eToys - en to ru translation catalogue (738 entries)

en: A count of my embedded objects that want to act as pins for connections
ru: Количество встроенных объектов способных быть точками соединения

en: A graphic for the current frame
ru: Изображение текущего кадра

en: A morph with the last frame
ru: Морф с последним кадром

en: A number representing the current position of the knob.
ru: Число соответствующее текущему положению ползунка

en: A number representing the current position of the movie/sound.
ru: Число представляющее текущую позицию видео/звука

en: A number representing the volume of the movie.
ru: Число представляющее уровень звука

en: A string rendition of myself
ru: Строка представления

en: Add a vertex at my current cursor position
ru: Добавить вершину в позицию текущей вершины

en: Add a vertex at the beginning of my vertices list
ru: Добавить вершину в начало списка вершин

en: Add a vertex to the end of my vertices list
ru: Добавить вершину в конец списка вершин

en: Add the object at the beginning of my contents list.
ru: Добавить объект в начало списка

en: Add the object to my contents
ru: Добавить объект в список

en: Add the object to my contents at my current cursor position
ru: Добавить объект в текущую позицию курсора

en: Add the object to the end of my contents list.
ru: Добавить объект в конец списка

en: All my characters except the first one
ru: Все символы исключая первый

en: Alpha value of my color from 0 to 1.0 as float
ru: Альфа составляющая цвета; число с запятой от 0 до 1

en: Blue value of my color from 0 to 1.0 as float
ru: Синяя составляющая цвета; число с запятой от 0 до 1

en: BorderStyle
ru: Стиль рамки

en: Brightness value of my color from 0 to 100 as float
ru: Яркость цвета; число с запятой от 0 до 100

en: Bring all out-of-container subparts back into view.
ru: Переместить все встроенные объекты находящиеся вне зоны видимости в пределы экрана

en: Button 1 pressed
ru: Кнопка №1 нажата

en: Button 2 pressed
ru: Кнопка №2 нажата

en: Change the heading of the object by the specified amount
ru: Изменить направление движения объекта

en: Clear all the pen trails in the interior.
ru: Удалить все Треки

en: Clear the graph of current contents
ru: Удалить график

en: Color
ru: Цвет

en: Create a new card
ru: Создать новую страницу

en: Delete all pages in the scraps book
ru: Очистить от мусора текущую страницу

en: Delete the current card
ru: Удалить текущую страницу

en: Dial a telephone number
ru: Набрать номер

en: Display the world as a blueprint
ru: Показывать Мир в схематическом виде

en: Display the world normally
ru: Нормальное отображение Мира

en: Go to the first card of the current background
ru: Перейти на первую страницу текущего фона

en: Go to the first card of the entire stack
ru: Перейти на первую страницу Книги

en: Go to the last card of the current background
ru: Перейти на последнюю страницу текущего фона

en: Go to the last card of the entire stack
ru: Перейти на последнюю страницу Книги

en: Go to the next card
ru: Перейти на следующую страницу

en: Go to the previous card
ru: Перейти на предыдущую страницу

en: Graphic
ru: Графика

en: Green value of my color from 0 to 1.0 as float
ru: Зеленая составляющая цвета; число с запятой от 0 до 1

en: Horizontal resizing
ru: Изменение размера по горизонтали

en: How long vertices are within me
ru: Ширина лучей

en: How many characters I have
ru: Количество символов в метке

en: How many elements are within me
ru: Количество встроенных элементов

en: How many pages here are in the book
ru: Количество страниц в книге

en: How many vertices are within me
ru: Общее количество вершин

en: How the picture should change when the heading is modified
ru: Как изменить изображение при изменении направления

en: If true, only whole numbers are used as values; if false, fractional values are allowed.
ru: Если установлено, использовать только целые числа, иначе использовать вещественные

en: Initiate painting of a new object in the standard playfield.
ru: Начать рисование нового объекта в стандартном Игровом Поле

en: Length of this movie in number of frames
ru: Длина видео в кадрах

en: Length of this movie in seconds
ru: Длина видео в секундах

en: Lift the pens on all the objects in my interior.
ru: Поднять перья для все объектов

en: List direction
ru: Направление списка

en: Load a sine wave as the current graph
ru: Использовать синусоиду для текущего графика

en: Load the specified sound into the current graph
ru: Загрузить указанный звук в график

en: Lower the pens on all the objects in my interior.
ru: Опустить перья для все объектов

en: Make my picture be the one I remember in my baseGraphic
ru: Сделать моё изображение единственным базовым изображением

en: Make the specified sound
ru: Воспроизвести указанный звук

en: Me or my outermost container
ru: Сама Кнопка или объект её содержащий

en: Moves the object forward in the direction it is heading
ru: Двигает объект вперед в текущем направлении

en: My hash value
ru: Значение хэша

en: My physical size
ru: Физические размеры

en: My total length
ru: Моя общая длина

en: Number
ru: число

en: Open a dialog to configure the video device
ru: Открыть диалог для настройки видео устройства

en: Open up an Explorer on this object
ru: Открыть Браузер объекта

en: Patch
ru: поле

en: Play the current graph as a sound
ru: Играть текущий график как звук

en: Play until the given position, then stop
ru: Воспроизвести до данной позиции

en: Player
ru: Игроки

en: Point
ru: Рисовать

en: Prints a description of the object directly to the screen
ru: Вывести описание объекта на экран

en: Prints a description of the object to the Transcript
ru: Вывести описание объекта в Транскриптор

en: Put up a pre-debug notifier
ru: Открыть предварительный отладчик

en: Put up message box for the user
ru: Открыть окно сообщений

en: Red value of my color from 0 to 1.0 as float
ru: Красная составляющая цвета; число с запятой от 0 до 1

en: Remove a vertex at the vertex cursor
ru: Удалить текущую вершину

en: Remove all elements from the playfield
ru: Удалить все элемент с Игрового Поля

en: Remove all vertices but my current cursor position vertex
ru: Удалить все вершины кроме текущей

en: Remove the vertex at my current cursor position
ru: Удалить вершину из текущей позиции

en: Reverse the graph
ru: Обратить график

en: Rewind the movie/sound
ru: Перемотать видео/звук

en: Saturation value of my color from 0 to 100 as float
ru: Насыщенность цвета; число с запятой от 0 до 100

en: ScriptName
ru: Имя скрипта

en: Send a message to all graph predecessors
ru: Отправить сообщение всем входящим объектам

en: Send a message to all graph successors
ru: Отправить сообщение всем исходящим объектам

en: Send a message to all of my embedded objects
ru: Послать сообщение всем встроенным объектам

en: Send a message to all of my embedded objects that want to act as pins for connections
ru: Послать сообщение всем встроенным объектам которые могут быть точками соединения

en: Send a message to all the connectors whose destination end is connected to me
ru: Отправить сообщение всем входящим соединениям

en: Send a message to all the connectors whose source end is connected to me
ru: Отправить сообщение всем исходящим соединениям

en: Send a message to all the objects inside the playfield
ru: Послать сообщение всем объектам Игрового Поля

en: Set the trail style for pens of all objects within
ru: Тип Треков для всех объектов Игрового Поля

en: Shuffle the contents of the playfield
ru: Перемешать содержимое Игрового Поля

en: Shuffle the vertices
ru: Перемещать вершины

en: Sound
ru: Звук

en: Start playing the movie/sound
ru: Воспроизвести видео/звук

en: Stop playing the movie/sound
ru: Остановить видео/звук

en: Tells whether the smallest value is at the top/left (descending = false) or at the bottom/right (descending = true)
ru: Указывает положение ползунка при наименьшем текущем значении. Установленное значение соответствует верху/левому краю, иначе низ/правый край

en: The Player at my first end
ru: Объект в начале Коннектора

en: The Player at my second end
ru: Объект в конце Коннектора

en: The X coordinate of my first end
ru: Х координата начальной точки

en: The X coordinate of my midpoint
ru: Х координата средней точки

en: The X coordinate of my second end
ru: Х координата конечной точки

en: The Y coordinate of my first end
ru: Y координата начальной точки

en: The Y coordinate of my midpoint
ru: Y координата средней точки

en: The Y coordinate of my second end
ru: Y координата конечной точки

en: The amount of displacement
ru: Величина смещения

en: The angle between the positive x-axis and the vector connecting the origin to the object's position
ru: Угол между положительной полуосью абсцисс и вектором до центра вращения объекта

en: The angle of my forward direction without rotating myself
ru: Угол под которым будет двигаться объект; значение из диапазона [0;360), 0 - двигаться вверх

en: The angle to another turtle
ru: Угол до другой черепахи

en: The angle, in degrees, that my heading vector makes with the positive x-axis
ru: Угол между вектором движения объекта и осью абсцисс

en: The angular displacement
ru: Угол смещения

en: The blue component in specified patch.
ru: Голубой компонент цвета в указанном поле

en: The bottom edge
ru: Y координата самой нижней точки объекта

en: The brightness under the center of the object
ru: Значение яркости точки находящейся под центром объектом

en: The cell inset
ru: Ячейка

en: The character at the my cursor position
ru: Символ на который указывает курсор

en: The characters in my contents
ru: Все символы метки

en: The characters of the objects inside me, laid end to end
ru: Символы всех объектов Игрового Поля собранные в одну строку

en: The color hue of the data
ru: Цветовой тон данных

en: The color of the background behind the text
ru: Цвет фона позади текста

en: The color of the drop shadow
ru: Цвет отбрасываемой тени

en: The color of the object
ru: Цвет фона

en: The color of the object's border
ru: Цвет рамки объекта

en: The color of the slider
ru: Цвет ползунка

en: The color of the text
ru: Цвет текста

en: The color under the center of the object
ru: Цвет точки находящейся под центром объектом

en: The current cursor location, wrapped back to the beginning if appropriate
ru: Текущее положение курсора

en: The distance to another object
ru: Расстояние до другого объекта

en: The distance to another turtle
ru: Расстояние до другой черепахи

en: The distance to sample the values for calculating highest gradient.
ru: Расстояние между полями используемое для вычисления наибольшего градиента.

en: The factor by which the object is magnified
ru: Масштаб объекта; 1.0 - исходный размер

en: The factor by which the tool magnifies whatever it is looking at
ru: Степень увеличение лупы

en: The first character in my contents
ru: Первый символ содержания метки

en: The first object in my contents
ru: Первый объект в моем содержании

en: The flag that governs the visibility of turtle
ru: Показывать, или нет, изображение черепахи

en: The graphic comprising the current pen trails.
ru: Изображение Треков

en: The graphic shown in the background of this object
ru: Изображение заднего фона Игрового Поля

en: The green component in specified patch.
ru: Зелёный компонент цвета в указанном поле

en: The heading I would need to have to face directly toward another object
ru: Направление движения до другого объекта

en: The height
ru: Высот

en: The highlight color for the navigator bar
ru: Цвет подсветки панели навигатора

en: The horizontal displacement
ru: Горизонтальное смещение

en: The horizontal scrolling stride when data is going off the edget.
ru: Длина горизонтальной прокрутки если значение данных приближается к максимуму

en: The index of the chosen element
ru: Индекс выбранного элемента

en: The index of the chosen vertex of vertices
ru: Индекс текущей вершины в списке всех вершин

en: The last character in my contents
ru: Последний символ в содержании метки

en: The last unhandled keystroke
ru: Последняя необработанная клавиша

en: The last value obtained
ru: Последнее полученное имя

en: The layout inset
ru: Размещение ячейки

en: The left edge
ru: X координата самой левой точки объекта

en: The length
ru: Длина

en: The length of the vector connecting the origin to the object's position
ru: Длина вектора соединяющего начало координат и текущий объект

en: The list centering
ru: Центровка списка

en: The luminance under the center of the object
ru: Значение светимости точки находящейся под центром объектом

en: The maximum of the range drawn in the graph
ru: Максимальное значение отображения на графике

en: The minimum of the range drawn in the graph
ru: Минимальное значение отображения на графике

en: The name by which I am known
ru: Имя под которым я известен

en: The name for the subtitles file
ru: Имя файл с субтитрами

en: The name for the video file
ru: Имя видео файла

en: The name of the arrow at my first end
ru: Имя начальной стрелки

en: The name of the arrow at my second end
ru: Имя конечной стрелки

en: The name of the class of the object
ru: Имя класса объекта

en: The number of connectors whose destination end is connected to me
ru: Количество входящих соединений

en: The number of connectors whose source end is connected to me
ru: Количество исходящих соединений

en: The number of pages in the scraps book.
ru: Количество мусора

en: The number represented by my contents
ru: Числовой эквивалент текста метки

en: The number represented when the knob is at the left or top of the slider; the smallest value returned by the slider.
ru: Число соответствующее верхнему/левом положению ползунка

en: The number represented when the knob is at the right or bottom of the slider; the largest value returned by the slider.
ru: Число соответствующее нижнему/правому положению ползунка

en: The ordinal number of the current card
ru: Оригинальный номер текущей страницы

en: The ordinal number of the current page
ru: Исходное значение номера текущей страницы

en: The picture currently being worn
ru: Текущее изображение

en: The picture originally painted for this object, but can subsequently be changed via menu or script
ru: Изначальное изображение, возможно впоследствии изменённое через меню либо скриптом

en: The position among my characters that replacement text would go
ru: Позиция в строке содержимого метки для вставки

en: The position of the object, expressed as a point
ru: Позиция объекта

en: The rate for the decay function.
ru: Уровень при вычислении угасания

en: The rate for the diffusion function.
ru: Уровень при вычислении разброса

en: The red component in specified patch.
ru: Красный компонент цвета в указанном поле

en: The right edge
ru: X координата самой правой точки объекта

en: The sample value at the current cursor location
ru: Значение сэмпла в положении курсора

en: The saturation under the center of the object
ru: Значение насыщенности точки находящейся под центром объектом

en: The second color used when gradientFill is in effect
ru: Второй цвет, используемый при градиентном заполнении

en: The style of the object's border
ru: Стиль рамки объекта

en: The top edge
ru: Y координата самой верхней точки объекта

en: The vertical displacement
ru: Вертикальное смещение

en: The width
ru: Ширина объекта

en: The width of the main part of the Connector
ru: Ширина основной части Коннектора

en: The width of the object's border
ru: Ширина рамки объекта

en: The wording on the button
ru: Текстовая метка этой кнопки

en: The x coodinate value at the vertex cursor
ru: Значение X текущей вершины

en: The x coordinate
ru: X координата текущего положения объекта

en: The x coordinate of rotation center in parent's coordinate system.
ru: X координата центра вращения, в системе координат объекта

en: The x coordinate of the mouse pointer
ru: X координата указателя мыши

en: The y coodinate value at the vertex cursor
ru: Значение Y вершины вершины

en: The y coordinate
ru: Y координата текущего положения объекта

en: The y coordinate of rotation center in parent's coordinate system.
ru: X координата центра вращения, в системе координат объекта

en: The y coordinate of the mouse pointer
ru: Y координата указателя мыши

en: True if I am displaying a cursor and listening for keystrokes
ru: Истина, если виден курсор и доступен клавиатурный ввод

en: Unhide all hidden objects.
ru: Показать все скрытые объекты

en: Vertical resizing
ru: Изменение размера по вертикали

en: Video brightness
ru: Яркость видео

en: Video contrast
ru: Контраст видео

en: Video resolution
ru: Разрешение видео

en: When the script should fire
ru: Когда запускать скрипт

en: Whether I am drawn as a smooth curve
ru: Рисовать Коннектор со сглаженными углами

en: Whether I am limited to horizontal and vertical segments
ru: Рисовать Коннектор с прямыми углами

en: Whether I should be act as a pin for connections when embedded in another object
ru: Должен ли объект после встраивания вести себя как точка соединения

en: Whether a drop of a value tile, such as "car's x", on the desktop, should produce a watcher for that value
ru: Надо ли при опускании Тайла значения на рабочий слот создавать Индикатор для этого значения

en: Whether a drop shadow is shown
ru: Показывать тень объекта

en: Whether a gradient fill should be used
ru: Использовать градиентное заполнение

en: Whether a simple mouse-drag on this object should allow it to be picked up
ru: Предотвращает перенос объекта удерживанием кнопки мыши

en: Whether an object hitting the edge of the screen should be kept "fenced in", rather than being allowed to escape and disappear
ru: Объекты, при своём движении, не должны выходить за пределы Игрового Поля

en: Whether corners should be rounded
ru: Округлять острые углы

en: Whether drop is enabled
ru: Позволяет вставлять в данный объект другие объекты

en: Whether objects embedded in me may be used as connection pins
ru: Должны ли объекты, встроенные в текущий объект, вести себя как точки соединения

en: Whether or not the pointer should show the cursor location
ru: Отмечать на лупе положение курсора

en: Whether or not the pointer should track the cursor location
ru: Изменять точку обзора лупы вместе с перемещением курсора

en: Whether or not to clip my submorphs
ru: Ограничить показ встроенных Морфов границами объекта

en: Whether page controls are showing in the book
ru: Показывать элементы управления страницами

en: Whether page controls are shown at the top of the book
ru: Показывать элементы управления страницами сверху книги

en: Whether page controls are shown in short form
ru: Показывать сокращенный набор элементов управления страницами

en: Whether pen trails should reflect small movements within the same tick or only should integrate all movement between ticks
ru: Должны ли перья объектов реагировать на каждой движение между тиками таймера, или надо интегрировать все перемещения в течении одного тика в одно общее движение

en: Whether scripts should continue to run while you're using the painting system
ru: Не прерывать работу таймера во время рисования

en: Whether the default green halo handle (at the top right of the halo) should, for scripted objects, be the olive-green handle, signifying that use will result in a sibling instance.
ru: Окрашивать стандартную зелёную кнопку гало-меню в оливковый цвет, сигнализируя о том, что использование этой кнопки окажет воздействие на все клоны данного объекта.

en: Whether the display scale is relative to the actual maximum and minimum values in data
ru: Соотносить отображаемое значение текущими значениями минимум и максимума

en: Whether the gradient fill, if used, should be radial
ru: Если выбран градиентный тип заполнения, использовать радиальный вариант

en: Whether the handles are showing
ru: Показывать вершины

en: Whether the line is curved
ru: Сглаженная линия

en: Whether the line is opened
ru: Выпуклая кривая

en: Whether the morph is in auto-extent mode
ru: Использовать режим при котором Морф будет автоматически изменять свои размеры в соответствии с разрешением видео

en: Whether the movie/sound is being played
ru: Будет ли воспроизводится видео/звук

en: Whether the movie/sound will play in an endless loop
ru: Будет ли воспроизводится видео/звук бесконечно

en: Whether there are any pen trails on the playfield
ru: Наличие любых Треков на Игровом Поле

en: Whether this is resistant to easy removal via the pink X halo handle.
ru: Предотвращает удаление объекта кнопкой Удалить (розовая кнопка с меткой 'X' гало-меню)

en: Whether this object should be blind to all input
ru: Объект становится невосприимчивым к внешнему воздействию

en: Whether tiles representing a player should be suppressed in Viewers and Scriptors belonging to that player
ru: Подавлять показ Тайлов Игроков в окне Свойств и скриптах

en: Whether to allow "custom events" in etoys.
ru: Разрешить пользовательские события

en: Whether to use the Vector vocabulary with etoy scripting in this project
ru: Разрешить использование словаря векторов в скриптах

en: Which direction the object is facing.  0 is straight up
ru: Угол под которым будет двигаться объект; значение из диапазона (-180;180], 0 - двигаться вверх

en: Wrap direction
ru: Направление свёртывания

en: act when
ru: действовать когда

en: add a label at my middle
ru: добавить метку по середине

en: add a vertex at beginning
ru: добавить вершину в начало

en: add a vertex at end
ru: добавить вершину в конец

en: add label
ru: добавить метку

en: add my image to the pen trails
ru: Создать изображение объекта в Мире

en: add my image to the pen trails and go away
ru: Трансформировать объект в изображение в Мире

en: add patch to display list
ru: Добавить поле

en: add to patch display list
ru: добавить поле

en: add to turtle display list
ru: добавить черепаху

en: add turtle to display list
ru: Добавить черепаху

en: align after
ru: выровнять после

en: all but first
ru: все кроме первого

en: allow etoy user custom events
ru: позволить пользовательские события

en: allowing chord
ru: аккорд

en: allows connection to embedded pins
ru: соединяться к встроенным Кнопкам

en: alpha
ru: альфа

en: amount
ru: величина

en: an empty script
ru: пустой скрипт

en: angle
ru: угол

en: angle to
ru: угол до

en: as object
ru: как объект

en: auto extent
ru: авто-масштабирование

en: background color
ru: цвет заднего фона

en: base graphic
ru: базовое изображение

en: basic
ru: основное

en: batch pen trails
ru: упаковать Треки

en: be locked
ru: блокировать

en: bearing to
ru: направление

en: blue
ru: синий

en: blue component from
ru: голубой из

en: blue component in
ru: голубой в

en: blue component into
ru: голубой в

en: book navigation
ru: навигация по книге

en: border color
ru: цвет рамки

en: border style
ru: стиль рамки

en: border width
ru: ширина рамки

en: bottom
ru: нижний край

en: bottom edge mode
ru: нижний край

en: bounce
ru: отразить

en: bounce off the edge if hit
ru: Объект, при движении, будет отражаться от границ экрана

en: bounce on
ru: отскок

en: brightness
ru: яркость

en: brightness under
ru: яркость под объектом

en: button
ru: кнопка

en: button1
ru: кнопка №1

en: button2
ru: кнопка №2

en: camera point
ru: точка камеры

en: card number
ru: количество страниц

en: cell inset
ru: ячейка

en: character at cursor
ru: текущий символ

en: characters
ru: символы

en: class name
ru: имя класса

en: clear
ru: очистить ввод

en: clear all patch
ru: Очистить поле

en: clear all pen trails
ru: удалить все Треки

en: clear all pen trails in my containing playfield
ru: Удалить все Треки с Игрового Поля

en: clear pen trails
ru: удалить Треки

en: clear the patch display list
ru: Удалить все поля

en: clear the turtle display list
ru: Удалить всех черепах

en: clip submorphs
ru: ограничить встроенные Морфы

en: collections
ru: контейнер

en: color
ru: цвет

en: color  sees
ru: перекрывает цвет

en: color & border
ru: цвет и рамка

en: color from patch
ru: цвет из поля

en: color to patch
ru: цвет в поле

en: color under
ru: цвет под объектом

en: cone position
ru: текущая позиция

en: configure video device
ru: настроить видео устройство

en: connections to me
ru: входящие соединения

en: connector
ru: коннектор

en: containing object
ru: контейнер

en: contrast
ru: контраст

en: copy
ru: копировать

en: count
ru: количество

en: cursor
ru: курсор

en: cut off level
ru: предел

en: data color
ru: цвет данных

en: decay
ru: Угасание поля

en: decay patch variable
ru: угасание

en: delete card
ru: удалить страницу

en: delete this turtle
ru: Удалить текущую черепаху

en: descending
ru: нисходящее направление

en: destination
ru: конец

en: destination arrow name
ru: конечная стрелка

en: destination x
ru: конечное X

en: destination y
ru: конечное Y

en: detect collision and bounce back
ru: Обнаружить столкновение и отскочить обратно

en: determines whether lines, arrows, arrowheads, or dots are used when I put down a pen trail
ru: Выбрать форму Треков

en: dial number
ru: номер телефона

en: dial number of sound
ru: номер звука

en: dial to
ru: набрать номер...

en: diameter of dot to use when trailStyle is dots
ru: Диаметр точки Трека

en: die
ru: умереть

en: diffuse
ru: Разброс поля

en: diffuse patch variable
ru: разброс

en: diffusion rate
ru: уровень разброса

en: display
ru: показать

en: display type
ru: тип отображения

en: distance
ru: расстояние

en: distance to
ru: расстояние до

en: do
ru: пуск

en: do menu item
ru: выполнить пункт меню

en: do the menu item
ru: выполнить пункт меню

en: dot size
ru: размер точки

en: drag & drop
ru: мышь

en: drop enabled
ru: встраивание

en: drop produces watcher
ru: создавать индикаторы

en: drop shadow
ru: тень

en: element number
ru: номер элемента

en: embeddings
ru: встраивание

en: empty script
ru: пустой скрипт

en: empty trash can
ru: очистить мусорную корзину

en: erase
ru: удалить

en: evaporation rate
ru: уровень угасания

en: explore
ru: исследовать

en: fence enabled
ru: ограничивать передвижение объектов

en: fill & border
ru: заполнение и рамка

en: fire
ru: пустить

en: first character
ru: первый символ

en: first element
ru: первый элемент

en: first page
ru: первая страница

en: flip left right
ru: сворачивать слева направо

en: flip up down
ru: сворачивать сверху вниз

en: focused
ru: сфокусирован

en: follow path
ru: следовать по пути

en: follow the yellow brick road
ru: следовать по жёлтому пути

en: forward by
ru: вперёд

en: forward direction
ru: угол направления

en: frame graphic
ru: кадр изображения

en: frequency
ru: частота

en: frequency-1 of sound
ru: частота звука №1

en: frequency-2 of sound
ru: частота звука №2

en: frequency-3 of sound
ru: частота звука №3

en: frequency1
ru: частота1

en: frequency2
ru: частота2

en: frequency3
ru: частота3

en: geometry
ru: геометрия

en: get replicated
ru: клонировать

en: get the value at this position
ru: Сохранить значение в текущем поле

en: go to first card in background
ru: перейти на первую страницу фона

en: go to first card of stack
ru: перейти на первую страницу Книги

en: go to first page
ru: на первую страницу

en: go to last card in background
ru: перейти на последнюю страницу фона

en: go to last card of stack
ru: перейти на последнюю страницу Книги

en: go to last page
ru: на последнюю страницу

en: go to next card in stack
ru: перейти на следующую страницу Книги

en: go to next page
ru: на следующую страницу

en: go to previous card in stack
ru: перейти на предыдущую страницу Книги

en: go to previous page
ru: на предыдущую страницу

en: go to the given page
ru: перейти на указанную страницу

en: goto
ru: перейти

en: gradient fill
ru: градиентное заполнение

en: graphic
ru: изображение

en: graphic at cursor
ru: текущее изображение

en: graphics
ru: изображение

en: green
ru: зелёный

en: green component from
ru: зелёный из

en: green component in
ru: зелёный в

en: green component into
ru: зелёный в

en: h resizing
ru: размер по горизонтали

en: halt
ru: остановка

en: has pen trails
ru: есть Треки

en: hash
ru: хэш

en: heading
ru: направление

en: heading theta
ru: угол вектора движения

en: height
ru: высота

en: hide
ru: скрыть

en: high pass filter value
ru: верхний предел для значений до которого данные будут учитываться

en: highlight color
ru: цвет подсветки

en: holder
ru: контейнер

en: hours
ru: часы

en: how to map the value in cells to color
ru: Как преобразовывать текущее значение поля в цвет

en: hue
ru: тон

en: hue value of my color from -180 to 180 as float
ru: Значение тона цвета; число с запятой от -180 до 180

en: implicit self in tiles
ru: неявный "self" в Тайлах

en: include
ru: включить

en: include at beginning
ru: включить в начало

en: include at cursor
ru: включить в положении курсора

en: include at end
ru: включить в конец

en: incoming connection count
ru: количество входящих соединений

en: inform
ru: сообщить

en: initiate painting
ru: начать рисование

en: input
ru: ввод

en: insert a vertex at cursor
ru: вставить вершину в позицию текущей

en: insert card
ru: вставить страницу

en: insert characters
ru: вставить символы

en: insert contents of
ru: вставить содержимое

en: insert the characters from another object at my cursor position
ru: Вставить содержимое объекта на который указывает курсор

en: insert the given string at my cursor position
ru: Вставить данную строку в позицию курсора

en: is over color
ru: над цветом

en: is running
ru: воспроизведение

en: is under mouse
ru: под мышкой

en: joystick
ru: джойстик

en: kedama turtle
ru: черепаха

en: kedama turtle color
ru: цвет черепахи

en: keep ticking while painting
ru: таймер во время рисования

en: keyboard
ru: клавиатура

en: knob color
ru: цвет ползунка

en: label
ru: метка

en: last character
ru: последний символ

en: last frame
ru: последний кадр

en: last keystroke
ru: последняя клавиша

en: last page
ru: последняя страница

en: last value
ru: последнее значение

en: layout
ru: размещение

en: layout inset
ru: размещение ячейки

en: left
ru: левый край

en: left edge mode
ru: левый край

en: left right
ru: влево вправо

en: length
ru: длина

en: level of sound
ru: уровень звука

en: level-1 of sound
ru: уровень звука №1

en: level-2 of sound
ru: уровень звука №2

en: level-3 of sound
ru: уровень звука №3

en: level1
ru: уровень1

en: level2
ru: уровень2

en: level3
ru: уровень3

en: lift all pens
ru: поднять перья

en: line is curved
ru: сглаженная линия

en: line is opened
ru: выпуклая линия

en: line width
ru: ширина

en: list centering
ru: центровка списка

en: list direction
ru: направление списка

en: listening
ru: слушать

en: load sine wave
ru: загрузить синусоиду

en: load sound
ru: загрузить звук

en: location
ru: позиция

en: look like
ru: выглядеть как

en: low pass filter value
ru: нижний предел для значений до которого данные будут учитываться

en: lower all pens
ru: опустить перья

en: luminance under
ru: светимость под объектом

en: magnification
ru: масштаб

en: magnifier
ru: увеличитель

en: make a new drawing in the specified playfield
ru: создать новый рисунок в указанном Игровом Поле

en: make my color specified in the patch
ru: Сохранить цвет черепахи в поле

en: make sound
ru: звук

en: make the given script be "normal"
ru: Сменить режим выполнения скрипта на "нормальным"

en: make the given script be "normal" in the object and all of its siblings
ru: Сменить режим выполнения скрипта на "нормальным", для самого объекта и всех его клонов

en: make the given script be "paused"
ru: Сменить режим выполнения скрипта на "пауза"

en: make the given script be "paused" in the object and all of its siblings
ru: Сменить режим выполнения скрипта на "пауза", для самого объекта и всех его клонов

en: make the object invisible
ru: Сделать объект невидимым

en: make the object visible
ru: Сделать объект видимым

en: max val
ru: максимум

en: merge blue component from another patch
ru: Объединить голубой компонент цвета из другого поля

en: merge green component from another patch
ru: Объединить зелёный компонент цвета из другого поля

en: merge red component from another patch
ru: Объединить красный компонент цвета из другого поля

en: midpoint x
ru: среднее X

en: midpoint y
ru: среднее Y

en: min val
ru: минимум

en: minutes
ru: минуты

en: miscellaneous
ru: прочее

en: motion
ru: передвижение

en: mouse x
ru: X мыши

en: mouse y
ru: Y мыши

en: move toward
ru: двигаться по направлению

en: move toward the given object
ru: двигаться по направлению указанного объекта

en: movie controls
ru: элементы управления

en: my frequency
ru: моя частота

en: my index in my container
ru: Индекс объекта в контейнере

en: name
ru: имя

en: navigator
ru: навигатор

en: next page
ru: следующая страница

en: number at cursor
ru: число в положении курсора

en: number of pages
ru: количество страниц

en: numeric value
ru: числовое значение

en: observation
ru: обзор

en: obtrudes
ru: у границы

en: olive handle for scripted objects
ru: гало-кнопка оливкового цвета для объектов

en: orthogonal
ru: прямоугольный

en: outgoing connection count
ru: количество исходящих соединений

en: overlaps
ru: перекрывание

en: overlaps any
ru: любое перекрывание

en: page controls at top
ru: элементы управления вверху

en: page controls short
ru: сокращенная панель управления

en: page controls showing
ru: панель управления

en: page count
ru: количество страниц

en: page number
ru: номер страницы

en: paintbox
ru: палитра

en: pass over
ru: верхний предел

en: pass under
ru: нижний предел

en: patch display list
ru: поля

en: patch value in
ru: изменить поле

en: patches to display
ru: Список всех полей

en: pause all
ru: остановить всё

en: pause script
ru: остановить скрипт

en: pen color
ru: цвет кисти

en: pen down
ru: рисовать

en: pen size
ru: размер кисти

en: pen trail graphic
ru: изображение Треков

en: pen trails
ru: трек

en: pen use
ru: перо

en: phonepad
ru: телефон

en: pin count
ru: количество Кнопок

en: pitch of sound
ru: частота звука

en: pixels per patch
ru: масштаб

en: place this object to the right of another
ru: Поместить объект по правую сторону от другого

en: play
ru: играть

en: play frequency of
ru: частота воспроизведения

en: play sound
ru: воспроизвести

en: play until position
ru: Воспроизвести до данной позиции

en: player at cursor
ru: текущий Игрок

en: playfield
ru: игровое поле

en: polygon
ru: кривая

en: position
ru: позиция

en: preferences
ru: свойства

en: previous page
ru: предыдущая страница

en: print directly to display
ru: вывести на экран

en: print in transcript
ru: печатать в транскриптор

en: print string
ru: вывести строку

en: radial fill
ru: радиальное заполнение

en: read out
ru: вывод

en: red
ru: красный

en: red component from
ru: красный из

en: red component in
ru: красный в

en: red component into
ru: красный в

en: relative scale
ru: относительный масштаб

en: remove all
ru: удалить всё

en: remove all from patch display list
ru: удалить все поля

en: remove all from turtle display list
ru: удалить всех черепах

en: remove all my bends
ru: удалить все изгибы

en: remove all my labels
ru: удалить все метки

en: remove all vertices but cursor
ru: удалить все вершины кроме текущей

en: remove at vertex cursor
ru: удалить текущую вершину

en: remove labels
ru: удалить метки

en: remove the vertex at cursor
ru: удалить текущую вершину

en: remove this object from the screen
ru: Удалить объект с экрана

en: repeat
ru: повторить

en: resist being picked up
ru: блокировать перемещение

en: resist deletion
ru: блокировать удаление

en: resolution
ru: разрешение

en: restore base graphic
ru: восстановить базовое изображение

en: returns a copy of this object
ru: Создать копию объекта

en: returns a copy of this turtle
ru: Получить копию текущей черепахи

en: returns a turtle of specified breed at my position.
ru: Получить черепаху указанного вида из текущей позиции

en: reverse
ru: обратить

en: revert all pages
ru: восстановить все страницы

en: revert page
ru: восстановить страницу

en: revert the entire book to its original contents
ru: Восстановить исходное содержание всей книги

en: revert to the original version of this page
ru: Восстановить исходное содержание страницы

en: rewind
ru: перемотать назад

en: right
ru: правый край

en: right edge mode
ru: правый край

en: rotation center x
ru: Х центра вращения

en: rotation center y
ru: Y центра вращения

en: rotation style
ru: стиль вращения

en: round up strays
ru: собрать все объекты

en: rounded corners
ru: скруглённые углы

en: run the given script in the object and in all of its siblings
ru: Запустить скрипта для самого объекта и всех его клонов

en: run the given script once, on the next tick
ru: Запустить скрипта один раз во время следующего тика таймера

en: sample at cursor
ru: текущий сэмпл

en: sampling
ru: выборка

en: saturation
ru: насыщенность

en: saturation under
ru: насыщенность под объектом

en: scale factor
ru: масштаб

en: scale max
ru: логарифмический масштаб

en: scale when log-based color conversion is used
ru: Масштаб используемый при логарифмическом типе отображения

en: scripting
ru: скрипты

en: scripts
ru: скрипты

en: scroll delta
ru: длина прокрутки

en: second color
ru: второй цвет

en: seconds
ru: секунды

en: send a message to all siblings
ru: Послать сообщение всем клонам

en: send to all
ru: сообщение для всех

en: set the number of turtles
ru: Установить количество черепах

en: shadow color
ru: цвет тени

en: shift amount
ru: длина сдвига

en: shift amount when log-based color conversion is not used
ru: Длина сдвига используемая при типе отображения отличном от логарифмического

en: show
ru: показать

en: show pointer
ru: показывать указатель

en: showing handles
ru: показать вершины

en: shuffle contents
ru: перемешать

en: shuffle vertices
ru: перемещать вершины

en: size
ru: размер

en: slider
ru: ползунок

en: smooth curve
ru: сглаженная кривая

en: sniff range
ru: чувствительность

en: sound
ru: звук

en: sound level
ru: уровень звука

en: sound pitch
ru: частота звука

en: sound recorder
ru: запись звуков

en: source
ru: начало

en: source arrow name
ru: начальная стрелка

en: source x
ru: начальное X

en: source y
ru: начальное Y

en: speaker
ru: динамик

en: specify how often read the input.
ru: определить как часто необходимо считывать ввод

en: split blue component into another patch
ru: Поделиться голубым компонентом цвета с другим полем

en: split green component into another patch
ru: Поделиться зелёным компонентом цвета с другим полем

en: split red component into another patch
ru: Поделиться красным компонентом цвета с другим полем

en: stack navigation
ru: навигация по Книге

en: stamp
ru: штамп

en: stamp and erase
ru: в штамп

en: star
ru: звезда

en: star ratio
ru: ширина лучей

en: start all
ru: полный пуск

en: start painting in
ru: начать рисование в

en: start recording
ru: начать запись

en: start script
ru: пуск

en: start the given script ticking
ru: Сменить режим выполнения скрипта на "таймер"

en: start the given script ticking in the object and all of its siblings.
ru: Сменить режим выполнения скрипта на "таймер", для самого объекта и всех его клонов

en: stop
ru: стоп

en: stop all
ru: полный стоп

en: stop recording or playback
ru: остановить воспроизведение или запись

en: stop script
ru: стоп

en: stop sound
ru: остановить

en: store my color into the patch
ru: Сохранить цвет черепахи в текущем поле

en: storyboard
ru: раскадровка

en: straighten
ru: выпрямить

en: string contents
ru: содержимое строки

en: subtitles file name
ru: файл субтитров

en: tell all contents
ru: послать всем

en: tell all embedded objects
ru: всем встроенным объектам

en: tell all incoming connections
ru: сообщение входящим соединениям

en: tell all outgoing connections
ru: сообщение исходящим соединениям

en: tell all pins
ru: всем Кнопкам

en: tell all predecessors
ru: сообщение входящим объектам

en: tell all siblings
ru: всем клонам

en: tell all successors
ru: сообщение исходящим объектам

en: tests
ru: тесты

en: text
ru: текст

en: the camera point
ru: точка камеры

en: the color of ink used by the pen
ru: Цвет используемый при рисовании Треков

en: the display scale
ru: Масштаб отображения

en: the graphic worn by the object at the cursor
ru: Графическое представление текущего объекта

en: the mode of bottom edge
ru: Режим нижнего края

en: the mode of left edge
ru: Режим левого края

en: the mode of right edge
ru: Режим правого края

en: the mode of top edge
ru: Режим верхнего края

en: the number at the cursor
ru: число в текущем положении курсора

en: the object currently at the cursor
ru: текущий объект

en: the object that is triggering an event, either user-defined or pre-defined
ru: Объект на котором срабатывает событие

en: the object's container
ru: Объект-контейнер содержащий текущий объект

en: the position of the speaker cone
ru: положение динамика

en: the value for the direct input mode.
ru: значение для режима прямого ввода.

en: the width of the pen
ru: Размер Трека

en: theta
ru: угол

en: time
ru: время

en: top
ru: верхний край

en: top edge mode
ru: верхний край

en: total frames
ru: всего кадров

en: total length
ru: общая длина

en: total seconds
ru: всего секунд

en: touches a
ru: соприкасается

en: track pointer
ru: следить за курсором

en: trail style
ru: стиль

en: trail style for all pens
ru: тип Треков для всех объектов

en: trash
ru: мусор

en: trigger a user-defined (global) event
ru: запустить событие

en: trigger any and all of this object's button actions
ru: активировать все действия объекта

en: trigger custom event
ru: запустить событие

en: triggering object
ru: объект срабатывания

en: truncate
ru: округлять

en: turn by
ru: разворот

en: turn toward
ru: повернуть в направлении

en: turn toward the given object
ru: Повернуть объект в направлении указанного объекта

en: turtle count
ru: количество черепах

en: turtle display list
ru: черепахи

en: turtle of
ru: черепаха

en: turtle visible
ru: видимость черепахи

en: turtles to display
ru: Список всех черепах

en: unhide hidden objects
ru: показать скрытые объекты

en: up down
ru: вверх вниз

en: up hill
ru: направление к максимуму

en: update interval
ru: частота обновления

en: uphill of the implicit at my location
ru: Градиент текущего поля - направление в котором находятся поля с максимальными значениями. В случае если градиент равен нулю, используется текущее направление.

en: use blueprint canvas
ru: чертёж

en: use gray look
ru: серая тема

en: use green look
ru: зелёная тема

en: use normal canvas
ru: нормальный вид

en: use vector vocabulary
ru: использовать словарь векторов

en: v resizing
ru: размер по вертикали

en: vertex cursor
ru: текущая вершина

en: vertices count
ru: количество вершин

en: video
ru: видео

en: video file name
ru: имя видео файла

en: volume
ru: уровень звука

en: wants connection when embedded
ru: ожидать соединений

en: wear the costume of...
ru: Сменить Форму...

en: whether I overlap a given object
ru: Если перекрывается указанный объект

en: whether I overlap a given object or one of its siblings or similar objects
ru: Если перекрывается указанный объект или любой из его колонов и похожих объектов

en: whether I overlap any  Sketch that is showing the same picture as a particular prototype.
ru: Если перекрывается любой Набросок который содержит указанное изображение

en: whether any part of the object is over the given color
ru: Если любая часть объекта находится над точкой указанного цвета

en: whether it allows multiple selections
ru: залипание клавиш

en: whether the given color sees the given color
ru: Если первый цвет перекрывает второй

en: whether the object is under the current mouse position
ru: Если указатель мыши находится над данным объектом

en: whether the object sticks out over its container's edge
ru: Касается ли объект границ экрана

en: whether the pen is currently down
ru: Опустить перо и рисовать Трек при движении объекта

en: whether the stethoscope is listening
ru: прослушивать Стетоскопом

en: width
ru: ширина

en: wrap
ru: в пределах

en: wrap direction
ru: направление свёртывания

en: wrap off the edge if appropriate
ru: При движении стараться не выходить за пределы контейнера

en: x
ru: X

en: x at cursor
ru: X текущей вершины

en: y
ru: Y

en: y at cursor
ru: Y текущей вершины
