eToys - en to pl translation catalogue (711 entries)

en: 
    (currently {2})
pl: 
    (aktualnie {2})

en: 
    Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
pl: 
    Każdy wiersz przedstawia obiekt, albo "gracza" w projekcie.
    Klinkij na ikonę menu, aby otrzymać opcje dotyczące gracza.
    Kliknij na obrazek gracza, aby odkryć jego położenie.
    Kliknij na turkusowe oko, aby otworzyć wyświetlacz tego gracza.
    Kliknij na nazwę gracza, aby otrzymać reprezentujący go kafelek.

en: 
    and the object formerly known by this name
    is now called
pl: 
    oraz obiekt formalnie znany jako
    nazywa się teraz

en:  Apply changes to entire text
pl:  Zastosuj zmiany do całego tekstu

en:  Auto-Fit
pl:  Automatyczne dopasowanie

en:  Drop shadow color
pl:  Kolor cienia

en:  Gradient fill
pl:  Wypełnienie gradientu

en:  Lock
pl:  Blokuj

en:  Radial gradient
pl:  Gradient promienisty

en:  Rounded corners
pl:  Zaokrąglone rogi

en:  Solid fill
pl:  Jednolite wypełnienie

en:  Sticky
pl:  Przyklejony

en:  Wrapping
pl:  Zawijanie

en:  card(s) added
pl:  karty dodane

en:  card(s) and all of their data?
pl:  karta/y ze wszystkimi danymi?

en:  dragNdrop
pl:  przeciągnij i upuść

en:  or
pl:  lub

en:  to
pl:  do

en: (none)
pl: (nic)

en: 2nd gradient color
pl: drugi kolor gradientu

en: : exception in script
pl: : wyjątek w skrypcie

en: A "stack" is a place where you can create, store, view and retrieve data "fields" from a set of "cards".  Data that you want to occur on every card (such as a name and an address in an Address Stack) are represented by objects such as "Simple Text", "Fancy Text", and "Scrolling Text" that you obtain from the Stack Tools flap.
    
    When you look at a card in a Stack, you may be seeing three different kinds of material.  Press the § button in the stack's controls to see the current designations, and use the "explain designations" to get a reminder of what the three different colors mean.
    ·  Things that are designated to be seen on every card, and have the same contents whichever card is being shown. (green)
    ·  Things that are designated to be seen on every card, with each card having its own value for them. (orange)
    ·  Things that are designated to occur only on the particular card at hand. (red)
    
    Use the "stack/cards" menu (in an object's halo menu) to change the designation of any object.  For example, if you have an object that is private to just one card, and you want to make it visible on all cards, use "place onto background".  If you further want it to hold a separate value for each separate card, use "start holding separate data for each instance".
    
    The normal sequence to define a Stack's structure is to obtain a blank Stack, then create your fields by grabbing what you want from the Stack Tools flap and dropping it where you want it in the stack.  For easiest use, give a name to each field (by editing the name in its halo) *before* you put it onto the background..  Those fields that you want to represent the basic data of the stack need to be given names, placed on the background, and then told to hold separate data.
    
    When you hit the + button in a stack's controls, a new card is created with default values in all the fields.  You can arrange for a particular default value to be used in a field -- do this either for one field at a time with "be default value on new card", or you can request that the all the values seen on a particular card serve as default by choosing "be defaults for new cards" from the stack's · menu.
    
    It is also possible to have multiple "backgrounds" in the same stack -- each different background defines a different data structure, and cards from multiple backgrounds can be freely mixed in the same stack.
    
    Besides text fields, it is also possible to have picture-valued fields -- and potentially fields with data values of any other type as well.
pl: "Sterta" jest miejscem, gdzie możesz tworzyć, przechowywać, przeglądać, poprawiać "pola" danych ze zbioru "karty".  Dane, które mają pojawić się na każdej karcie ( takie jak nazwa i adres w Stosach Adresu) są reprezentowane przez obiekty takie jak "Prosty Tekst", "Wymyślny Tekst" oraz "Zwijany Tekst", które otrzymasz ze Sterty Narzędzia.
    
    Gdy patrzysz na kartę ze Stosu, możesz widzieć trzy różne rodzaje materiału. Naciśnij przycisk § w kontrolkach sterty, aby zobaczyć aktualne opisy, i użyj "wyjaśnij opis", aby uzyskać informacje o znaczeniu trzech różnych kolorów.
    .  Rzeczy, które są wyświetlane na każdej karcie i mają tę samą treść są zielone. 
    .  Rzeczy, które są wyświetlane na każdej karcie, ale mają inną wartość, są pomarańczowe. 
    .  Rzeczy, które pojawiają się tylko na określonej karcie są czerwone. 
    
    Użyj "sterta/karty" menu (w halo menu obiektu), aby zmienić opis każdego obiektu.  Na przykład, jeśli masz obiekt, który jest przypisany tylko jednej karcie i chcesz, żeby był widoczny na wszystkich kartach, użyj "umieść w tle". jeśli następnie chcesz, aby zachował oddzielną wartość dla każdej oddzielnej karty, użyj "rozpocznij przechowywanie oddzielnych danych dla każdej instancji".
    
    Normalna kolejność do zdefiniowania struktury stosu jest uzyskanie pustego stosu, następnie stworzenie własnego pola chwytając to, co chcesz z Narzędzi stosu i upuszczając w wybranym miejscu w stosie. Dla łatwiejszego użycia, nadaj nazwę każdemu polu (edytując nazwę w jego halo) *zanim*  umieścisz je w tle.  Te pola, które chcesz, aby reprezentowały podstawowe dane sterty muszą zostać nazwane, umieszczone w tle, następnie musisz wydać polecenie do przetrzymywania oddzielnych danych.
    
    Gdy naciśniesz przycisk + w panelu stosu, nowa karta z domyślnymi wartościami zostanie utworzona na wszystkich polach.  Aby wybrać wartość domyślną można ustawić na jednym polu "domyślne dla nowej karty ", lub można zaznaczyć wszystkie wartości danej karty jako domyślne wybierając "domyślne dla nowych kart" z menu stosu.
    
    Możliwe jest także w tym samym stosie mieć "tło" złożone z kilku -- każde inne tło określa inną strukturę danych, a karty ze złożonego tła mogą być dowolnie mieszane w tej samej stercie.
    
    Oprócz pól tekstowych, możliwe jest również mieć obrazy o wartości pola -- a także potencjalnie pola z wartościami danych każdego innego typu.

en: A Kedama World with pre-made components
pl: Świat Kedama z gotowymi komponentami

en: A Scriptable button
pl: Skryptowalny przycisk

en: A button that takes the user to the next card in the stack
pl: Przycisk, który przenosi użytkownika do następnej karty ze stosu

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
pl: Przycisk, który przenosi użytkownika do poprzedniej karty ze stosu

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
pl: Przycisk do obsługi skryptów płytek; ten skrypt będzie metodą dla danego pola gry

en: A button whose script will be a method of the background Player
pl: Przycisk, którego skrypt będzie metodą dla gracza w tle

en: A database of any sort -- slide show, rolodex, and any point in between
pl: Baza danych jakiegokolwiek rodzaju -- pokaz slajdów, wizytownik, cokolwiek innego

en: A multi-card data base
pl: Baza danych z wieloma kartami

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.
pl: Wyświetlacz liczb dla Stosu.  Pokazuje obecną wartość.  Kliknij i wpisz wartość.

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.  Shift-click on title to edit.
pl: Wyświetlacz liczb dla Stosu.  Pokazuje obecną wartość.  Kliknij i wpisz wartość.  Kliknij na tytuł trzymając Shift, aby edytować.

en: A random-number tile for use with tile scripting
pl: Kafelek z losową liczbą do używania przy skryptowaniu

en: A scriptable calendar
pl: Kalendarz do napisania skryptem

en: A searchable source of new objects.
pl: Możliwe do przeszukania źródło nowych obiektów.

en: A tile holding a plain number
pl: Kafelek zawierający zwykłą liczbę

en: A tile representing a function call.  Click on the function name or the arrows to change functions.
pl: Kafelek reprezentujący odwołanie do funkcji.  Kliknij na nazwę funkcji lub na strzałki, aby zmienić funkcje.

en: A tile representing the object being scripted
pl: Kafelek reprezentujący skryptowany obiekt

en: A tile that will produce a random number in a given range
pl: Kalekek tworzący losową liczbę z wybranego zakresu

en: A tile that will produce a random number in a given range.
pl: Kafelek, który stworzy losową liczbę w wybranym zakresie.

en: A tool allowing you to monitor and change the status of all scripts in your project
pl: Narzędzie pozwalające na kontrolowanie i zmianę stanu wszystkich skryptów w twoim projekcie

en: A tool showing all the players in your project
pl: Narzędzie pokazujące wszystkich graczy w twoim projekcie

en: A tool that lets you control all the running scripts in your world
pl: Narzęcie pozwalające na kontrolowanie uruchamiania wszystkich skryptów w twoim świecie

en: A tool that lets you find out about all the players used in this project
pl: Narzędzie pozwalające na uzyskanie informacji o wszystkich graczach w tym projekcie

en: A tool that lets you navigate back to recently-visited projects
pl: Narzędzie, które pozwala powrócić do ostatnio oglądanych projektów

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
pl: Narzędzie pozwalające na zobaczenie i kontrolowanie wszystkich uruchomionych skryptów w twoim projekcie

en: A tool that lets you see and manage all the sounds in the sound library
pl: Narzędzie pozwalające na przeglądanie i zarządzanie wszystkimi dźwiękami z biblioteki dźwięków

en: A window set up for simple scripting.
pl: Okno do tworzenia prostych skryptów.

en: Accept
pl: Zaakceptuj

en: Add a new card after this one
pl: Dodaj kolejną kartę po tej

en: Add a new patch variable
pl: Dodaj nową zmienną poprawkę

en: Add a new script that will work for this object and all of its siblings
pl: Dodaj nowy skrypt dla tego obiektu oraz wszystkich obiektów współrzędnych

en: Add a new turtle
pl: Dodaj nowego żółwia

en: Add a new variable to this object and all of its siblings.  You will be asked to supply a name for it.
pl: Dodaj nową zmienną dla tego obiektu oraz wszystkich obiektów współrzędnych.  Zostaniesz poproszony o nazwanie jej.

en: Add new variable
pl: dodaj nową zmienną

en: All Scripts
pl: Wszystkie Skrypty

en: Allow this area to be separately governed by its own controls.
pl: Pozwól, aby ta przestrzeń była zarządzana osobno przez jej własne sterowniki.

en: Allows you to view all the scripts in the project in a traditional programmers' "browser" format
pl: Pozwala zobaczyć wszystkie skrypty projektu w tradycyjnym formacie "przeglądarkowym"

en: Already in the Trash
pl: Jest już w Koszu

en: An object you can use to make pictures represent the speech of a character in a comic
pl: Obiekt, który możesz użyć do przedstawienia obrazkami mowy postaci w komiksie

en: An object you can use to make pictures represent the thoughts of a character in a comic
pl: Obiekt, który możesz użyć do przedstawienia obrazkami myśli postaci w komiksie

en: An object you can use to make words represent the speech of a character in a comic
pl: Obiekt, który możesz użyć do przedstawienia słowami mowy postaci w komiksie

en: An object you can use to make words represent the thoughts of a character in a comic
pl: Obiekt, który możesz użyć do przedstawienia obrazkami myśli postaci w komiksie

en: At this time, there IS only one kind of
    background in this stack, so that's
    what you'll get
pl: Teraz w tym stosie JEST tylko jeden rodzaj tła i takie
     otrzymasz

en: Author
pl: Autor

en: Background field, individual values
pl: Pole tła, osobne wartości

en: Background field, shared value
pl: Pole tła, wspólne wartości

en: Basic
pl: podstawowy

en: Border Color
pl: Kolor Obramowania

en: Border style
pl: Styl Obramowania

en: Border width
pl: Szerokość obramowania

en: Bring back all objects whose current coordinates keep them from being visible, so that at least a portion of each of my interior objects can be seen.
pl: Zmień pozycję wszystkich obiektów, których obecne współrzędne nie pozwalają ich zobaczyć, tak aby przynajmniej część każdego z moich wewnętrznych obiektów była widzialna.

en: Button
pl: Przycisk

en: Calendar
pl: Kalendarz

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Cancel this Publish operation.
pl: Anuluj tę operację publikacji.

en: Cannot "tell "
pl: Nie można "powiedzieć"

en: Caution -- DANGER. Change the order of the variables on the cards
pl: Uwaga -- NIEBEZPIECZEŃSTWO. Zmień kolejność zmiennych kart

en: Caution -- every card of this background
    formerly had its own value for this
    item.  If you put it on the foreground,
    the values of this item on all other
    cards will be lost
pl: Uwaga -- każda karta tego tła
    miała wcześniej własną wartość dla tego
    elementu.  Jeśli przesuniesz to na pierwszy plan,
    wartości tego elementu na wszystkich innych
    kartach zostaną utracone

en: Caution -- this destroys this script
    permanently; are you sure you want to do this?
pl: Uwaga -- to definitywnie zniszczy ten skrypt;
    czy na pewno chcesz zrealizować tę operację?

en: Caution -- this script was changed
    textually; if you revert to tiles at this
    point you will lose all the changes you
    may have made textually.  Do you
    really want to do this?
pl: Uwaga -- ten skrypt został zmieniony
    tekstowo; jeśli teraz przywrócisz kafelki,
    utracisz wszystkie zmiany uczynione w wersji
    tekstowej.  Czy na pewno chesz to zrobić?

en: Caution!  References in texutally coded scripts won't be renamed.
pl: Uwaga!  Odwołaniom w skryptach napisanych tekstem nie zostaną zmienione nazwy.

en: Caution!  There may be scripts belonging to
    other objects that may rely on the presence of
    this variable.  If there are, they may now be broken.
    You may need to fix them up manually.
pl: Uwaga!  Mogą istnieć skrypty należące do
    innych obiektów, które są zależne od tej zmiennej.
    Jeśli takie istnieją, mogą być teraz zepsute.
    Możesz musieć naprawić je ręcznie.

en: Caution!  This is irreversibly destructive -- it removes the script from the system.
pl: Uwaga!  Ta akcja kasuje w sposób nieodwracalny -- Usuwa skrypt z systemu.

en: Change my name and continue publishing.
pl: Zmień moją nazwę i kontynuuj publikowanie.

en: Choose a different vocabulary for this Viewer.
pl: Wybierz inne słownictwo dla tej przeglądarki.

en: Choose a vocabulary
pl: Wybierz słownictwo

en: Choose frequency (current: {1})
pl: Wybierz częstotliwość (obecna: {1})

en: Choose one of the following conditions
pl: Wybierz jeden z następujących warunków

en: Choose the TYPE
    for the parameter (currently {1})
pl: Wybierz TYP
    dla tego parametru (obecnie {1})

en: Choose the TYPE
    for {1}
pl: Wybierz TYP
    dla {1}

en: Choose the TYPE
    of data to get from
    {1}'s {2}
pl: Wybierz Typ
    danych do pobrania z
     {2} z {1}

en: Choose the datum
    you want to extract from {1}'s {2}
pl: Wybierz dane, które
    chcesz rozpakować z {2} należącego do {1}

en: Click here to edit the name of the script.
pl: Kliknij tutaj aby edytować nazwę skryptu.

en: Click here to edit the player's name.
pl: Kliknij tutaj aby edytować nazwę gracza.

en: Click here to get a menu for this stack.
pl: Kliknij tutaj aby uzyskać menu opcji dla tego stosu.

en: Click here to get a menu of options for this stack.
pl: Kliknij tutaj aby uzyskać menu opcji dla tego stosu.

en: Click here to remove this tool from the screen; you can get another one any time you want from the Widgets flap
pl: Kliknij tutaj, aby usunąć to narzędzie z ekranu; możesz uzyskać inne w dowolnym momencie z zakładki Akcesoria

en: Click here to reveal this object
pl: Kliknij tutaj aby pokazać ten obiekt

en: Click here to run this script once; hold button down to run repeatedly
pl: Kliknij tutaj, aby uruchomić ten skrypt jeden raz; przytrzymaj przycisk, aby uruchamiać wielokrotnie

en: Click to select a complex framed border
pl: Kliknij, aby wybrać złożoną granicę obramowania

en: Click to select a complex inset border
pl: Kliknij, aby wybrać złożone obramowanie wewnętrzne

en: Click to select a complex raised border
pl: Kliknij, aby wybrać złożone wypukłe obramowanie

en: Click to select a simple colored border
pl: Kliknij, aby wybrać prostą kolorową ramkę

en: Click to select a simple inset border
pl: Kliknij, aby wybrać proste obramowanie wewnętrzne

en: Click to select a simple raised border
pl: Kliknij, aby wybrać proste wypukłe obramowanie

en: Color
pl: Kolor

en: Create new cards from a formatted string on the clipboard
pl: Stwórz nowe karty na podstawie sformatowanych tekstów ze schowka

en: Create new cards from data in a file
pl: Stwórz nowe karty na podstawie danych z pliku

en: Decimal places:
pl: Miejsca dziesiętne:

en: Delete this card
pl: Usuń tę kartę

en: Description
pl: Opis

en: Design your own graph paper and use it as the background texture here.
pl: Zaprojektuj własną grafikę i użyj jej tutaj jako tekstury tła.

en: Direction
pl: Kierunek

en: Displays a summary of all the pre-defined commands and properties in the pre-defined EToy vocabulary.
pl: Wyświetla podsumowanie wszystkich wcześniej zdefiniowanych poleceń i właściwości we wcześniej zdefiniowanym słowniczku EToy.

en: Dividing by zero makes a number too
    				large for even a Sorcerer to handle.
    				Please change your script.
pl: Dzielenie przez zero tworzy liczbę
    				za dużą nawet dla czarodzieja.
    				Zmień swój skrypt.

en: Dividing by zero makes a number too
    large for even a Sorcerer to handle.
    Please change your script.
pl: Dzielenie przez zero tworzy liczbę
    za dużą nawet dla czarodzieja.
    Zmień swój skrypt.

en: Do
pl: Zrób

en: Drag from here to get a parameter tile
pl: Przeciągnij stąd, aby uzyskać kafelek parametru

en: Drag here to tear off a Repeat/Times unit which you can drop into your script
pl: Przeciągnij tutaj, aby otrzymać element Powtórz/Razy, który możesz umieścić w swoim skrypcie

en: Drag in here to change the border width
pl: Przeciągnij tutaj, aby zmienić szerokość obramowania

en: Drag in here to change the direction of the gradient
pl: Przeciągnij tutaj, aby zmienić kierunek gradientu

en: Drag in here to change the margins of the text
pl: Przeciągnij tutaj, aby zmienić marginesy w tekście

en: Drag in here to change the offset of the shadow
pl: Przeciągnij tutaj, aby zmienić przesunięcie cienia

en: Drag in here to change the origin of the gradient
pl: Przeciągnij tutaj, aby zmienić źródło gradientu

en: EToy Vocabulary
pl: Słownictwo EToy

en: Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
pl: Każdy wiersz przedstawia obiekt, albo "gracza" w projekcie.
    Kliknij na ikonę menu, aby otrzymać opcje dotyczące gracza.
    Kliknij na obrazek gracza, aby odkryć jego położenie.
    Kliknij na turkusowe oko, aby otworzyć wyświetlacz tego gracza.
    Kliknij na nazwę gracza, aby otrzymać reprezentujący go kafelek.

en: Empty out all the morphs that have accumulated in the trash can.
pl: Opróżnij kosz ze zgromadzonych morf.

en: Ensure that all script editors are referring to the first (alphabetically by external name) Player of their type
pl: Upewnij się, że wszystkie edytory skryptów odnoszą się do pierwszego (alfabetycznie, według zewnętrznej nazwy) gracza swojego rodzaju

en: Enter a new label for this button
pl: Wprowadź nową etykietę dla tego przycisku

en: Enter things to search for
pl: Wprowadź dane do wyszukiwania

en: Expected a Point but instead got
pl: Zamiast spodziewanego Punktu, otrzymano

en: Fewer controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
pl: Mniej przycisków sterowania
    (wciśnięty klawisz Shift,
    usuwa przyciski sterowania)

en: Final card
pl: Ostatnia karta

en: First card
pl: Pierwsza karta

en: Function
pl: Funkcja

en: Gold Box
pl: Złote Pudełko

en: How many decimal places? (currently {1})
pl: Ile miejsc po przecinku? (obecnie {1})

en: I do need a name for the project
pl: Potrzebuję nazwy dla projektu

en: IP Address\Project\Owner
pl: Adres IP\Projekt\Właściciel

en: If any items on the world desktop are currently hidden, make them visible.
pl: Jeśli jakieś elementy pulpitu są aktualnie ukryte, pokaż je.

en: If any items on the world desktop are currently locked, unlock them.
pl: Jeśli jakieś elementy pulpitu są aktualnie zablokowane, odblokuj je.

en: If checked, then entries for all instances will be shown, but if not checked, scripts for only one representative of each different kind of object will be shown.  Consult the help available by clicking on the purple ? for more information.
pl: Jeśli sprawdzono, wszystkie przykładowe wpisy zostaną wyświetlone, jeśli nie, będą wyświetlone skrypty dla tylko jednego przedstawiciela każdego, różnego rodzaju obiektów.  Skorzystaj z dostępnej pomocy, klikając na fiolet ? aby uzyskać więcej informacji.

en: If checked, then only scripts that are paused or ticking will be shown
pl: Gdy zaznaczone, pokazane będą tylko skrypty aktywne lub wstrzymane

en: If you have misplaced the object bearing this script, use this item to (try to) make it visible
pl: Jeśli zapodziałeś obiekt, do którego należy ten skrypt, użyj tego elementu, aby (spróbować) go uczynić widocznym

en: If you have misplaced the object that this Viewer is looking at, use this item to (try to) make it visible
pl: Jeśli błędnie sklasyfikowałeś obiekt, używany przez tą przeglądarkę, użyj tej opcji, aby (spróbować) uwidocznić go

en: If you want to give this object a name which conflicts with the name of some other object in the project, use this command.  The other object with the same name will in the process be given a different name.
pl: Jeśli chcesz nadać temu obiektowi nazwę, która kłóci się z nazwą innego obiektu w projekcie, użyj tego polecenia.   Inny, nazywający się tak samo, obiekt otrzyma nową nazwę.

en: Jump...
pl: Idź do...

en: Just for Fun
pl: Tylko dla zabawy

en: KedamaWorld
pl: Świat Kedama

en: Kern+
pl: Odstęp+

en: Kern-
pl: Odstęp-

en: Key:
pl: Klucz:

en: Language-Direction
pl: LTR

en: Language-Name
pl: Polski

en: Lets you choose how many decimal places should be shown in readouts for this variable
pl: Pozwala na określenie, ile części dziesiętnych powinno być widocznych w odczycie tej zmiennej

en: Lets you view the status of all the scripts belonging to all the scripted objects of the project.
pl: Pozwala obejrzeć status wszystkich skryptów należących do obiektów tego projektu.

en: Main
pl: Główne

en: Make any number of sibling instances all at once
pl: Utwórz dowolną liczbę współrzędnych instancji na raz

en: Make the status of this script in all of my sibling instances be the same as the status you see here
pl: Zmień status tego skryptu we wszystkich instancjach współrzędnych na widoczny tutaj

en: Make these current field values be the defaults for their respective fields on new cards
pl: Uczyń obecne wartości pól domyślnymi wartościami na nowych kartach

en: Make viewers for all players which have user-written scripts in this playfield.
pl: Utwórz przeglądarki dla wszystkich graczy, którzy mają skrypty użytkownika w tym polu gry.

en: Makes another morph whose player is of the same class as this one.  Both siblings will share the same scripts
pl: Generuje kolejną morfę gracza tej samej klasy.  Obie instancje współrzędne będą dzieliły te same skrypty

en: Margins
pl: Marginesy

en: Method
pl: Metoda

en: Modify variable
pl: Zmodyfikuj zmienną

en: More
pl: Więcej

en: More controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
pl: Więcej przycisków sterowania
    (wciśnięty klawisz Shift,
    usuwa przyciski sterowania)

en: More events:
pl: Więcej zdarzeń:

en: Name:
pl: Nazwa:

en: New height for thumbnails?
pl: nowa wysokość miniatur

en: Next Card
pl: Następna karta

en: Next card
pl: Następna karta

en: No
pl: Nie

en: No matches found for "
pl: Brak dopasowań dla "

en: No matches were found.
    Be sure the current card is mostly blank
    and only has text you want to match.
pl: Nie znaleziono wyników.
    Upewnij się czy bieżąca karta jest w większości czysta
    i czy ma jedynie tekst, który chcesz dopasować.

en: Number (bare)
pl: Liczba (proste)

en: Number (fancy)
pl: Liczba (fantazyjne)

en: Number (mid)
pl: Liczba (średnie)

en: Number of firings per tick:
pl: Liczba wystrzałów na sekundę:

en: Number of ticks per second:
pl: Liczba tyknięć na sekundę:

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Oops, object "{1}" no longer has
    a script named "{2}".
    It must have been deleted or renamed.
pl: Ups, obiekt "{1}" nie posiada 
    skryptu o nazwie "{2}".
    Prawdopodobnie został on usunięty lub jego nazwa została zmieniona.

en: Open up a Viewer for this object
pl: Otwórz podgląd tego obiektu

en: Open up the Scriptor for this script
pl: Otwórz edycję tego skryptu

en: Origin
pl: Źródło

en: Particles
pl: Cząsteczki

en: Pause all ticking scripts.
pl: Wstrzymaj wszystkie tykające skrypty

en: PhraseTile
pl: kafelek z wyrażeniem

en: Pick a name 24 characters or less and avoid the following characters:
    
     : < > | / \ ? * " .
pl: Wpisz nazwę składającą się z 24 lub mniej liter bez następujących znaków:
    
     : < > | / \ ? * " .

en: Player
pl: Odtwarzacz

en: Players
pl: Gracze

en: Players in this Project
pl: Gracze w projekcie

en: Please a new label for this button
pl: Podaj nową etykietę dla tego przycisku

en: Please be reasonable!
pl: Proszę, bądź odpowiedzialny!

en: Please choose a variable
pl: Wybierz zmienną

en: Please click on a Stack
pl: Kliknij na któryś stos

en: Please describe this event:
pl: Opisz to zdarzenie:

en: Please describe this project
pl: Opisz ten projekt

en: Please enter a new label for this button
pl: Wprowadź nową etykietę dla tego przycisku

en: Please enter your login name
pl: Wprowadź nazwę użytkownika

en: Please make the name 24 characters or less
pl: Nazwa musi mieć przynajmniej 24 znaki

en: Please remove any funny characters
pl: Usuń niestandardowe znaki

en: Please remove any funny characters from the name
pl: Usuń niestandardowe znaki z nazwy

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
pl: Podaj argumenty, rodzielone kropkami, które mają być
    wysłane do celu, gdy ten przycisk zostane naciśnięty

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
pl: Podaj selektor, który ma zostać wysłany do
    celu, gdy ten przycisk zostanie naciśnięty

en: Press here to get a menu
pl: Kliknij tutaj, aby uzyskać menu

en: Press here to tear off a TEST/YES/NO unit which you can drop into your script
pl: Naciśnij tutaj, aby otrzymać element TEST/TAK/NIE, który możesz umieścić w swoim skrypcie

en: Press me
pl: Kliknij tutaj

en: Press new key
pl: Naciśnij nowy klawisz

en: Press to toggle ticking state. Hold down to set tick rate.
pl: Kliknij, aby zmienić status timera. Naciśnij i przytrzymaj przycisk, aby zmienić licznik prędkości.

en: Previous Card
pl: Poprzednia karta

en: Previous card
pl: Poprzednia karta

en: Produces a summary of scripted objects in the project, and all of their scripts.
pl: Tworzy podumowanie wszystkich obiektów tego projektu oraz wszystkich ich skryptów.

en: Project Name
pl: Nazwa projektu

en: ProjectHistory
pl: Historia Projektów

en: Random
pl: Losowy

en: Really delete
pl: Naprawdę usunąć

en: Really delete this card and all of its data?
pl: Czy naprawdę usunąć tę kartę ze wszystkimi jej danymi?

en: Rearranges my contents in random order
pl: Przestawia moją zawartość w losowej kolejności

en: Remove all the Viewers from this project.
pl: Usuń wszystkich widzów z tego projektu.

en: Remove the viewers for all players in this playfield. This will save space before you publish this project
pl: Usuwa przeglądarki wszystkich graczy w tym polu gry. Oszczędzi to miejsca zanim opublikujesz ten projekt.

en: Remove this script
    from the screen
    (you can open it
    again from a Viewer)
pl: Usuń ten skrypt z ekranu
    (możesz go otworzyć
    ponownie z podglądu)

en: Repeat
pl: Powtórz

en: Repeat Tile
pl: powtórzony kafelek

en: Reports whether the mouse button is down
pl: Informuje czy przycisk myszy jest wciśnięty

en: Reports whether the mouse button is up
pl: Informuje czy przycisk myszy jest zwolniony

en: Resume running all paused scripts
pl: Uruchom wszystkie zatrzymane skrypty

en: Run every paused script exactly once.  Keep the mouse button down over "Step" and everything will keep running until you release it
pl: Uruchom każdy wstrzymany skrypt dokładnie raz.  Trzymaj wciśnięty przycisk myszy nad "Step" i wszystko będzie działać, aż do zwolnienia przycisku.

en: Run this command once.
pl: Uruchom to polecenie jeden raz.

en: Script Editor
pl: Edytor Skryptów

en: Script Name
pl: Nazwa skryptu

en: Script Status
pl: Status skryptu

en: Script to repeat
pl: Skrypt do powtórzenia

en: Scriptable Button
pl: Skryptowalny przycisk

en: Scripting
pl: Skrypty

en: Search
pl: Szukaj

en: Set the number of pixels per patch (a number between 1 and 10)?
pl: Ustawić liczbę pikseli w polu (od 1 do 10)?

en: Set the spacing to be used when gridding is on
pl: Ustaw rozstawienie, które ma zostać użyte, gdy siatka jest włączona.

en: Show designations
pl: Pokaż oznaczenia

en: Show more info on this project.
pl: Pokaż więcej informacji o tym projekcie.

en: Size
pl: Rozmiar

en: Some hints about how to use Stacks
pl: Kilka wskazówek, jak używać stosów

en: Sorry that name is already used
pl: Przykro mi, ta nazwa jest juz używana

en: Sorry, no help available here
pl: Niestety, brak pomocy w tym miejscu

en: Sorry, this script is being called
    from another script.
pl: Niestety, ten skrypt jest wywoływany
    z innego skryptu.

en: Sorry, we do not permit you to rename
    classic-tiled scripts that are currently
    textually coded.  Go back to tile scripts
    and try again.  Humble apologies.
pl: Przykro mi, ale nie można zezwolić na zmianę nazwy
    klasycznych płytek skryptów, które aktualnie są
    kodowane tekstowo.  Wróć do płytek skryptów
    i spróbuj ponownie.  Przepraszamy.

en: Sorry, {1} is in
    use in a script.
pl: Niestety, {1} jest używany
    w jakimś skrypcie.

en: Sort all the cards of the current background using some field as the sort key
pl: Sortuj wszystkie karty obecnego tła używając któregoś z pól jako klucza sortowania

en: Sorted by
pl: Sortuj według

en: Specify what the limitClass should be for this Viewer -- i.e., the most generic class whose methods and categories should be considered here.
pl: Określ limit klasy odpowiedni dla tej przeglądarki -- tj. najbardziej generyczna klasa, której metody i kategorie powinny być tutaj użyte.

en: Speech bubble
pl: Dymek mowy

en: Speech bubble (graphic)
pl: Dymek mowy (graficzny)

en: Sprout a new scriptor around this phrase
pl: Stwórz nowy edytor skryptu wokół tego wyrażenia

en: Stack
pl: Stos

en: Stack / Book
pl: Stos/Książka

en: Stack Help
pl: Pomoc dla stosu

en: Style
pl: Styl

en: Supplies
pl: Zasoby

en: Tags
pl: Słowa-klucze

en: Take measures that may help fix up some things about a faulty or problematical project.
pl: Podejmij środki, które pomogą w rozwiązaniu trudności z wadliwymi lub problematycznymi projektami.

en: Test/Yes/No panes for testing a condition.
pl: Panel Test/Tak/Nie do sprawdzenia warunku.

en: TestTile
pl: testowy kafelek

en: Text
pl: Tekst

en: Text Color
pl: Kolor tekstu

en: That event is already defined.
pl: To zdarzenie zostało już zdefiniowane.

en: The "more..." branch offers you menu items that are less frequently used.
pl: Zakładka "Więcej..." zawiera rzadziej używane elementy menu.

en: The name of the script to which this operation applies
pl: Nazwa skryptu, który zostanie wykorzystany w tej operacji

en: The place where all your trashed morphs go.
pl: Miejsce, w którym lądują wyrzucone morfy.

en: There is presently no
    background painting
    to delete.
pl: Nie ma obecnie żadnego
    obrazu tła do usunięcia.

en: This border style cannot be used here
pl: Ten rodzaj obramowania nie może być tu użyty

en: This is a variable defined by you.  Please edit this into your own meaningful documentation.
pl: To jest zmienna zdefiniowana przez ciebie. Wpisz tu swoją własną dokumentację.

en: This is the name of the player to which this script belongs; if you click here, you will get a menu of interesting options pertaining to this player and script
pl: To jest nazwa odtwarzacza odpowiedniego dla tego skryptu; jeśli tutaj klikniesz, zobaczysz menu z interesującymi opcjami dla tego odtwarzacza i skryptu

en: This is the name of the script to which this entry pertains.
pl: To jest nazwa skryptu, do którego należy ten wpis.

en: This tile refers to an actual graphical object; use this menu item to grab that object.  Caution!  This may remove the object from a place it really ought to stay.
pl: Ten kafelek odnosi się to rzeczywistego obiektu graficznegol użyj tego elementu menu, aby chwycić ten obiekt.  Uwaga!  To może usunąć obiekt z miejsca, w którym powinien pozostać.

en: This tool allows you to see all the scripts for all the objects in this project.
    
    Sometimes you are only interested in those scripts that are ticking, or that are *ready* to tick when you hit the GO button (which are said to be "paused.")
    
    * Check "tickers only" if you only want to see such scripts -- i.e., scripts that are either paused or ticking.
    
    * If "tickers only" is *not* checked, then all scripts will be shown, whatever their status.
    
    * The other checkbox, labeled "all instances", only comes into play if you have created "multiple sibling instances" (good grief) of the same object, which share the same scripts; if you have such things, it is often convenient to see the scripts of just *one* such sibling, because it will take up less space and require less mindshare -- and note that you can control a script for an object *and* all its siblings from the menu of that one that you see, via menu items such as "propagate status to siblings".
    
    * If "all instances" is checked, scripts for all sibling instances will be shown, whereas if "all instances" is *not* checked, only one of each group of siblings will be selected to have its scripts shown.
    
    But how do you get "multiple sibling instances" of the same object?  There are several ways:
    
    (1)  Use the "make a sibling instance" or the "make multiple siblings..." menu item in the halo menu of a scripted object.
    
    (2)  Use the "copy" tile in a script.
    
    (3)  Request "give me a copy now" from the menu associated with the "copy" item in a Viewer.
    
    If you have on your screen multiple sibling instances of the same object, then you may or may want to see them all in the All Scripts tool, and that is what the "all instances" checkbox governs.
    
    Set "all instances" if you want a separate entry for each instance, as
    opposed to a single representative of that kind of object.
    
    Note that if you obtain a copy of an object by using the green halo handle, it will *not* be a sibling instance of the original.  It will in many ways seem to be, because it will start out its life having the same scripts as the original.  But it will then lead an independent life, so that changes to scripts of the original will not be reflected in it, and vice-versa.
    
    This is an important distinction, and an unavoidable one because people sometimes want the deep sharing of sibling instances and sometimes they clearly do not.  But the truly understandable description of these concepts and distinctions certainly lies *ahead* of us!
pl: To narzędzie pozwala zobaczyć wszystkie skrypty dla każdego obiektu tego projektu.
    
    Czasem jesteś zainteresowany tylko aktywnymi skryptami lub tymi, które są gotowe do uaktywnienia po naciśnięciu przycisku START (tzn. które zostały "wstrzymane").
    
    * Zaznacz "tylko aktywne skrypty", jeśli chcesz zobaczyć tylko te skrypty -- tj. skrypty, które są wstrzymane lub aktywne.
    
    * Jeśli *nie* zaznaczono "tylko aktywne skrypty", zostaną wyświetlone wszystkie skrypty, bez względu na status.
    
    * Drugie pole wyboru, oznaczone "wszystkie instancje", jest istotne tylko, jeśli utworzyłeś "wielokrotne instancje siostrzane" tego samego obiektu, współdzielące te same skrypty; w takim przypadku najczęściej najlepiej jest wyświetlić skrypt tylko jednej instancji, ponieważ zajmie to mniej miejsca i wymaga mniej pamięci -- zauważ, że możesz kontrolować skrypt jednego obiektu *oraz* wszystkich instancji siostrzanych z menu obiektu, który widzisz, poprzez takie elementy menu jak: "propaguj status do instancji siostrzanych".
    
    * Jeśli zaznaczono "wszystkie instancje", wyświetlone zostaną skrypty dla wszystkich instancji siostrzanych, lecz jeśli *nie* zaznaczono opcji "wszystkie instancje", z każdej grupy instancji siostrzanych zostanie wybrany tylko jeden  do wyświetlenia jego skryptów.
    
    Jak uzyskać "wielokrotne instancje siostrzane" dla tego samego obiektu?  Jest kilka sposobów:
    
    (1) Użyj elementu "utwórz instancję siostrzaną" lub "utwórz wielokrotne instancje siostrzane..." z menu obiektu.
    
    (2) Użyj płytki "kopiuj" w skrypcie.
    
    (3) Wybierz "utwórz kopię teraz" z menu powiązanego z elementem "kopiuj" w przeglądarce.
    
    Jeśli masz na ekranie wielokrotne instancje siostrzane tego samego obiektu, możesz zobaczyć je wszystkie w narzędziu "Wszystkie skrypty", czym zarządza pole wyboru "wszystkie instancje".
    
    Ustaw “wszystkie instancje”, jeśli chcesz oddzielny wpis dla każdej instancji, zamiast pojedynczego przedstawiciela tego rodzaju obiektów.
    
    Zauważ, że jeśli otrzymasz kopię obiektu używając zielonego uchwytu, nie będzie to instancja siostrzana oryginału. Będzie przypominać taką instancję, ponieważ jej istnienie rozpocznie się z takimi samymi skryptami jak oryginał. Lecz będzie później wiodła samodzielne życie, więc zmiany w oryginalnym skrypcie nie zostaną w niej odzwierciedlone i vice versa.
    
    Jest to ważne oraz nieuniknione  rozróżnienie, bo ludzie czasem chcą głębokiego współdzielenia instancji siostrzanych a czasem wyraźnie tego nie chcą. Ale naprawdę zrozumiały opis tych pojęć i różnic z pewnością jest przed nami!

en: This view is ALREADY
    behaving like a holder, which
    is to say, it is set to indicate the
    cursor and to have auto-line-layout.
pl: W tym widoku
    widać zachowanie wstrymania, które
    jest ustawione w celu zaznaczenia
    kursora i autmatycznego wyrównywania.

en: This will actually pick up the object bearing this script and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
pl: To pozwoli chwycić obiekt zawierający ten skrypt i przenieść do Ciebie.  Kliknij na (lewy) przycisk, aby opuścić.

en: This will actually pick up the object this Viewer is looking at, and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
pl: To pozwoli Ci chwycić obiekt z tej przeglądarki i przenieść do Ciebie.  Następnie wciśnij (lewy) przycisk, aby opuścić

en: Thought bubble
pl: Dymek myśli

en: Thought bubble (graphic)
pl: Dymek myśli (graficzny)

en: Ticks (now: {1}/sec)
pl: Tyknięcia (teraz: {1}/sek)

en: Tile
pl: Kafelek

en: Times
pl: Razy

en: TimesRepeat panes for running a section of code repeatedly.
pl: Panel PowtórzRazy do wielokrotnego uruchamiania fragmentu kodu.

en: To resize the script, uncheck the box below
pl: Aby zmienić rozmiar skryptu, odznacz pole poniżej

en: Turn auto-fit on or off
pl: Włącz lub wyłącz automatyczne dopasowanie

en: Turn drop shadows on or off
pl: Włącz lub wyłącz cień obiektów

en: Turn gradient fill on or off
pl: Włącz lub wyłącz wypełnienie gradientu

en: Turn line wrapping on or off
pl: Włącz lub wyłącz zawijanie linii

en: Turn lock on or off
pl: Włącz lub wyłącz blokadę

en: Turn radial gradient on or off
pl: Włącz lub wyłącz gradient promienisty

en: Turn rounded corners on or off
pl: Włącz lub wyłącz zaokrąglanie rogów

en: Turn solid fill on or off
pl: Włącz lub wyłącz jednolite wypełnienie

en: Turn stickiness on or off
pl: Włącz lub wyłącz przyklejenie

en: Turtle
pl: Żółw

en: Type a number into the pane to specify the individual turtle.
pl: Wpisz numer w panelu, aby określić konkretnego żółwia.

en: Type new name:
pl: Wpisz nową nazwę:

en: Type some letters into the pane at right, and then press this Search button (or hit RETURN) and all tiles that match what you typed will appear in the list below.
pl: Wpisz kilka liter w panel po prawej i naciśnij przycisk Szukaj (lub naciśnij RETURN), a wszystkie pasujące kafelki pojawią się w liście poniżej.

en: Type the name you insist upon
pl: Wpisz nazwę, na którą nalegasz

en: Type:
pl: Typ:

en: User custom events:
pl: Prywatne zdarzenia użytkownika:

en: What is the name of your new event?
pl: Jak nazywa się twoje nowe zdarzenie?

en: What should we call this new background?
pl: Jak nazwać to nowe tło?

en: When should this script run?
pl: Kiedy powinien się uruchomić ten skrypt?

en: Wherever this object currently is, the "grab" command will rip it out, and place it in your "hand".  This is a very drastic step, that can disassemble things that may be very hard to put back together!
pl: Gdziekolwiek ten obiekt znajduje się obecnie, polecenie "złap" wydobędzie go, i umieści w twojej "ręce". To bardzo drastyczny krok, który może podzielić elementy i uniemożliwić ich ponowne połączenie.

en: Whether to apply style changes to entire text or just selection
pl: Czy zastosować zmianę stylu do całego tekstu czy tylko zaznaczenia

en: Which card number?
pl: Który numer karty?

en: Yes
pl: Tak

en: a variable defined by this object
pl: zmienna zdefiniowana przez ten obiekt

en: abandon unsituated players
pl: porzuć nie umieszczonych graczy

en: add
pl: dodaj

en: add a card of background...
pl: dodaj kartę jako tło...

en: add a card of this background
pl: dodaj kartę dla danego tła

en: add a new breed of turtle
pl: dodaj nowy gatunek żółwia

en: add a new patch variable
pl: dodaj nową łatkę zmienną

en: add a new script
pl: dodaj nowy skrypt

en: add a new variable
pl: dodaj nową zmienną

en: add a search pane
pl: dodaj panel wyszukiwania

en: add a vertex at beginning
pl: dodaj wierzchołek na początku

en: add a vertex at end
pl: dodaj wierzchołek na końcu

en: add parameter
pl: dodaj parametr

en: align after
pl: wyrównaj po

en: all instances
pl: wszystkie instancje

en: alternateBackground
pl: wymień tło

en: apply my status to all siblings
pl: zastosuj status we wszystkich elementach współrzędnych

en: apply status to all siblngs
pl: zastosuj status we wszystkich elementach współrzędnych

en: apply the current status of all of my scripts to the scripts of all my siblings
pl: zastosuj aktualny status wszystkich moich skryptów dla skryptów wszystkich moich instancji współrzędnych

en: as object
pl: jako obiekt

en: attached labeled watcher
pl: przyczepiony obserwator w etykietą

en: attached watcher
pl: przyczepiony obserwator

en: attempt misc repairs
pl: spróbuj wykonać różne naprawy

en: attempt repairs
pl: spróbuj naprawić

en: authoring tools...
pl: narzędzia tworzenia...

en: auto fit
pl: automatyczne dopasowanie

en: auto-phrase-expansion
pl: automatyczne rozwijanie wyrażeń

en: automatic viewing
pl: automatyczna wizualizacja

en: background color for all pages...
pl: kolor tła dla wszystkich kart...

en: basic
pl: podstawowy

en: batch pen trails
pl: pomieszaj ślady pisaka

en: be a card in an existing stack...
pl: bądź kartą w istniejącym stosie...

en: be default value on new card
pl: bądź domyślną wartością na nowej karcie

en: be defaults for new cards
pl: domyślne dla nowych kart

en: become a stack of cards
pl: przekształć w stos kart

en: behave like a holder
pl: wstrzymanie

en: bold text
pl: tekst pogrubiony

en: book...
pl: książka...

en: bookish items...
pl: książkowe elementy...

en: bring all siblings to my location
pl: przenieś wszystkie współrzędne do mojej lokalizacji

en: browse class
pl: przeglądaj klasę

en: browser for scripts
pl: przeglądarka skryptów

en: button
pl: przycisk

en: button down?
pl: przycisk wciśnięty?

en: button to fire this script
pl: przycisk do uruchomienia tego skryptu

en: button up?
pl: przycisk zwolniony?

en: can be found in the following categories
pl: może zostać odnalezione w następujących kategoriach

en: cancel changes made and close panel
pl: anuluj wykonane zmiany i zamknij panel

en: category
pl: kategoria

en: change the name, type, and/or decimal places settings for this variable
pl: zmień nazwę, typ i/lub ustawienia miejsc dziesiętnych dla tej zmiennej

en: choose a costume
pl: wybierz kostium

en: choose limit class...
pl: wybierz klasę limitu...

en: choose this to obtain a tile which represents the object associated with this script
pl: wybierz, aby otrzymać płytkę, która reprezentuje obiekt powiązany z tym skryptem

en: choose type...
pl: wybierz typ...

en: choose vocabulary...
pl: wybierz zasób słów...

en: classic tiles
pl: klasyczne płytki

en: clear all pen trails
pl: wyczyść wszystkie ślady pisaka

en: clear new-page prototype
pl: wyczyść prototyp nowej strony

en: clear pen trails
pl: wyczyść ślady pisaka

en: click here to add
    another category pane
pl: kliknij tutaj, aby dodać
    kolejny panel kategorii

en: click here to add a variable
    to this object.
pl: kliknij tutaj aby dodać zmienną
    do tego obiektu.

en: click here to choose a new type for this parameter
pl: kliknij tutaj aby wybrać nowy typ dla tego parametru

en: click here to get a menu
    that will allow you to
    locate this object,
    tear off a tile, etc..
pl: kliknij tutaj aby uzyskać menu
    które pozwoli ci
    zlokalizować ten obiekt,
    oderwać kafelek, etc..

en: click here to get a palette of useful tiles to use in your script.
pl: kliknij tutaj, aby dostać paletę użytecznych kafelków do użycia w twoim skrypcie.

en: click here to obtain a tile that refers to this player.
pl: kliknij tu aby uzyskać kafelek, który przedstawia tego gracza.

en: click here to obtain this object's Viewer
pl: kliknij tutaj, aby uzyskać podgląd tego obiektu

en: click to run the script "{1}" in player named "{2}"
pl: naciśnij aby włączyć scenariusz "{1}" do aktora "{2}"

en: close
pl: zamknij

en: closing
pl: zamknij

en: color
pl: kolor

en: color sees
pl: kolor widzi

en: command
pl: polecenie

en: copy object's name to clipboard
pl: kopiuj nazwę obiektu do schowka

en: copy page url to clipboard
pl: kopiuj stronę url do schowka

en: debug...
pl: debuguj...

en: decimal places...
pl: części dziesiętne...

en: decrease kern
pl: zmniejsz odstęp między znakami

en: define a new custom event
pl: zdefiniuj nowe zdarzenie niestandardowe

en: delete a custom event
pl: usuń zdarzenie niestandardowe

en: delete all cards *except* this one
pl: usuń wszystkie karty *oprócz* tej

en: delete background painting
pl: usuń grafikę z tła

en: delete the graphic that forms the background for this me.
pl: usuń grafikę stanowiącą tło dla tego "ja".

en: delete this card
pl: usuń tą kartę

en: destroy "
pl: zniszcz "

en: destroy all this object's scripts
pl: zniszcz wszystkie skrypty tego obiektu

en: destroy this object
pl: zniszcz ten obiekt

en: destroy this script
pl: zniszcz ten skrypt

en: detached method pane
pl: odłączony panel metody

en: detailed watcher
pl: szczegółowy obserwator

en: dial to
pl: wykręć

en: distance to
pl: odległość do

en: divide
pl: podziel

en: divide & truncate
pl: podziel i przytnij

en: divisible by
pl: podzielne przez

en: do
pl: zrób

en: drag & drop
pl: przeciągnij i upuść

en: drag and drop to 
    add a new script
pl: przeciągnij i upuść,
    aby dodać nowy skrypt

en: drag from here to obtain an assignment phrase.
pl: przeciągnij stąd, aby uzyskać przypisaną frazę.

en: edit balloon help
pl: edytuj dymki pomocy

en: edit balloon help for this script
pl: edytuj pomoc ukazującą się w dymkach dla tego skryptu

en: empty script
pl: pusty skrypt

en: empty trash can
pl: opróżnij kosz

en: enclose within parentheses
pl: zamknij w nawiasie

en: equal
pl: równa się

en: error
pl: błąd

en: etoy vocabulary summary
pl: podsumowanie słownictwa Etoy

en: evaluation error
pl: błąd w wartościowaniu

en: explain designations
pl: wyjaśnij oznaczenia

en: explain status alternatives
pl: wytłumacz alternatywy statusu

en: expunge empty scripts
pl: usuń puste skrypty

en: false
pl: fałsz

en: fence enabled
pl: ogrodzenie włączone

en: fewer card controls
pl: mniej ustawień kart

en: fill & border
pl: wypełnienie i obramowanie

en: find all sibling instances and bring them to me
pl: znajdź wszystkie elementy współrzędne i przynieś je do mnie

en: find via this template
pl: wyszukaj używając tego szablonu

en: find...
pl: znajdź...

en: fires per tick...
pl: strzały na tyknięcie...

en: first card
pl: pierwsza karta

en: font changing
pl: zmiana czcionki

en: forcibly rename object
pl: wymuś zmianę nazwy obiektu

en: forget other costumes
pl: zapomnij inne kostiumy

en: forward by
pl: do przodu o

en: function
pl: funkcja

en: gallery of players
pl: galeria graczy

en: geometry
pl: geometria

en: give me a copy now
pl: daj mi kopię teraz

en: go to card...
pl: idź do karty...

en: gold box
pl: złote pudełko

en: gold box items
pl: elementy złotego pudełka

en: governs whether, when an object is touched inside me, a viewer should automatically be launched for it
pl: kontroluje czy, gdy obiekt zostanie poruszony, przeglądarka powinna być automatycznie uruchomiona.

en: grab morph
pl: chwyć kształt

en: grab this object
pl: złap ten obiekt

en: greater than
pl: większy od

en: greater than or equal
pl: większy bądź równy

en: hand me a "button down?" tile
pl: podaj mi kafelek "przycisk wciśnięty?"

en: hand me a "button up?" tile
pl: podaj mi kafelek "przycisk zwolniony?"

en: hand me a "function" tile
pl: podaj mi kafelek "funkcja"

en: hand me a "random number" tile
pl: podaj mi kafelek "losowa liczba"

en: hand me a "repeat..times" tile
pl: podaj mi kafelek "powtórz...razy"

en: hand me a numeric-constant tile
pl: podaj mi kafelek ze stałą liczbową

en: hand me a picture of pen trail
pl: daj mi obraz śladu pisaka

en: hand me a test-yest-no tile
pl: podaj mi kafelek test-tak-nie

en: hand me a tile for self
pl: podaj mi kafelek

en: hand me this object
pl: podaj mi ten obiekt

en: hide card controls
pl: ukryj ustawienia kart

en: if currently showing thumbnails governs the standard height for them
pl: jeśli są widoczne miniatury, kontroluj ich standardową wysokość

en: impart scripts to...
pl: przekaż skrypty do...

en: include at beginning
pl: dodaj na początku

en: include at end
pl: dodaj na końcu

en: increase kern
pl: zwiększ odstęp między znakami

en: indicate all siblings
pl: wskaż wszystkie elementy współrzędne

en: insert a card
pl: wstaw kartę

en: insert a vertex at cursor
pl: dodaj wierzchołek przy kursorze

en: insert cards from a file...
pl: wstaw karty z pliku...

en: insert cards from clipboard data
pl: wstaw karty z danych ze schowka

en: inspect
pl: sprawdź

en: inspect class
pl: sprawdź klasę

en: inspect morph
pl: sprawdź morfę

en: inspect object
pl: sprawdź obiekt

en: inspect player
pl: sprawdź odtwarzacz

en: inspect this Viewer
pl: sprawdź tą przeglądarkę

en: inspect this Vocabulary
pl: sprawdź ten zasób słów

en: instance variable order...
pl: kolejność zmiennych instancji...

en: is in the following category
pl: znajduje się w następującej kategorii

en: is over color
pl: jest nad kolorem

en: italic text
pl: tekst kursywą

en: keep changes made and close panel
pl: zachowaj dokonane zmiany i zamknij panel

en: keep in one file
pl: zachowaj w jednym pliku

en: larger value
pl: większa wartość

en: last card
pl: ostatnia karta

en: layout
pl: układ

en: less than
pl: mniejszy od

en: less than or equal
pl: mniejszy bądź równy

en: line is curved
pl: linia jest krzywa

en: line is opened
pl: linia jest otwarta

en: listening
pl: słuchanie

en: load PPT images from slide #1
pl: załaduj obrazki PPT ze slajdu #1

en: look like
pl: upodobnij się do

en: make a new background...
pl: stwórz nowe tło...

en: make a readout showing the name and value of this variable, and attach it to the object itself
pl: stwórz odczyt pokazujący nazwę i wartość tej zmiennej oraz dołącz go do obiektu

en: make a sibling instance
pl: Utwórz instancję współrzędną

en: make all my sibling instances look like me.
pl: Uczyń wszystkie moje instancje współrzędne podobnymi do mnie

en: make all pages this size
pl: wszystkie strony w tym samym rozmiarze

en: make all siblings look like me
pl: spraw, że wszystkie współrzędne będą wyglądać jak ja

en: make an instance for my data
pl: stwórz element moich danych

en: make detachable
pl: odłącz

en: make graph paper...
pl: stwórz papier milimetrowy...

en: make multiple siblings...
pl: Utwórz wielokrotne współrzędne

en: make sound
pl: Wydaj dźwięk

en: miscellaneous
pl: różne

en: modify "{1}"
pl: zmień "{1}"

en: momentarily show, by flashing , all of my visible siblings.
pl: tymczasowo wyświetl, migając, wszystkie moje widoczne współrzędne.

en: more geometry
pl: więcej geometrii

en: more...
pl: więcej...

en: more...
pl: więcej...

en: motion
pl: ruch

en: mouseDown
pl: przy naciśnięciu klawisza myszy

en: mouseEnter
pl: przy wejściu myszy

en: mouseEnterDragging
pl: przy wejściu przeciągającej myszy

en: mouseLeave
pl: przy wyjściu myszy

en: mouseLeaveDragging
pl: przy wyjściu przeciągającej myszy

en: mouseStillDown
pl: przy ciągłym naciskaniu klawisza myszy

en: mouseUp
pl: przy zwolnieniu klawisza myszy

en: move card one position earlier
pl: przesuń kartę na wcześniejszą pozycję

en: move card one position later
pl: przesuń kartę na dalszą pozycję

en: move card to back of stack
pl: przenieś kartę na spód stosu

en: move card to front of stack
pl: przenieś kartę na wierzch stosu

en: multiply
pl: pomnóż

en: narrow text
pl: wąski tekst

en: new scripting area
pl: nowa przestrzeń tworzenia skryptów

en: next card
pl: następna karta

en: no arrowheads on pens
pl: bez strzałek na pisakach

en: no change
pl: bez zmian

en: no path obtained
pl: nie otrzymano ścieżki

en: no pen trails present
pl: żadne ślady pisaka nie obecne

en: no such card
pl: nie ma takiej karty

en: normal
pl: normalny

en: normal text
pl: zwykły tekst

en: not equal
pl: różny od

en: number
pl: liczba

en: objects (o)
pl: obiekty (o)

en: observation
pl: obserwacja

en: obtain a labeled readout which shows the object name and the name and value of this variable
pl: otrzymaj odczyt z etykietami, który pokazuje nazwę obiektu oraz nazwę i wartość tej zmiennej

en: obtain an unlabeled readout which shows the value of this variable
pl: otrzymaj odczyt bez etykiet, który pokazuje wartość tej zmiennej

en: offset
pl: Przesunięcie

en: ok
pl: akceptuj

en: okay, this object is now named
pl: w porządku, ten obiekt został nazwany

en: open
pl: otwórz

en: open a button properties panel for the morph
pl: otwórz panel ustawień przycisku dla tej morfy

en: open a lexicon that has a type-in pane for search (not recommended!)
pl: otwórz leksykon z edytowalnym panelem wyszukiwania (nie zalecane!)

en: open a little window that shows the Smalltalk code underlying this script.
pl: otwórz małe okno, które pokazuje kod Smalltalk będący podstawą tego skryptu.

en: open a main properties panel for the morph
pl: otwórz panel ustawień głównych dla tej morfy

en: open a text properties panel for the morph
pl: otwórz panel ustawień tekstu dla tej morfy

en: open a window that shows the code for this object in traditional programmer format
pl: otwórz okienko, które pokazuje kod dla tego obiektu w tradycyjnym formacie programisty

en: open lexicon with search pane
pl: otwórz słownik z polem do wyszukiwania

en: open or close the lower portion that shows individual scripts
pl: otwórz lub zamknij dolną część, która pokazuje poszczególne skrypty

en: open standard lexicon
pl: otwórz standardowy słownik

en: open the viewer of the object to which this script belongs
pl: otwórz podgląd obiektu, do którego należy ten skrypt

en: open this object's Viewer
pl: Otwórz podgląd tego obiektu

en: open this script's Scriptor
pl: Otwórz edycję tego skryptu

en: open underlying scriptor
pl: otwórz skrypt podstawowy

en: open viewer
pl: otwórz podgląd

en: open viewer for this object
pl: otwórz podgląd tego obiektu

en: opening
pl: otwarty

en: opens a Viewer directly on the rendered morph.
pl: otwiera przeglądarkę bezpośrednio na wykonanej morfie.

en: other...
pl: inne...

en: parentheses
pl: nawias

en: parenthesized
pl: w nawiasie

en: paste book page
pl: wklej stronę z książki

en: patch
pl: łatka

en: paused
pl: wstrzymany

en: pen use
pl: używanie pisaka

en: place in a function
pl: umieść w funkcji

en: play
pl: odtwórz

en: play frequency of
pl: odtwórz częstotliwość

en: playfield options
pl: opcje pola graczy

en: previous card
pl: poprzednia karta

en: propagate status to siblings
pl: rozpowszechnij statusy współrzędne

en: property
pl: właściwość

en: put onto Background
pl: umieść w Tle

en: random
pl: losowy

en: readout string
pl: wyświetl ciąg

en: ready to run all the time
pl: gotowy do uruchomienia cały czas

en: refer to masters
pl: odnieś się do mistrzów

en: reinvigorate
pl: ożyw

en: relaunch this Viewer
pl: uruchom ponownie tą przeglądarkę

en: reload all from server
pl: załaduj wszystko ponownie z serwera

en: remainder when divided by
pl: reszta z dzielenia przez

en: remove "{1}"
pl: usuń "{1}"

en: remove all vertices but cursor
pl: usuń wszystkie wierzchołki oprócz kursora

en: remove all viewers
pl: usuń wszystkich przeglądających

en: remove from Background
pl: usuń z Tła

en: remove function
pl: usuń funkcję

en: remove parameter
pl: usuń parametr

en: remove parentheses
pl: usuń nawias

en: remove the vertex at cursor
pl: usuń wierzchołek przy kursorze

en: remove this entire Viewer from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
pl: usuń całą daną przeglądarkę z ekranu
    nie przejmuj się -- nic nie zostanie utracone!.

en: remove this pane from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!
pl: usuń ten panel z ekranu
    bez obaw -- nic nie zostanie stracone!.

en: remove this variable from this object
pl: usuń tę zmienną z tego obiektu

en: remove viewers of all players
pl: Usuwa przeglądarki wszystkich graczy

en: rename  "
pl: zmień nazwę   "

en: rename object
pl: zmień nazwę obiektu

en: repeat
pl: powtórz

en: restore default tile
pl: przywróć domyślny kafelek

en: reveal this object
pl: pokaż ten obiekt

en: revert to tile version
pl: przywróć wersję kafelka

en: revert to tile version...
pl: przywróć wersję kafelka...

en: round up strays
pl: zaokrąglaj w górę

en: run all the time
pl: uruchomiony cały czas

en: run when called
pl: uruchom po wywołaniu

en: run when mouse goes down on me
pl: uruchom po kliknięciu myszą

en: save as new-page prototype
pl: zapisz jako prototyp nowej strony

en: save this version
pl: zapisz tę wersję

en: script
pl: skrypt

en: scripting
pl: kontrola skryptów

en: scripts
pl: skrypty

en: scripts for this background
pl: skrypty dla tego pola

en: script{1}
pl: skrypt{1}

en: search
pl: szukaj

en: search for text
pl: szukaj tekstu

en: send all pages to server
pl: wyślij wszystkie strony na serwer

en: send this page to server
pl: wyślij tę stronę na serwer

en: send to all
pl: wyślij do wszystkich

en: send to back
pl: przesuń na spód

en: set grid spacing...
pl: ustaw rozstawienie na siatce...

en: set thumbnail height...
pl: ustaw wysokość miniatur...

en: setting the thumbnail height is only
    applicable when you are currently
    showing thumbnails.
pl: Ustawienie wielkości miniatur
    dotyczy tylko sytuacji, w której
    są one aktualnie widoczne.

en: show arrows
pl: pokaż strzałki

en: show card controls
pl: pokaż ustawienia kart

en: show categories
pl: pokaż kategorie

en: show code textually
pl: pokaż tekstową wersję kodu

en: show designations
pl: pokaż oznaczenia

en: show viewers of all players
pl: pokaż przeglądarki wszystkich graczy

en: shuffle contents
pl: wymieszaj zawartość

en: siblings...
pl: współrzędne...

en: simple watcher
pl: prosty obserwator

en: smaller value
pl: mniejsza wartość

en: sort cards by...
pl: sortuj karty według...

en: sort pages
pl: sortuj strony

en: sound
pl: dźwięk

en: sound effect for all backgrounds
pl: efekt dźwiękowy dla każdego tła

en: sound effect for all pages
pl: efekt dźwiękowy dla wszystkich stron

en: sound effect this background only
pl: efekt dźwiękowy tylko dla tego tła

en: sound effect this page only
pl: efekt dźwiękowy tylko dla tej strony

en: sound library
pl: biblioteka dźwięków

en: stacks and cards...
pl: stosy i karty...

en: start holding separate data for each instance
pl: zacznij przechowywać oddzielne dane dla każdego elementu

en: start painting in
pl: zacznij malować w

en: start recording
pl: zacznij nagrywać

en: start using for reference thumbnail
pl: używaj jako miniaturkę

en: status of scripts
pl: status skryptów

en: stop
pl: zatrzymaj

en: stop at last page
pl: zatrzymaj na ostatniej stronie

en: stop holding separate data for each instance
pl: przestań przechowywać oddzielne dane dla każdego elementu

en: stop using for reference thumbnail
pl: przestań używać jako miniaturkę

en: strip away the function call, leaving just its former argument in its place
pl: usuń wywołanie funkcji, zostawiając tylko jej poprzednie argumenty

en: strip away the parenthesises
pl: usuń nawias

en: struck out text
pl: przekreślony tekst

en: subtract
pl: odejmij

en: summary of scripts
pl: streszczenie skryptów

en: switch to next costume
pl: przełącz na następny kostium

en: switch to previous costume
pl: przełącz na poprzedni kostium

en: take out of window
pl: wyjmij z okna

en: tests
pl: testy

en: there was no conflict; this object is now named
pl: nie było problemu; ten obiekt nazywa się teraz

en: this tile is not actually suitable for use with this kind of object
pl: ten kafelek nie nadaje się do użycia z takim rodzajem obiektu

en: tickers only
pl: tylko aktywne skrypty

en: ticking
pl: tykanie

en: tile for me
pl: kafelek dla mnie

en: tile for this object
pl: kafelek dla tego obiektu

en: tile representing this object
pl: płytka reprezentująca ten obiekt

en: tiles to get...
pl: dostępne kafelki...

en: times
pl: razy

en: true
pl: prawda

en: turn by
pl: obróć przez

en: turtle
pl: żółw

en: uncache page sorter
pl: usuń pamięć podręczną sortownika stron

en: underlined text
pl: tekst podkreślony

en: unhide hidden objects
pl: uwidocznij ukryte obiekty

en: unlock locked objects
pl: odblokuj zablokowane obiekty

en: use a pale yellow-and-blue background texture here.
pl: użyj tekstury w kolorze bladożółtym i bladoniebieskim.

en: use standard texture
pl: użyj standardowej tekstury

en: variables
pl: zmienne

en: version
pl: wersja

en: view by icon
pl: widok według ikon

en: view by name
pl: widok według nazw

en: view by size
pl: widok według rozmiaru

en: view morph directly
pl: zobacz morfę bezpośrednio

en: view trash contents
pl: zobacz zawartość kosza

en: view with line layout
pl: widok z układem liniowym

en: viewing options for "{1}"
pl: widok opcji dla "{1}"

en: visual effect for all backgrounds
pl: efekt wizualny dla każdego tła

en: visual effect for all pages
pl: efekt wizualny dla wszystkich stron

en: visual effect this background only
pl: efekt wizualny tylko dla tego tła

en: visual effect this page only
pl: efekt wizualny tylko dla tej strony

en: what do these mean?
pl: co to oznacza?

en: when I am being closed
pl: gdy jestem zamykany

en: when I am being opened
pl: gdy jestem otwierany

en: when mouse comes back up
pl: gdy przycysk myszy jest zwolniony

en: when mouse enters my bounds, button down
pl: gdy mysz wkracza w moje granice, przycisk w dół

en: when mouse enters my bounds, button up
pl: gdy mysz wkracza w moje granice, przycisk w górę

en: when mouse exits my bounds, button down
pl: gdy mysz opuszcza moje granice, przycisk w dół

en: when mouse exits my bounds, button up
pl: gdy mysz opuszcza moje granice, przycisk w górę

en: when this script should run
pl: kiedy powinien uruchomić się ten skrypt

en: where is this object?
pl: gdzie jest ten obiekt?

en: whether I should automatically strive exactly to fit my contents
pl: ustala, czy powinienem automatycznie próbować, aby moje zawartości się zmieściły

en: whether auto-line-layout, resize-to-fit, and indicate-cursor should be set to true; useful for animation control, etc.
pl: ustala, czy automatyczny układ linii, dopasowywanie i wskazywanie kursora mają zostać ustawione na prawdę; przydatne dla kontroli animacji itp.

en: whether dragging an object from the interior should produce a COPY of the object
pl: ustala, czy przeciągnięcie obiektu z wnętrza powinno spowodować jego skopiowanie

en: whether gridding should be used in my interior
pl: ustala, czy siatka powinna być używana w moim wnętrzu

en: whether large objects should be represented by thumbnail miniatures of themselves
pl: ustala, czy duże obiekty powinny być przedstawiane za pomocą swoich miniatur

en: whether moving objects should stop at the edge of their container
pl: ustala, czy ruchome obiekty powinny zatrzymywać się na granicy swoich zbiorników

en: whether objects should put up halos when the mouse is over them
pl: ustala, czy obiekty powinny się podświetlać kiedy najeżdża się na nie kursorem

en: whether submorphs should automatically be laid out in lines
pl: ustala, czy podmorfy powinny się automatycznie układać w linie

en: whether the "current" submorph should be indicated with a dark black border
pl: ustala, czy "bieżący" podmorf powinien zostać wyszczególniony ciemnym czarnym obramowaniem

en: whether the cartesian origin of the playfield should be at its lower-left corner or at the center of the playfield
pl: ustala, czy początek układu współrzędnych pola gry powinien znajdować się w dolnym lewym rogu czy pośrodku pola gry

en: whether the grid should be shown when gridding is on
pl: czy siatka powinna być widoczna gdy jest włączona

en: whether tile phrases, dropped on me, should automatically sprout Scriptors around them
pl: ustala, czy wyrażenia płytek upuszczone na mnie powinny automatycznie tworzyć wokół nich skryptory

en: while mouse still down
pl: gdy przycisk myszy jest wciąż wciśnięty

en: wrap after last page
pl: kontynuuj po ostatniej stronie

en: {1} [or more] repair(s) made
pl: {1} [lub więcej] dokonanych napraw

en: {1} is used for vector operations
pl: {1} używa się do operacji wektorowych
