eToys - en to sv translation catalogue (619 entries)

en:  Basic
sv:  Grundläggande

en:  objects vanished in this process.
sv:  objekt försvann i denna process.

en:  seconds
sv:  sekunder

en: *I have too many submorphs*
sv: *Jag har för många barnmorfer*

en: *Please add a screen morph*
sv: *Lägg till en skärmmorf*

en: *Please add a source morph*
sv: *Lägg till en källmorf*

en: .bo size mismatch.  Please tell Ted what you just did to this book.
sv: .bo-storlek matchar inte.  Berätta för Ted vad du nyss gjorde med denna bok.

en: < PREV
sv: < FÖREG

en: A  data field which will have a different value on every card of the background
sv: Ett  datafält som kommer att ha olika värden på varje kort med denna bakgrund

en: A File List is a tool for browsing folders and files on disks and FTP servers.
sv: En Fil Lista är ett verktyg för att bläddra i mappar och filer på diskar och FTP servrar.

en: A Player for MPEG movies
sv: En spelare för MPEG filmer

en: A Process Browser shows you all the running processes
sv: En Processbläddrare som visar dig alla prosesser som körs just nu

en: A Scriptable button
sv: En skriptbar knapp

en: A Transcript is a window usable for logging and debugging; browse references to #Transcript for examples of how to write to it.
sv: Ett Transkript är ett fönster som kan användas för loggning och felsökning; bläddra i referenser för #Transkript för att se exempel hur den skrivs till.

en: A Workspace is a simple window for editing text.  You can later save the contents to a file if you desire.
sv: En arbetsyta är ett enkelt fönster avsett för att redigera text. Du kan senare spara innehållet till en fil om du så önskar.

en: A button that takes the user to the next card in the stack
sv: En knapp som kommer att ta användaren till nästa kort i stacken

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
sv: En knapp som kommer att ta användaren till föregående kort i stacken

en: A button that takes you to the next page
sv: En knapp som tar dig till nästa sida

en: A button that takes you to the previous page
sv: En knapp som tar dig till föregående sida

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
sv: En knapp som används vid byggstensskriptning; dess skript kommer att vara en metod som hör till den lekplats som innehåller den

en: A button which, when clicked, takes the reader to the next page of a book
sv: En knapp som när den klickas tar läsaren till nästa sida i boken

en: A button which, when clicked, takes the reader to the previous page of a book
sv: En knapp som när den klickas tar läsaren till föregående sida i boken

en: A button whose script will be a method of the background Player
sv: En knapp vars skript kommer att bli en metod för bakgrunds-spelaren

en: A circle that flashes
sv: En cirkel som blinkar

en: A confined place for drawing and scripting, with its own private stop/step/go buttons.
sv: Ett begränsat område för att rita och skripta i, med egna privata stopp/steg/gå knappar.steg.

en: A confined place for drawing and scripting. with its own private stop/step/go buttons.
sv: Ett begränsat område för ritande och skriptning. med sina egna privata stopp/steg/gå knappar.

en: A curve
sv: En kurva

en: A curved line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the points.
sv: En kurva med ett pilhuvud.  Tryck Skift-klick så ser du handtagen och kan flytta ändpunkterna.

en: A digital clock
sv: En digital klocka

en: A flap housing the paint palette.  Click on the closed tab to make make a new painting
sv: En låda som innehåller ritpaletten.  Klicka på den stängda fliken för att skapa en ny målning

en: A flap providing documentation, tutorials, and other help
sv: En låda som innehåller dokumentation, anvisningar och annan hjälp

en: A joystick-like control
sv: En styrspaksliknande kontroll

en: A line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the ends.
sv: En linje med en avslutande pil.  Tryck Shift-klick så ser du handtagen och kan flytta ändpunkterna.

en: A magnifying glass
sv: Ett förstoringsglas

en: A magnifying glass that also shows Morphs in the Hand and displays the Hand position.
sv: Ett förstoringsglas som också visar morfer i handen och visar handens läge.

en: A message browser that tracks the most recently-submitted methods
sv: En meddelandebläddrare som följer upp de senast sparade metoderna

en: A multi-card data base
sv: En flerkortsdatabas

en: A multi-paged structure
sv: En struktur med många sidor

en: A non-editable picture of something
sv: En bild som inte kan redigeras

en: A piece of text that will occur on every card of the background
sv: En text som kommer att visas på varje kort med denna bakgrund

en: A place to present annotated content
sv: Ett område där innehåll med kommentarer visas

en: A quick way to get browsers, change sorters, file lists, etc.
sv: Ett snabbt sätt att komma åt bläddrare, ändra sortering, fil-listor osv.

en: A raw piece of text which you can edit into anything you want
sv: En obehandlad text som du kan redigera till vad du vill

en: A readout that allows you to monitor the frame rate of your system
sv: En utskrift som låter dig kontrollera bildhastigheten för ditt system

en: A rectangle
sv: En rektangel

en: A rectangle with a diagonal gradient
sv: En rektangel med diagonal gradient

en: A rectangle with a horizontal gradient
sv: En rektangel med horisontell gradient

en: A rectangle with rounded corners
sv: En rektangel med rundade hörn

en: A round magnifying glass
sv: Ett runt förstoringsglas

en: A scrollable, editable body of text
sv: En rull- och redigeringsbar textmassa

en: A scrolling data field which will have a different value on every card of the background
sv: Ett rullbart datafält som kommer att ha olika värden på varje kort med denna bakgrund

en: A simple digital clock
sv: En enkel digital klocka

en: A smooth wiggly curve, or a curved solid.  Shift-click to get handles and move the points.  Using the halo menu, can be coverted into a polygon, and can be made "open" rather than closed.
sv: En jämn vågig kurva, eller slät kurva.  Tryck Shift-klick så ser du handtagen och kan flytta ändpunkterna. Genom att använda halo-menyn kan den ändras till en polygon, och kan göras "öppen" i stället för stängd.

en: A source for single-letter objects
sv: En källa för objekt bestående av en bokstav

en: A star
sv: En stjärna

en: A storyboard authoring tool
sv: Ett författarverktyg för klippbord

en: A straight-sided figure with any number of sides
sv: En raksidig figur med valfritt antal sidor

en: A structure with tabs
sv: En struktur med flikar

en: A text field with a rounded shadowed border, with a fancy font.
sv: Ett textfält med en rundad, skuggad ram och med en snygg font.

en: A text field with border
sv: Ett textfält med kantlinje

en: A three-sided polygon.
sv: En tresigid polygon.

en: A tile that will produce a random number in a given range
sv: En byggsten som kommer att skapa ett slumptal inom en given talföljd

en: A tool for discarding objects
sv: Ett verktyg för att kasta objekt

en: A tool for discovering methods by providing sample values for arguments and results
sv: Ett verktyg för att upptäcka metoder, det ger prover på värden för argument och resultat

en: A tool for finding, viewing, and editing all methods whose names contain a given character sequence.
sv: Ett verktyg för att hitta, se och redigera alla metoder vars namn innehåller angiven teckensekvens.

en: A tool that lets you browse the catalog of available objects
sv: Ett verktyg som låter dig bläddra objektkatalogen

en: A tool that lets you browse the catalog of objects
sv: Ett verktyg som låter dig bläddra objektkatalogen

en: A translucent, borderless rectangle of a standard size, delivered in a predictable sequence of pastel colors
sv: En halvgenomskinlig standardstor rektangel utan kanter, levererad i en förutsebar ordningsföljd av pastellfärger

en: A variety of controls and media tools
sv: Ett urval kontroller och mediaverktyg

en: Accept the changes made here as the new page-order for this book
sv: Godkänn de ändringar som gjorts här som den nya ordningsföljden för sidor i denna bok

en: Add a new page after this one
sv: Lägg till en ny sida efter denna

en: Add column break
sv: Lägg till kolumnbrytning

en: All Scripts
sv: Alla skript

en: Allows you to control numerous options
sv: Låter dig kontrollera ett stort antal alternativ

en: Allows you to specify the annotations to be shown in the annotation panes of browsers, etc.
sv: Låter dig specifiera noterna som visas i komnetarsfältet i bläddrare, osv.

en: Alphabet
sv: Alfabet

en: An ellipse or circle
sv: En ellips eller cirkel

en: An indicator of how fast your system is running
sv: En indikator för hur snabbt ditt system går

en: An object that presents the things within it in a column
sv: Ett objekt som visar de saker du lägger dit i en kolumn

en: An object that presents the things within it in a row
sv: Ett objekt som visar de saker du lägger dit i en rad

en: Annotations
sv: Noteringar

en: Are you certain that you
    want to delete this page and
    everything that is on it?
sv: Är du säker på att du
    vill ta bort denna sida och
    allt som finns på den?

en: Are you sure you want to quit Etoys?
sv: Är du säker på att du vill avsluta Etoys?

en: Arrow
sv: Pil

en: Atoms, mate
sv: Atomer, kompis

en: Background Field
sv: Bakgrundsfält

en: Background Label
sv: Bakgrundsetikett

en: Basic
sv: Enkel

en: Book
sv: Bok

en: Book may be open in some other project
sv: Boken kan vara öppen i något annat projekt

en: Bookmark
sv: Bokmärke

en: Bouncing Atoms
sv: Studsande atomer

en: BouncingAtoms
sv: StudsandeAtomer

en: Browser
sv: Webbläsare

en: Building icons
sv: Byggikoner

en: Button
sv: Knapp

en: ButtonDown?
sv: KnappNed?

en: ButtonUp?
sv: KnappUpp?

en: Buttons to run, stop, or single-step scripts
sv: Knappar som startar, stoppar eller stegar igenom skript

en: CAUTION! This will destroy all the shared
    flaps, so that they will not be present in 
    *any* project.  If, later, you want them
    back, you will have to reenable them, from
    this same menu, whereupon the standard
    default set of shared flaps will be created.
    Do you really want to go ahead and clobber
    all shared flaps at this time?
sv: VARNING! Detta kommer att förstöra alla
    delade lådor, så att de inte kommer att
    vara tillgängliga in *något* projekt. Om du
    senare vill ha tillbaka dem så måste du åter-
    aktivera dem från denna meny, då återskapas
    standarduppsättningen av lådor.
    Vill du verkligen fortsätta och ta bort
    alla delade lådor nu?

en: CLEAR
sv: RENSA

en: Can only load a single morph
    into an mvc project via this mechanism.
sv: Kan bara ladda en enda morf
    till ett mvc-projekt via denna mekanism.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Caption for this button?
sv: Text på denna knapp?

en: Caution -- this is permanent!  Do
    you really want to do this?
sv: Varning -- detta är permanent!  Vill
    du verkligen genomföra detta?

en: Caution -- this would permanently
    remove this flap, so it would no longer be
    available in this or any other project.
    Do you really want to this?
sv: Varning -- detta tar slutligt bort
    denna låda, så den är inte längre
    tillgänglig i detta eller något annat projekt.
    Vill du verkligen genomföra detta?

en: Check the Squeak server for any new code updates, and load any that are found.
sv: Kontrollera om det finns nya koduppdateringar på Squeak-servern, och ladda ner de som hittas.

en: Choose a color to assign as the background color for all of this book's pages
sv: Välj en färg som blir bakgrundsfärg för alla sidor i denna bok

en: Choose a flap to destroy, from a pop-up list that will be presented
sv: Välj en låda att förstöra, från den popup-lista som kommer att visas

en: Choose a font and style
sv: Välj ett typsnitt och en stil

en: Choose a sound
    (it is now
sv: Välj ett ljud
    (det är nu

en: Choose an effect
    (it is now {1})
sv: Välj en effekt
    (den är nu {1})

en: Choose magnification
    (currently {1})
sv: Välj förstoringsgrad
    (den är nu {1})

en: Choose one of the following conditions
sv: Välj ett av följande villkor

en: Choose orientation...
sv: Välj riktning...

en: Click here to choose your language.
sv: Klicka här för att välja ditt språk.

en: Click here to get a menu of options for this book.
sv: Klicka här för att få fram meny för alternativ för denna bok.

en: Click here to start or finish painting.
sv: Klicka här för att påbörja eller avsluta ritning.

en: Clock
sv: Klocka

en: Close
sv: Stäng

en: Codec
sv: Kodek

en: Color only pertains to a flap tab when the 
    tab is textual or "solid".  This tab is
    currently graphical, so color-choice
    does not apply.
sv: Färg gäller enbart en lådflik 
    då fliken är i textform eller solid. Denna flik är
    just nu grafisk, så färgval
    tillämpas inte.

en: Column
sv: Kolumn

en: Create a new flap.  You can later make it into a shared flap is you wish.
sv: Skapa en ny låda.  Du kan senare göra den till en delad låda om du så önskar.

en: Create the default set of shared flaps used by successive versions of the Squeak development platform
sv: Skapa den förvalda uppsättningen av delade lådor som har använts av flera versioner i rad av Squeaks utvecklingsplattform

en: Curve
sv: Kurva

en: Curvy Arrow
sv: Böjd Pil

en: Define as jump end
sv: Definiera som slutpunkt för hopp

en: Define as jump start
sv: Definiera som startpunkt för hopp

en: Delete this page
sv: Radera denna sida

en: Destroy all the shared flaps and disable their use in all projects.
sv: Förstör alla delade lådor och avaktivera deras användning i alla projekt.

en: Destroy flap named...
sv: Förstör låda vid namn...

en: Destroy thread <{1}> ?
sv: Förstör tråd <{1}> ?

en: Digital Clock
sv: Digital klocka

en: Drop this into an area to start making a fresh painting there
sv: Släpp ner detta i ett område för att börja göra en ny målning där

en: Each page will be a file on the server.  
    Do you want to page numbers be the names of the files? 
    or name each one yourself?
sv: Varje sida blir en fil på servern.  
    Vill du att sidonumren är filernas namn? 
    eller vill du döpa varje själv?

en: Each time you obtain one of these pastel, translucent, borderless rectangles, it will be a different color from the previous time.
sv: Varje gång du får en av dessa pastellfärgade kantlösa rektanglar, kommer den att vara en annan färg än förra gången.

en: Ellipse
sv: Ellips

en: Empty!
sv: Tom!

en: Enter a new label for this button
sv: Skriv in en ny etikett för denna knapp

en: Establish a sound-effect that should be used whenever there is a transition between any two pages of this book.
sv: Fastställ en ljudeffekt som skall användas vid sidbyte i denna bok.

en: Establish a visual -effect that should be used for all transitions between pages of this book
sv: Fastställ en visuell effekt som skall användas vid sidbyte i denna bok

en: Event Recorder
sv: Händelseinspelare

en: FIND
sv: HITTA

en: Fancy Text
sv: Snygg text

en: Fewer controls
sv: Färre kontroller

en: File List
sv: Fillista

en: File name? (".ps" will be added to end)
sv: Filnam? (".ps" kommer läggas till i slutet)

en: Final page
sv: Sista sidan

en: First page
sv: Första sidan

en: First project in thread
sv: Första projektet i tråden

en: Flap
sv: Låda

en: Flap problem
sv: Lådproblem

en: Flaps
sv: Lådor

en: Flaps are like drawers on the edge of the screen, which can be opened so that you can use what is inside them, and closed when you do not need them.  They have many possible uses, a few of which are illustrated by the default set of flaps you can get as described below.
    
     'Shared flaps' are available in every morphic project.  As you move from project to project, you will see these same shared flaps in each, though there are also options, on a project-by-project basis, to choose which of the shared flaps should be shown, and also momentarily to suppress the showing of all shared flaps.   
    
     To get started using flaps, bring up the desktop menu and choose 'flaps...', and make the menu stay up by choosing 'keep this menu up'.  If you see, in this flaps menu,  a list of flap names such as 'Squeak', 'Tools', etc., it means that shared flaps are already set up in your image.  If you do not see the list, you will instead see a menu item that invites you to 'install default shared flaps'; choose that, and new flaps will be created, and the flaps menu will change to reflect their presence.
    
     'Project flaps' are flaps that belong to a single morphic project.  You will see them when you are in that project, but not when you are in any other morphic project.
    
     If a flap is set up as a parts bin (such as the default Tools and Supplies flaps), you can use it to create new objects -- just open the flap, then find the object you want, and drag it out; when the cursor leaves the flap, the flap itself will snap closed, and you'll be left holding the new object -- just click to place it exactly where you want it.
    
     If a flap is *not* set up as a parts bin (such as the default 'Squeak' flap at the left edge of the screen) you can park objects there (this is an easy way to move objects from project to project) and you can place your own private controls there, etc.  Everything in the default 'Squeak' flap (and all the other default flaps, for that matter) is there only for illustrative purposes -- every user will want to fine-tune the flaps to suit his/her own style and needs.
    
     Each flap may be set up to appear on mouseover, dragover, both, or neither.  See the menu items described below for more about these and other options.
    
     You can open a closed flap by clicking on its tab, or by dragging the tab toward the center of the screen
    
     You can close an open flap by clicking on its tab or by dragging the tab back off the edge of the screen.
    
     Drag the tab of a flap to reposition the tab and to resize the flap itself.  Repositioning starts when you drag the cursor out of the original tab area.
    
     If flaps or their tabs seem wrongly positioned or lost, try issuing a restoreDisplay from the screen menu.
    
     The red-halo menu on a flap allows you to change the flap's properties.   For greatest ease of use, request 'keep this menu up' here -- that way, you can easily explore all the options in the menu.
    
     tab color...				Lets you change the color of the flap's tab.
     flap color...				Lets you change the color of the flap itself.
    
     use textual tab...		If the tab is not textual, makes it become textual.
     change tab wording...	If the tab is already textual, allows you to edit
    							its wording.
    
     use graphical tab...		If the tab is not graphical, makes it become
    							graphical.
     choose tab graphic...	If the tab is already graphical, allows you
    							to change the picture.
    
     use solid tab...			If the tab is not solid, makes it become solid, i.e.
    							appear as a solid band of color along the
    							entire length or width of the screen.
    
     parts-bin behavior		If set, then dragging an object from the flap
    							tears off a new copy of the object.
    
     dragover				If set, the flap opens on dragover and closes
    							again on drag-leave.
    
    
     mouseover				If set, the flap opens on mouseover and closes
    							again on mouse-leave. 
    
     cling to edge...			Governs which edge (left, right, top, bottom)
    							the flap adheres to.
    
     shared					If set, the same flap will be available in all projects; if not, the
    							flap will will occur only in one project.
    
     destroy this flap		Deletes the flap.
    
     To define a new flap, use 'make a new flap', found in the 'flaps' menu.
    
     To reinstate the default system flaps, you can use 'destroy all shared flaps' from the 'flaps' menu, and once they are destroyed, choose 'install default shared flaps'.
    
     To add, delete, or edit things on a given flap, it is often wise first to suspend the flap's mouse-over and drag-over sensitivity, so it won't keep disappearing on you while you're trying to work with it.
    
     Besides the three standard flaps delivered with the default system, there are two other flaps readily available on demand from the 'flaps' menu -- one is called 'Stack Tools', which provides some tools useful for building stack-like content, the other is called 'Painting', which provides a quick way to make a new painting.  Simply clicking on the appropriate checkbox in the 'flaps' menu will toggle the corresponding flap between being visible and not being visible in the project.
sv: Lådor är utdragslådor som finns vid kanten av skärmen, som kan öppnas så att du kan använda det som finns i dem, och stängas då du inte behöver dem.  Det finns flera möjliga användningssätt, av vilka några illustreras med hjälp av standarduppsättningen av lådor som förklaras nedan.
    
    'Delade lådor' är tillgängliga i alla morfprojekt. Efterhand som du flyttar dig från projekt till projekt, kommer du att se att dessa samma delade lådor finns i dem alla, dock finns det alternativ att i enskilda projekt välja vilka av de delade lådor som skall visas,och också att tillfälligt gömma alla delade lådor. 
    
    För att börja använda lådor skall du ta fram skrivbordsmenyn och välja 'lådor...' och sedan göra så att menyn hålls öppen  genom att välja 'håll menyn öppen'. Om du i denna meny ser en lista av lådnamn såsom 'Squeak', 'Verktyg', etc., betyder det att delade lådor redan installerats. Om du inte ser någon lista, kommer du i stället att se en meny som ber dig att 'installera standarduppsättning delade lådor'; välj detta, och nya lådor kommer att skapas och lådmenyn ändras så att deras existens syns.
    
    'Projektlådor' är lådor som hör till ett enskilt morfprojekt. Du kommer att se dem då du är inne i det projektet, men inte då du är i något annat morfprojekt.
    
    Om en låda har satts upp som en låda för delar (såsom standardlådorna Verktyg och Tillbehör), kan du använda den för att skapa nya objekt -- bara öppna lådan, sök fram det objekt du vill ha, och drag ut det ur lådan; då markören lämnar lådan kommer den att stängas och du kommer att hålla i det nya objektet -- klicka bara sedan för att placera det exakt där du vill ha det.
    
    Om en låda *inte* satts upp som en låda för delar (såsom standardlådan 'Squeak' i vänstra kanten av skärmen) kan du parkera objekt där (det här är ett lätt sätt att flytta objekt från ett projekt till ett annat) och du kan placera dina egna privata kontroller där osv. Allt i standardlådan 'Squeak' (och alla andra standardlådor också) är där bara för att visa vad man kan göra -- varje användare vill säkert modifiera lådorna för att passa sina behov.
    
    Varje låda kan ställas in så att den visas då musen förs över, dras över, bådadera eller ingetdera. Se menyalternativen som förklaras nedan för mer information om dessa alternativ.
    
    Du kan öppna en stängd låda genom att klicka på dess flik, eller genom att dra flik mot skärmens mitt
    
    Du kan stänga en öppen låda genom att klicka på dess flik, eller genom att dra fliken tillbaka mot skärmens kant.
    
    Drag i lådfliken för att flytta den eller ändra dess storlek. Flytt påbörjas då du drar markören utanför ursprungliga fliken område.
    
    Om lådor eller flikar verkar felplacerade eller borttappade, försök med kommandot återställSkärm från skärmmenyn.
    
    De röda halomenyerna på en låda låter dig ändra lådans egenskaper. För att lättast kunna använda menyn, välj 'håll denna meny öppen' -- på så sätt kan du lätt gå igenom alla alternativ i menyn.
    
    flikfärg...				Låter dig ändra färg på lådfliken.
    lådfärg...				Låter dig ändra själva lådans färg.
    
    använd textflik...		Om fliken inte är i textform, blir den det.
    ändra text på fliken...	Om fliken är i textformat, kan du redigera
    							dess text.
    
    använd grafisk flik...		Om fliken inte är i grafiskt format, blir den
    							grafisk.
    välj flikens grafik...	Om fliken redan är i grafiskt format, kan du
    							ändra bilden.
    
    använd solid flik...			Om fliken inte är solid, blir den solid, d.v.s.
    							syns som ett solitt band av färg längs
    							hela skärmens längd eller bredd.
    
    låda med delar		Om vald, så om du drar ett objekt från lådan
    							rivs en ny kopia av objektet.
    
    dragöver				Om vald, öppnas lådan då du drar över den och stängs
    							igen då du drar bort.
    
    
    musöver				Om vald, öppnas lådan då musen kommer över den och stängs
    							igen då musen lämnar den. 
    
    häng fast vid kanten...			Avgör vilken kant (vänster, höger, uppe, nere)
    							som lådan hänger fast vid.
    
    delad					Om vald, kommer samma låda att finnas tillgänglig i alla projekt; om inte
    							kommer lådan bara att finnas i ett projekt.
    
    förstör denna låda	\rRaderar lådan.
    
    För att definiera en ny låda skall du använda 'skapa ny låda' som finns i lådmenyn.
    
    För att återställa standardsystemlådorna kan du använda kommandot 'förstör alla delade lådor' från lådmenyn, och sedan de har förstörts välja 'installera delade standardlådor'.
    
    För att lägga till, radera eller redigera saker på en viss låda, är det ofta smart att först stänga av lådans musöver- och dragöver-känslighet, så att lådan inte försvinner medan du försöker arbeta med den.
    
    Förutom de tre standardlådor som levereras med systemet, finns det två andra lådor som är tillgängliga enligt behov via lådmenyn -- en heter 'Stackverktyg', och den tillhandahåller vissa verktyg som är användbara då man bygger stack-likt innehåll, den andra heter 'Målning', och ger ett snabbt sätt att skapa en ny målning. Genom att bara klicka på motsvarande låda i låda-menyn väljer du om lådan i fråga är synlig eller inte i projektet.

en: Flasher
sv: Blinker

en: Forgot any changes made here, and dismiss this sorter
sv: Glöm de ändringar som gjorts här, och avsluta denna sorterare

en: Frame Rate
sv: Bildhastighet

en: FrameRate
sv: Bildhastighet

en: Frequency:
sv: Frekvens:

en: GO TO
sv: GÅ TILL

en: Gives a window full of details about how to use flaps.
sv: Ger ett fönster fullt av detaljer om hur man använder lådor.

en: Go to another project
sv: Gå till annat projekt

en: Go to this mark
sv: Gå till detta märke

en: Go to top of document
sv: Gå till dokumentets topp

en: Grab patch
sv: Ta tag i patch

en: Gradient (slanted)
sv: Gradient (sned)

en: Graph
sv: Diagram

en: Graphics
sv: Grafik

en: Group all the standard shared flaps along the bottom edge of the screen
sv: Gruppera alla delade standardlådor längs bottenkanten av skärmen

en: Grouped by category
sv: Grupperad efter kategori

en: Hand Magnifier
sv: Handhållet förstoringsglas

en: Has a few generally-useful controls; it is also a place where you can "park" objects
sv: Har ett antal allmännyttiga kontroller; det är också ett ställe där du kan "parkera" objekt

en: Help
sv: Hjälp

en: Hide tabs
sv: Dölj flikar

en: Holder
sv: Behållare

en: Holds any amount of text; has a scroll bar
sv: Kan innehålla hur mycket text som helst; har rullningslist

en: I cannot find that project
sv: Jag kan inte hitta det projektet

en: I need a name
sv: Jag behöver ett namn

en: If checked, this flap will be available in all morphic projects; if not, it will be private to this project.,
sv: Om vald, kommer denna låda att vara tillgänglig i alla morfprojekt; om inte kommer den att vara privat för detta projekt.,

en: If on, page controls (when present), will appear at the the top of the book; if off, they will appear at its bottom
sv: Om detta valts, syns sidokontrollerna (om sådana finns) på toppen av sidan; om detta stängts av syns de nertill på sidan

en: If set, a row of page controls will appear at the top of the book
sv: Om vald, kommer en rad med sidokontroller att synas upptill i boken

en: If set, stop-step-go buttons within the page's interior will govern only scripts for objects  residing within the page
sv: Om vald, kommer stopp-steg-gå knapparna i sidorna bara att gälla skript för objeks  som befinner sig inom sidan

en: If set, the book page occupies the entire screen
sv: Om vald, kommer boken att ta upp hela skärmen

en: If set, the first page in the book will be considered to be the next page after the last page, so that continuallly pressing the next or previous buttons will continually cycle through all pages of the book
sv: Om vald, kommer det att anses att bokens första sida följer efete sista sidan, så om man fortsätter att välja följande eller föregående sida, kommer man att kontinuerligt bläddra igenom alla sidor i boken

en: If set, the shorter form of page controls will be used when page controls are showing
sv: Om vald, används den kortare formen av sidokontroller då kontrollerna visas

en: If set, when you resize the book, all of its pages get automatically resized.
sv: Om vald, då du ändrar storlek på boken kommer alla sidor att automatiskt ändra storlek.

en: Instrument name?
sv: Instrumentnamn?

en: Joystick
sv: Styrspak

en: Just for Fun
sv: För skojs skull

en: KEEP
sv: BEHÅLL

en: Last project in thread
sv: Sista projektet i tråden

en: Loop cycles:
sv: Loopcykler:

en: Loop end:
sv: Loopslut:

en: Loop length:
sv: Looplängd:

en: Magnifier
sv: Förstoringsglas

en: Make a complete snapshot of the current state of the image onto disk.
sv: Skapa ett komplett foto av bildens nuvarande status till disk.

en: Make a new "Sketch" by "lassoing" an area of the screen
sv: Skapa en ny "skiss" genom att ringa in ett område med lasson

en: Make a new "Sketch" by designating a rectangular area of the screen
sv: Skapa en ny "skiss" genom att ange ett rektangulärt område av skärmen

en: Make a new Project
sv: Skapa ett nytt projekt

en: Make a painting
sv: Skapa en målning

en: Make all the pages of this book be the same size as the page currently showing.
sv: Gör alla sidor i denna bok i samma storlek som sidan som visas just nu.

en: Maximum value?
sv: Maximivärde?

en: Menu
sv: Meny

en: Message Names
sv: Meddelandenamn

en: Method Finder
sv: Metod Sökare

en: Minimum value?
sv: Minimivärde?

en: Modify the old book, or make a new
    book sharing its pages?
sv: Ändra i den gamla boken, eller skapa en ny
    bok som delar dess sidor?

en: More commands
sv: Fler kommandon

en: More controls
sv: Fler kontroller

en: Morph
sv: Morf

en: Move selection to top of page
sv: Flytta valda till toppen av sidan

en: Movie Player
sv: Filmspelare

en: Multi-page structures
sv: Struktur med många sidor

en: MyBook
sv: MinBok

en: NEW
sv: NY

en: NEXT >
sv: NÄSTA >

en: Name of file to write:
sv: Namnet på filen att skriva till:

en: Name this thread.
sv: Namnge denna tråd.

en: Navigator Flap
sv: Navigeringslådor

en: New thickness:
sv: Ny tjocklek:

en: Newer?
sv: Nyare?

en: Next
sv: Nästa

en: Next Card
sv: Nästa kort

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Next project
sv: Nästa projekt

en: Next:
sv: Nästa:

en: NextPage
sv: NästaSida

en: Number of atoms?
sv: Antal atomer?

en: Object Catalog
sv: Objektkatalog

en: Objects
sv: Objekt

en: Objects Catalog
sv: Objektkatalog

en: Okay
sv: Okej

en: Old book
    New book sharing old pages
sv: Gammal bok
    Ny bok som delar gamla sidor

en: Open a menu
sv: Öppna en meny

en: PUBLISH IT!
sv: PUBLICERA DET!

en: Package Browser:  like a System Browser, except that if has extra level of categorization in the top-left pane, such that class-categories are further organized into groups called "packages"
sv: Paket Bläddrare:  liknar en System Bläddrare, förutom att den har extra nivåer av kategorisering i övre vänstra fältet, såsom klass-kategorier som ännu delats in i "paket"

en: Packages
sv: Paket

en: Page does not have a url.  Send page to server first.
sv: Sidan har ingen URL.  Sänd sidan till servern först.

en: Page?
sv: Sida?

en: Paint
sv: Måla

en: Painting
sv: Målar

en: Parts bin
sv: Byggdelslåda

en: Picture
sv: Bild

en: Play
sv: Spela

en: Play Loop
sv: Spela upp loop

en: Play sound
sv: Spela upp ljud

en: Play the loop
sv: Spela up loopen

en: Players
sv: Spelare

en: Playfield
sv: Lekplats

en: Please a new label for this button
sv: En ny etikett för denna knapp

en: Please confirm name for library...
sv: Bekräfta bibliiotekets namn...

en: Please confirm name for save...
sv: Bekräfta namn att spara som...

en: Please name this thread.
sv: Var god och namnge denna tråd.

en: Please name your new sound
sv: Ge ditt nya ljud ett namn

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
sv: Skriv in de argument som skickas till målet
     då denna knapp trycks in åtskilda av punkter

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
sv: Skriv in den väljare som skickas till
    målet då denna knapp trycks in

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this slider is changed
sv: Skriv in den väljare som skickas till
    målet då denna knapp trycks in

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Prev
sv: Föreg

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous Card
sv: Föregående kort

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Previous project
sv: Föregående projekt

en: Previous:
sv: Föregående:

en: PreviousPage
sv: FöregåendeSida

en: Print...
sv: Skriv ut...

en: Processes
sv: Processer

en: Project navigator:  includes controls for navigating through linked projects.  Also supports finding, loading and publishing projects in a shared environment
sv: Projektnavigator:  innehåller kontroller för att navigera igenom projekt som är sammanlänkade.  Du kan också söka, ladda in och publicera projekt i delad miljö

en: Projects on Parade
sv: Projekt på parad

en: Put up the default etoy flaps: a custom Supplies flap and the Navigator flap
sv: Placera ut etoy:s standardlådor: en anpassad tillbehörslåda och navigeringslådan

en: QUIT
sv: AVSLUTA

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Really throw this flap away
sv: Kasta verkligen bort denna låda

en: Recent
sv: Senaste

en: Record
sv: Spela in

en: Rectangle
sv: Rektangel

en: RoundGlass
sv: RuntGlas

en: RoundRect
sv: RundadRekt

en: Row
sv: Rad

en: SButton
sv: SKnapp

en: Save
sv: Spara

en: Save the sound
sv: Spara ljudet

en: Scriptable Button
sv: En skriptbar knapp

en: Scripting
sv: Skript

en: Scrolling Field
sv: Rullbart fält

en: Scrolling Text
sv: Rullande text

en: Set Loop End
sv: Ange loopens slut

en: Set Loop Start
sv: Ange loopens början

en: Set transition
sv: Ange övergång

en: Show
sv: Visa

en: Show tabs
sv: Visa flikar

en: Simple Text
sv: Endast text

en: Slider
sv: Skjutreglage

en: Some hints about how to use Stacks
sv: Några tips om hur man använder Stackar

en: Sound
sv: Ljud

en: Sound Recorder
sv: Ljudinspelare

en: SoundRecorder
sv: Ljudinspelare

en: Stack Help
sv: Stackhjälp

en: Stack Tools
sv: Stackverktyg

en: Star
sv: Stjärna

en: Start a new project
sv: Starta ett nytt projekt

en: Sticky Pad
sv: Klisterlappar

en: Stop
sv: Stoppa

en: Stop options
sv: Avslutningsalternativ

en: Storyboard
sv: Klippbord

en: Sugar Navigator Flap
sv: Låda för sugar-navigering

en: Supplies
sv: Tillbehör

en: Supplies Flap
sv: Tillbehörslåda

en: TOSS
sv: SLÄNG

en: TabbedPalette
sv: FlikPalett

en: Tabs
sv: Flikar

en: Tell a friend about this project
sv: Berätta för en vän om detta projekt

en: Tell!
sv: Berätta!

en: Text (border)
sv: Text (kant)

en: Text that you can edit into anything you desire.
sv: Text som du kan ändra till vad du vill.

en: Text that you can edit into anything you wish
sv: Text som du kan ändra till vad du vill

en: The "Objects Catalog" allows you to browse through, and obtain copies of, many kinds of objects.
    
    You will find the Objects Catalog in the Supplies flap.
    
    There are three ways to use the Object Catalog, corresponding to the three tabs seen at the top:
    
    alphabetic - gives you separate buttons for a, b, c, etc.  Click any button, and you will see icons of all the objects whose names begin with that letter.
    
    find - gives you a type-in pane for a search.  Type any letters there, and icons of all the objects whose names match what you have typed will appear in the lower pane.
    
    categories - provides buttons representing categories of related items. Click on any button to see the icons of all the objects in the category.
    
    When the cursor lingers over the icon of any object, you will get balloon help for the item.
    
    When you drag an icon from the Objects Catalog, it will result in a new copy of it in your hand; the new object will be deposited wherever you next click.
sv: "Objektkatalogen" låter dig bläddra igenom, och skaffa kopior av, många olika slag av objekt.
    
    Du hittar Objektkatalogen i Tillbehörslådan.
    
    Det finns tre olika sätt att använda Ojektkatalogen, vilket motsvaras av de tre flikarna som ses upptill:
    
    alfabetiskt - ger dig olika knappar för  a, b, c, osv. Klicka på en knapp, och du ser ikoner över alla objekt som börjar med den bokstaven.
    
    sök - ger dig ett fält att skrava in sökning. Skriv in bokstäver där, och ikoner för alla objekt med namn som matchar det du skrivit in visas i fältet nertill.
    
    kategorier - ger dig knappar som representerar kategorier av objekt som hör ihop. Klicka op en knapp för att se ikonerna för alla objekt i kategorin.
    
    Då kursorn ligger över ikonen för ett objekt, får du fram ballonghjälpen för saken.
    
    Då du drar en ikon från Objektkatalogen, får du en ny kopia av saken i din hand; det nya objektet placeras där du klickar nästa gång.

en: The flap itself needs to be open
    before you can change its
    color.
sv: Själva lådan måste vara öppen
    innan du kan byta dess
    färg.

en: The original, intensively-optimized bouncing-atoms simulation by John Maloney
sv: Den ursprungliga, intensivt optimerade studsande atomsimuleringen av John Maloney

en: The time of day.  If you prefer to see seconds, check out my menu.
sv: Tidpunkt.  Om du vill se sekunder, se i min meny.

en: This book is already open in some other project
sv: Den här boken är redan öppen i något annat projekt

en: This book is already open in some project
sv: Den här boken är redan öppen i något projekt

en: This book is marked 'keep in one file'. 
    Several pages use a common Player.
    Save the owner of the book instead.
sv: Denna bok har märkts 'behåll i en fil'. 
    Flera sidor använder en delad Spelare.
    Spara bokens ägare i stället.

en: This is the frame of an embedded project. Click on the colored boxes:
    blue - expand or reduce
    yellow - app view
    red - factory view
    cyan - full view
    white - enter the project completely
sv: Detta är ramen för ett inbäddat projekt. Klicka på de färgade lådorna:
    blå - expandera eller minska
    gul - visa app
    röd - visa fabrik
    cyan - full vy
    vit - gå helt in i projektet

en: Tile
sv: Byggsten

en: Tiles for querying whether the mouse button is down
sv: Byggstenar som kontrollerar om musknappen är nere

en: Tiles for querying whether the mouse button is up
sv: Byggstenar som kontrollerar om musknappen är uppe

en: To remove an object, drop it on any trash can. To view, and maybe retrieve, items that have been thrown away, double-click on any trash-can.  Things are retained in the trash-can if the "preserveTrash" preference is set, otherwise they are purged immediately
sv: För att ta bort ett objekt, släpp ner det på en papperskorg. För att visa, och kanske ta tillbaka, saker som kastats bort, dubbelklicka på en papperskorg.  Saker finns kvar i papperskorgen om valet"sparaSkräp" har angivits, annars töms den genast

en: Tools
sv: Verktyg

en: Tools for building stacks.  Caution!  Powerful but young and underdocumented
sv: Verktyg för att bygga stackar.  Varning!  Effektiva men unga ock odokumentereade

en: Tools useful when doing tile scripting
sv: Verktyg som är användbara vid byggstensskriptning

en: Transcript
sv: Transkript

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Triangle
sv: Triangel

en: Trim
sv: Beskär

en: UNDO
sv: ÅNGRA

en: Um, no, let me reconsider
sv: Oj, nej, låt mig tänka om

en: Undo or redo the last undoable action
sv: Ångra eller gör om den senaste åtgärd som går att ångra

en: Unnamed Flap
sv: Odöpt låda

en: Use page numbers
    Type in file names
    Save in a new place (using page numbers)
    Save in a new place (typing names)
    Save new book sharing old pages
sv: Använd sidonummer
    Skriv in filnamn
    Spara på ny plats (med sidonummer)
    Spara på ny plats (skriv filnamn)
    Spara ny bok som delar de gamla sidorna

en: Use the full screen
sv: Använd hela skärmen

en: Value:
sv: Värde:

en: Where should the new flap cling?
sv: Var skall den nya lådan sitta fast?

en: Whether prevailing flaps should be shown in the project right now or not.
sv: Om aktuella lådor skall visas i projektet just nu eller inte.

en: Widgets
sv: Grafiska komponenter

en: Wording for this flap:
sv: Ordalydelse för denna låda:

en: Workspace
sv: Arbetsyta

en: Yes
sv: Ja

en: You selected a {1}.
    I can't handle these kinds of sounds.
sv: Du har valt en {1}.
    Den sortens ljud kan jag inte hantera.

en: a sound of duration
sv: ett ljud som varar

en: a tool for discarding objects
sv: Ett verktyg för att kasta objekt

en: about flaps...
sv: om lådor...

en: about this system
sv: om detta system

en: accept
sv: acceptera

en: add a new page just like this one to0 the book.
sv: lägg till en likadan ny sida som denna till boken.

en: add journal file
sv: lägg till journalfil

en: add voice controls
sv: lägg till röstkontroller

en: adjust scale...
sv: justera skalan...

en: advanced...
sv: avancerat...

en: all (default)
sv: alla (förval)

en: alphabetic
sv: alfabetisk

en: background color
sv: bakgrundsfärg

en: book...
sv: bok...

en: border color...
sv: kantfärg...

en: border width...
sv: kantbredd...

en: button
sv: knapp

en: buttonDown
sv: KnappNed?

en: buttonUp
sv: knappUpp

en: can't undo
sv: kan inte ångra

en: categories
sv: kategorier

en: change action selector
sv: ändra åtgärdsväljare

en: change arguments
sv: ändra argument

en: change font
sv: ändra typsnitt

en: change label
sv: byt etikett

en: change label wording...
sv: ändra ordalydelsen på etiketten...

en: change label...
sv: byt etikett...

en: change tab wording...
sv: ändra fliktext...

en: change tilt and zoom keys
sv: ändra knappar för vinkling och zoom

en: change when to act
sv: ändra när åtgärd skall utföras

en: choose blocking color
sv: välj blockerande färg

en: choose graphic...
sv: välj grafik...

en: choose new colors for tabs
sv: välj nya färger för flikar

en: choose new graphic...
sv: välj ny grafik...

en: choose passing color
sv: välj passerande färg

en: clear new-page prototype
sv: rensa prototyp för ny sida

en: clear new-page template
sv: rensa mallen för ny sida

en: clear target
sv: rensa mål

en: click here to find out version information
sv: klicka här för att se versionsinformationen

en: cling to edge... (current: {1})
sv: häng fast vid kanten... (nuvarande: {1})

en: compact flap
sv: kompakt låda

en: copy page url to clipboard
sv: kopiera sidans URL till urklipp

en: create a new thread
sv: skapa ny tråd

en: create an icon representing this page
sv: skapa en ikon som representerar denna sida

en: create thread of all projects
sv: skapa tråd av alla projekt

en: currently using solid tab
sv: använder solid flik nu

en: debug...
sv: felsökning...

en: delete this page
sv: radera denna sida

en: destroy all shared flaps
sv: förstör alla delade lådor

en: destroy flap...
sv: förstör låda...

en: destroy this flap
sv: förstör denna låda

en: destroy this thread
sv: förstör denna tråd

en: disable bookmark action
sv: inaktivera åtgärder för bokmärken

en: dismiss
sv: stäng

en: display 24-hour
sv: visa 24-timmar

en: dissolve
sv: lös upp

en: down
sv: ner

en: down left
sv: ner åt vänster

en: down right
sv: ner åt höger

en: duplicate this page
sv: duplicera denna sida

en: edit an existing camera script
sv: redigera befintligt kameraskript

en: edit project info
sv: redigera projektinformation

en: edit this thread
sv: redigera denna tråd

en: enable bookmark action
sv: aktivera åtgärder för bokmärken

en: exchange source and screen
sv: växla källa och skärm

en: exit full screen
sv: avsluta fullskärm

en: fewer page controls
sv: färre sidokontroller

en: fewer sides
sv: färre sidor

en: fill
sv: fyll

en: find
sv: sök

en: find a project
sv: hitta ett projekt

en: find a project (more places)
sv: hitta ett projekt (fler platser)

en: find again
sv: hitta igen

en: find any file
sv: hitta vilken fil som helst

en: find...
sv: hitta...

en: flap color...
sv: lådfärg...

en: flap tab
sv: lådflik

en: flap:
sv: låda:

en: flaps
sv: lådor

en: get sound from lib
sv: hämta ljud från bibliotek

en: go directly to a page, if you know its page-number
sv: gå direkt till en sida, om du vet sidnumret

en: go to page...
sv: gå till sida...

en: goto page
sv: gå till sida

en: grab original morph
sv: grip tag i ursprungliga morfen

en: gradient color
sv: andra gradientfärg

en: hand me a bookmark for this page
sv: ge mig ett bokmärke för denna sida

en: hand me a thumbnail for this page
sv: ge mig en liten förhandsgranskningsbild för denna sida

en: hide page controls
sv: göm kontrollerna för sida

en: horizontal pan
sv: horisontell panorering

en: insert a page
sv: infoga en sida

en: insert new project
sv: infoga nytt projekt

en: inspect
sv: granska

en: install classic etoy flaps
sv: installera klassiska etoy-lådor

en: install developers' flaps
sv: installera utvecklarnas lådor

en: install olpc etoy flaps
sv: installera olpc:s etoy-lådor

en: jump to <{1}>
sv: hoppa till <{1}>

en: jump to loop end
sv: hoppa till slutet av loopen

en: jump to loop start
sv: hoppa till början av loopen

en: jump within this thread
sv: hoppa inom denna tråd

en: just had one!
sv: fick nyss en!

en: keep all pages the same size
sv: behåll alla sidor i samma storlek

en: keep in one file
sv: spara i en fil

en: keyStroke
sv: tangentTryckning

en: last command
sv: senaste kommando

en: left
sv: vänster

en: load as book
sv: ladda som bok

en: load code updates
sv: ladda koduppdateringar

en: magnification
sv: förstorning

en: magnification...
sv: förstorning...

en: make 1-column book
sv: Gör en enkolumnsbok

en: make 2-column book
sv: Gör en tvåkolumnsbok

en: make 3-column book
sv: Gör en trekolumnsbok

en: make 4-column book
sv: Gör en fyrkolumnsbok

en: make a bookmark object which, when clicked, will make the book turn to this page.
sv: skapa ett bokmärke som, när man klickar på det, bläddrar fram till denna sida.

en: make a flex morph
sv: skapa flexibel morf

en: make a galley of me
sv: Gör mig till ett pentry

en: make a new flap
sv: gör en ny låda

en: make a thread of projects in this book
sv: skapa en tråd av alla projekt i denna bok

en: make all pages the same size as this page
sv: gör alla sidor samma storlek som denna

en: make this the template for new pages
sv: gör denna till en mall för nya sidor

en: more commands
sv: fler kommandon

en: more sides
sv: fler sidor

en: navigation
sv: navigering

en: new wording for this tab:
sv: Ny text för denna flik:

en: next page
sv: nästa sida

en: none
sv: ingen

en: not found
sv: hittades inte

en: open a tool allowing you to arrange the pages of the book.
sv: öppna ett verktyg som låter dig arrangera sidorna i denna bok.

en: open as bookmorph
sv: öppna som bokmorf

en: out
sv: ut

en: page controls at top
sv: sidkontrollerna upptill

en: page controls short
sv: korta sidkontroller

en: page controls visible
sv: sidkontroller synliga

en: page should already have a url
sv: sidan borde redan ha en URL

en: parts bin
sv: byggdelslåda

en: parts-bin
sv: låda med delar

en: paste book page
sv: klistra in boksida

en: pen color
sv: pennfärg

en: pen size
sv: pennstorlek

en: play
sv: spela

en: play loop
sv: spela loop

en: play sound
sv: spela ljud

en: play test note
sv: spela upp testton

en: pop out on dragover
sv: hoppa upp vid dragöver

en: pop out on mouseover
sv: hoppa upp vid musöver

en: portrait (tall)
    landscape (wide)
sv: stående (hög)
    liggande (bred)

en: previous page
sv: föregående sida

en: project loading
sv: projektinläsning

en: publish
sv: Publicera

en: publish as...
sv: Publicera som...

en: publish to different server
sv: Publicera på annan server

en: put shared flaps on bottom
sv: placera delade lådor längst ner

en: put sound in lib
sv: placera ljud i bibliiotek

en: quit without saving
sv: avsluta utan att spara

en: read sound from disk...
sv: läs ljud från disk...

en: redo
sv: gör om

en: reload all from server
sv: ladda ner allt igen från servern

en: repaint
sv: rita om

en: reset thumbnails
sv: återställ miniatyrbilder

en: restore all pages of this book to their initial condition if possible.
sv: återställ alla sidor i denna bok till sitt ursprungliga skick om det är möjligt.

en: restore this page to its initial condition, if possible.
sv: återställ denna sida till sitt ursprungliga skick om det är möjligt.

en: reveal original morph
sv: ta fram den ursprungliga morfen

en: revert
sv: återgå

en: revert entire book
sv: låt hela boken återgå

en: revert this page
sv: låt denna sida återgå

en: right
sv: höger

en: round
sv: rund

en: run an existing camera script
sv: kör befintligt kameraskript

en: save
sv: spara

en: save as new-page prototype
sv: prototyp för 'spara som ny sida'

en: save for later revert...
sv: spara för att kunna återgå senare...

en: save library on disk...
sv: spara bibliotek på disk...

en: save script
sv: spara skript

en: save sound on disk...
sv: spara ljud på disk...

en: scripting area
sv: område för skript

en: scrolledIntoView
sv: rulladInIVisning

en: scrolledOutOfView
sv: rulladUtUrVisning

en: search for text
sv: sök efter text

en: search for the next occurrence of a string
sv: sök efter följande förekomst av en sträng

en: search the book for word(s)
sv: sök efter ord i boken

en: selection...
sv: markering...

en: send all pages to server
sv: skicka alla sidor till server

en: send this page to server
sv: skicka denna sida till server

en: set atom count
sv: ange antal atomer

en: set background color for all pages
sv: välj bakgrundsfärg för alla sidor

en: set channel
sv: ange kanal

en: set controller
sv: ange styrenhet

en: set maximum value
sv: ställ in maximivärde

en: set minimum value
sv: ställ in minimivärde

en: set page sound
sv: ange ljud för sida

en: set page visual
sv: ange visuell effekt för sida

en: set sound effect for all pages
sv: välj ljudeffekt för alla sidor

en: set sound effect for this page
sv: välj ljudeffekt för denna sida

en: set target
sv: välj mål

en: set visual effect for all pages
sv: välj visuell effekt för alla sidor

en: set visual effect for this page
sv: välj visuell effekt för denna sida

en: shared by all projects
sv: delad av alla projekt

en: show FFT
sv: visa FFT

en: show full screen
sv: visa fullskärm

en: show infection history
sv: visa infektionshistoria

en: show more controls
sv: visa fler kontroller

en: show page breaks
sv: visa sidbrytningar

en: show page controls
sv: visa kontrollerna för sida

en: show pointer
sv: visa pekare

en: show screen only
sv: visa bara skärm

en: show screen over source
sv: visa skärm över källa

en: show seconds
sv: visa sekunder

en: show source only
sv: visa bara källa

en: show source screened
sv: visa sållad källa

en: skip over next project ({1})
sv: hoppa över nästa projekt ({1})

en: sorry that conflicts with
    the name of another
    entry in this dictionary
sv: ledsen, med det är i konflikt med
    namnet på ett annat
     sökord i denna ordbok

en: sorry, nothing was saved for this page.
sv: ledsen, inget har sparats för denna sida.

en: sort pages
sv: sortera sidor

en: sort tabs
sv: sortera flikar

en: sound
sv: ljud

en: sound effect for all pages
sv: ljudeffekter för alla sidor

en: sound effect this page only
sv: ljudeffekter bara för denna sida

en: start
sv: början

en: startInfection
sv: startaInfektion

en: stop
sv: stoppa

en: stop Etoys
sv: stoppa Etoys

en: stop at last page
sv: stanna på sista sidan

en: switch to <{1}>
sv: växla till <{1}>

en: switch to ascending
sv: byt till stigande

en: switch to descending
sv: byt till fallande

en: switch to recent projects
sv: Byt till senaste projekt

en: tab
sv: flik

en: tab color...
sv: flikfärg...

en: tabbedPalette
sv: FlikPalett

en: tabs
sv: flikar

en: tear off
sv: riv av

en: throw it away\keep painting it
sv: kasta bort det\fortsätt måla

en: tools...
sv: verktyg...

en: track pointer
sv: spåra pekare

en: turn off truncation
sv: stäng av trunkering

en: turn on truncation
sv: sätt på trunkering

en: turn reverb off
sv: stäng av eko

en: turn reverb on
sv: sätt på eko

en: uncache page sorter
sv: rensa sidosorteraren

en: undo
sv: ångra

en: up
sv: upp

en: up left
sv: upp åt vänster

en: up right
sv: upp åt höger

en: update from original
sv: uppdatera från originalet

en: url of the place to store a typical page in this book.
    Must begin with file:// or ftp://
sv: URL för den plats där typiska sidor i denna bok sparas.
    Måste börja med file:// or ftp://

en: url of the place where this book's index is stored.
    Must begin with file:// or ftp://
sv: URL för den plats där denna boks index är sparat.
    Måste börja med file:// or ftp://

en: use graphical label
sv: använd bildetikett

en: use graphical tab
sv: använd grafisk flik

en: use solid tab
sv: använd solid flik

en: use textual label
sv: använd textetikett

en: use textual tab
sv: använd textflik

en: vertical pan
sv: vertikal panorering

en: view pages full-screen
sv: visa sidor i helskärmsläge

en: viewerFlapTab
sv: visareLådFlik

en: visual and sound effects...
sv: visuella effekter och ljudeffekter...

en: visual effect for all pages
sv: visuella effekter för alla sidor

en: visual effect this page only
sv: visuella effekter bara för denna sia

en: when I am scrolled into view in a GeeMailMorph
sv: när jag har rullat in det som visas på en GeeMail-morf

en: when I am scrolled out of view in a GeeMailMorph
sv: när jag har rullat ut ur det som visas på en GeeMail-morf

en: where is my book?
sv: var är min bok?

en: where is the page?
sv: var är sidan?

en: whilePressed
sv: medan nedtryckt

en: words to search for.  Order is not important.
    Beginnings of words are OK.
sv: ord som skall hittas.  Ordföljd är inte viktig.
    Det är OK att ange början av ett ord.

en: wrap after last page
sv: avsluta efter sista sidan

en: you are here
sv: du är här

en: zoom
sv: zooma

en: {1} cycles; {2} secs
sv: {1} cykler; {2} sek

en: {1} events reduced to {2}
sv: {1} händelser komprimerade till {2}

en: {1} is not currently storable
sv: {1} kan för närvarande inte lagras
