eToys - en to sv translation catalogue (279 entries)

en: <do not embed>
sv: <bädda inte in>

en: A Connector whose endpoints automatically become dots when connected.
sv: En anslutning vars ändpunkter automatiskt blir punkter då den är ansluten.

en: A Maker Button with a Connector loaded
sv: En skapande knapp med en anslutning inladdad

en: A UML State shape
sv: En form på UML-tillstånd

en: A UML State shape with scrollbars
sv: En UML-tillståndsform med rullningslist

en: A UML class symbol
sv: En UML-klasssymbol

en: A UML class symbol that can read its text from a Squeak class
sv: En UML-klass symbol som kan läsa sin text från Squeak-klass

en: A UML composite state shape
sv: En sammansatt UML-tillståndsform

en: A UML end state shape
sv: En form för UML-tillståndsslut

en: A UML note shape
sv: En UML-anteckningsform

en: A UML package shape
sv: En UML-paketform

en: A UML start state shape
sv: En uppstartsform på UML-tillstånd

en: A basic Connector
sv: En enkel anslutning

en: A basic Connector that bends smoothly
sv: En enkel anslutning som böjer sig mjukt

en: A basic Connector with an arrowhead
sv: En enkel anslutning med ett pilhuvud

en: A basic connector
sv: En enkel anslutning

en: A basic connector with an arrowhead
sv: En enkel anslutning med pilhuvud

en: A basic curved connector
sv: En enkel böjd anslutning

en: A basic curved connector with an arrowhead
sv: en enkel böjd anslutning med ett pilhuvud

en: A basic smooth Connector with an arrowhead
sv: En enkel mjuk anslutning med ett pilhuvud

en: A blank buttton flap
sv: En tom knapplåda

en: A button that makes fancy Connectors at random
sv: En knapp som slumpmässigt skapar snygga anslutningar

en: A buttonBar for State Machine drawings
sv: En knappmeny för ritning av tillståndsmaskiner

en: A buttonBar for UML Class Diagrams
sv: En knappRad för UML-klass Diagram

en: A buttonBar for customizing
sv: En knappRad som kan skräddarsys

en: A circle shape with text inside
sv: En rund form med text inuti

en: A diamond shape with text inside
sv: En romb med text inuti

en: A handy Morph-generating button
sv: En behändig knapp som skapar morfer

en: A happy face
sv: Ett glatt ansikte

en: A label
sv: En etikett

en: A label that can be attached to another morph by dropping or menu choice and will follow the morph to which it is attached, trying to stay out of the way.
sv: En etikett som kan kopplas till en annan morf genom att släppa den eller genom menyval, och kommer att följa morfen till vilken den kopplats och försöker hålla sig ur vägen.

en: A label that can be attached to another morph by dropping or menu choice and will follow the morph to which it is attached.
sv: En etikett som kan kopplas till en annan morf genom att släppa den eller genom menyval, och kommer att följa den morf till vilken den kopplats.

en: A label that positions itself
sv: En etikett som själv väljer var den finns

en: A new button flap
sv: En ny knapplåda

en: A pointing hand shape with text inside
sv: En pekade hand med text inuti

en: A pre-loaded Connectors flap
sv: En förhandsinläst anslutningslåda

en: A pre-loaded Connectors flap for UML class diagram drawings
sv: En förhandsinläst anslutningslåda för ritning av UML-klassdiagram

en: A pre-loaded Connectors flap for state machine drawings
sv: En förhandsinläst anslutningslåda för ritning av tillståndsmaskiner

en: A raw piece of text (with a context menu) which you can edit into anything you want
sv: Ett textförslag (med sammanhangsmeny) som du kan ändra till det du vill ha

en: A rectangle with text, or a button
sv: En rektangel med text, eller en knapp

en: A sad face
sv: Ett sorgset ansikte

en: A simple shape with a context menu
sv: En enkel form med en sammanhangsmeny

en: A state transition for UML State Diagrams
sv: En tillståndsövergång för UML-tillståndsdiagram

en: A tool that lets you edit Connectors arrow shapes.
sv: Ett verktyg med vilket du kan redigera pilformer för anslutningar.

en: AND Gate
sv: AND-grind

en: AP Adjuster
sv: AP Inställare

en: Accept
sv: Acceptera

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Array
sv: Lägg till vektor

en: An 'and gate' shape with text inside
sv: En AND-grind med text inuti

en: An 'or gate' shape with text inside
sv: En OR-grind med text inuti

en: An 'xor gate' shape with text inside
sv: En XOR-grind med text inuti

en: An ellipse or circle
sv: En ellips eller cirkel

en: An elliptical or circular shape with text
sv: En ellips eller cirkel med text

en: An empty buttonBar that you can add to
sv: En tom knappRad som du kan lägga till i

en: Another pointing hand
sv: En annan pekande hand

en: Arrow
sv: Pil

en: Arrow Editor
sv: Pilredigerare

en: Arrow scales
sv: Pilskalor

en: Arrows
sv: Pilar

en: Attachment Adjuster
sv: Inställning för koppling

en: Attachment Point Adjuster
sv: Inställning för kopplingspunkt

en: Basic Shape
sv: Grundform

en: Button Flap
sv: Knapplåda

en: ButtonBar
sv: Knapprad

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Choose Font
sv: Välj typsnitt

en: Choose font
sv: Välj typsnitt

en: Choose font for text:
sv: Välj textens typsnitt:

en: Choose font:
sv: Välj typsnitt:

en: Choose label font:
sv: Välj etikettens typsnitt:

en: CircleCurve
sv: CirkelKurva

en: Class
sv: Klass

en: Class ButtonBar
sv: Klass knappRad

en: Class Diagrams
sv: Klassdiagram

en: Class diagram Flap
sv: Klassdiagramslåda

en: Clear clicks
sv: Ta bort alla klick

en: Composite State
sv: Sammansatt tillstånd

en: Connector
sv: Anslutning

en: Connector Button
sv: Anslutningsknapp

en: Connector Properties for {1}
sv: Anslutningsegenskaper för {1}

en: ConnectorArrow
sv: Anslutningspil

en: Connectors
sv: Anslutningar

en: Connectors Flap
sv: Anslutningslåda

en: Connectors label font...
sv: Typsnitt för anslutningsetikett...

en: Constructor text is on clipboard.
sv: Konstruktör text är i kopieringsminnet.

en: Copy the name of this graphic to the clipboard
sv: Kopiera denna bilds namn till urklipp

en: Curvy Connector
sv: Böjbar anslutning

en: Curvy ConnectorArrow
sv: Böjbar anslutningspil

en: Default
sv: Standard

en: Diamond
sv: Romb

en: Display text that you can move
sv: Visa text som du kan flytta på

en: Drop a Morph on me
sv: Släpp en morf på mig

en: Drop a Morph on me so that I can have something to make!
sv: Släpp en morf på mig så att jag har något att göra!

en: Drop a Morph on the button.
sv: Släpp en morf på knappen.

en: Ellipse
sv: Ellips

en: Embed pin into...
sv: Bädda in nål i...

en: End State
sv: Sluttillstånd

en: Enhanced Text
sv: Förbättrad text

en: Enter label:
sv: Skriv etiketten:

en: Enter the number of H and/or V APs to create; use 0 for none
sv: Ange önskat antal H och/eller V anslutningspunkter (AP); använd 0 för inga

en: FSM ButtonBar
sv: FSM-knappRad

en: FSM Flap
sv: FSM-låda

en: Find an entry by name
sv: Hitta en post med namn

en: Happy face
sv: Glatt ansikte

en: Install
sv: Installera

en: Install in which selector?
sv: Installera i vilken väljare?

en: Install with what name?
sv: Installera med vilket namn?

en: Label
sv: Etikett

en: Make morph
sv: Skapa en morf

en: Make movable
sv: Gör flyttbar

en: Make non-movable
sv: Gör oflyttbar

en: Maker Button
sv: Skaparknapp

en: Move cursor farther from
    this point to increase border width.
    Click when done.
sv: Flytta markören längre från
    denna punkt så blir linjen bredare.
    Klicka när du är klar.

en: Move cursor farther from
    this point to increase line width.
    Click when done.
sv: Flytta markören längre från
    denna punkt så blir linjen bredare.
    Klicka när du är klar.

en: Move cursor farther from
    this point to increase the size of the arrows.
    Click when done.
sv: Flytta markören längre från
    denna punkt så blir pilarna större.
    Klicka när du är klar.

en: My Flap
sv: Min låda

en: New Button Flap
sv: Ny knapplåda

en: New key?
sv: Ny tangent?

en: New line border width?
sv: Ny bredd på kantlinjen?

en: New line width?
sv: Ny linjebredd?

en: None
sv: Ingen

en: Note
sv: Anteckning

en: OR Gate
sv: OR-grind

en: Open an Arrow editor
sv: Öppna en Pil-redigerare

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed.
    Some possibilities:
sv: Skriv in väljaren som skall skickas till
    målet då den här knappen trycks in.
    Några möjligheter:

en: Pointing Hand
sv: Pekande hand

en: Pointing Hand2
sv: Pekande hand2

en: Properties for {1}
sv: Egenskaper för {1}

en: Random Connectors
sv: Slumpade anslutningar

en: RandomConnector
sv: SlumpAnslutning

en: Remove this arrow from the dictionary
sv: Ta bort denna pil från databasen

en: Rename this arrow
sv: Byt namn på denna pil

en: Rotate
sv: Rotera

en: STClass
sv: ST-klass

en: Sad face
sv: Sorgset ansikte

en: Sample
sv: Exempel

en: Schematic Connector
sv: Schematisk anslutning

en: Scrolled State
sv: Rullat tillstånd

en: Select Morph
sv: Välj morf

en: Smart Label
sv: Smart etikett

en: Start State
sv: Starttillstånd

en: State
sv: Status

en: State Transition
sv: Tillståndsövergång

en: Text Ellipse
sv: Textellips

en: Text Rectangle
sv: Textrektangel

en: Text that you can grab and move around (click to edit)
sv: Text som du kan ta och flytta (klicka om du vill ändra)

en: This lets you adjust the attachment points on a dropped Morph
sv: Detta låter dig justera anslutningspunkterna på en nedsläppt morf

en: Title
sv: Titel

en: Toggle dots
sv: Byt mellan punkter och inga punkter

en: Turn grid off
sv: Ta bort hjälplinjer

en: Turn grid on
sv: Visa hjälplinjer

en: UML Package
sv: UML-paket

en: Write code
sv: Skriv kod

en: XOR Gate
sv: XOR-grind

en: You must choose a TrueType font
sv: Du måste välja ett TrueType-typsnitt

en: accept on CR
sv: godkänn vid CR

en: accept on focus loss
sv: godta vid förlorad fokus

en: acceptedTextContents
sv: accepteratTextInnehåll

en: add arbitrary shape...
sv: lägg till slumpmässig form...

en: add bar label
sv: lägg till radetikett

en: add button
sv: lägg till knapp

en: add label
sv: lägg till etikett

en: add line
sv: lägg till nål

en: add mouse up action
sv: lägg till beteende för mus upp

en: add pre-made shape...
sv: lägg till en befintlig figur...

en: add swim lane
sv: lägg till simbana

en: add text
sv: lägg till text

en: add text block
sv: lägg till textblock

en: arrow sizes
sv: pilstorlekar

en: attach to...
sv: koppla till...

en: attachmentOwnerChanged
sv: bilagaÄndradAvÄgare

en: be orthogonal
sv: räta vinklar

en: become composite
sv: bli komposit

en: become scrollable composite
sv: bli rullbar komposit

en: cancel changes made and close panel
sv: avbryt alla ändringar och stäng panelen

en: change action selector
sv: ändra åtgärdsväljare

en: change arguments
sv: ändra argument

en: change bar label text
sv: ändra etikett-text för raden

en: change margins
sv: ändra marginaler

en: change when to act
sv: ändra när åtgärd skall utföras

en: choose font...
sv: välj typsnitt...

en: code font...
sv: kodtypsnitt...

en: collapse
sv: fäll in

en: connect to center
sv: anslut till mitt

en: connect to nearest attachment point
sv: anslut till närmaste kopplingspunkt

en: connect to nearest point
sv: anslut till närmaste punkt

en: connect to nearest point to center
sv: anslut till punkt närmast mitten

en: connect to nothing
sv: anslut till ingenting

en: connect to relative point...
sv: Anslut till den relativ punkt...

en: connectedTo
sv: anslutenTill

en: connector end
sv: länkände

en: copy name
sv: kopiera namn

en: default text font...
sv: standardtypsnitt för text...

en: delete
sv: ta bort

en: delete line
sv: ta bort rad

en: delete shape...
sv: ta bort figur...

en: delete swim lane
sv: ta bort simbana

en: delete text
sv: ta bort text

en: delete text block
sv: ta bort textblock

en: destinationConnected
sv: målAnslutet

en: destinationDisconnecting
sv: målBortkopplas

en: disconnectedFrom
sv: bortkoppladFrån

en: display attachments
sv: visa kopplingar

en: duplicate
sv: duplicerad

en: duplicate model and view
sv: kopierad modell och vy

en: duplicate view only
sv: visa enbart kopia

en: emphasis...
sv: teckenvikt...

en: end...
sv: avslut...

en: erase pixels of color...
sv: radera pixlar med denna färg...

en: find...
sv: hitta...

en: flaps font...
sv: lådteckensnitt...

en: font...
sv: typsnitt...

en: grab
sv: fånga

en: hide handles
sv: göm handtag

en: hide lower text
sv: göm undre text

en: if set, Connectors will use labels that try to re-position themselves to stay out of the way.
sv: om valt, använder anslutningarna etiketter som automatiskt försöker flytta sig så de är ur vägen.

en: if set, viewers will display the 'connection' vocabulary even for Morphs that aren't connected to by Connectors.
sv: om vald, visas 'anslutnings'- vokabulären till och med för morfer som inte anslutits via anslutningar.

en: immediately after a connector has connected to me
sv: genast efter att en anslutning har anslutit till mig

en: immediately after my first end has been connected
sv: genast efter att min första ända har anslutits

en: immediately after my second end has been connected
sv: genast efter att min andra ända har anslutits

en: immediately before a connector is going to disconnect from me
sv: genast före en anslutning skall koppla från mig

en: immediately before my first end is going to be disconnected
sv: genast före min första ända skall frånkopplas

en: immediately before my second end is going to be disconnected
sv: genast före min andra ända skall frånkopplas

en: inspect
sv: granska

en: keep changes made and close panel
sv: spara alla ändringar och stäng panelen

en: line border color...
sv: kantlinjens färg...

en: line border width...
sv: kantlinjens bredd...

en: line color...
sv: linjens färg...

en: line width...
sv: linjens bredd...

en: list font...
sv: lista typsnitt...

en: lock all text
sv: lås all text

en: lock text
sv: lås text

en: make button
sv: skapa knapp

en: make new arrow
sv: skapa ny pil

en: make segmented line
sv: skapa uppdelad linje

en: make smooth line
sv: skapa utjämnad linje

en: menu font...
sv: typsnitt för menyer...

en: move
sv: flytta

en: name for new variable:
sv: namn för ny variabel:

en: new arrow...
sv: ny pil...

en: no connection preference
sv: ingen preferens för koppling

en: open a Connector properties panel for the morph
sv: öppna en egenskapspanel för anslutningar för denna morf

en: open a text properties panel for the morph
sv: öppna en egenskapspanel för text för morfen

en: properties...
sv: egenskaper...

en: recolor pixels of color...
sv: ändra färg på pixlar med denna färg...

en: remove
sv: ta bort

en: remove bar label
sv: ta bort radetikett

en: remove label
sv: ta bort etikett

en: remove mouse up action
sv: Ta bort mus-upp-beteendet

en: rename
sv: nytt namn

en: replace target
sv: ersätt mål

en: resize
sv: ändra storlek

en: resize image
sv: ändra bildens storlek

en: set all fonts to...
sv: sätt alla teckensnitt till...

en: set bar label font
sv: ställ in teckensnitt för radetikett

en: set font for this text
sv: välj teckensnitt för denna text

en: set scaling
sv: ange skalning

en: set target
sv: välj mål

en: show handles
sv: visa handtag

en: smooth edges
sv: kantutjämning

en: sorry, that conflicts with
    the name of another
    entry in this dictionary
sv: ledsen, med det är i konflikt med
    namnet på ett annat
     sökord i denna ordbok

en: sourceConnected
sv: källaAnsluten

en: sourceDisconnecting
sv: källaFrånkopplas

en: stop being orthogonal
sv: inte räta vinklar

en: straighten
sv: räta ut

en: text properties...
sv: textegenskaper...

en: turn off button labels
sv: stäng av knappetiketter

en: turn off smoothing
sv: stäng av utjämning

en: turn on button labels
sv: sätt på knappetiketter

en: turn on smoothing
sv: sätt på utjämning

en: turn smoothing off
sv: stäng av utjämning

en: turn smoothing on
sv: sätt på utjämning

en: unlock all text
sv: lås upp all text

en: unlock text
sv: lås upp text

en: update image
sv: uppdatera bild

en: when either of the morphs to which I'm connected have changed their owner or been grabbed or dropped with the hand.
sv: då någondera av de morfer som jag är ansluten till har bytt ägare eller gripits eller släppts med handen.

en: when text is accepted into a text morph by hitting Enter or losing focus
sv: då text accepteras in i en textmorf genom att trycka Enter eller tappa fokus

en: window-title font...
sv: typsnitt för fönstertitlar...
