eToys - en to nl translation catalogue (710 entries)

en:  Basic
nl:  Basis

en:  objects vanished in this process.
nl:  objecten verdwijnt bij deze verwerking.

en:  seconds
nl:  seconden

en: *I have too many submorphs*
nl: *Ik heb te veel subanimaties*

en: *Please add a screen morph*
nl: *Voeg alsjeblieft een schermanimatie toe*

en: *Please add a source morph*
nl: *Voeg alsjeblieft een bronanimatie toe*

en: .bo size mismatch.  Please tell Ted what you just did to this book.
nl: .bo grootte past niet.   Vertel Ted alsjeblieft wat je net bij dit boek gedaan hebt.

en: < PREV
nl: < VORIG

en: A  data field which will have a different value on every card of the background
nl: Een   gegevensveld dat voor ieder kaart op de achtergrond een andere waarde zal hebben

en: A Browser is a tool that allows you to view all the code of all the classes in the system
nl: Een Bladeraar is een werktuig om alle code van alle klassen in het systeem te bekijken

en: A File List is a tool for browsing folders and files on disks and FTP servers.
nl: Een Bestandslijst is een werktuig om mappen en bestanden te bekijken op schijven of FTP servers.

en: A Player for MPEG movies
nl: Een Speler voor MPEG films

en: A Process Browser shows you all the running processes
nl: Een Process Browser laat je alle lopende processen zien

en: A Scriptable button
nl: Een Scriptbare knop

en: A Transcript is a window usable for logging and debugging; browse references to #Transcript for examples of how to write to it.
nl: Een Transcripts is een venster bruikbaar voor logging en debugging; doorzoek referenties naar #Transcript voor voorbeelden hoe je het kunt schrijven.

en: A Workspace is a simple window for editing text.  You can later save the contents to a file if you desire.
nl: Een Werkplaats is een eenvoudig venster voor het aanpassen van tekst.  Je kunt later de inhoud als een bestand bewaren als je dat wilt.

en: A button that takes the user to the next card in the stack
nl: Een knop om de gebruiker naar de volgende kaart op de stapel te brengen

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
nl: Een knop om de gebruiker naar de vorige kaart van de stapel te brengen

en: A button that takes you to the next page
nl: Een knop die je naar de volgende pagina brengt

en: A button that takes you to the previous page
nl: Een knop die jou terugbrengt naar de vorige pagina

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
nl: Een knop te gebruiken bij tegelscripten; het script is een methode voor het bevattende speelveld

en: A button which, when clicked, takes the reader to the next page of a book
nl: Een knop die, als die ingedrukt is, de lezer naar de volgende bladzijde van een boek voert

en: A button which, when clicked, takes the reader to the previous page of a book
nl: Een knop die, als die ingedrukt wordt, de lezer naar de vorige bladzijde van een boek brengt

en: A button whose script will be a method of the background Player
nl: Een knop welks script een methode van de achtergrondspeler zal zijn

en: A circle that flashes
nl: Een cirkel die flitst

en: A confined place for drawing and scripting, with its own private stop/step/go buttons.
nl: Een beperkte plaats voor tekenen en scripten, met z'n eigen stop/step/go knoppen.

en: A confined place for drawing and scripting. with its own private stop/step/go buttons.
nl: Een begrensde plaats voor tekenen en scripten met zijn eigen stop/stap/ga knoppen.

en: A curve
nl: Een kromme

en: A curved line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the points.
nl: Een gekromde lijn met een pijlpunt.  Shift-click om aangrijpingspunten te verplaatsen.

en: A device for making sound recordings.
nl: Een apparaat om geluid mee op te nemen.

en: A digital clock
nl: Een digitale klok

en: A flap housing the paint palette.  Click on the closed tab to make make a new painting
nl: Een flap die het verfpalet bevat.  Klik op de gesloten tab om een nieuw schilderij te maken

en: A flap providing documentation, tutorials, and other help
nl: Een klep die documentatie, oefenmateriaal en andere hulp levert

en: A graph of numbers, normalized so the full range of values just fits my height.  I support a movable cursor that can be dragged with the mouse.
nl: Een grafiek van getallen genormaliseerd, zo dat het volledige bereik precies past in mijn hoogte.  Ik ondersteun een beweegbare cursor die met de muis gesleept kan worden.

en: A joystick-like control
nl: Een joystick-achtige besturing

en: A line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the ends.
nl: Een lijn met een pijlpunt.  Shift-click voor de aangrijpingspunten en om de uiteinden te verplaatsen.

en: A magnifying glass
nl: Een vergrootglas

en: A magnifying glass that also shows Morphs in the Hand and displays the Hand position.
nl: Een vergrootglas dat ook de Animaties in de Hand toont en de Handpositie laat zien.

en: A message browser that tracks the most recently-submitted methods
nl: Een berichtenbekijker die de meest-recent-uitgevoerde methodes volgt

en: A multi-card data base
nl: Een meer-kaarten database

en: A multi-paged structure
nl: Een multi-pagina structuur

en: A non-editable picture of something
nl: Een niet-aanpasbare afbeelding van iets

en: A piano keyboard
nl: Een piano toetsenbord

en: A piece of text that will occur on every card of the background
nl: Een stuk tekst dat voorkomt op iedere kaart op de achtergrond

en: A place for assembling parts or for staging animations
nl: Een plaats om onderdelen samen te stellen or om animaties op te voeren

en: A place for storing alternative pictures in an animation, ec.
nl: Een plaats om alternatieve afbeeldingen in een animatie op te slaan etc.

en: A place for storing alternative pictures in an animation, etc.
nl: Een plaats om alternatieve afbeeldingen in een animatie etc. op te slaan.

en: A place to obtain many kinds of objects
nl: Een plaats om vele soorten voorwerpen te bemachtigen

en: A place to present annotated content
nl: Een plaats om aangetekende inhoud te tonen

en: A quick way to get browsers, change sorters, file lists, etc.
nl: Een snelle manier om bladeraars te krijgen, sorteerders te wijzigen, bestandslijsten, enz.

en: A raw piece of text which you can edit into anything you want
nl: Een stuk tekst dat je kunt aanpassen in wat je maar wilt

en: A readout that allows you to monitor the frame rate of your system
nl: Een uitlezing dat het mogelijk maakt om de beeldfrequentie van je systeem te volgen

en: A rectangle
nl: Een rechthoek

en: A rectangle with a diagonal gradient
nl: Een rechthoek met een diagonale gradient

en: A rectangle with a horizontal gradient
nl: Een rechthoek met een horizontale gradient

en: A rectangle with rounded corners
nl: Een rechthoek met afgeronde hoeken

en: A round magnifying glass
nl: Een rond vergrootglas

en: A scriptable control that allows you to choose a numeric value by dragging a knob.
nl: Een scriptbare besturing waarmee je een numerieke waarde kunt kiezen door een knop te slepen.

en: A scrollable, editable body of text
nl: Een schuifbare, bewerkbare teksthoeveelheid

en: A scrolling data field which will have a different value on every card of the background
nl: Een schuivend dataveld dat voor ieder kaart op de achtergrond een andere waarde al hebben

en: A separate tab for each letter of the alphabet
nl: Een aparte tab voor iedere letter van het alfabet

en: A simple digital clock
nl: Een simpel digitale klok

en: A slider for showing and setting numeric values.
nl: Een schuif om numerieke waarden te tonen en in te stellen.

en: A smooth wiggly curve, or a curved solid.  Shift-click to get handles and move the points.  Using the halo menu, can be coverted into a polygon, and can be made "open" rather than closed.
nl: Een gladde kronkelende curve, of een kronkelende vorm.  Shift-click om de aangrijpingspunten te verplaatsen.  Gebruik het halo menu, kan worden omgezet in een polygoon, en kan open "open" worden gemaakt in plaats van gesloten.

en: A source for single-letter objects
nl: Een bron voor éénletterige objecten

en: A star
nl: Een ster

en: A storyboard authoring tool
nl: Een verhaallijn schrijversgereedschap

en: A straight-sided figure with any number of sides
nl: Een figuur met rechte zijden met een willekeurig aantal zijden

en: A structure with tabs
nl: Een structuur met tabs

en: A symmetrical polygon in the shape of a star
nl: Een symetrische polygoon in de vorm van een ster

en: A text field with a rounded shadowed border, with a fancy font.
nl: Een tekstveld met een afgeronde schaduwrand, met apart lettertype.

en: A text field with border
nl: Een tekst veld met een border

en: A three-sided polygon.
nl: Een driezijdige polygoon.

en: A tile that will produce a random number in a given range
nl: Een tegel dat een willekeurig nummer produceert in ene gegeven reeks

en: A tool for discarding objects
nl: Een werktuig om voorwerpen uit te sluiten

en: A tool for discovering methods by providing sample values for arguments and results
nl: Een werktuig om methoden te onderzoeken door voorbeeldwaarden voor argumenten en resultaten te leveren

en: A tool for finding, viewing, and editing all methods whose names contain a given character sequence.
nl: Een hulpmiddel voor zoeken, bekijken en wijzigen va nalle methoden welks namen een gegeven tekenrij bevatten.

en: A tool listing all the scripted objects in the project.
nl: Een werktuig om lijst te maken van alle gescripte voorwerpen in een project.

en: A tool that allows you to view and manipulate all the code changes in a single change set
nl: Een werktuig waarmee je al de code wijzigingen in een enkele wijzigingenset kunt bekijken en aanpassen

en: A tool that lets you browse the catalog of available objects
nl: Een werktuig waarmee je de catalogus van beschikbare voorwerpen kunt door bladeren

en: A tool that lets you browse the catalog of objects
nl: Een werktuig dat je door de catalogus van voorwerpen laat bladeren

en: A tool that lets you control all the running scripts in your world
nl: Een werktuig om al de lopende scripts in jouw wereld te besturen

en: A tool that lets you navigate through a thread of projects.
nl: Een werktuig om door een lijn van projecten te navigeren.

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
nl: Een werktuig om al de lopende scripts in jouw wereld te bekijken en besturen

en: A translucent, borderless rectangle of a standard size, delivered in a predictable sequence of pastel colors
nl: Een doorschijnende, randloze rechthoek van een standaard grootte, geleverd in een voorzienbare sequentie van pastelkleuren

en: A variety of controls and media tools
nl: Een verscheidenheid aan bedieningen en mediagereedschap

en: A workbench for seing and editing wave forms
nl: Een werkbank om golfvormen te zien en te bewerken

en: Accept the changes made here as the new page-order for this book
nl: Accepteer de veranderingen die gemaakt zijn hier als de nieuwe pagina-order voor dit boek

en: Add a new page after this one
nl: Voeg toe een nieuwe pagina na deze

en: Add column break
nl: Kolomeinde toevoegen

en: All Scripts
nl: Alle scripts

en: Allows you to control numerous options
nl: Stelt je in staat om talloze mogelijkheden te besturen

en: Allows you to specify the annotations to be shown in the annotation panes of browsers, etc.
nl: Stelt je in staat om opmerkingen op te geven en te tonen in het opmerkingenvak van de browser, etc.

en: Alphabet
nl: Alfabet

en: An ellipse or circle
nl: Een ellipse of een cirkel

en: An indicator of how fast your system is running
nl: Een aanwijzing hoe snel je systeem loopt

en: An object that presents the things within it in a column
nl: Een object dat de dingen die het bevat presenteerd in een kolom

en: An object that presents the things within it in a row
nl: Een object dat de dingen die het bevat presenteerd in een rij

en: Annotations
nl: Annotaties

en: Are you certain that you
    want to delete this page and
    everything that is on it?
nl: Ben je zeker dat je
     deze pagina wilt verwijderen en
     alles wat erop is?

en: Are you sure you want to quit Etoys?
nl: Weet je zeker dat je EToys wilt verlaten?

en: Arrow
nl: Pijl

en: Atoms, mate
nl: Atomen, maat

en: Background Field
nl: Achtergrond veld

en: Background Label
nl: Achtergrond Label

en: Basic
nl: Basis

en: Book
nl: Boek

en: Book may be open in some other project
nl: Het boek kan in een ander project geopend zijn

en: Bookmark
nl: Bladwijzer

en: Bouncing Atoms
nl: Stuiterende Atomen

en: BouncingAtoms
nl: StuiterendeAtomen

en: Browser
nl: Bladeraar

en: Browser Reentry
nl: Blader Nieuwe binnenkomst

en: Building icons
nl: Bouwiconen

en: Button
nl: Knop

en: ButtonDown?
nl: KnopIngedrukt?

en: ButtonUp?
nl: KnopOmhoog?

en: Buttons to run, stop, or single-step scripts
nl: Knoppen om scripts te draaien, stoppen en met één stap tegelijk te draaien

en: CAUTION! This will destroy all the shared
    flaps, so that they will not be present in 
    *any* project.  If, later, you want them
    back, you will have to reenable them, from
    this same menu, whereupon the standard
    default set of shared flaps will be created.
    Do you really want to go ahead and clobber
    all shared flaps at this time?
nl: LET OP! Dit vernietigt al de gedeelde
    flappen, zodat ze in geen enkel project 
    meer aanwezig zijn.  Als je ze later weer terug
    wilt hebben, dan moet je ze weer inschakelen
    vanuit het zelfde menu, waarna de standaard
    verzameling van gedeelde flappen wordt aangemaakt.
    Wil je echt verder gaan en alle gedeelde
    flappen op dit moment verwijderen?

en: CLEAR
nl: WIS

en: Can only load a single morph
    into an mvc project via this mechanism.
nl: Kan alleen maar één enkele animatie
    in een mvc project openen met dit mechanisme.

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Caption for this button?
nl: Opschrift voor deze knop?

en: Caution -- this is permanent!  Do
    you really want to do this?
nl: Let op -- dit is blijvend!  Wil
    je dit echt doen?

en: Caution -- this would permanently
    remove this flap, so it would no longer be
    available in this or any other project.
    Do you really want to this?
nl: Let op -- dit verwijdert blijvend
    deze flap, het zal niet langer beschikbaar
    zijn in dit en elk ander project.
    Wil je dit echt doen?

en: Change Set
nl: Wijzigingen Set

en: Change Sorter
nl: Wijzigingen Sorteerder

en: Check the Squeak server for any new code updates, and load any that are found.
nl: Controleer de Piepserver voor mogelijke nieuwe code updates, en laad alles wat maar gevonden is.

en: Choose a color to assign as the background color for all of this book's pages
nl: Kies een kleur toegekend aan de achtergrond kleur voor al deze boeken pagina

en: Choose a flap to destroy, from a pop-up list that will be presented
nl: Kies flap om te vernietigen uit de te tonen pop-up lijst

en: Choose a font and style
nl: Kies een lettertype en stijl

en: Choose a sound
    (it is now
nl: Kies een geluid
    (nu is het

en: Choose a super swiki:
nl: Kies een super swiki:

en: Choose an effect
    (it is now {1})
nl: Kies een effect
    (nu is het {1})

en: Choose magnification
    (currently {1})
nl: Kies vergroting
    (huidig{1})

en: Choose one of the following conditions
nl: Kies één van de volgende voorwaarden

en: Choose orientation...
nl: Kies oriëntatie...

en: Click here to choose your language.
nl: Klik hier voor je taalkeuze.

en: Click here to get a menu of options for this book.
nl: Klik hier voor de menukeuzes voor dit boek.

en: Click here to start or finish painting.
nl: Klik hier om verven te starten of te stoppen.

en: Clock
nl: Klok

en: Close
nl: Afsluiten

en: Close WaveEditor
nl: Sluit GolfBewerker

en: Color only pertains to a flap tab when the 
    tab is textual or "solid".  This tab is
    currently graphical, so color-choice
    does not apply.
nl: Kleur hoort alleen bij een flap tabblad wanneer 
    het tabblad tekstueel of "vast" is.  Dit tabblad is
    momenteel grafisch, dus kleur-keuze
    is niet van toepassing.

en: Column
nl: Kolom

en: Create a new flap.  You can later make it into a shared flap is you wish.
nl: Maak een nieuwe flap.  Je kunt er later een gedeelde flap van maken als je dat wilt.

en: Create the default set of shared flaps used by successive versions of the Squeak development platform
nl: Maak een standaard set van gedeelde flaps gebruikt voor de opvolgene versies van het Squeak ontwikkelplatform

en: Curve
nl: Kromme

en: Curvy Arrow
nl: Gekromde Pijl

en: Define as jump end
nl: Definieer als sprongeinde

en: Define as jump start
nl: Definieer als sprongstart

en: Delete this page
nl: Verwijder deze pagina

en: Destroy all the shared flaps and disable their use in all projects.
nl: Vernietig alle gedeelde flaps en maak het gebruik in alle projecten onmogelijk.

en: Destroy flap named...
nl: Vernietig flap genaamd...

en: Destroy thread <{1}> ?
nl: Vernietig lijn <{1}> ?

en: Digital Clock
nl: Digitale Klok

en: Do you really want to throw away 
    what you just painted?
nl: Wil je echt weggooien wat je net
    geschilderd hebt?

en: Drag me sideways to
    rotate your
    picture.
nl: Sleep me zijwaarts om
    je plaatje te
    draaien.

en: Drag me up and down to change
    the size
    of your picture.
nl: Sleep me op en neer om de
    grootte van je afbeelding
    te wijzigen.

en: Drop this icon to grab a patch from the screen with a lasso.
nl: Laat dit icoon los om een stukje van het scherm met een lasso te pakken.

en: Drop this icon to start painting a new object.
nl: Laat dit icoon los om een nieuw voorwerp te tekenen.

en: Drop this into an area to start making a fresh painting there
nl: Laat deze los in een gebied om daar een met een nieuw schilderij te beginnen

en: Each page will be a file on the server.  
    Do you want to page numbers be the names of the files? 
    or name each one yourself?
nl: Elke pagina zal in een bestand op de server zijn.  
    Wil je dat de nummers van de pagina de naam zal zijn voor deze Bestanden? 
    of wil je elk zelf benoemen?

en: Each time you obtain one of these pastel, translucent, borderless rectangles, it will be a different color from the previous time.
nl: Elke keer dat je een van deze pastelkleurig, doorschijnend, kantloos rechthoeken verkrijgt, zal het in een andere kleur zijn dan de vorige keer.

en: Ellipse
nl: Ellips

en: Empty!
nl: Leeg!

en: Enter a new label for this button
nl: Geef een nieuw label voor deze knop

en: Enter the new full-scale value...
nl: Voer nieuwe volledige schaal waarde in...

en: Escape Browser
nl: Ontsnap Bladeren

en: Establish a sound-effect that should be used whenever there is a transition between any two pages of this book.
nl: Construeer een geluid-effect dat gebruikt kan worden wanneer er een overgang gebeurt tussen iedere twee pagina's van dit boek.

en: Establish a visual -effect that should be used for all transitions between pages of this book
nl: Construeer een visueel-effect dat gebruikt kan worden voor alle overgang tussen pagina's van dit boek

en: Event Recorder
nl: Gebeurtenissen Opnemer

en: FIND
nl: ZOEK

en: Fancy Text
nl: Rare Tekst

en: Fewer controls
nl: Minder bediening

en: File List
nl: Bestand Lijst

en: File name? (".ps" will be added to end)
nl: Bestandsnaam? (".ps" wordt aan het eind toegevoegd)

en: Final page
nl: Einde pagina

en: Find (load) another project. Hold mouse button down for further options.
nl: Zoek (laad) een ander project. Houd muisknop ingedrukt voor meer opties.

en: Finding possible loop points...
nl: Zoek mogelijke luspunten...

en: First page
nl: Eerste pagina

en: First project in thread
nl: Eerste project in lijn

en: Flap
nl: Klep

en: Flap problem
nl: Flap probleem

en: Flaps
nl: Kleppen

en: Flaps are like drawers on the edge of the screen, which can be opened so that you can use what is inside them, and closed when you do not need them.  They have many possible uses, a few of which are illustrated by the default set of flaps you can get as described below.
    
     'Shared flaps' are available in every morphic project.  As you move from project to project, you will see these same shared flaps in each, though there are also options, on a project-by-project basis, to choose which of the shared flaps should be shown, and also momentarily to suppress the showing of all shared flaps.   
    
     To get started using flaps, bring up the desktop menu and choose 'flaps...', and make the menu stay up by choosing 'keep this menu up'.  If you see, in this flaps menu,  a list of flap names such as 'Squeak', 'Tools', etc., it means that shared flaps are already set up in your image.  If you do not see the list, you will instead see a menu item that invites you to 'install default shared flaps'; choose that, and new flaps will be created, and the flaps menu will change to reflect their presence.
    
     'Project flaps' are flaps that belong to a single morphic project.  You will see them when you are in that project, but not when you are in any other morphic project.
    
     If a flap is set up as a parts bin (such as the default Tools and Supplies flaps), you can use it to create new objects -- just open the flap, then find the object you want, and drag it out; when the cursor leaves the flap, the flap itself will snap closed, and you'll be left holding the new object -- just click to place it exactly where you want it.
    
     If a flap is *not* set up as a parts bin (such as the default 'Squeak' flap at the left edge of the screen) you can park objects there (this is an easy way to move objects from project to project) and you can place your own private controls there, etc.  Everything in the default 'Squeak' flap (and all the other default flaps, for that matter) is there only for illustrative purposes -- every user will want to fine-tune the flaps to suit his/her own style and needs.
    
     Each flap may be set up to appear on mouseover, dragover, both, or neither.  See the menu items described below for more about these and other options.
    
     You can open a closed flap by clicking on its tab, or by dragging the tab toward the center of the screen
    
     You can close an open flap by clicking on its tab or by dragging the tab back off the edge of the screen.
    
     Drag the tab of a flap to reposition the tab and to resize the flap itself.  Repositioning starts when you drag the cursor out of the original tab area.
    
     If flaps or their tabs seem wrongly positioned or lost, try issuing a restoreDisplay from the screen menu.
    
     The red-halo menu on a flap allows you to change the flap's properties.   For greatest ease of use, request 'keep this menu up' here -- that way, you can easily explore all the options in the menu.
    
     tab color...				Lets you change the color of the flap's tab.
     flap color...				Lets you change the color of the flap itself.
    
     use textual tab...		If the tab is not textual, makes it become textual.
     change tab wording...	If the tab is already textual, allows you to edit
    							its wording.
    
     use graphical tab...		If the tab is not graphical, makes it become
    							graphical.
     choose tab graphic...	If the tab is already graphical, allows you
    							to change the picture.
    
     use solid tab...			If the tab is not solid, makes it become solid, i.e.
    							appear as a solid band of color along the
    							entire length or width of the screen.
    
     parts-bin behavior		If set, then dragging an object from the flap
    							tears off a new copy of the object.
    
     dragover				If set, the flap opens on dragover and closes
    							again on drag-leave.
    
    
     mouseover				If set, the flap opens on mouseover and closes
    							again on mouse-leave. 
    
     cling to edge...			Governs which edge (left, right, top, bottom)
    							the flap adheres to.
    
     shared					If set, the same flap will be available in all projects; if not, the
    							flap will will occur only in one project.
    
     destroy this flap		Deletes the flap.
    
     To define a new flap, use 'make a new flap', found in the 'flaps' menu.
    
     To reinstate the default system flaps, you can use 'destroy all shared flaps' from the 'flaps' menu, and once they are destroyed, choose 'install default shared flaps'.
    
     To add, delete, or edit things on a given flap, it is often wise first to suspend the flap's mouse-over and drag-over sensitivity, so it won't keep disappearing on you while you're trying to work with it.
    
     Besides the three standard flaps delivered with the default system, there are two other flaps readily available on demand from the 'flaps' menu -- one is called 'Stack Tools', which provides some tools useful for building stack-like content, the other is called 'Painting', which provides a quick way to make a new painting.  Simply clicking on the appropriate checkbox in the 'flaps' menu will toggle the corresponding flap between being visible and not being visible in the project.
nl: Flaps zijn als lades aan de rand van het scherm, die kunnen worden geopend zodat je kunt gebruiken wat er in zit, en gesloten als je ze niet nodig hebben.  Ze hebben vele mogelijke toepassingen, waarvan enkele worden geïllustreerd door de standaard set van flappen die je kunt krijgen zoals zoals hieronder beschreven.
    
     'Gedeeld flappen' zijn beschikbaar in elke morfische project.  Als u van project naar project beweegt, ziet u deze zelfde gedeelde flappen in elk project, maar er zijn ook opties, op een van project tot project basis, om te kiezen welke van de gedeelde kleppen getoond moet worden, en ook het tijdelijk te onderdrukken van alle gedeelde flappen.   
    
     Om aan de slag te kunnen met flappen, breng het bureaubladmenu op en kies 'flappen...', en zorg dat het menu op blijft door te kiezen 'houd dit menu op'.  Als u in dit kleppenmenu  een lijst van de klepnamen ziet zoals 'Squeak', 'Extra', enz., betekent het dat gedeelde flappen al ingesteld zijn in uw afbeelding.  Als je niet de lijst ziet, zal u in plaats daarvan een menu-item zien dat u uitnodigt tot 'installeren standaard gedeelde flappen'; kies die, en nieuwe kleppen zullen worden aangemaakt, en het kleppenmenu zal veranderen om hun aanwezigheid te weerspiegelen.
    
     'Project flappen' zijn flappen die behoren tot een enkele morfische project.  Je ziet ze als je in dat project bent, maar niet als je in een andere morfische project bent.
    
     Als een flap is opgezet als een onderdelenbak (zoals de standaard Hulpmiddelen en Benodigdheden kleppen), kunt u deze gebruiken om nieuwe objecten te maken -- open gewoon de klep, dan vind u het object dat u wilt, en sleept dit eruit; als de cursor de klep verlaat , dan zal de klep zelf dichtklikken, en je blijft over het nieuwe object -- klik gewoon precies waar u het wilt hebben.
    
     Als een flap is *niet* opgezet als een onderdelenbak (zoals de standaard 'Squeak' flap aan de linkerkant van het scherm) kunt u daar voorwerpen parkeren (dit is een makkelijke manier om voorwerpen te verplaatsen van project naar project) en U kunt er uw eigen privé-besturing plaatsen, enz.  Alles in de standaard 'Squeak' flap (en alle andere standaard flappen ook) is er alleen voor illustratieve doeleinden -- elke gebruiker zal de kleppen willen fine-tunen naar zijn/haar eigen stijl en behoeften.
    
     Elke klep kan worden opgezet om te verschijnen op de muisboven, sleepover, beide of geen van beide.  Zie de menu-items hieronder beschreven voor meer informatie over deze en andere opties.
    
     U kunt een gesloten flap openen door te klikken op de tab, of door de tab te slepen naar het midden van het scherm
    
     U kunt een open klep sluiten door te klikken op de tab of door de tab terug te slepen over de rand van het scherm.
    
     Sleep de tab van een klep om het tabblad te verplaatsen en om de klep zelf te wijzigen.  Herpositionering begint wanneer u de cursor sleept uit het oorspronkelijke tabbladgebied.
    
     Als kleppen of hun tabbladen verkeerd geplaatst of verloren gegaan lijken, probeer dan een restoreDisplay van het schermmenu uit te voeren.
    
     Met het rode halo-menu op een flap kun je de eigenschappen van de flap veranderen.  Voor het grootste gebruiksgemak, probeer 'houd dit menu-op' hier -- op deze manier, kunt u gemakkelijk alle opties in het menu ontdekken.
    
     tabblad kleur...				Laat u de kleur van de flap tabblad veranderen.
     flap kleur...				Laat u de kleur van de klep zelf verandert.
    
     gebruik van tekstuele tabblad...		Maak het tabblad tekstueel, als het nog niet tekstueel is.
     formulering te wijzigen op het tabblad...	Als het tabblad reeds tekstueel is, kunt u de formulering
    							ibewerken.
    
     gebruiken grafische tabblad...		Als het tabblad niet grafisch is, maakt het
    							grafisch.
     kies het grafische tabblad...	Als de tab al grafisch is, kunt u
    							de afbeelding veranderen.
    
     gebruik van vaste tabblad...			Als het tabblad niet vast is, maakt dat het vast wordt, dwz
    							krijgt het uiterlijk van een vaste band van kleur langs de
    							gehele lengte of breedte van het scherm.
    
     onderdelenbak-gedrag		Als ingesteld dan zorgt het slepen van een voorwerp uit de flap
    							voor het afscheuren van een nieuwe kopie van het voorwerp.
    
     sleepover				Als ingesteld, de klep opent bij sleepover en sluit
    							weer op sleep-verlaat.
    
    
     muisover				Als ingesteld, de klep opent bij muisover en sluit
    							weer op muis-verlaat.
    
     aan de rand vastklampen...			Bepaalt aan welke rand (links, rechts, boven, onder)
    							de flap voldoet.
    
     Gedeeld					Als ingesteld, is de zelfde klep beschikbaar in alle projecten, zo niet, de
    							flap zal zal zich alleen vertonen in één project.
    
     vernietig deze flap		Verwijdert de flap.
    
     Om een nieuwe klep te definiëren, gebruik 'maak een nieuwe flap', gevonden in de 'flappen' menu.
    
     Om opnieuw het standaard systeem van kleppen te installeren, kunt u 'vernietig alle gedeelde flappen' van de 'flappen' menu, en als ze eenmaal zijn vernietigd, kies dan voor "installeren standaard gedeelde flappen '.
    
     Wilt toevoegen, verwijderen of bewerken op een bepaalde flap, dan is het vaak verstandig eerst de muis-over en sleep-over gevoeligheid uit te zetten, zodat die niet iedere keer verdwijnt terwijl je ermee aan het werk bent.
    
    Naast de drie standaard flappen geleverd met het standaard systeem, zijn er twee andere kleppen gemakkelijk beschikbaar te vinden op het 'flappen' menu -- één heet 'Stapel Werktuigen', met een aantal nuttige tools voor het bouwen van stapelachtige inhoud, de andere heet 'Tekening', die een snelle manier om een nieuwe tekening te maken biedt.  Gewoon klikken op het betreffende vakje in het 'flappen' menu zal de bijbehorende flap schakelen tussen zichtbaar en niet zichtbaar in het project.

en: Flasher
nl: Flitser

en: Forgot any changes made here, and dismiss this sorter
nl: Vergeet wat voor veranderingen dan ook die hier gemaakt zijn, en verwijder deze sorteerder

en: Frame Rate
nl: Beeldsnelheid

en: FrameRate
nl: BeeldFrequentie

en: Frequency:
nl: Frequentie:

en: GO TO
nl: GA NAAR

en: Gives a window full of details about how to use flaps.
nl: Geeft een venster vol met details over hoe de flaps gebruikt worden.

en: Go to another project
nl: Ga naar ander projekt

en: Go to this mark
nl: Ga naar dit merkteken

en: Go to top of document
nl: Ga naar het begin van het document

en: Grab Patch
nl: Pak Stukje

en: Grab patch
nl: Pak lapje

en: Gradient
nl: Helling

en: Gradient (slanted)
nl: Helling (aflopend)

en: Graph
nl: Grafiek

en: Graphics
nl: Afbeeldingen

en: Group all the standard shared flaps along the bottom edge of the screen
nl: Groepeer alle standaard gedeelde flappen langs de onderrand van het scherm

en: Grouped by category
nl: Gegroepeerd per categorie

en: Hand Magnifier
nl: Hand Vergroter

en: Has a few generally-useful controls; it is also a place where you can "park" objects
nl: Heeft enige over het algemeen bruikbare bedieningen; het is ook een plaats waar je voorwerpen kunt "parkeren"

en: Help
nl: Hulp

en: Hide tabs
nl: Verberg tabs

en: Holder
nl: Houder

en: Holds any amount of text; has a scroll bar
nl: Bevat een hoeveelheid tekst; heeft een schuifbalk

en: I cannot find that project
nl: Ik kan dat project niet vinden

en: I need a name
nl: Ik heb een naam nodig

en: If checked, this flap will be available in all morphic projects; if not, it will be private to this project.,
nl: Als aangevinkt, zal deze flap beschikbaar zijn in alle morfische projecten; zo niet, dan is het alleen voor dit project beschikbaar.,

en: If on, page controls (when present), will appear at the the top of the book; if off, they will appear at its bottom
nl: Indien aan, pagina bediening(als aanwezig), zal verschijnen aan de top van de boek; indien uit, zullen ze aan de onderkant verschijnen

en: If set, a row of page controls will appear at the top of the book
nl: Als ingesteld, dan zal er een rij met bedieningsknoppen boven het boek verschijnen

en: If set, stop-step-go buttons within the page's interior will govern only scripts for objects  residing within the page
nl: Als ingesteld, dan zullen stop-step-go knoppen binnen de pagina's alleen scripts voor objecten  binnen de pagina bedienen

en: If set, the book page occupies the entire screen
nl: Als ingesteld, dan zal de boekpagina het gehele scherm beslaan

en: If set, the first page in the book will be considered to be the next page after the last page, so that continuallly pressing the next or previous buttons will continually cycle through all pages of the book
nl: Als ingesteld, dan wordt de eerste pagina van het boek beschouwd als de volgende na de laatste pagina, zo kun je continu volgende of vorige knoppen indrukken om continu dor alle pagina's van het boek te draaien

en: If set, the shorter form of page controls will be used when page controls are showing
nl: Als ingesteld, dan wordt een kortere vorm van paginabesturing gebruikt als de paginabediening getoond wordt

en: If set, when you resize the book, all of its pages get automatically resized.
nl: Als ingesteld, dan worden alle pagina's automatisch aangepast als de grootte van het boek wordt aangepast.

en: Instrument name?
nl: Instrumentnaam?

en: Is there a newer version of this project ?
nl: Is er een nieuwere versie van dit projekt ?

en: Just for Fun
nl: Alleen voor de Lol

en: KEEP
nl: BEWAAR

en: Last project in thread
nl: Laatste project binnen lijn

en: Lets you record and play back interactions
nl: Laat je interacties opnemen en afspelen

en: Loop cycles:
nl: Lus cycli:

en: Loop end:
nl: Lus einde:

en: Loop length:
nl: Lus lengte:

en: Magnifier
nl: Vergrootglas

en: Make a complete snapshot of the current state of the image onto disk.
nl: Maak een volledige foto van de huidige staat van het plaatje op de schijf.

en: Make a new "Sketch" by "lassoing" an area of the screen
nl: Maak een nieuwe "Schets" door een gebied met de "lasso" aan te geven op het scherm

en: Make a new "Sketch" by designating a rectangular area of the screen
nl: Maak een nieuwe "Schets" door een rechthoekig gebied te tekenen op het scherm

en: Make a new Project
nl: Maak een nieuw projekt

en: Make a painting
nl: Maak een tekening

en: Make all the pages of this book be the same size as the page currently showing.
nl: Maak alle pagina van dit boek dezelfde grootte als de pagina momenteel getoond.

en: Maximum value?
nl: Maximum waarde?

en: Message Names
nl: Boodschapnamen

en: Method Finder
nl: Methodezoeker

en: Minimum value?
nl: Minimum waarde?

en: Modify the old book, or make a new
    book sharing its pages?
nl: Wijzig het oude boek, of maak een nieuwe
     boek dat zijn pagina's deelt?

en: More commands
nl: Meer commando's

en: More controls
nl: Meer besturing

en: Morph
nl: Morf

en: Move selection to top of page
nl: Verplaats het geselecteerde naar het begin van de bladzijde

en: Movie Player
nl: Filmspeler

en: Multi-page structures
nl: Meer-pagina structuur

en: MyBook
nl: MijnBoek

en: NEW
nl: NIEUW

en: NEXT >
nl: VOLGEND>

en: Name of file to write:
nl: Naam van weg te schrijven bestand:

en: Name this thread.
nl: Geef deze lijn een naam.

en: Navigator Flap
nl: Navigatorklep

en: New thickness:
nl: Nieuwe dikte:

en: Newer?
nl: Nieuwer?

en: Next
nl: Volgende

en: Next Card
nl: Volgende Kaart

en: Next page
nl: Volgende pagina

en: Next project
nl: Volgend projekt

en: Next:
nl: Volgende:

en: NextPage
nl: VolgendePagina

en: Number of atoms?
nl: Atoomaantal?

en: Object Catalog
nl: Voorwerp Catalogus

en: Objects
nl: Objecten

en: Objects Catalog
nl: Voorwerpen Catalogus

en: Okay
nl: Oké

en: Old book
    New book sharing old pages
nl: Oud boek
    Nieuw boek dat oude pagina's deelt

en: Open a menu
nl: Open een menu

en: PUBLISH IT!
nl: PUBLICEER HET!

en: Package Browser:  like a System Browser, except that if has extra level of categorization in the top-left pane, such that class-categories are further organized into groups called "packages"
nl: PakketVerkenner:  als een SysteemVerkenner, heeft alleen een extra categorisatieniveau in het linkerboven paneel, zo dat klasse-categorieën verder verdeeld zijn in groepen genaamd "pakketten"

en: Packages
nl: Pakketten

en: Page does not have a url.  Send page to server first.
nl: Pagina heeft geen url.  Stuur pagina eerst naar server.

en: Page?
nl: Pagina?

en: Paint
nl: Verf

en: Painting
nl: Schilderij

en: Parts bin
nl: Onderdelenbak

en: PianoKeyboard
nl: PianoToetsenbord

en: Picture
nl: Afbeelding

en: Play
nl: Speel

en: Play After
nl: Speel Na

en: Play Before
nl: Speel Voor

en: Play Loop
nl: Speel Lus

en: Play after cursor
nl: Speel na cursor

en: Play before cursor
nl: Speel voor cursor

en: Play sound
nl: Speel geluid

en: Play the loop
nl: Speel de lus

en: Players
nl: Spelers

en: Playfield
nl: Speelveld

en: Please a new label for this button
nl: Alsjeblieft een nieuw label voor deze knop

en: Please confirm name for library...
nl: Alstublieft bevestig naam voor bibliotheek...

en: Please confirm name for save...
nl: Alstublieft bevestig naam voor bewaar...

en: Please name this thread.
nl: Alsjeblieft geef deze draad een naam.

en: Please name your new sound
nl: Alsjeblieft geef je nieuwe geluid een naam

en: Please set the loop end and the approximate frequency
    first, then position the cursor one or more cycles
    before the loop end and try this again.
nl: Stel eerst het luseinde in en bij benadering de frequentie
    positioneer vervolgens de cursor één of meer cycli voor
    het einde van de lus en probeer het opnieuw.

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
nl: Type alsjeblieft de argumenten, gescheiden door punten, die naar het doel
    gestuurd moeten worden als de knop wordt ingedrukt

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
nl: Alsjeblieft type de keuze die naar het
    doel moet als er op deze knop is gedrukt

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this slider is changed
nl: Alsjeblieft type de kiezer die naar het doel
    gestuurd wordt als deze schuif wijzigt

en: Polygon
nl: Polygoon

en: Preferences
nl: Voorkeur

en: Prev
nl: Vorig

en: Previous
nl: Vorige

en: Previous Card
nl: Vorige Kaart

en: Previous page
nl: Vorige pagina

en: Previous project
nl: Vorig projekt

en: Previous:
nl: Vorige:

en: PreviousPage
nl: VorigePagina

en: Print...
nl: Afdrukken...

en: Processes
nl: Processen

en: Project navigator:  includes controls for navigating through linked projects.  Also supports finding, loading and publishing projects in a shared environment
nl: Project navigator:  bevat besturing voor navigatie door gekoppelde projecten.  Ondersteunt ook zoeken, laden en publiceren van projecten in een gedeelde omgeving

en: Projects on Parade
nl: Projecten Vertoning

en: Provides a type-in pane allowing you to match
nl: Levert een invoerpaneel om aan e kunnen passen

en: Publish (save) this project.
    Hold mouse button down for further options
nl: Publiceer(bewaar) projekt.
    Houd de muisknop in voor meer opties

en: Put up the default etoy flaps: a custom Supplies flap and the Navigator flap
nl: Zet de standaard etoy flaps, een aangepaste Leveranties flap en de Navigatie flap op

en: Random
nl: Willekeurig

en: Re-enter the browser
nl: Ga opnieuw bladeraar binnen

en: Really throw this flap away
nl: Gooi echt deze flap weg

en: Record
nl: Opnemen

en: Rectangle
nl: Rechthoek

en: RoundGlass
nl: RondGlas

en: RoundRect
nl: RondRechth

en: Row
nl: Rij

en: SButton
nl: SKnop

en: Save
nl: Bewaar

en: Save the sound
nl: Bewaar het geluid

en: Scriptable Button
nl: Scriptbare Knop

en: Scrolling Field
nl: Schuivend Veld

en: Scrolling Text
nl: Schuivende Tekst

en: Set Loop End
nl: Stel Lus Einde in

en: Set Loop Start
nl: Stel Lus Begin in

en: Set One Cycle
nl: Stel Eén Cyclus in

en: Set loop end at cursor
nl: Stel luseinde in bij cursor

en: Set one cycle
nl: Stel één cyclus in

en: Set the loop start at cursor
nl: Stel de lus start bij cursor in

en: Set transition
nl: Plaats overgang

en: Show
nl: Toon

en: Show tabs
nl: Toon tabs

en: Shows two change sets side by side
nl: Toont twee wijzigingensets naast elkaar

en: Simple Text
nl: Eenvoudige Tekst

en: Slider
nl: Regelaar

en: Some hints about how to use Stacks
nl: Enkele hints over hoe de Stapels te gebruiken

en: Sound
nl: Geluid

en: Sound Recorder
nl: Geluidsopname toestel

en: SoundRecorder
nl: GeluidAfspeler

en: Squeak
nl: Piep

en: Stack
nl: Opslag

en: Stack Help
nl: Stapel Help

en: Stack Tools
nl: Opslag Gereedschap

en: Star
nl: Ster

en: Start a new project
nl: Start een nieuw projekt

en: Sticky Pad
nl: Kleverig Notitieblok

en: Stop options
nl: Stop opties

en: Stop, Step, and Go buttons for controlling all your scripts at once.  The tool can also be "opened up" to control each script in your project individually.
nl: Stop, Stap, en Go knoppen om al je scripts tegelijk te beheren.  Het werktuig kan ook "geopend" worden om elk script in je project afzonderlijk te beheren.

en: Storyboard
nl: Verhaallijn

en: Sugar Navigator Flap
nl: Sugar Navigator Klep

en: Supplies
nl: Bevoorrading

en: Supplies Flap
nl: Bevoorrading Klep

en: TOSS
nl: GOOI OP

en: TabbedPalette
nl: GeTabtPalet

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Tape to read
nl: Band om te lezen

en: Tape to write
nl: Band om te schrijven

en: Tell a friend about this project
nl: Vertel een vriend over dit projekt

en: Tell!
nl: Vertel!

en: Test the note
nl: Test de noot

en: Text
nl: Tekst

en: Text (border)
nl: Tekst (border)

en: Text that you can edit into anything you desire.
nl: Tekst die je kan wijzigen in wat je maar wilt.

en: Text that you can edit into anything you wish
nl: Tekst die je kunt aanpassen in alles dat je wenst

en: The "Objects Catalog" allows you to browse through, and obtain copies of, many kinds of objects.
    
    You will find the Objects Catalog in the Supplies flap.
    
    There are three ways to use the Object Catalog, corresponding to the three tabs seen at the top:
    
    alphabetic - gives you separate buttons for a, b, c, etc.  Click any button, and you will see icons of all the objects whose names begin with that letter.
    
    find - gives you a type-in pane for a search.  Type any letters there, and icons of all the objects whose names match what you have typed will appear in the lower pane.
    
    categories - provides buttons representing categories of related items. Click on any button to see the icons of all the objects in the category.
    
    When the cursor lingers over the icon of any object, you will get balloon help for the item.
    
    When you drag an icon from the Objects Catalog, it will result in a new copy of it in your hand; the new object will be deposited wherever you next click.
nl: Door de "VoorwerpenCatalogus" kunt u bladeren, en kopieën krijgen van, vele soorten voorwerpen.
    
    U vindt de VoorwerpenCatalogus in de Bevoorradingsflap.
    
    Er zijn drie manieren om de Voorwerpen Catalogus te gebruiken, die overeenkomen met de drie tabbladen aan de top:
    
    alfabetisch - geeft u aparte knoppen voor a, b, c, etc.  Klik op een willekeurige knop, en u zult iconen van alle objecten zien waarvan de naam begint met die letter.
    
    zoeken - geeft u een type-in venster voor een zoekopdracht.  Type de letters daar, en iconen van alle objecten waarvan de namen overeenkomen met wat u hebt ingetypt zullen verschijnen in het onderste paneel.
    
    categorieën - bevat knoppen vertegenwoordigen categorieën van aanverwante artikelen. Klik op een willekeurige knop voor de pictogrammen van alle objecten in de categorie.
    
    Wanneer de cursor blijft hangen op het pictogram van elk object, krijg je helpballon voor het item.
    
    Wanneer u een pictogram versleept van de Voorwerpen Catalogus, zal dit resulteren in een nieuwe kopie in uw hand; het nieuwe object zal worden neergelegd waar u vervolgens klikt.

en: The flap itself needs to be open
    before you can change its
    color.
nl: De flap zelf moet geopend zijn
    voor je de kleur kunt
    veranderen.

en: The original, intensively-optimized bouncing-atoms simulation by John Maloney
nl: De originele, intensien-geoptimaliseerde stuiterende-atomen simulatie door John Maloney

en: The time of day.  If you prefer to see seconds, check out my menu.
nl: De tijd van de dag.  Als je graag seconden ziet, controleer dan mijn menu.

en: This book is already open in some other project
nl: Dit boek is al open in een ander projekt

en: This book is already open in some project
nl: Dit boek is al in een project geopend

en: This book is marked 'keep in one file'. 
    Several pages use a common Player.
    Save the owner of the book instead.
nl: Dit boek is gemarkeerd 'behouden in één bestand'. 
    Verschillende pagina's gebruiken een gemeenschappelijke Afspeler.
    Bewaar de eigenaar van het boek in plaats daarvan.

en: This is the frame of an embedded project. Click on the colored boxes:
    blue - expand or reduce
    yellow - app view
    red - factory view
    cyan - full view
    white - enter the project completely
nl: Dit is het venster van een intern project. Klik op een gekleurde blokken:
    blauw - vergroot of verklein
    geel - app tonen
    rood - factory tonen
    cyaan - volledig venster
    wit - stap het project binnen

en: This is the only project in this thread
nl: Dit is het enige project in deze lijn

en: ThreadNavigator
nl: LijnNavigator

en: Tile
nl: Tegel

en: Tiles for querying whether the mouse button is down
nl: Tegels om uit te vragen of de muisknop is ingedrukt

en: Tiles for querying whether the mouse button is up
nl: Tegels om uit te vragen of de muisknop is losgelaten

en: To remove an object, drop it on any trash can. To view, and maybe retrieve, items that have been thrown away, double-click on any trash-can.  Things are retained in the trash-can if the "preserveTrash" preference is set, otherwise they are purged immediately
nl: Om een voorwerp te verwijderen, gooi het in de afvalbak. Om voorwerpen die weggegooid zijn te bekijken en misschien terug te halen, dubbelklik op de afvalbak.  Dingen worden in de afvalbak gehouden als de "bewaarAfval" voorkeur is ingesteld, anders worden ze direct verwijderd

en: Too few samples after the cursor to take an FFT.
nl: Te weinig monsters na de cursor om een FFT te nemen.

en: Tools
nl: Werktuigen

en: Tools for building stacks.  Caution!  Powerful but young and underdocumented
nl: Hulpmiddelen om stapels te maken.  Let Op!  Krachtig maar jong en met weinig documentatie

en: Tools useful when doing tile scripting
nl: Gereedschap dat bruikbaar is voor het scripten

en: Transcript
nl: Afschript

en: Trash
nl: Afval

en: Triangle
nl: Driehoek

en: Type here and all entries that match will be shown.
nl: Type hier en alle invoer die passen, worden getoond.

en: Type name or fragment:
nl: Type fragmentnaam:

en: UNDO
nl: MAAK ONGEDAAN

en: Um, no, let me reconsider
nl: Uh, nee, lat me het heroverwegen

en: Undo or redo the last undoable action
nl: Maak laatst actie ongedaan of herhaald deze

en: Unnamed Flap
nl: Naamloze Flap

en: Use page numbers
    Type in file names
    Save in a new place (using page numbers)
    Save in a new place (typing names)
    Save new book sharing old pages
nl: Gebruik pagina nummers
    Type in bestand namen
    Opslaan in een nieuwe plaats (door pagina nummers te gebruiken)
    Opslaan in een nieuwe plaats (namen uittikken)
    Opslaan nieuwe boek verdelen van oude pagina's

en: Use the full screen
nl: Gebruik volledig scherm

en: Use this to grab a rectangular patch from the screen
nl: Gebruik dit om een rechthoekig stukje van het scherm te pakken

en: Value:
nl: Waarde:

en: WaveEditor
nl: GolfBewerker

en: Where should the new flap cling?
nl: Waar moet de nieuwe flap kleven?

en: Whether prevailing flaps should be shown in the project right now or not.
nl: Of de nu overheersende kleppen van het project nu wel of niet getoond moeten worden.

en: Wording for this flap:
nl: Woorden voor deze flap:

en: Workspace
nl: Werkruimte

en: Yes
nl: Ja

en: You seem to be painting a sketch.
    Do you continue and publish the project with the paint tool?
nl: Je blijkt bezig met een tekening.
    Ga je door en publiceer je het project met het tekenwerktuig?

en: You selected a {1}.
    I can't handle these kinds of sounds.
nl: Je selecteerde een {1}.
    Ik kan deze soorten geluid niet verwerken.

en: a menu of palette-related controls
nl: een menu van palet-gerelateerde besturingen

en: a sound of duration
nl: een geluid met duur

en: a tool for discarding objects
nl: een werktuig om voorwerpen over te slaan

en: about flaps...
nl: over flaps...

en: about this system
nl: over dit systeem

en: accept
nl: accepteer

en: add a new page just like this one to0 the book.
nl: voeg toe een nieuwe pagina zoals deze in0 het boek.

en: add journal file
nl: voeg dagboek bestand toe

en: add palette menu
nl: voeg paletmenu toe

en: add voice controls
nl: voeg stembesturing toe

en: adjust scale...
nl: pas schaal aan...

en: advanced...
nl: geavanceerd...

en: all (default)
nl: alles (standaard)

en: alphabetic
nl: alfabetisch

en: background color
nl: achtergrondkleur

en: become the Standard palette
nl: word Standaard palet

en: book...
nl: boek...

en: border color...
nl: randkleur...

en: border width...
nl: randdikte...

en: button
nl: knop

en: buttonDown
nl: knopNeer

en: buttonUp
nl: knopHoog

en: can't undo
nl: kan niet ongedaan maken

en: categories
nl: categorieën

en: change action selector
nl: verander actie kiezer

en: change arguments
nl: verander argumenten

en: change font
nl: wijzig lettertype

en: change label
nl: wijzig label

en: change label wording...
nl: wijzig titelbewoording...

en: change label...
nl: wijzig label...

en: change tab wording...
nl: wijzig tabblad formulering...

en: change tilt and zoom keys
nl: wijzig invalshoek en zoom toetsen

en: change when to act
nl: verander wanneer uit te voeren

en: choose blocking color
nl: kies blokkerende kleur

en: choose denominator...
nl: kies noemer...

en: choose graphic...
nl: kies afbeelding...

en: choose loop start
nl: kies lus start

en: choose new colors for tabs
nl: kies nieuwe kleur voor tabs

en: choose new graphic...
nl: kies nieuwe afbeelding...

en: choose passing color
nl: kies doorlatende kleur

en: clear new-page prototype
nl: wis nieuwe-pagina prototype

en: clear new-page template
nl: maak nieuwe pagina template leeg

en: clear target
nl: wis doel

en: click here to find out version information
nl: klik hier om de versie informatie te vinden

en: cling to edge... (current: {1})
nl: klamp vast aan rand... (nu: {1})

en: compact flap
nl: compacte flap

en: copy page url to clipboard
nl: kopieer pagina url naar klembord

en: create a new thread
nl: maakt een nieuwe lijn

en: create an icon representing this page
nl: maak aan een icoon vertegenwoordigend aan dit pagina

en: create thread of all projects
nl: maakt een lijn van alle projecten

en: currently using solid tab
nl: gebruikt nu vast tabblad

en: delete this page
nl: verwijder dit pagina

en: destroy all shared flaps
nl: vernietig alle gedeelde flaps

en: destroy flap...
nl: vernietig flap...

en: destroy this flap
nl: vernietig dit tabblad

en: destroy this thread
nl: vernietigt deze lijn

en: disable bookmark action
nl: zet bladwijzeractie uit

en: dismiss
nl: stuur weg

en: display 24-hour
nl: vertoon 24-uur

en: dissolve
nl: oplossen

en: down
nl: onder

en: down left
nl: linksonder

en: down right
nl: rechtsonder

en: duplicate this page
nl: verdubbel dit pagina

en: edit an existing camera script
nl: pas een bestaand camera script aan

en: edit project info
nl: bewerk projekt info

en: edit this thread
nl: bewerk deze lijn

en: enable bookmark action
nl: zet bladwijzeractie aan

en: exchange source and screen
nl: inwisselen bron en scherm

en: exit full screen
nl: verlaat kompleet scherm

en: fewer page controls
nl: beperkte pagina bediening

en: fewer sides
nl: minder zijden

en: file out
nl: bestand uit

en: fill
nl: vul

en: find
nl: zoek

en: find (load) a project
nl: zoek (laad) projekt

en: find a project
nl: zoek een projekt

en: find a project (more places)
nl: zoek en project (meer plaatsen)

en: find again
nl: zoek nogmaals

en: find any file
nl: zoek elk bestand

en: find...
nl: zoek...

en: flap color...
nl: flap kleur...

en: flap tab
nl: flap tabblad

en: flap:
nl: klep:

en: flaps
nl: kleppen

en: french door
nl: louvre deur

en: get sound from lib
nl: neem geluid van lib

en: go directly to a page, if you know its page-number
nl: ga direct naar een pagina, als je de pagina-nummer weet

en: go to page...
nl: ga naar pagina...

en: goto page
nl: ga naar pagina

en: grab original morph
nl: pak originele animatie

en: grab stamp from screen
nl: pak zegel van scherm

en: gradient color
nl: overgangskleur

en: hand me a bookmark for this page
nl: geef me een bladwijzer voor deze pagina

en: hand me a thumbnail for this page
nl: geef me een duimnagel voor deze pagina

en: hide page controls
nl: verberg pagina bediening

en: horizontal pan
nl: horizontale schaal

en: insert a page
nl: pagina invoegen

en: insert new project
nl: voeg nieuw project toe

en: inspect
nl: inspecteer

en: install classic etoy flaps
nl: installeer klassieke etoy flaps

en: install developers' flaps
nl: installeer ontwikkelaarsflaps

en: install olpc etoy flaps
nl: installeer elpc etoy flaps

en: jump to <{1}>
nl: spring naar <{1}>

en: jump to loop end
nl: spring naar luseinde

en: jump to loop start
nl: spring naar lusbegin

en: jump within this thread
nl: spring binnen deze lijn

en: just had one!
nl: had er net nog een!

en: keep all pages the same size
nl: bewaar alle pagina's dezelfde grootte

en: keep in one file
nl: bewaar in een bestand

en: keyStroke
nl: toetsAanslag

en: last command
nl: laatste commando

en: left
nl: links

en: load as book
nl: laad als boek

en: load code updates
nl: laad code updates

en: magnification
nl: vergroting

en: magnification...
nl: uitvergroting...

en: make 1-column book
nl: maak een 1-kolomsboek

en: make 2-column book
nl: maak een 2-kolomsboek

en: make 3-column book
nl: maak een 3-kolomsboek

en: make 4-column book
nl: maak een 4-kolomsboek

en: make a bookmark object which, when clicked, will make the book turn to this page.
nl: maak een bladwijzer object dat, als erop geklikt wordt, ervoor zorgt dat het boek naar deze pagina terugkeert.

en: make a flex morph
nl: maak een flexibele morf

en: make a galley of me
nl: maak een galei van me

en: make a new flap
nl: maak een nieuwe flap

en: make a thread of projects in this book
nl: maak een lijn van projecten in dit boek

en: make all pages the same size as this page
nl: maak alle pagina's dezelfde grootte als dit pagina

en: make this the template for new pages
nl: maak dit de sjabloon voor nieuwe pagina's

en: make unlooped
nl: maak ongelust

en: make unpitched
nl: maak toonhoogteloos

en: more commands
nl: meer commando's

en: more sides
nl: meer zijden

en: navigation
nl: navigatie

en: new wording for this tab:
nl: nieuwe formulering voor dit tabblad:

en: next page
nl: volgende pagina

en: none
nl: geen enkele

en: not found
nl: niet gevonden

en: open a tool allowing you to arrange the pages of the book.
nl: open een werktuig dat het je mogelijk maakt om de pagina's van het boek te ordenen.

en: open as bookmorph
nl: open als boekanimatie

en: out
nl: uit

en: out h
nl: uit h

en: page back
nl: pagina terug

en: page controls at top
nl: bediening pagina bovenaan

en: page controls short
nl: paginabesturing kort

en: page controls visible
nl: pagina besturing zichtbaar

en: page forward
nl: pagina vooruit

en: page should already have a url
nl: pagina dient al een url te hebben

en: parts bin
nl: onderdelenbak

en: parts-bin
nl: onderdelenbak

en: paste book page
nl: plak boekpagina

en: pen color
nl: penkleur

en: pen size
nl: pengrootte

en: play
nl: speel

en: play after cursor
nl: speel na cursor

en: play before cursor
nl: speel voor cursor

en: play loop
nl: speel loop

en: play sound
nl: speel geluid

en: play straight through
nl: speel volledig door

en: play test note
nl: speel test noot

en: pop out on dragover
nl: klap open bij overheen slepen

en: pop out on mouseover
nl: klap open als de muis er overheen gaat

en: portrait (tall)
    landscape (wide)
nl: portret (hoog)
    landschap (breed)

en: previous page
nl: vorige pagina

en: project loading
nl: project is aan het laden

en: publish
nl: publiceer

en: publish as...
nl: publiceer als...

en: publish the current project
nl: publiceer huidig projekt

en: publish to different server
nl: publiceer naar andere server

en: put shared flaps on bottom
nl: zet gedeelde flaps op de onderkant

en: put sound in lib
nl: zet geluid in lib

en: quit without saving
nl: stop zonder bewaren

en: read sound from disk...
nl: lees geluid van schijf...

en: redo
nl: herhaal

en: reload all from server
nl: laad alles van de server

en: remember preferred location in this project
nl: onthoud voorkeurslocatie in dit project

en: repaint
nl: kleur opnieuw

en: reset preferred location
nl: zet voorkeurslocatie terug

en: reset thumbnails
nl: stel opnieuw duimnagels in

en: restore all pages of this book to their initial condition if possible.
nl: herstel alle pagina's van dit boek naar hun initiële vorm als het mogelijk is.

en: restore this page to its initial condition, if possible.
nl: herstel deze pagina naar de initiële vorm, als het mogelijk is.

en: reveal original morph
nl: onthul originele animatie

en: revert
nl: keer terug

en: revert entire book
nl: draai het gehele boek terug

en: revert this page
nl: keer terug naar deze pagina

en: right
nl: rechts

en: round
nl: rond

en: run an existing camera script
nl: draai een bestaand camera script

en: save
nl: bewaar

en: save as new-page prototype
nl: opslaan als nieuw-pagina prototype

en: save for later revert...
nl: bewaren om later terug te kunnen draaien...

en: save library on disk...
nl: bewaar bibliotheek op schijf...

en: save script
nl: opslaan script

en: save sound on disk...
nl: bewaar geluid op schijf...

en: scripting area
nl: scripting gebied

en: scrolledIntoView
nl: geschovenInBeeld

en: scrolledOutOfView
nl: geschovenUitBeeld

en: search for text
nl: zoek naar tekst

en: search for the next occurrence of a string
nl: zoek naar het volgende voorkomen van een string

en: search the book for word(s)
nl: doorzoek het boek voor woord(en)

en: selection...
nl: selectie...

en: send all pages to server
nl: verstuur alle pagina's naar server

en: send this page to server
nl: verstuur dit pagina naar server

en: set action selector
nl: stel actiekiezer in

en: set atom count
nl: stel atoom aantal in

en: set background color for all pages
nl: plaats achtergrond kleur voor alle pagina's

en: set channel
nl: stel kanaal in

en: set controller
nl: stel besturing in

en: set maximum value
nl: stel maximum waarde in

en: set minimum value
nl: stel minimum waarde in

en: set page sound
nl: plaats pagina geluid

en: set page visual
nl: plaats pagina visueel

en: set sound effect for all pages
nl: plaats geluid effect voor alle pagina's

en: set sound effect for this page
nl: plaats geluid effect voor dit pagina

en: set target
nl: stel doel in

en: set visual effect for all pages
nl: plaats visueel effect voor alle pagina's

en: set visual effect for this page
nl: plaats visueel effect voor dit pagina

en: shared by all projects
nl: gedeeld door alle projecten

en: show FFT
nl: toon FFT

en: show envelope
nl: toon envelop

en: show full screen
nl: toon volledig scherm

en: show infection history
nl: laat infectie geschiedenis zien

en: show more controls
nl: weergeef meer bediening

en: show page breaks
nl: toon paginaeindes

en: show page controls
nl: weergeef pagina bediening

en: show pointer
nl: weergeef wijzer

en: show screen only
nl: weergeef scherm alleen

en: show screen over source
nl: weergeef scherm over bron

en: show seconds
nl: weergeef seconden

en: show source only
nl: weergeef bron alleen

en: show source screened
nl: toon bron in scherm

en: simply close this navigator
nl: sluit dit navigatiescherm gewoon

en: skip over next project ({1})
nl: sla volgend projekt over({1})

en: slide away
nl: schuif weg

en: slide border
nl: schuif rand

en: slide both
nl: schuif beide

en: slide over
nl: schuif boven

en: sorry that conflicts with
    the name of another
    entry in this dictionary
nl: sorry dat is in conflict met 
    de naam van een ander
    reeds in dit woordenboek

en: sorry, nothing was saved for this page.
nl: sorry, niks is opgeslagen voor dit pagina.

en: sort pages
nl: sorteer pagina's

en: sort tabs
nl: sorteer tabs

en: sound
nl: geluid

en: sound effect for all pages
nl: geluid effect voor alle pagina's

en: sound effect this page only
nl: geluid effect voor enkel dit pagina

en: start keyboard navigation with this thread
nl: start toetsenbordnavigatie met deze lijn

en: startInfection
nl: startInfectie

en: sticky off
nl: plakkerig uit

en: sticky on
nl: plakkerig aan

en: stop at last page
nl: stop bij de laatste pagina

en: stop keyboard navigation with this thread
nl: stop toetsenbordnavigatie met deze lijn

en: switch to <{1}>
nl: schakel naar <{1}>

en: switch to ascending
nl: schakel naar oplopend

en: switch to descending
nl: schakel naar aflopend

en: switch to recent projects
nl: schakel naar nieuwe projecten

en: tab
nl: tabblad

en: tab color...
nl: tabblad kleur...

en: tabbedPalette
nl: tabbladPalet

en: tabs
nl: tabbladen

en: tear off
nl: ontfutselen

en: throw it away\keep painting it
nl: gooi weg\blijf tekenen

en: tools...
nl: werktuigen...

en: track pointer
nl: spoor wijzer

en: trim after cursor
nl: trim na cursor

en: trim before cursor
nl: trim voor cursor

en: turn off truncation
nl: zet afkappen uit

en: turn on truncation
nl: zet afkappen aan

en: turn reverb off
nl: zet galm uit

en: turn reverb on
nl: zet galm aan

en: twinkle fatter
nl: twinkel dikker

en: twinkle thinner
nl: twinkel dunner

en: uncache page sorter
nl: verwijder pagina sorteerder uit opslag

en: undo
nl: maak ongedaan

en: up
nl: boven

en: up left
nl: linksboven

en: up right
nl: rechtsboven

en: update from original
nl: aanpassing van het origineel

en: url of the place to store a typical page in this book.
    Must begin with file:// or ftp://
nl: url van de plaats waar een typische pagina van dit boek moet worden opgeslagen.
    Moet beginnen met file:// of ftp://

en: url of the place where this book's index is stored.
    Must begin with file:// or ftp://
nl: url van de plaatst waar de index van dit boek is opgeslagen.
    Moet beginnen met file:// of ftp://

en: use graphical label
nl: gebruik grafisch label

en: use graphical tab
nl: gebruik grafisch tabblad

en: use solid tab
nl: gebruik vast tabblad

en: use textual label
nl: gebruik tekstlabel

en: use textual tab
nl: gebruik tekstueel tabblad

en: vertical orientation
nl: vertikale orientatie

en: vertical pan
nl: verticale schaal

en: view pages full-screen
nl: pagina's op volledig scherm bekijken

en: viewerFlapTab
nl: toonderFlapTabblad

en: visual and sound effects...
nl: visueel en geluid effecten...

en: visual effect for all pages
nl: visueel effect voor alle pagina's

en: visual effect this page only
nl: visueel effect voor enkel pagina

en: when I am scrolled into view in a GeeMailMorph
nl: als ik in beeld geschoven ben in een GeeMailMorph

en: when I am scrolled out of view in a GeeMailMorph
nl: als ik uit beeld geschoven ben in een GeeMailMorph

en: when a keystroke happens and nobody heard it
nl: als een toetsaanslag gebeurt en niemand hoorde het

en: where is my book?
nl: waar is mijn boek?

en: where is the page?
nl: waar is de pagina?

en: whilePressed
nl: zolangIngedrukt

en: words to search for.  Order is not important.
    Beginnings of words are OK.
nl: opzoeken naar woorden.  Order is niet belangrijk.
    Begin van de woorden zijn OK.

en: wrap after last page
nl: inpakken na laatste pagina

en: you are here
nl: je bent hier

en: zoom
nl: inzoomen

en: zoom frame
nl: zoom raam

en: {1} cycles; {2} secs
nl: {1} cycli; {2} sec

en: {1} events reduced to {2}
nl: {1} gebeurtenissen verkleind to {2}

en: {1} is not currently storable
nl: {1} is nu niet op te slaan
