eToys - en to ru translation catalogue (186 entries)

en: 
    Press "Record" to start recording.  Press Stop when finished recording.
    
    After making a recording, you can:
       Press "Play" to play back the recording.
       Press "Record" to start a new recording
          (the old one would be discarded).
       Press "Save" to save the recording in the sound library.
    
    Press the menu icon to get a menu with further options.
    
    If you wish to refer to the sound in scripts, you need to add it to the sound library; press Save to do that; you will need to supply a name for it.
    
    If you want to retain the sound but do not need to refer to it in scripts, you need not name it; instead, use "hand me a sound token", found in the menu, to obtain a little "sound token" object that you can subsequently use in a variety of ways:
      You can double-click on the sound token to hear the sound again.
      You can decide to save the sound after all, by using an item in the sound token's halo menu.
      You can drop the sound token into a PianoRoll or an EventRoll.
ru: 
    Нажмите "Запись" для того, чтобы начать запись звука. Кнопку "Стоп" для остановки записи
    .
    После завершения записи вы можете:
      нажать "Играть" для воспроизведения записанного
      нажать "Запись" для перезаписи
      нажать "Сохранить" для сохранения записи в Библиотеке Звуков
    
    Если вы хотите ссылаться на звук в скриптах вам необходимо добавить его в Библиотеку Звуков кнопкой "Запись".
    
    Для того, чтобы использовать звук, но ссылаться на него в скриптах необходимо выбрать пунктом меню "тайл звука" который можно использовать различными путями:
      двойной клик на Тайле для воспроизведения записи
      сохранить запись используя гало-меню тайла
      встроить тайл в объекты Диаграмма Записи и Клавиатура

en:           rest
ru:           пауза

en:  Mediates between a score such as a MIDIScore, a PianoRollScoreMorph, and the actual SoundPlayer synthesizer
ru:  Проигрыватель MIDI

en:  end
ru:  конец

en:  fast
ru:  быстро

en:  loud
ru:  громко

en:  not found in the Sound Library
ru:  не найдено в Библиотеке Звуков

en:  second(s) trimmed
ru:  секунд вырезано

en:  seconds.
    Double-click to hear the sound.  "add to sound library" available in halo menu.  Also suitable for dropping into a piano-roll or into an event-roll
ru:  секунд.
    Двойной клик запустит воспроизведение звука. "добавить в библиотеку звуков" доступно через гало-меню. Можно встраивать в диаграмму событий и в объект Клавиатура

en: A device for analyzing sound input
ru: Устройство используемое в качестве источника звука

en: A device for making sound recordings.
ru: Устройство для записи звука.

en: A tool for managing the sound library
ru: Управление Библиотекой Звуков

en: Add a new sound to the sound library from a file
ru: Добавить в Библиотеку Звуков из файла

en: Caution:  this is dangerous and destructive!
    Do you really want to "trim" your recording?
    (It might be smart to save the untrimmed
    version in a sound token before trimming)
ru: Предупреждение. Это действие может повредить вашу запись, продолжить?
    (Возможно хорошей идеей будет сначала сохранить копию)

en: Change sound volume
ru: Изменить уровень громкости звука

en: Choose a MIDI file to open
ru: Выберите MIDI файл

en: Compression method\Currently: {1}
ru: Метод компрессии\Сейчас {1}

en: Continue
ru: Продолжить

en: Continue playing a paused presentation
ru: Продолжить прерванное воспроизведение

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete the selected sound from the sound library
ru: Удалить выделенные звуки из Библиотеки Звуков

en: Disable sound reverb
ru: Отключить эхо

en: Discard the current recording and start making a fresh recording
ru: Отменить текущую запись и начать новую

en: Drag to set the record level
ru: Удерживая кнопку мыши нажатой перемещайте указатель для изменения уровня записи

en: FFT size (currently {1})
ru: размер БПФ (сейчас {1})

en: File name?
ru: Имя файла?

en: GSM (simple compression)
ru: GSM (простая компрессия)

en: Hands you a tile representing the selected sound
ru: Тайл представляющий выделенный звук

en: Holds a recorded sound of duration
ru: Количество записанных секунд

en: If the selected sound is playing, stop it
ru: Если выделенный звук воспроизводится, остановить его

en: Load
ru: Загрузить

en: MIDI port for input:
ru: MIDI порт входа

en: MIDI port for output:
ru: MIDI порт выхода

en: Menu
ru: Меню

en: Multimedia
ru: Мультимедиа

en: Mute
ru: Приглушить

en: New file name?
ru: Имя нового файла?

en: New name for
ru: Новое имя для

en: No .mid/.midi files found in the Squeak directory
ru: .mid/.midi не найдены

en: No compression
ru: Без компрессии

en: No sound selected
ru: Звук не выделен

en: None
ru: Очистить

en: On
ru: Вкл

en: Open a PianoRoll
ru: Открыть Клавиатуру

en: Open a menu
ru: Открыть меню

en: Pause
ru: Пауза

en: Pause playback
ru: Прервать воспроизведение

en: PianoRoll
ru: Клавиатура

en: Play
ru: Играть

en: Play the current recording from its beginning
ru: Играть текущую запись сначала

en: Play the score
ru: Воспроизвести запись

en: Play the selected sound
ru: Проиграть текущий звук

en: Playback jumps back to start and continue playing
ru: Вернуться назад и продолжить воспроизведение

en: Playback speed
ru: Скорость воспроизведения

en: Please give a name for this sound
ru: Имя текущего звука

en: Record
ru: Запись

en: Recorded sound duration: {1} second(s)
ru: Записано: {1} секунд

en: Rename
ru: Переименовать

en: Rename the selected sound
ru: Переименовать текущий звук

en: Repeat
ru: Повторить

en: Reverb Disable
ru: Отключить эхо

en: Rewind
ru: Перемотать

en: Rewind to score start
ru: Отмотать назад

en: Sampling rate (currently {1})
ru: Частота (сейчас {1})

en: Save
ru: Сохранить

en: Save the current recording for future use.
ru: Сохранить текущую запись для будущего использования

en: ScorePlayer
ru: Проигрыватель MIDI

en: Shows current position in the score
ru: Текущая позиция

en: Sorry, I cannot find that file
ru: Файл не найден

en: Sound Library
ru: Библиотеке Звуков

en: Sound Recorder
ru: Запись Звука

en: Sound Recorder Options
ru: Параметры записи

en: Sound name?
ru: Имя звука?

en: SoundRecorder
ru: Запись звука

en: Spectrum Analyzer
ru: Анализатор спектра

en: Speex (for speech)
ru: Speex (для речи)

en: Start
ru: Старт

en: Start a new recording
ru: Начать новую запись

en: Stop
ru: Стоп

en: Stop current recording or playback
ru: Остановить воспроизведение или запись

en: This tool allows you to view and manage the "Sound Library", which is the list of named sounds that can be used in the tile-scripting system.
    
    Click on a sound name in the list to select it.  The buttons at the top of the tool apply to the sound you have selected.
    
    Play button -- press this to start playing the selected sound.
    
    Stop button -- if the selected sound is playing, pressing this will stop it.
    
    Tile button -- Click on this to obtain a scripting tile representing the selected sound.
    
    Rename button -- allows you to rename the selected sound.
    
    Delete button -- allows you to delete the selected sound from the Sound Library.  All tiles that formerly pointed to this sound will be changed to point to "croak" instead.
    
    Load button -- allows you to load a sound into the Sound Library from a file.
    
    You can also add sounds to the Sound library using the Sound Recorder, and also by dragging an external sound file (e.g. a file with extensions .wav or .aif)  into etoys.
    
    Note: the "universal" sounds built in to the system cannot be renamed or deleted.
    
    Additionally, a command for opening a "wave editor" tool on the selected sound can be found in the tool's halo menu.
ru: Инструмент позволяет просматривать и управлять Библиотекой Звуков, которая является списком именованных звуков для использования в Тайлах и скриптах.
    
    Кликните на имени звука для выбора. Кнопки находящиеся в верхней части окна работают только с выделенными звуками.
    
    "Играть"			воспроизвести звук
    "Стоп"				остановить воспроизведение
    "Тайл"				создать Тайл представляющий текущий звук
    "Переименовать"	изменить имя
    "Удалить"			удалить звук из библиотеки, все Тайлы ссылающиеся на этот звук
    					будут ссылаться на "кваканье"
    "Загрузить"			загрузить звук из файла
    
    Системные звуки не могут быть переименованы или удалены.

en: Tile
ru: Тайл

en: Unnamed
ru: Новый

en: Volume slider
ru: Уровень звука

en: Vorbis (for music)
ru: Vorbis (для музыки)

en: Wave editor
ru: Редактор колебаний

en: When red, it means you are currently recording
ru: Когда красная, это означает, что идёт запись

en: You can not delete this sound
ru: Вы не можете удалить этот звук

en: You can not rename this sound
ru: Вы не можете переименовать этот звук

en: [pause]
ru: [пауза]

en: add channel
ru: добавить канал

en: add keyboard
ru: добавить Клавиатуру

en: add movie clip player
ru: добавить Видео Проигрыватель

en: camera
ru: камера

en: chirp
ru: чириканье

en: chomp
ru: хруст

en: choose compression...
ru: тип компрессии...

en: choose which data-compression scheme should be used to encode the recording.
ru: Выбрать метод компрессии звука

en: chord
ru: аккорд

en: click
ru: клик

en: clink
ru: звон

en: close MIDI port
ru: закрыть MIDI порт

en: close drag and drop
ru: закрыть Мышь

en: contract time
ru: сжать время

en: copy
ru: копировать

en: coyote
ru: койот

en: croak
ru: кваканье

en: cut
ru: вырезать

en: del
ru: удалить

en: display type (currently {1})
ru: тип отображения (сейчас {1})

en: dotted
ru: пунктир

en: eighth
ru: восьмая

en: expand time
ru: растянуть время

en: half
ru: половина

en: hand me a sound token
ru: тайл звука

en: hands you a lozenge representing the current sound,  which you can drop into a piano-roll or an event-roll, or later add to the sound library.  Double-click on it to hear the sound
ru: Создать представление звука в виде Тайла, который можно встраивать в диаграмму событий и в объект Клавиатура. Двойной клик воспроизведёт звук

en: help
ru: помощь

en: hide beat lines
ru: скрыть пики

en: hide measure lines
ru: скрыть измерительные линии

en: horn
ru: горн

en: kindly give the sound a name:
ru: имя для звука:

en: laugh
ru: смех

en: legato
ru: легато

en: make a pause marker
ru: создать маркер остановки

en: maximum record-level
ru: максимальный уровень записи

en: meow
ru: мяу

en: minimum record-level
ru: минимальный уровень записи

en: motor
ru: мотор

en: new MIDI controller
ru: новое MIDI устройство

en: no sound recorded yet
ru: звук ещё не был записан

en: normal
ru: норма

en: open
ru: открыть

en: open a MIDI file
ru: открыть MIDI файл

en: open a tool which, operating with the selected sound as a point of departure, will allow you to construct a new "instrument"
ru: Создать на основе текущего звука новый "инструмент"

en: open a wave-editor tool with this sound as its iniital sound
ru: открыть редактор колебаний

en: open drag and drop
ru: открыть Мышь

en: open in midi player
ru: открыть MIDI проигрыватель

en: open the midi-player tool on this file
ru: открыть данный файл в MIDI проигрывателе

en: open up the wave-editor tool to visualize and to edit the sound recorded
ru: открыть редактор звуков

en: open wave editor
ru: открыть редактор колебаний

en: opens a flap which contains instructions
ru: открыть закладку с инструкциями

en: paste
ru: вставить

en: paste...
ru: вставить...

en: peaks
ru: треск

en: play via MIDI
ru: играть через MIDI устройство

en: play via built in synth
ru: играть через встроенный синтезатор

en: please record a sound first
ru: прежде необходимо записать звук

en: quarter
ru: четверть

en: quints
ru: квинта

en: read file
ru: прочитать файл

en: reload instruments
ru: обновить инструменты

en: remove any blanks space at the beginning and/or end of the recording.  Caution -- this feature seems to be broken, at least on some platforms, so use at your own risk.  For safety, save this sound in its untrimmed form before venturing to trim.
ru: удалить пустые участки в начале и в конце записи

en: save as AIFF file
ru: сохранить в AIFF формате

en: save as Sun AU file
ru: сохранить в SunAU формате

en: save as WAV file
ru: сохранить в WAV формате

en: scrape
ru: царапанье

en: scratch
ru: росчерк

en: scritch
ru: дзинь

en: select codec
ru: кодек

en: set FFT size
ru: размер БПФ

en: set MIDI port
ru: установить MIDI порт

en: set display type
ru: тип отображения

en: set sampling rate
ru: частота

en: show beat lines
ru: показать пики

en: show measure lines
ru: скрыть измерительные линии

en: sig
ru: длительность доли

en: signal
ru: сигнал

en: silence
ru: тишина

en: sixteenth
ru: шестая

en: slow
ru: медленно

en: soft
ru: тихо

en: sonogram
ru: сонограмма

en: sorry, that name is already taken
ru: имя уже существует

en: sorry, that name is already used.
ru: имя уже существует.

en: spectrum
ru: спектр

en: splash
ru: всплеск

en: staccato
ru: стаккато

en: start
ru: начало

en: time
ru: количество долей

en: trim
ru: обрезать края

en: triplets
ru: триплет

en: unable to trim any more, sorry
ru: действие не выполнено

en: unnamed
ru: безымянный

en: warble
ru: трель

en: wave editor
ru: редактор колебаний

en: whole
ru: целиком
