eToys - en to ru translation catalogue (251 entries)

en: 
    Would you like to try the next server?
    (Normally, all servers are identical, but sometimes a
    server won't let us store new files, and gets out of date.)
ru: 
    Проверить следующий сервер?

en:   ({1} pages)
ru:   ({1} страниц)

en:  (case-insensitive)
ru:  (независимо от регистра)

en:  (case-sensitive)
ru:  (зависимо от регистра)

en: $	Fixing fonts	$
ru: $	Моноширинные шрифты	$

en: (collecting resources...)
ru: (сбор ресурсов...)

en: <no author>
ru: <нет автора>

en: A message browser that tracks the most recently-submitted methods
ru: Браузер последних сообщений

en: A newer version exists on the server.
ru: На сервер существует новая версия.

en: A tool for expressing personal preferences for numerous options.
ru: Персональная настройка множества параметров

en: About Preferences
ru: О настройке

en: About Window Colors
ru: О Цвет окон

en: Allows you to control numerous options
ru: Настройка множества опций

en: Allows you to find out which category, or categories, this preference belongs to.
ru: Найти категорию/категории которой принадлежит данный параметр

en: Allows you to specify the annotations to be shown in the annotation panes of browsers, etc.
ru: Править текст аннотаций отображающийся в панели аннотаций различных браузеров

en: Alphabetical listing of all Preferences
ru: Алфавитный список свойств

en: Annotations
ru: Аннотации

en: Are you sure you want to destroy this Project\ and revert to an older version?\\(From the parent project, click on this project's thumbnail.)
ru: Вы действительно хотите удалить этот проект\ и вернуться к старой версии?\\(Из родительского проекта кликните на пиктограмму проекта.)

en: Bright
ru: Яркость

en: Can't exit the top project
ru: Нельзя выйти из последнего проекта

en: Cancel
ru: Отмена

en: Choose a file
ru: Выбрать файл

en: Choose a flaps font
ru: Шрифт закладок

en: Choose a group of servers
    from which to fetch updates.
ru: Укажите группу серверов с которых вы хотите получать обновления.

en: Choose a theme to install
ru: Выберите тему для установки

en: Choose the default font to be used for code and  in workspaces, transcripts, etc.
ru: Шрифт по умолчанию.

en: Choose the default text font
ru: Шрифт стандартного текста

en: Choose the eToys font
ru: eToys шрифт

en: Choose the etoy button font
ru: Шрифт для etoy кнопоки

en: Choose the etoy code font
ru: Шрифт для отображения исходного кода etoy

en: Choose the etoy title font
ru: Шрифт для заголовков eToys

en: Choose the font to be used for (some) buttons.
ru: Шрифт для отображения текста кнопок(некоторых).

en: Choose the font to be used for displaying code
ru: Шрифт для отображения исходного кода

en: Choose the font to be used for textual code in etoys
ru: Шрифт для отображения исходного кода eToys.

en: Choose the font to be used in code panes.
ru: Шрифт для окон с исходным кодом.

en: Choose the font to be used in list panes
ru: Шрифт для отображения списков.

en: Choose the font to be used in menus
ru: Шрифт для отображения меню.

en: Choose the font to be used in window titles.
ru: Шрифт для отображения заголовков окон.

en: Choose the font to be used on etoy buttons
ru: Шрифт для отображения текста eToys кнопок.

en: Choose the font to be used on etoy tiles
ru: Шрифт для отображения текста Тайлов.

en: Choose the font to be used on textual flap tabs
ru: Шрифт для отображения текста закладок.

en: Choose the font to be used titles in etoys
ru: Шрифт для отображения заголовков eToys.

en: Choose the standard list font
ru: Шрифт стандартного списка

en: Choose the standard menu font
ru: Шрифт стандартного меню

en: Choose the window title font
ru: Шрифт заголовков окон

en: Click for an explanation of this panel
ru: Справка

en: Click here for a menu of options regarding this preference.  Click on the checkbox to the left to toggle the setting of this preference
ru: Меню управления данным свойством

en: Click here to edit the method that defines the custom halos
ru: Править метод определяющий пользовательское гало

en: Click here to empty the trash.
ru: Очистить мусорную корзину.

en: Click here to get some hints on use of this Preferences Panel
ru: Подсказка по использованию панели настроек

en: Click here to load all the preferences from their saved values on disk.
ru: Загрузить сохраненные настройки

en: Click here to reset all the preferences to their standard default values.
ru: Сбросить все пользовательские настройки и вернуться в системным значениям по умолчанию

en: Click here to reset all the preferences to their values in your Personal Preferences.
ru: Отменить текущие правки и вернуться сохраненным параметрам

en: Click here to save the current constellation of Preferences settings as your personal defaults; you can get them all reinstalled with a single gesture by clicking the "Restore my Personal Preferences".
ru: Сохранить текущие изменения

en: Click here to save the current constellation of Preferences settings to a file; you can get them all reinstalled with a single gesture by clicking "Restore Settings From Disk".
ru: Сохранить текущие изменения в файл

en: Click here to view all the values stored in the system Parameters dictionary
ru: Показать содержимое системного каталога настроек

en: Command Key Actions
ru: Действия командных клавиш

en: Common Requests
ru: Общие запросы

en: Copy the name of the preference to the text clipboard, so that you can paste into code somewhere
ru: Копировать имя свойства в буфер обмена, для последующей вставки в код

en: Current Change Set:
ru: Текущий набор изменений:

en: Current system font settings
ru: Текущий настройки шрифтов

en: Default size of arrowheads on pen trails
ru: Размер по умолчанию для указателей Треков

en: Do not load it
ru: Не загружать это

en: Do not write file
    Write file anyway
    Debug
ru: Не записывать файл
    Записывать в любом случае
    Отладка

en: Do you really want to empty the trash?
ru: Вы действительно хотите очистить мусорную корзину?

en: Do you want to check for updates\or maintenance fixes on the server?
ru: Вы хотите проверить последние обновления на сервере?

en: EMPTY
ru: Пусто

en: Edit custom halos
ru: Править пользовательское гало

en: Help
ru: Справка

en: Help!
ru: Помощь

en: I cannot locate the project\
ru: Нельзя найти проект\

en: If any font settings have changed since you pinned this menu up, this will allow the menu to rebuilt to reflect current font choices.
ru: Перерисовать меню используя новый шрифты

en: If true, Celeste (e-mail reader) annotates messages in it's list that have attachments.  This is a performance hit and by default is off.
ru: Если флаг установлен, Celeste (почтовый клиент) будет помечать письма имеющий прикреплённые объекты. Эта опция влияет на производительность и поэтому отключена по умолчанию.

en: If true, Celeste (e-mail reader) includes a status pane.
ru: Если флаг установлен, Celeste (почтовый клиент) будет включать панель статуса.

en: Inspect Parameters
ru: Инспектировать настройки

en: It looks like a problem occurred while
    getting this project. It may be temporary,
    so you may want to try again,
ru: Ошибки при получении проекта. Вы ещё раз попытаться,

en: Let me type the name now
    Let me think about it
    Let me find a conversion file on the disk
ru: Ввести имя файла
    Мне надо подумать
    Найти версии этого файла на диске

en: Load it anyways
ru: Загрузить в любом случае

en: Load it\Cancel
ru: Загрузить\Отмена

en: Loading
ru: Чтение

en: Loading
ru: Чтение

en: Many aspects of the system are governed by the settings of various "Preferences".  
    
    Click on any of brown tabs at the top of the panel to see all the preferences in that category.  
    Or type in to the box above the Search button, then hit Search, and all Preferences matching whatever you typed in will appear in the "search results" category.  A preference is considered to match your search if either its name matches the characters *or* if anything in the balloon help provided for the preferences matches the search text.
    
    To find out more about any particular Preference, hold the mouse over it for a moment and balloon help will appear.  Also, a complete list of all the Preferences, with documentation for each, is included below.
    
    Preferences whose names are in shown in bold in the Preferences Panel are designated as being allowed to vary from project to project; those whose name are not in bold are "global", which is to say, they apply equally whatever project you are in.
    
    Click on the name of any preference to get a menu which allows you to *change* whether the preference should vary from project to project or should be global, and also allows you to browse all the senders of the preference, and to discover all the categories under which the preference has been classified, and to be handed a button that you can drop wherever you please that will control the preference.
    
    If you like all your current Preferences settings, you may wish to hit the "Save Current Settings as my Personal Preferences" button.  Once you have done that, you can at any point in the future hit "Restore my Personal Preferences" and all your saved settings will get restored immediately.
    
    Also, you can use "themes" to set multiple preferences all at once; click on the "change theme..." button in the Squeak flap or in the Preferences panel, or seek out the themes item in the Appearance menu.
ru: Множество параметров позволяющих настроить поведение системы.
    
    Кликните на одно из названий в панели находящейся сверху для того, чтобы получить все параметры соответствующей категории. Введите строку поиска в единственное текстовое поле вкладки "?" и нажмите кнопку "Поиск", все параметры чьи имена и пояснительные тексты содержат введённую строку появятся во вкладке "searching results".
    
    Для получения пояснительного текста для каждого параметра задержите указатель мыши над ним.
    
    Параметры помеченные жирным шрифтом имеют различные значения для разных проектов (иначе значение параметра одно и тоже для всех проектов).
    
    Кликните любой параметр для получение его меню. Меню позволяет изменить глобальный статус параметра (смотрите предыдущий абзац), просмотреть код который использует этот параметр, получить список категорий которым принадлежит параметр, а также создать кнопку для управления этим параметром.
    
    Вы можете сохранить свои параметры кнопкой "Сохранить персональные изменения" во вкладке "?", чтобы позже иметь возможность вернуться к ним кнопкой "Восстановить персональные значения".
    
    Возможно также единовременно установить множество параметров выбором "темы".  Для этого необходимо использовать меню "главное меню/внешний вид.../тема...".

en: Methods with string
ru: Методы со строкой

en: Must be in this project to isolate it
ru: Должен находиться в текущем проекте

en: Name of the modern class {1} should translate to:
ru: Имя нового класса {1} должно быть транслировано в:

en: Navigator
ru: Навигатор

en: New File Name?
ru: Новое имя файла?

en: No new updates on the server
ru: Нет новых обновлений на сервере

en: No project found in this file
ru: Данный файл не содержит проектов

en: Numerous "Preferences" govern many things about the way Squeak looks and behaves.  Set individual preferences using a "Preferences" panel.  Set an entire "theme" of many Preferences all at the same time by pressing this "change theme" button and choosing a theme to install.  Look in category "themes" in Preferences class to see what each theme does; add your own methods to the "themes" category and they will show up in the list of theme choices.
ru: Множество настроек управляющим отображением. Для изменения индивидуальных настроек используйте меню "настройка". Используйте меню "тема" для изменения целого набора параметров. Исходный код тем можно найти в меню "тема/исходный код"

en: Objects
ru: Объекты

en: Objects you drag into the trash will automatically be saved here, one object per page, in case you need them later.  To disable this feature set the "preserveTrash" Preference to false.
    
    You can individually expunge objects by hitting the - control, and you can empty out all the objects in the trash can by hitting the "EMPTY" button at top right.
ru: Все удаленные объекты сохраняются в этой корзине. Для того чтобы изменить это поведение отключите параметр "preserveTrash" в окне "настройка"
    
    Вы можете очистить корзину вручную, на кликнув кнопку "Очистить" в правом верхнем углу окна

en: Open a window showing the current font settings
ru: Открыть окно отображающее список текущих шрифтов

en: Painting
ru: Рисование

en: Pastel
ru: Пастель

en: Please name this thread.
ru: Дайте имя этой ветке.

en: Please type your initials:
ru: Введите свои инициалы:

en: Please type your name:
ru: Введите ваше имя:

en: Preferences
ru: Настройка

en: Preferences Panel
ru: Настройки

en: Project password
ru: Пароль проекта

en: Publishing
ru: Публикации

en: Puts up a tool that will allow you to view and edit the code underlying all of the available themes
ru: Показать исходный код всех тем

en: Reading an instance of {1}.
    Which modern class should it translate to?
ru: Прочитать экземпляр {1}.
    В какой новый класс надо это транслировать?

en: Really delete the project
    {1}
    and all its contents?
ru: Действительно удалить проект
    {1}
    и всё его содержимое?

en: Recent
ru: Последнее

en: Reload anyway\Cancel
ru: Перезагрузить в любом случае\Отмена

en: Remember to save you image to make this setting permant.
ru: Не забудьте сохранить ваши изменения в образе системы для того чтобы сделать эти изменения постоянными

en: Restore Settings from Disk
ru: Восстановить настройки из файла

en: Restore all Default Preference Settings
ru: Восстановить значения по умолчанию

en: Restore my Personal Preferences
ru: Восстановить персональные значения

en: Revert to saved version
ru: Вернуться к сохранённой версии

en: Save Current Settings as my Personal Preferences
ru: Сохранить персональные изменения

en: Save Current Settings to Disk
ru: Сохранить изменения в файл

en: Saving
ru: Сохранение

en: Scripting
ru: Написание скриптов

en: Search
ru: Поиск

en: Search Preferences for:
ru: Поиск параметров:

en: Search for preferences containing:
ru: Поиск настроек содержащих:

en: Segment not written
ru: Сегмент не записан

en: Select the font to be
    used for buttons
ru: Шрифт для текста кнопок

en: Since this project has not been saved yet,
    I cannot tell someone where it is.
ru: Необходимо хотя бы один раз сохранить проект перед публикацией

en: Some preferences are best applied uniformly to all projects, and others are best set by each individual project.  If this item is checked, then this preference will be printed in bold and will have a separate value for each project
ru: Некоторый свойства подходят для всех проектов, некоторые нет. Если установить флаг, то это свойство будет выведено утолщенным шрифтом и иметь разные значения в каждом проекте

en: Sorry that name is already used
ru: Имя уже существует

en: Sorry, I cannot find the user list.
    (this may be due to a network problem)
    Please hit Cancel if you wish to use Squeak.
ru: Нет возможности найти список пользователей.
    (возможно в следствии сетевых проблем)
    Нажмите Отмену, если хотите использовать Squeak

en: Stack Tools
ru: Стек

en: Standard System Fonts
ru: Стандартные системные шрифты

en: Stop looking\Try next server
ru: Отмена\Проверить следующий сервер

en: Store anyway\Cancel
ru: Сохранить в любом случае\Отмена

en: Sugar Navigator Flap
ru: Sugar навигатор

en: Supplies
ru: Инструменты

en: T R A S H
ru: Мусор

en: That server has an older version of the project.
ru: Этот сервер содержит более старую версию проекта.

en: The only changes are the ones you made here.
ru: Только изменения сделанные вами.

en: The preferred change set directory ('{1}') does not exist.
    Create it or use the default directory ({2})?
ru: Каталог ('{1}') для сохранения изменений не найден.Создать новый каталог или использовать стандартный каталог ({2})?

en: The project {1}
    contains sub-projects.  You must remove these
    explicitly before removing their parent.
ru: Проект {1}
    содержит под проекты, необходимо
    удалить их перед удалением текущего.

en: The top project can't do that
ru: Текущий проект не может это обработать

en: Theme {1} is now installed.
    Many of the changes will only be
    noticeable in new windows that you
    create from now on.
ru: Тема {1} установлена.
    Многие свойства будут использованы
    только для вновь открытых окон.

en: There are no personal preferences saved in this image yet
ru: Нет персональных настроек сохранённых в образе системы

en: There are updates available. Do you want to install them now?
ru: Найдены обновления. Установить их сейчас?

en: This controls the human language in which tiles should be viewed.  It is potentially extensible to be a true localization mechanism, but initially it only works in the classic tile scripting system.  Each project has its own private language choice
ru: Управлять выбором языка Тайла. Каждый проект имеет свои собственные настройки языка

en: This is not a PasteUpMorph or
    exported Project.
ru: Это не экспортированный проект.

en: This language needs additional fonts.
    Do you want to install the fonts?
ru: Этот язык требует дополнительных шрифтов.
    Установить шрифты?

en: This project is not all here. I will try to load a complete version.
ru: Проект присутствует не полностью. Я попытаюсь загрузить полную версию.

en: This project thinks it has never been on a server
ru: Этот проект ни разу не был на сервере

en: This will open a method-list browser on all methods that the send the preference "
ru: Открыть браузер методов использующих свойство "

en: Tools
ru: Инструменты

en: Try to find a server\Cancel
ru: Искать сервер\Отмена

en: Type here, hit Search
ru: Введите строку поиска

en: Type what you want to search for here, then hit the "Search" button, or else hit RETURN or ENTER
ru: Введите строку поиска и нажмите кнопку "Поиск" и клавишу Enter

en: Type what you want to search for in the box above, then click here (or hit RETURN or ENTER) to start the search; results will appear in the "search results" category.
ru: Введите строку поиска и нажмите кнопку "Поиск" и клавишу Enter. Результат поиска будет содержаться во вкладке "результаты поиска"

en: Unknown user:
ru: Неизвестный пользователь:

en: Unnamed
ru: Новый

en: Use standard bright colors for all windows.
ru: Использовать стандартные цвета

en: Use standard pastel colors for all windows.
ru: Использовать стандартные пастельные цвета

en: Use the ? category to find preferences by keyword; the results of your search will show up here
ru: Используйте ? категорию для поиска свойств по имени

en: Use the standard system font defaults
ru: Использовать стандартные системные шрифты

en: Use white backgrounds for all standard windows.
ru: Использовать белый фон для всех окон

en: WARNING
ru: Предупреждение

en: Whether prevailing flaps should be shown in the project right now or not.
ru: Показывать закладки справа

en: White
ru: Белый

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Will give you a button that governs this preference, which you may deposit wherever you wish
ru: Создать кнопку управления свойством

en: Window Colors
ru: Цвет окон

en: Would you like to include all the changes in the change set
    	as part of this publishing operation?
ru: Вы хотите включить все изменения в публикуемый набор изменений?

en: Yes, Update\No, Not now\Don't ask again
ru: Да, Обновить\Нет, не сейчас\Больше не спрашивать

en: Yes, make it up\No, skip it
ru: Да\Нет, пропустить

en: You are about to load some insecure content.
    If you continue, access to files as well as
    some other capabilities will be limited.
ru: Вы пытаетесь загрузить не безопасные данные.
    Если вы продолжите, то доступ к файлам
    и некоторые другие возможности будут ограничены.

en: Your Name
ru: Ваше имя

en: \Please cancel, rename this project, and see what is there.
ru: Отменить текущее действие, переименуйте проект и проверьте его содержимое.

en: \Project's own world is not in the segment.
ru: Собственный Мир проекта не найден в сегменте.

en: \Project:
ru: \Проект:

en: \THIS PROJECT HAS NEVER BEEN SAVED
ru: \Проект ни разу не сохранялся

en: \There are newer version(s) in the local directory
ru: \Локальный каталог содержит более новые версии

en: \There are newer version(s) on the server
ru: \Сервер содержит более новые версии

en: \Would you like me to create a new project\with that name?
ru: \Создать новый проект\с этим именем?

en: about this system...
ru: о системе...

en: automatic flap layout
ru: автоматическое расположение закладок

en: balloon-help font...
ru: всплывающая подсказка...

en: browse senders
ru: использование

en: browse themes
ru: исходный код

en: button font...
ru: кнопки...

en: can't find file on server for {1}
ru: файл {1} не найден на сервере

en: cancel
ru: отмена

en: change theme...
ru: изменить тему...

en: choose language
ru: язык интерфейса

en: choose the font to be used when presenting balloon help.
ru: Шрифт для отображения всплывающих подсказок.

en: circular halos with icons inside
ru: округлое гало меню

en: classic
ru: классический

en: code font...
ru: программы...

en: copy this name to clipboard
ru: копировать имя в буфер обмена

en: custom
ru: пользовательский

en: customizable halos
ru: настраиваемое гало

en: default text font...
ru: по умолчанию...

en: each project has its own setting
ru: каждый проект имеет свои собственные свойства

en: edit this list
ru: править список

en: etoy button font...
ru: кнопка eToys...

en: etoy code font...
ru: код eToys...

en: etoy tile font...
ru: тайлы eToys...

en: etoy title font...
ru: заголовки eToys...

en: fewer, larger halos
ru: меньше/больше гало

en: find preference... (f)
ru: поиск настроек... (f)

en: flaps font...
ru: закладки...

en: hand me a button for this preference
ru: кнопка свойства

en: iconic
ru: в виде пиктограмм

en: inspect parameters
ru: инспектировать параметры

en: install
ru: установить

en: install SAR
ru: установить Squeak архив (SAR)

en: install this Squeak ARchive into the image.
ru: установить Squeak архив (SAR) в образ системы.

en: latest update: #
ru: последнее обновление: №

en: list font...
ru: списки...

en: load
ru: загрузить

en: load a package version
ru: загрузить версию пакета

en: load latest code updates
ru: загрузить последний обновлённый код

en: menu font...
ru: меню...

en: merge
ru: объединить

en: merge the translation file
ru: объединить файл перевода

en: merge the translation file into the language named like the file
ru: Добавить файл перевода в язык с именем как у файла

en: no help available
ru: помощь не доступна

en: no themes found
ru: тема не найдена

en: note that this will only have a noticeable
    effect if the universalTiles preference is
    set to true, which it currently is not
ru: Предупреждение. Использование этой опции окажет заметное воздействие на внешний вид Мира

en: nothing to revert to
ru: нет информации для восстановления

en: personal
ru: персональный

en: plain circular halos
ru: простое округлое гало

en: previous project
ru: предыдущий проект

en: refresh this menu
ru: обновить меню

en: restore default font choices
ru: восстановить значения по умолчания

en: scraps
ru: страница

en: server is unavailable
ru: сервер недоступен

en: show category...
ru: категория...

en: show current font choices
ru: текущие шрифты

en: show flaps (F)
ru: показать закладки (F)

en: show navigator (N)
ru: навигатор (N)

en: show shared tabs (F)
ru: показать общие вкладки (F)

en: simple
ru: простой

en: stagger windows
ru: перекрывать окна

en: start menu-color-from-world
ru: включить цвет-меню-как-в-мире

en: start rounding window corners
ru: Округлять углы окон

en: start using vectors
ru: включить использование векторов

en: stop menu-color-from-world
ru: отключить цвет-меню-как-в-мире

en: stop rounding window corners
ru: Не округлять углы окон

en: stop using vectors
ru: отключить использование векторов

en: there was an error restoring the preferences
ru: Ошибка во время восстановления настроек

en: there was an error storing your preferences to disk
ru: Ошибка во время записи настроек на диск

en: this preference was added idiosyncratically and has no help message.
ru: эта опция была добавлена случайно и не имеет подсказки

en: turn sound off
ru: отключить звуки

en: turn sound on
ru: включить звуки

en: window-title font...
ru: заголовки окон...

en: you haven't saved your preferences yet!
ru: Вы ещё не сохранили свои настройки!

en: {1} already exists. Overwrite?
ru: {1} уже существует. Перезаписать?

en: {1} new update file(s) processed.
ru: {1} новый файлов обработано.
