimedia
tr: multimedya

en: MyBook
tr: kitabım

en: NEW
tr: YENİ

en: NEXT >
tr: Sonraki >

en: Name of file to write:
tr: yazmak için dosyanın ismi

en: Name this thread.
tr: Bu listeye isim ver.

en: Navigator
tr: yön bulucu

en: Navigator Flap
tr: Gezici kanadı

en: New thickness:
tr: yeni kalınlık:

en: Newer?
tr: daha yeni?

en: Next
tr: Sonraki

en: Next Card
tr: Sonraki kart

en: Next page
tr: diğer sayfa

en: Next project
tr: Sonraki proje

en: Next:
tr: diğer:

en: NextPage
tr: diğer sayfa

en: Number of atoms?
tr: atom sayısı?

en: OK
tr: Tamam

en: Object Catalog
tr: nesne kataloğu

en: Objects
tr: Nesneler

en: Objects Catalog
tr: nesne kataloğu

en: Okay
tr: tamam

en: Old book
    New book sharing old pages
tr: eski kitap 
    eski sayfaları paylaşan yeni kitap

en: Open a menu
tr: menü aç.

en: PUBLISH IT!
tr: YAYINLA!

en: Package Browser:  like a System Browser, except that if has extra level of categorization in the top-left pane, such that class-categories are further organized into groups called "packages"
tr: Paket tarayıcı: Sistem tarayıcı gibi, sadece üst soldaki panoda fazla kategori düzeyi varsa sınıf-kategorileri "paketler" adlı dosyada tekrar gruplar.

en: Packages
tr: Paketler

en: Page does not have a url.  Send page to server first.
tr: Sayfanın url'si yok, lütfen sayfayı önce sunucuya yolla.

en: Page?
tr: sayfa?

en: Paint
tr: Boyama

en: Painting
tr: Boyama

en: Parts bin
tr: parça bölümü

en: PianoKeyboard
tr: piyano klavyesi

en: Picture
tr: Resim

en: Play
tr: oynat.

en: Play After
tr: Sonra Oynat

en: Play Before
tr: önce oynat.

en: Play Loop
tr: döngüyü oynat.

en: Play after cursor
tr: imleçten sonra oynat

en: Play before cursor
tr: İmleçten önce oynat.

en: Play sound
tr: sesi çal.

en: Play the loop
tr: döngüyü oynat.

en: Players
tr: oynatıcılar

en: Playfield
tr: oyun alanı

en: Please a new label for this button
tr: bu tuş için yeni bir etiket lütfen

en: Please confirm name for library...
tr: Lütfen kütüphane için ismi onayla...

en: Please confirm name for save...
tr: Lütfen kaydetmek için adı onayla...

en: Please name this thread.
tr: Lütfen bu imleği adlandır.

en: Please name your new sound
tr: yeni sesi isimlendir.

en: Please set the loop end and the approximate frequency
    first, then position the cursor one or more cycles
    before the loop end and try this again.
tr: lütfen önce döngü sonunu ayarla ve yaklaşık frekansı gir, sonra döngü bitmeden imleç yerini belirle ve bunu tekrar dene.

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
tr: periyotlarla ayrılan bu tuşa bastığınızda hedefe yollanan argümanları lütfen yaz

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
tr: bu tuşa basıldığında hedefe yollanan seçiciyi lütfen yaz

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this slider is changed
tr: kaydıraç değiştiğinde hedefe gönderilecek seçiciyi lütfen yaz.

en: Polygon
tr: Çokgen

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Prev
tr: önceki

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous Card
tr: Önceki kart

en: Previous page
tr: önceki sayfa

en: Previous project
tr: önceki proje

en: Previous:
tr: önceki:

en: PreviousPage
tr: önceki sayfa

en: Print...
tr: Yazdır...

en: Processes
tr: Süreçler

en: Project navigator:  includes controls for navigating through linked projects.  Also supports finding, loading and publishing projects in a shared environment
tr: Proje gezgini: Bağlı projeleri yönlendirme kontrolleri içerir. Ayrıca paylaşılan ortamdaki projeleri bulmanıza, yüklemenize ve yayınlamanıza yardımcı olur.

en: Projects on Parade
tr: sıralı projeler

en: Provides a type-in pane allowing you to match
tr: ekranda eşleştirebileceğin bir örnek sağlar.

en: Put up the default etoy flaps: a custom Supplies flap and the Navigator flap
tr: geçerli etoy fleplerinı koy: alet bayrağı ve yön bayrağı

en: QUIT
tr: ÇIK

en: Random
tr: Rastgele

en: Re-enter the browser
tr: tekrardan tarayıcıya gir.

en: Really throw this flap away
tr: bu bayrağı gerçekten at.

en: Recent
tr: En son

en: Record
tr: Kayıt

en: Rectangle
tr: dikdörtgen

en: RoundGlass
tr: Yuvarlak Mercek

en: RoundRect
tr: Yuvarlak dikdörtgen

en: Row
tr: Satır

en: SButton
tr: S tuşu

en: Save
tr: Kaydet.

en: Save the sound
tr: sesi kaydet.

en: Scriptable Button
tr: Betiklenebilir tuş

en: Scripting
tr: Betik düzenleme

en: Scrolling Field
tr: Kaydırma Alanı

en: Scrolling Text
tr: Kayar yazı

en: Set Loop End
tr: döngü sonunu oluştur.

en: Set Loop Start
tr: döngü başını oluştur.

en: Set One Cycle
tr: bir döngü oluştur.

en: Set loop end at cursor
tr: döngü sonunu imleçte oluştur

en: Set one cycle
tr: bir döngü oluştur.

en: Set the loop start at cursor
tr: döngü başını imleçte oluştur.

en: Set transition
tr: geçişi oluştur.

en: Show
tr: göstermek

en: Show tabs
tr: sekmeleri göster.

en: Shows two change sets side by side
tr: iki değişiklik setini yanyana gösterir.

en: Simple Text
tr: Basit yazı

en: Slider
tr: kaydıraç

en: Some hints about how to use Stacks
tr: yığınları nasıl kullanacağınızla ilgili bazı ipuçları

en: Sound
tr: Ses

en: Sound Recorder
tr: ses kaydedici

en: SoundRecorder
tr: ses kaydedici

en: Stack
tr: Yığın

en: Stack Help
tr: Yığın yardımı

en: Stack Tools
tr: Yığın araçları

en: Star
tr: yıldız

en: Start a new project
tr: yeni bir projeye başla.

en: Status
tr: Durum

en: Sticky Pad
tr: Yapışkan yüzey

en: Stop
tr: Duraklat.

en: Stop options
tr: seçenekleri durur.

en: Stop, Step, and Go buttons for controlling all your scripts at once.  The tool can also be "opened up" to control each script in your project individually.
tr: Dur, Adım ve Git tuşları, tüm betiklerinizi kontrol etmek içindir. Bu araç aynı zamanda betikleri tek tek de kontrol edebilir.

en: Storyboard
tr: geçmiş tablosu

en: Sugar Navigator Flap
tr: sugar kılavuz bayrağı

en: Supplies
tr: Kaynaklar

en: Supplies Flap
tr: miktar bayrağı

en: TOSS
tr: AT

en: TabbedPalette
tr: SekmeliPalet

en: Tabs
tr: Tab'ler

en: Tape to read
tr: okumak için kaydet.

en: Tape to write
tr: yazmak için kaydet.

en: Tell a friend about this project
tr: bu projeyi arkadaşınıza anlat.

en: Tell!
tr: anlat.

en: Test
tr: test

en: Test the note
tr: notları test et.

en: Text
tr: yazı

en: Text (border)
tr: metin (kontur)

en: Text that you can edit into anything you desire.
tr: İstediğin herşeye ekleyebileceğin yazı

en: Text that you can edit into anything you wish
tr: istediğiniz yere ekleyebileceğiniz bir metin

en: The "Objects Catalog" allows you to browse through, and obtain copies of, many kinds of objects.
    
    You will find the Objects Catalog in the Supplies flap.
    
    There are three ways to use the Object Catalog, corresponding to the three tabs seen at the top:
    
    alphabetic - gives you separate buttons for a, b, c, etc.  Click any button, and you will see icons of all the objects whose names begin with that letter.
    
    find - gives you a type-in pane for a search.  Type any letters there, and icons of all the objects whose names match what you have typed will appear in the lower pane.
    
    categories - provides buttons representing categories of related items. Click on any button to see the icons of all the objects in the category.
    
    When the cursor lingers over the icon of any object, you will get balloon help for the item.
    
    When you drag an icon from the Objects Catalog, it will result in a new copy of it in your hand; the new object will be deposited wherever you next click.
tr: nesne kataloğu birçok nesnenin kopyalarına göz atmana ve elde etmene olanak sağlarnesne kataloğunu SUPPLIES FLAP'TA bulabilirsinnesne kataloğunu kullanmak için 3 yol vardır, yukarıda görülen 3 sekmeyle ilişkilialfabetik-a. b. c, etc için ayrı tuşlar verir. herhangi bir tuşu tıklarsan bu harfle başlayan bütün nesnelerin ikonlarını görebilirsinbul-araştırma için ekranda ideal bir örnek verir. herhangi bir harfi tıkladığında , onunla başlayan bütün nesnelerin ikonları aşağıdaki ekranda görünecektir. kategoriler-nesnelerle ilgili kategorileri temsil eden tuşları sağlar. kategorideki bütün nesnelerin ikonlarını görmek için herhangi bir tuşu tıkla. imleç herhangi bir nesnenin ikonunda takılıp kaldığında, konuyla ilgili yardım balonunu kullanabilirsin. nesne kataloğundan bir nesneyi sürüklediğinde, elinde yeni bir kopya olacak;yeni nesne sonraki tıkladığın yerde kaydedilecektir.

en: The flap itself needs to be open
    before you can change its
    color.
tr: Rengini değiştirmeden önce 
    kanadın kendisi açık olmalıdır.

en: The original, intensively-optimized bouncing-atoms simulation by John Maloney
tr: John Maloney'in orjinal, yoğun-en iyi şekilde kullanılan bağlı atomlar simülasyonu

en: The time of day.  If you prefer to see seconds, check out my menu.
tr: Zaman göstergesi. Saniyeleri görmek istersen menüye bak.

en: This book is already open in some other project
tr: bu kitap önceden başka projeler için kullanılmıştır

en: This book is already open in some project
tr: bazı projelerde bu kitap kullanıldı

en: This book is marked 'keep in one file'. 
    Several pages use a common Player.
    Save the owner of the book instead.
tr: Bu kitap tek dosyada topla' olarak işaretlenmiştir. 
    birkaç sayfa ortak oynatıcı kullanmaktadır. 
    bunun yerine kitabın sahibini kaydet.

en: This is the frame of an embedded project. Click on the colored boxes:
    blue - expand or reduce
    yellow - app view
    red - factory view
    cyan - full view
    white - enter the project completely
tr: Bu gömülü projenin çerçevesidir. Renkli kutulara tıkla:mavi-genişletme ya da azaltmasarı- uygulama görüntüsükırmızı- yapım görüntüsücamgöbeği- tam ekranbeyaz- projeyi tamamen gir.

en: This is the only project in this thread
tr: bu listedeki tek proje

en: ThreadNavigator
tr: liste yönlendirici

en: Tile
tr: parça

en: Tiles for querying whether the mouse button is down
tr: Fare tuşunun aşağıda olup olmadığını denetlemek için karolar

en: Tiles for querying whether the mouse button is up
tr: Fare tuşunun yukarıda olup olmadığını denetlemek için karolar

en: To remove an object, drop it on any trash can. To view, and maybe retrieve, items that have been thrown away, double-click on any trash-can.  Things are retained in the trash-can if the "preserveTrash" preference is set, otherwise they are purged immediately
tr: Bir nesneyi silmek için, herhangi bir çöp kutusuna bırak. Nesneleri göstermek ve geri getirmek için, çöp kutusunun içinde iki kere tıkla.  "çöp kutusunu koru" seçeneği seçilirse nesneler çöp kutusunun içinde tutulurlar, yoksa doğrudan silinirler.

en: Too few samples after the cursor to take an FFT.
tr: Hızlı Fourier transformasyon aldıktan sonrası için çok az örnek.

en: Tools
tr: Araçlar

en: Tools for building stacks.  Caution!  Powerful but young and underdocumented
tr: Yığın oluşturmak için araçlar. Dikkat! güçlü fakat yeni ve yapım aşamasındadır.

en: Tools useful when doing tile scripting
tr: Betik yazarken yararlı olan karolar

en: Transcript
tr: Transkript

en: Trash
tr: çöp kutusu

en: Triangle
tr: üçgen

en: Trim
tr: kırpmak

en: Type here and all entries that match will be shown.
tr: Buraya yaz ve eşleşen tüm girişler gösterilecektir.

en: Type name or fragment:
tr: isim ya da parça gir:_

en: UNDO
tr: GERİ

en: Um, no, let me reconsider
tr: um, hayır, tekrar düşünmeliyim.

en: Undo or redo the last undoable action
tr: son yapılamaz eylemi iptal et veya yeniden yap.

en: Unnamed Flap
tr: isimsiz flep

en: Use page numbers
    Type in file names
    Save in a new place (using page numbers)
    Save in a new place (typing names)
    Save new book sharing old pages
tr: sayfa numarası kulanınız 
    . dosya isimlerinde yaz
    . yeni bir yere kaydet (sayfa numaralarını kullanarak)
    . yeni bir yere kaydet (isimleri yazarak)
    . eski sayfaları paylaşan yeni kitabı kaydet

en: Use the full screen
tr: tam ekran kullan.

en: Use this to grab a rectangular patch from the screen
tr: dikdörtgen parçayı ekrandan tutmak için bunu kullan.

en: Value:
tr: Değer:

en: WaveEditor
tr: dalga düzenleyici

en: Where should the new flap cling?
tr: yeni flep nereye konmalı?

en: Whether prevailing flaps should be shown in the project right now or not.
tr: Geçerli olan kanatların projede gösterilip gösterilmemesi gerektiği.

en: Widgets
tr: Gereçler

en: Wording for this flap:
tr: Bu kanat için ifade:

en: Workspace
tr: Çalışma alanı

en: Yes
tr: evet

en: You seem to be painting a sketch.
    Do you continue and publish the project with the paint tool?
tr: Taslak çiziyor gibi görünüyorsun.
    Taslağa boyama gereçleriyle devam etmek ve yayınlamak ister misin?

en: You selected a {1}.
    I can't handle these kinds of sounds.
tr: Bir {1} seçtin. Bu tip sesler desteklenmiyor.

en: a menu of palette-related controls
tr: palet kontrolüyle ilgili bir menü

en: a sound of duration
tr: süre sesi_

en: a tool for discarding objects
tr: nesneleri çıkarma aracı

en: about flaps...
tr: kanatlar hakkında...

en: about this system
tr: bu sistem hakkında

en: accept
tr: onay

en: add a new page just like this one to0 the book.
tr: kitaba bunun gibi yeni bir sayfa ekle.

en: add journal file
tr: günlük dosyası ekle.

en: add palette menu
tr: palet menüsü ekle.

en: add voice controls
tr: ses kontrolü ekle.

en: adjust scale...
tr: ölçek ayarla...

en: advanced...
tr: gelişmiş...

en: all (default)
tr: hepsi (geçerli)

en: alphabetic
tr: alfabetik

en: background color
tr: arka plan rengi

en: become the Standard palette
tr: standart paletle başla.

en: book...
tr: kitap...

en: border color...
tr: kontur rengi...

en: border width...
tr: kontur genişliği...

en: button
tr: buton

en: buttonDown
tr: aşağı tuşu

en: buttonUp
tr: yukarı tuşu

en: can't undo
tr: geri alamıyor

en: categories
tr: kategoriler

en: change action selector
tr: hareket seçiciyi değiştir

en: change arguments
tr: argümanları değiştir

en: change font
tr: fontni değiştir.

en: change label
tr: etiketi değiştir.

en: change label wording...
tr: etiket ifadesini değiştir...

en: change label...
tr: etiket değiştir.

en: change tab wording...
tr: sekme ifadesini değiştir...

en: change tilt and zoom keys
tr: eğimi değiştir ve tuşlara odaklanınız

en: change when to act
tr: hareket etme zamanını değiştir

en: choose blocking color
tr: engelli rengi seç.

en: choose denominator...
tr: payda seç ...

en: choose graphic...
tr: grafik seç...

en: choose loop start
tr: döngü başlangıcını seç

en: choose new colors for tabs
tr: sekmeler için yeni renkler seç.

en: choose new graphic...
tr: yeni grafik seç...

en: choose passing color
tr: geçerli rengi seç.

en: clear new-page prototype
tr: yeni sayfa örneğini sil

en: clear new-page template
tr: yeni sayfa şablonunu temizle

en: clear target
tr: hedefi temizle.

en: click here to find out version information
tr: sürüm bilgisi bulmak için buraya tıkla.

en: cling to edge... (current: {1})
tr: kenara yapıştır... (şu an:{1})

en: compact flap
tr: sıkı flep

en: copy page url to clipboard
tr: panoya sayfa url'sini kopyala

en: create a new thread
tr: yeni bir liste oluştur.

en: create an icon representing this page
tr: bu sayfayı temsil etmesi için bir simge yarat

en: create thread of all projects
tr: tüm projelerin bir listesini oluştur.

en: currently using solid tab
tr: şu an kullanılan aralıksız sekme

en: debug...
tr: hata ayıklama...

en: delete this page
tr: bu sayfayı sil

en: destroy all shared flaps
tr: paylaşılan fleplerin hepsini sil

en: destroy flap...
tr: kanadı sil...

en: destroy this flap
tr: bu bayrağı yok et.

en: destroy this thread
tr: bu listeyi sil.

en: disable bookmark action
tr: sayfa işareti hareketlerini geçersizleştir

en: dismiss
tr: çıkarmak

en: display 24-hour
tr: 24 saati görüntüle.

en: dissolve
tr: çözülmek

en: down
tr: aşağı

en: down left
tr: sol alt

en: down right
tr: sağ alt

en: duplicate this page
tr: bu sayfayı çoğalt

en: edit an existing camera script
tr: var olan bir kamera betiği düzenle.

en: edit project info
tr: proje bilgilerini düzenle.

en: edit this thread
tr: bu listeyi düzenle.

en: enable bookmark action
tr: sayfa işareti hareketlerini etkinleştir

en: exchange source and screen
tr: değişim kaynağı ve ekran

en: exit full screen
tr: tam ekrandan çık

en: fewer page controls
tr: daha az sayfa kontrolü

en: fewer sides
tr: daha az kenar

en: file out
tr: çıkarmak

en: fill
tr: doldur

en: find
tr: bul.

en: find a project
tr: bir proje bul.

en: find a project (more places)
tr: bir proje bul (daha fazla yerde).

en: find again
tr: tekrar bul

en: find any file
tr: herhangi bir dosyada bul.

en: find...
tr: bul...

en: flap color...
tr: kanat rengi...

en: flap tab
tr: flep sekmesi

en: flap:
tr: flep:_

en: flaps
tr: flepler

en: french door
tr: fransız kapısı

en: get sound from lib
tr: kitaplıktan ses al.

en: go directly to a page, if you know its page-number
tr: sayfa numarasını biliyorsanız doğrudan o sayfaya git

en: go to page...
tr: sayfaya git...

en: goto page
tr: sayfaya git

en: grab original morph
tr: orjinal morfu tut.

en: grab stamp from screen
tr: ekrandan işaretleri tutun.

en: gradient color
tr: Geçişleme rengi

en: hand me a bookmark for this page
tr: bu sayfa için sayfa işareti ekle

en: hand me a thumbnail for this page
tr: bu sayfa için tırnak işareti ekle

en: hide page controls
tr: gizli sayfa kontolleri

en: horizontal pan
tr: yatay pan

en: in
tr: içinde

en: in h
tr: h içinde

en: insert a page
tr: bir sayfa ekle

en: insert new project
tr: yeni proje ekle.

en: inspect
tr: denetle.

en: install classic etoy flaps
tr: klasik etoy fleplerinı yükle.

en: install developers' flaps
tr: geliştiricinin fleplerinı yükle.

en: install olpc etoy flaps
tr: OLPC'nin etoy fleplerinı yükle.

en: jump to <{1}>
tr: <{1}>e geç

en: jump to loop end
tr: döngü sonuna git

en: jump to loop start
tr: döngü başına git

en: jump within this thread
tr: bu projeye gir.

en: just had one!
tr: sadece bir tane var!

en: keep all pages the same size
tr: tüm sayfa boyutlarını aynı kaydet

en: keep in one file
tr: bir dosyada topla

en: keyStroke
tr: basılan tuş

en: last command
tr: son komut

en: left
tr: sol

en: load as book
tr: kitap olarak yükle

en: load code updates
tr: şifre güncellemelerini yükle.

en: magnification
tr: büyütme

en: magnification...
tr: büyütme...

en: make 1-column book
tr: tek sütun kitap yap.

en: make 2-column book
tr: iki sütun kitap yap.

en: make 3-column book
tr: üç sütun kitap yap.

en: make 4-column book
tr: dört sütun kitap yap.

en: make a bookmark object which, when clicked, will make the book turn to this page.
tr: tıklandığında bu sayfaya gelen sayfa işareti nesnesi oluştur.

en: make a flex morph
tr: esnek morf oluştur.

en: make a galley of me
tr: bir dizgimi yap

en: make a new flap
tr: yeni bir flep yap.

en: make a thread of projects in this book
tr: kitapta projelerin bir sırasını yap

en: make all pages the same size as this page
tr: tüm sayfaları bu sayfayla aynı büyüklükte yap

en: make this the template for new pages
tr: bunu yeni sayfalar için şablon yap

en: make unlooped
tr: döngüsüz yap

en: make unpitched
tr: düz yap.

en: more commands
tr: daha çok komut

en: more sides
tr: daha çok kenar

en: navigation
tr: yön bulma

en: new wording for this tab:
tr: bu sekme için yeni ifadeler:

en: next page
tr: diğer sayfa

en: none
tr: hiçbiri

en: not found
tr: bulunamadı.

en: open a tool allowing you to arrange the pages of the book.
tr: kitabın sayfalarını düzenleyebilen bir araç aç.

en: open as bookmorph
tr: kitap morfu olarak aç.

en: out
tr: dışarda

en: out h
tr: h dışında

en: page back
tr: arka sayfa

en: page controls at top
tr: sayfa kontrolleri üstte

en: page controls short
tr: kısa sayfa kontrolleri

en: page controls visible
tr: görünen sayfa kontrolleri

en: page forward
tr: ön sayfa

en: page should already have a url
tr: sayfanın önceden bir url'si olmalı

en: parts bin
tr: parçalar kutusu

en: parts-bin
tr: parça kutusu

en: paste book page
tr: kitap sayfası yapıştır.

en: pen color
tr: kalem rengi

en: pen size
tr: kalem boyutu

en: play
tr: oynamak

en: play after cursor
tr: imleçten sonra oynat.

en: play before cursor
tr: göstergeden önce oynat

en: play loop
tr: döngüyü oynat.

en: play sound
tr: oyun sesi

en: play straight through
tr: -e doğru düz oynat.

en: play test note
tr: test notlarını oynat.

en: pop out on dragover
tr: dragover'da patlamak

en: pop out on mouseover
tr: mouseover'da fırlamak

en: portrait (tall)
    landscape (wide)
tr: düşey (uzun)yatay (geniş)

en: previous page
tr: önceki sayfa

en: project loading
tr: proje yükleme

en: publish
tr: yayınla.

en: publish as...
tr: Farklı yayınla...

en: publish to different server
tr: farklı sunucularda yayınla.

en: put shared flaps on bottom
tr: paylaşılan flepleri alta koy.

en: put sound in lib
tr: kitaplığa ses kaydet.

en: quit without saving
tr: kaydetmeden çık.

en: read sound from disk...
tr: sesi diskten oku...

en: redo
tr: yeniden yapmak

en: ref
tr: hakem

en: reload all from server
tr: sunucudan herşeyi tekrar yükle

en: remember preferred location in this project
tr: projedeki tercih edilen yeri hatırla.

en: repaint
tr: tekrar boyamak

en: reset preferred location
tr: seçilen yeri sıfırla.

en: reset thumbnails
tr: tırnak işaretlerini sıfırla.

en: restore all pages of this book to their initial condition if possible.
tr: mümkünse kitabın tüm sayfalarını ilk hallerine göre yenile.

en: restore this page to its initial condition, if possible.
tr: mümkünse bu sayfayı ilk haline göre yenile.

en: reveal original morph
tr: orjinal morfu açığa çıkar.

en: revert
tr: tersine çevirmek

en: revert entire book
tr: tüm kitabı eski haline döndür

en: revert this page
tr: bu sayfayı eski haline getir

en: right
tr: sağ

en: round
tr: yuvarlak

en: run an existing camera script
tr: var olan bir kamera betiği çalıştır.

en: save
tr: kaydet

en: save as new-page prototype
tr: yeni sayfa örneği olarak kaydet

en: save for later revert...
tr: sonraki geri dönüşler için kaydet...

en: save library on disk...
tr: kütüphaneyi diske kaydet...

en: save script
tr: betiği kaydet.

en: save sound on disk...
tr: sesi diske kaydet...

en: scripting area
tr: Betik alanı

en: scrolledIntoView
tr: görüntünün içine sıkıştırılmış

en: scrolledOutOfView
tr: görüntünün içinden çıkarılmış

en: search for text
tr: yazı ara

en: search for the next occurrence of a string
tr: diğer dizgi oluşumu için araştır

en: search the book for word(s)
tr: kelimeye göre kitap arat

en: selection...
tr: seçim...

en: send all pages to server
tr: tüm sayfaları sunucuya gönder

en: send this page to server
tr: bu sayfayı sunucuya gönder

en: set action selector
tr: hareket seçici oluştur.

en: set atom count
tr: atom sayısını belirle

en: set background color for all pages
tr: tüm sayfalar için arka plan rengi oluştur.

en: set channel
tr: kanal düzenle.

en: set controller
tr: denetleyiciyi düzenle.

en: set maximum value
tr: maksimum değeri belirle.

en: set minimum value
tr: minimum değeri belirle.

en: set page sound
tr: sayfa sesi ekle

en: set page visual
tr: sayfa görüntüsü ekle

en: set sound effect for all pages
tr: tüm sayfalar için ses efekti ayarla

en: set sound effect for this page
tr: bu sayfa için ses efekti ayarla

en: set target
tr: hedefi belirle

en: set visual effect for all pages
tr: tüm sayfalar için görüntü efekti oluştur.

en: set visual effect for this page
tr: bu sayfa için görüntü efekti oluştur.

en: shared by all projects
tr: tüm projeler tarafından paylaşılmaktadır.

en: show FFT
tr: FFT'yi göster.

en: show envelope
tr: kapsamı göster

en: show full screen
tr: tam ekran göster

en: show infection history
tr: bulaşma geçmişini göster

en: show more controls
tr: daha çok kontrol göster

en: show page breaks
tr: sayfa aralıklarını göster.

en: show page controls
tr: gösterilen sayfa kontrolleri

en: show pointer
tr: göstergeyi göster

en: show screen only
tr: sadece ekranı göster.

en: show screen over source
tr: kaynak üzerinden ekranı göster.

en: show seconds
tr: saniyeleri göster.

en: show source only
tr: sadece kaynağı göster.

en: show source screened
tr: gösterilen kaynağı seç.

en: simply close this navigator
tr: sadece yön bulmayı kapat.

en: skip over next project ({1})
tr: gelecek projeyi atla ({1}).

en: slide away
tr: slayt yok

en: slide border
tr: slayt konturu

en: slide both
tr: tüm slaytlar

en: slide over
tr: slayt bitti.

en: sorry that conflicts with
    the name of another
    entry in this dictionary
tr: üzgünüm, bu sözlükteki başka bir girişle isimleri çakışıyor.

en: sorry, nothing was saved for this page.
tr: üzgünüz, bu sayfa için hiçbir şey kaydedilmedi.

en: sort pages
tr: sayfaları sırala

en: sort tabs
tr: sekmeleri sırala.

en: sound
tr: ses

en: sound effect for all pages
tr: tüm sayfalar için ses efekti

en: sound effect this page only
tr: sadece bu sayfaya ses efekti

en: start
tr: başlamak

en: start keyboard navigation with this thread
tr: bu işle tuş takımı dolaşımını başlat.

en: startInfection
tr: bulaşmaya başla.

en: sticky off
tr: çıkartır.

en: sticky on
tr: yapıştır.

en: stop
tr: durmak

en: stop Etoys
tr: Etoys'u durur.

en: stop at last page
tr: son sayfada dur

en: stop keyboard navigation with this thread
tr: tuş takımı dolaşımını bu işle durur.

en: switch to <{1}>
tr: <{1}> e geç.

en: switch to ascending
tr: artışa geç.

en: switch to descending
tr: azalana geç

en: switch to recent projects
tr: son projeye geç.

en: tab
tr: sekme

en: tab color...
tr: sekme rengi...

en: tabbedPalette
tr: işaretli boya paleti

en: tabs
tr: sekmeler

en: tear off
tr: kopar

en: throw it away\keep painting it
tr: sil, at gitsin\boyamaya devam et

en: tools...
tr: araçlar...

en: track pointer
tr: iz göstergesi

en: trim after cursor
tr: imleçten sonra kırp

en: trim before cursor
tr: imleçten önce kırp

en: turn off truncation
tr: kesmeyi kapat.

en: turn on truncation
tr: kesmeyi aç.

en: turn reverb off
tr: yankılanmayı kapat.

en: turn reverb on
tr: yankılanmayı aç.

en: twinkle fatter
tr: daha çok parlamak

en: twinkle thinner
tr: daha az parlamak

en: uncache page sorter
tr: görünen sayfa ayırıcı

en: undo
tr: geri al

en: up
tr: yukarda

en: up left
tr: üst sol

en: up right
tr: üst sağ

en: update from original
tr: orjinalden güncelle.

en: url of the place to store a typical page in this book.
    Must begin with file:// or ftp://
tr: kitaptaki herhangi bir sayfayı kaydetmek için bulunan yerin url'si. file:// or ftp:// ile başlamak zorunda

en: url of the place where this book's index is stored.
    Must begin with file:// or ftp://
tr: bu kitabın içeriğinin saklanacağı yerin url'sidir. file:// or ftp:// ile başlamak zorundadır.

en: use graphical label
tr: grafiksel tasvirleri kullan.

en: use graphical tab
tr: grafiksel sekme kullan.

en: use solid tab
tr: aralıksız sekme kullan.

en: use textual label
tr: metinsel tasvirler kullan.

en: use textual tab
tr: metinsel sekme kullan.

en: vertical orientation
tr: düşey yön

en: vertical pan
tr: dikey pan

en: view pages full-screen
tr: sayfaları tam ekran göster

en: viewerFlapTab
tr: izleyici bayrağı sekmesi

en: visual and sound effects...
tr: görsel ve ses efektleri...

en: visual effect for all pages
tr: tüm sayfalar için görüntü efekti

en: visual effect this page only
tr: sadece bu sayfa için görüntü efekti

en: when I am scrolled into view in a GeeMailMorph
tr: GeeMailMorph görüntüsü içine sıkıştırıldığımda

en: when I am scrolled out of view in a GeeMailMorph
tr: GeeMailMorph görüntüsü içinden çıkarıldığımda

en: when a keystroke happens and nobody heard it
tr: tuşa basıldığında ve kimse bunu duymadığında

en: where is my book?
tr: kitabım nerde?

en: where is the page?
tr: sayfa nerde?

en: whilePressed
tr: basılı olduğunda

en: words to search for.  Order is not important.
    Beginnings of words are OK.
tr: aranacak kelimeler. sıra önemli değil. 
    kelimelerin başı yeterlidir.

en: wrap after last page
tr: son sayfadan sonra sıkıştır

en: you are here
tr: buradasın.

en: zoom
tr: yakınlaştır

en: zoom frame
tr: odak çerçevesi

en: {1} cycles; {2} secs
tr: {1} döngü; {2} saniye

en: {1} events reduced to {2}
tr: {1} işlemleri {2}ye azaldı .

en: {1} is not currently storable
tr: {1} şu an kaydedilemiyor.
