eToys - en to nl translation catalogue (705 entries)

en: 
    (currently {2})
nl: 
    (nu {2})

en: 
    Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
nl: 
    Elke rij vertegenwoordigt een objekt of "speler" in het projekt.
    Klik het menu icoon aan voor de menu opties betreffende de speler.
    Klik een spelers afbeelding aan om zijn locatie te tonen.
    Klik op het turquoise oog om de spelers viewer te openen.
    Klk op de spelers naam voor een tegel die hem afbeeldt.

en: 
    and the object formerly known by this name
    is now called
nl: 
    en het voorwerp dat eerst onder deze naam bekend was
    heet nu

en:  Apply changes to entire text
nl:  Pas wijzigingen toe op gehele tekst

en:  Auto-Fit
nl:  Auto-passend

en:  Drop shadow color
nl:  Slagschaduwkleur

en:  Gradient fill
nl:  Hellingvulling

en:  Lock
nl:  Slot

en:  Radial gradient
nl:  Radiale helling

en:  Rounded corners
nl:  Afgeronde hoeken

en:  Solid fill
nl:  Gedegen gevuld

en:  Sticky
nl:  Plakkerig

en:  Wrapping
nl:  Wikkelen

en:  card(s) added
nl:  kaart(en) toegevoegd

en:  card(s) and all of their data?
nl:  kaart(en) en al hun gegevens?

en:  dragNdrop
nl:  sleepNlos

en:  or
nl:  of

en:  to
nl:  naar

en: (none)
nl: (geen)

en: 2nd gradient color
nl: 2de overgangskleur

en: : exception in script
nl: : uitzondering in script

en: A "stack" is a place where you can create, store, view and retrieve data "fields" from a set of "cards".  Data that you want to occur on every card (such as a name and an address in an Address Stack) are represented by objects such as "Simple Text", "Fancy Text", and "Scrolling Text" that you obtain from the Stack Tools flap.
    
    When you look at a card in a Stack, you may be seeing three different kinds of material.  Press the § button in the stack's controls to see the current designations, and use the "explain designations" to get a reminder of what the three different colors mean.
    ·  Things that are designated to be seen on every card, and have the same contents whichever card is being shown. (green)
    ·  Things that are designated to be seen on every card, with each card having its own value for them. (orange)
    ·  Things that are designated to occur only on the particular card at hand. (red)
    
    Use the "stack/cards" menu (in an object's halo menu) to change the designation of any object.  For example, if you have an object that is private to just one card, and you want to make it visible on all cards, use "place onto background".  If you further want it to hold a separate value for each separate card, use "start holding separate data for each instance".
    
    The normal sequence to define a Stack's structure is to obtain a blank Stack, then create your fields by grabbing what you want from the Stack Tools flap and dropping it where you want it in the stack.  For easiest use, give a name to each field (by editing the name in its halo) *before* you put it onto the background..  Those fields that you want to represent the basic data of the stack need to be given names, placed on the background, and then told to hold separate data.
    
    When you hit the + button in a stack's controls, a new card is created with default values in all the fields.  You can arrange for a particular default value to be used in a field -- do this either for one field at a time with "be default value on new card", or you can request that the all the values seen on a particular card serve as default by choosing "be defaults for new cards" from the stack's · menu.
    
    It is also possible to have multiple "backgrounds" in the same stack -- each different background defines a different data structure, and cards from multiple backgrounds can be freely mixed in the same stack.
    
    Besides text fields, it is also possible to have picture-valued fields -- and potentially fields with data values of any other type as well.
nl: Een "stapel" is een plaats waar je gegevens "velden" van een set "kaarten" kunt maken, opslaan, bekijken en ophalen.  Gegevens die op elke kaart voorkomen (zoals een naam en een adres in een AdresStapel) worden vertegenwoordigd door objecten zoals "Eenvoudige tekst", "Sier tekst", en "Schuivende Tekst" die u verkrijgt uit de Stack Tools flap.
    
    Als je kijkt naar een kaart in een Stapel, kan je drie verschillende soorten materiaal zien. Druk op de § knop in de stapelbesturing om de huidige benamingen te zien, en gebruik de "aanduidingen uitleggen" om een herinnering te krijgen van wat de drie verschillende kleuren betekenen.
    ·  Dingen die zijn aangewezen om op elke kaart te zien, en hebben dezelfde inhoud als de kaart die wordt getoond. (Groen)
    ·  Dingen die zijn aangewezen om te zien op elke kaart, met elke kaart met een eigen waarde voor hen. (Oranje)
    ·  Dingen die zijn aangewezen om enkel op een bepaalde kaart bij de hand voor te komen. (Rood)
    
    Gebruik het "stapel/kaarten" menu (in het Halo menu van voorwerpen) om de aanwijzing van een voorwerp te wijzigen.  Bijvoorbeeld, als je een voorwerp dat maar bij één kaart hoort, en wilt het op alle kaarten zichtbaar maken gebruik dan "plaats op achtergrond".  Als u verder nog wilt dat het een aparte waarde houdt voor elke aparte kaart, gebruik dan "Start afzonderlijke gegevens voor elk exemplaar".
    
    De normale volgorde een Stapel structuur te definiëren, is om een lege Stapel te nemen, maak dan je velden door deze te pakken van de Stapel Werktuig flap. en laat ze los waar je ze wilt hebben in de stapel.  Voor het gemakkelijkste gebruik, geef een naam aan elk veld (door het bewerken van de naam in zijn halo) *voor* u hem op de achtergrond plaatst..  De velden die de basisgegevens van de stapel moet vormen, moeten namen worden gegeven, op de achtergrond worden geplaatst, en  worden verteld afzonderlijke gegevens vast te houden.
    
    Als je op de +-knop in een stapelbesturing drukt, wordt een nieuw kaart gemaakt met standaard waarden in alle velden in.  Kunt u een bepaalde standaard waarde regelen voor gebruik in een veld -- doe dit hetzij voor een veld per keer met zijn "standaardwaarde op nieuwe kaart", of u kan alle waarden op een bepaalde kaart te laten dienen als standaard door te kiezen voor "standaard voor nieuwe kaarten" uit het stapelmenu.
    
    Het is ook mogelijk om meerdere "achtergronden" in dezelfde stapel - elke andere achtergrond definieert een andere datastructuur, en kaarten van verschillende achtergronden kunnen vrij worden gemengd in dezelfde stapel.
    
    Naast tekst velden, is het ook mogelijk om velden met afbeeldingen te hebben - en potentieel velden met gegevens waarden van een ander type ook.

en: A Kedama World with pre-made components
nl: Een Kadema Wereld met vooraf-gemaakte componenten

en: A Scriptable button
nl: Een Scriptbare knop

en: A button that takes the user to the next card in the stack
nl: Een knop om de gebruiker naar de volgende kaart op de stapel te brengen

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
nl: Een knop om de gebruiker naar de vorige kaart van de stapel te brengen

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
nl: Een knop te gebruiken bij tegelscripten; het script is een methode voor het bevattende speelveld

en: A button whose script will be a method of the background Player
nl: Een knop welks script een methode van de achtergrondspeler zal zijn

en: A database of any sort -- slide show, rolodex, and any point in between
nl: Een database van willekeurig soort -- diappresentatie, kaartenbak en ieder punt daartussen

en: A multi-card data base
nl: Een meer-kaarten database

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.
nl: Een nummeruitlezing voor een Stapel.  Toont huidige waarde.  Klik en type de waarde.

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.  Shift-click on title to edit.
nl: Een nummeruitlezing voor een Stapel.  Toont huidige waarde.  Klik en type de waarde.  Shift-klik op de titel om te bewerken.

en: A random-number tile for use with tile scripting
nl: Een willekeurig-nummer tegel voor gebruik bij tegelscripting

en: A scriptable calendar
nl: Een scriptbare kalender

en: A searchable source of new objects.
nl: Een doorzoekbare bron van nieuwe voorwerpen.

en: A tile holding a plain number
nl: Een tegel die een eenvoudig getal bevat

en: A tile representing a function call.  Click on the function name or the arrows to change functions.
nl: Een tegel die een functieaanroep vertegenwoordigt.  Klik op de functienaam of de pijlen om de functies te wijzigen.

en: A tile representing the object being scripted
nl: Een tegel die het gescripte voorwerp vertegenwoordigt

en: A tile that will produce a random number in a given range
nl: Een tegel dat een willekeurig nummer produceert in ene gegeven reeks

en: A tile that will produce a random number in a given range.
nl: Een tegel die een willekeurig nummer geeft in een gegeven bereik.

en: A tool allowing you to monitor and change the status of all scripts in your project
nl: Een werktuig om de status van alle scripts in je project te bewaken en te wijzigen

en: A tool showing all the players in your project
nl: Een werktuig om alle spelers in je projekt te tonen

en: A tool that lets you control all the running scripts in your world
nl: Een werktuig om al de lopende scripts in jouw wereld te besturen

en: A tool that lets you find out about all the players used in this project
nl: Een werktuig waarmee je over alle spelers van dit project te weten kunt komen

en: A tool that lets you navigate back to recently-visited projects
nl: Een werktuig dat je laat terugnavigeren naar recent bezochte projecten

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
nl: Een werktuig om al de lopende scripts in jouw wereld te bekijken en besturen

en: A tool that lets you see and manage all the sounds in the sound library
nl: Een werktuig waarmee alle geluiden in de geluidsbibliotheek beheerd en bekeken kunnen worden

en: A window set up for simple scripting.
nl: Een venster voor eenvoudig scripten.

en: Accept
nl: Accepteren

en: Add a new card after this one
nl: Voeg na deze een nieuwe kaart toe

en: Add a new patch variable
nl: Voeg een nieuwe patch variabele toe

en: Add a new script that will work for this object and all of its siblings
nl: Voeg een nieuw script toe dat werkt voor dit voorwerp en alle broers en zussen

en: Add a new turtle
nl: Voeg een nieuwe turtle toe

en: Add a new variable to this object and all of its siblings.  You will be asked to supply a name for it.
nl: Voeg een nieuwe variabele toe aan dit voorwerp en alle broers en zussen.  Er wordt een naam voor gevraagd.

en: Add new variable
nl: Voeg nieuwe variabele toe

en: All Scripts
nl: Alle scripts

en: Allow this area to be separately governed by its own controls.
nl: Dit vlak wordt apart geregeld door zijn besturing.

en: Allows you to view all the scripts in the project in a traditional programmers' "browser" format
nl: Stelt je in staat om alle scripts van een project in een traditionele programmeurs "verkenner" opmaak te bekijken

en: Already in the Trash
nl: Al in Afval

en: An object you can use to make pictures represent the speech of a character in a comic
nl: Een voorwerp dat je kunt gebruiken om afbeeldingen te maken die de spraak van een karakter in een strip weergeeft

en: An object you can use to make pictures represent the thoughts of a character in a comic
nl: Een voorwerp dat je kunt gebruiken om afbeeldingen te maken die de gedachten van een karakter in een strip weergeeft

en: An object you can use to make words represent the speech of a character in a comic
nl: Een voorwerp dat je kunt gebruiken om woorden te maken die de spraak van een karakter in een strip weergeeft

en: An object you can use to make words represent the thoughts of a character in a comic
nl: Een voorwerp dat je kunt gebruiken om woorden te maken die de gedachten van een karakter in een strip weergeeft

en: At this time, there IS only one kind of
    background in this stack, so that's
    what you'll get
nl: Op dit moment IS er maar één soort
    achtergrond in deze stapel, daarom
    krijg je die

en: Author
nl: Auteur

en: Background field, individual values
nl: Achtergrondveld, individuele waarden

en: Background field, shared value
nl: Achtergrondveld, gedeelde waarden

en: Basic
nl: Basis

en: Border Color
nl: Randkleur

en: Border style
nl: Randstijl

en: Border width
nl: Randbreedte

en: Bring back all objects whose current coordinates keep them from being visible, so that at least a portion of each of my interior objects can be seen.
nl: Breng alle voorwerpen terug wiens coördinaten ze onzichtbaar houden, zo dat in ieder geval een deel van elk van mijn inwendige voorwerpen gezien kan worden.

en: Button
nl: Knop

en: Calendar
nl: Kalender

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cancel this Publish operation.
nl: Annuleer deze Publicatie operatie.

en: Cannot "tell "
nl: Kan niet "vertellen"

en: Caution -- DANGER. Change the order of the variables on the cards
nl: Waarschuwing -- GEVAAR. Wijzig de volgorde van de variabelen op de kaarten

en: Caution -- every card of this background
    formerly had its own value for this
    item.  If you put it on the foreground,
    the values of this item on all other
    cards will be lost
nl: Let op -- iedere kaart van deze achtergrond
    had voorheen zijn eigen waarde voor dit
    item.  Als je de kaart op de voorgrond plaatst,
    dan raken de waarden van dit item voor alle andere
    kaarten verloren

en: Caution -- this destroys this script
    permanently; are you sure you want to do this?
nl: Waarschuwing -- dit vernietigt dit script
    definitief; weet je zeker dat je dit wilt?

en: Caution -- this script was changed
    textually; if you revert to tiles at this
    point you will lose all the changes you
    may have made textually.  Do you
    really want to do this?
nl: Waarschuwing -- dit script is tekstueel
    gewijzigd; als je terugkeert naar tegels
    op dit punt verlies je al de wijzigingen die
    je tekstueel gemaakt hebt.  Wil je dit
    echt doen?

en: Caution!  References in textually-coded scripts won't be renamed.
nl: Waarschuwing!  Verwijzingen in tekst-gecodeerde scripts worden niet hernoemd.

en: Caution!  There may be scripts belonging to
    other objects that may rely on the presence of
    this variable.  If there are, they may now be broken.
    You may need to fix them up manually.
nl: Waarschuwing!  Er kunnen andere scripts zijn, die horen bij
    andere voorwerpen en afhankelijk zijn van de aanwezigheid
    van deze variabele.  Zo ja, dan kunnen ze nu defect zijn.
    Je moet ze dan handmatig repareren.

en: Caution!  This is irreversibly destructive -- it removes the script from the system.
nl: Waarschuwing!  Dit is onomkeerbaar vernietigend -- Het verwijdert het script van het systeem.

en: Change my name and continue publishing.
nl: Wijzig mijn naam en ga door met publiceren.

en: Choose a different vocabulary for this Viewer.
nl: Kies een andere woordenlijst voor deze Kijker.

en: Choose a vocabulary
nl: Kies een woordenlijst

en: Choose frequency (current: {1})
nl: Kies frequentie (nu: {1})

en: Choose one of the following conditions
nl: Kies één van de volgende voorwaarden

en: Choose the TYPE
    for the parameter (currently {1})
nl: Kies het TYPE
    voor de parameter (nu {1})

en: Choose the TYPE
    for {1}
nl: Kies het TYPE
    voor {1}

en: Choose the TYPE
    of data to get from
    {1}'s {2}
nl: Kies het TYPE
    van de data om
    {1}'s {2} af te leiden

en: Choose the datum
    you want to extract from {1}'s {2}
nl: Kies de datum waarvan
    je {1}'s {2} wilt afleiden

en: Click here to edit the name of the script.
nl: Klik hier om de naam van het script te bewerken.

en: Click here to edit the player's name.
nl: Klik hier om de speler's naam te bewerken.

en: Click here to get a menu for this stack.
nl: Klik hier voor een menu van deze stapel.

en: Click here to get a menu of options for this stack.
nl: Klik hier voor een menu met mogelijkheden van deze stapel.

en: Click here to remove this tool from the screen; you can get another one any time you want from the Widgets flap
nl: Klik hier om dit werktuig van het scherm te verwijderen; je kunt ieder moment een andere krijgen uit de Widgets flap

en: Click here to reveal this object
nl: Klik hier om dit voorwerp te onthullen

en: Click here to run this script once; hold button down to run repeatedly
nl: Klik hier om dit script één keer te draaien; houd de knop ingedrukt om het meermaals te draaien

en: Click to select a complex framed border
nl: Klik om een ingewikkelde ingelijste rand te selecteren

en: Click to select a complex inset border
nl: Klik om een ingewikkelde ingevoegde rand te selecteren

en: Click to select a complex raised border
nl: Klik om een ingewikkelde omhoogkomende rand te selecteren

en: Click to select a simple colored border
nl: Klik om een eenvoudige gekleurde rand te selecteren

en: Click to select a simple inset border
nl: Klik om een eenvoudige ingevoegde rand te selecteren

en: Click to select a simple raised border
nl: Klik om een eenvoudige omhoogkomende rand te selecteren

en: Color
nl: Kleur

en: Create new cards from a formatted string on the clipboard
nl: Maak nieuwe kaarten van een opgemaakte rij op het klembord

en: Create new cards from data in a file
nl: Maak nieuwe kaarten van gegevens in een bestand

en: Decimal places:
nl: Plaatsen achter de komma:

en: Delete this card
nl: Verwijder deze kaart

en: Description
nl: Beschrijving

en: Design your own graph paper and use it as the background texture here.
nl: Ontwerp je eigen grafiekpapier en gebruik het als de achtergondstructuur hier.

en: Direction
nl: Richting

en: Displays a summary of all the pre-defined commands and properties in the pre-defined EToy vocabulary.
nl: Toont een samenvatting van alle voorgedefinieerde commando's en eigenschappen in de voorgedefinieerde EToy woordenlijst.

en: Dividing by zero makes a number too
    				large for even a Sorcerer to handle.
    				Please change your script.
nl: Delen door nul geeft een nummer dat zelfs voor
    				een Tovenaar te groot is om te verwerken.
    				Wijzig alstublieft je script.

en: Dividing by zero makes a number too
    large for even a Sorcerer to handle.
    Please change your script.
nl: Delen door nul geeft een nummer dat zelfs
    voor een Tovenaar te groot is om te verwerken.
    Wijzig alstublieft je script.

en: Do
nl: Doe

en: Drag from here to get a parameter tile
nl: Sleep van hier om een parameter tegel te krijgen

en: Drag here to tear off a Repeat/Times unit which you can drop into your script
nl: Sleep hier om een Repeteer/Keren eenheid los te trekken die je in je script kunt loslaten

en: Drag in here to change the border width
nl: Sleep hierin om de randbreedte te wijzigen

en: Drag in here to change the direction of the gradient
nl: Sleep hierin om de richting of de hellingshoek te wijzigen

en: Drag in here to change the margins of the text
nl: Sleep hierin in de wijzigingen van de tekstmarge toe te passen

en: Drag in here to change the offset of the shadow
nl: Sleep hierin om de schaduwcompensatie te wijzigen

en: Drag in here to change the origin of the gradient
nl: Sleep hierin om de oorsprong van de helling te wijzigen

en: EToy Vocabulary
nl: EToy Woordenlijst

en: Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
nl: Elke rij vertegenwoordigt een objekt of "speler" in het projekt.
    Klik het menu icoon aan voor de menu opties betreffende de speler.
    Klik een spelers afbeelding aan om zijn locatie te tonen.
    Klik op het turquoise oog om de spelers viewer te openen.
    Klk op de spelers naam voor een tegel die hem afbeeldt.

en: Empty out all the morphs that have accumulated in the trash can.
nl: Leeg alle morfs die verzameld zijn in de prullenbak.

en: Ensure that all script editors are referring to the first (alphabetically by external name) Player of their type
nl: Verzeker dat alle scriptbewerkers verwijzen naar de eerste (alfabetisch op externe naam) Speler van hun type

en: Enter a new label for this button
nl: Geef een nieuw label voor deze knop

en: Enter things to search for
nl: Voer dingen in waar je naar zoeken wilt

en: Expected a Point but instead got
nl: Een Punt verwacht, maar kreeg daarentegen

en: Fewer controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
nl: Minder besturing
    (als shift toets ingedrukt,
    wordt besturing verwijderd)

en: Final card
nl: Laatste kaart

en: First card
nl: Eerste kaart

en: Function
nl: Functie

en: Gold Box
nl: Goud Kist

en: How many decimal places? (currently {1})
nl: Hoeveel cijfers achter de komma? (nu {1})

en: I do need a name for the project
nl: Ik heb een naam voor het project nodig

en: IP Address\Project\Owner
nl: IP Adres\Project\Eigenaar

en: If any items on the world desktop are currently hidden, make them visible.
nl: Als enig artikel van het wereldbureaublad nu verborgen zijn, worden ze zichtbaar gemaakt.

en: If any items on the world desktop are currently locked, unlock them.
nl: Als enig artikel van het wereldbureaublad nu op slot is, worden ze geopend.

en: If checked, then entries for all instances will be shown, but if not checked, scripts for only one representative of each different kind of object will be shown.  Consult the help available by clicking on the purple ? for more information.
nl: Aangevinkt, worden de elementen van alle objecten getoond; zo niet, worden alleen scripts voor één vertegenwoordiger van elk verschillend object getoond.  Raadpleeg de beschikbare help door te klikken op het paarse ? voor meer informatie.

en: If checked, then only scripts that are paused or ticking will be shown
nl: Aangevinkt worden alleen gepauzeerde of langzaam lopende scripts getoond

en: If you have misplaced the object bearing this script, use this item to (try to) make it visible
nl: Als je het voorwerp dat dit script draagt verkeerd geplaatst hebt, gebruik dan dit item om (te proberen) het zichtbaar te maken

en: If you have misplaced the object that this Viewer is looking at, use this item to (try to) make it visible
nl: Als je het voorwerp waar deze Kijker naar kijkt verkeerd geplaatst hebt, gebruik dit item om (te proberen) zichtbaar te maken

en: If you want to give this object a name which conflicts with the name of some other object in the project, use this command.  The other object with the same name will in the process be given a different name.
nl: Als je dit voorwerp een naam wilt geven die in tegenspraak is met de naam van een ander voorwerp uit dit project, gebruik dan dit commando.  Het andere voorwerp met dezelfde naam zal daarbij dan een andere naam krijgen.

en: Jump...
nl: Spring...

en: Just for Fun
nl: Alleen voor de lol

en: KedamaWorld
nl: KedamaWereld

en: Key:
nl: Toets:

en: Language-Direction
nl: LTR

en: Language-Name
nl: Nederlands

en: Lets you choose how many decimal places should be shown in readouts for this variable
nl: Laat je kiezen hoeveel plaatsen achter de komma getoond moeten worden voor deze variabele

en: Lets you view the status of all the scripts belonging to all the scripted objects of the project.
nl: Laat je de status van alle scripts die bij alle gescripte voorwerpen van het project behoren zien.

en: Main
nl: Hoofd

en: Make any number of sibling instances all at once
nl: Maak in één keer een willekeurig aantal broerexemplaren

en: Make the status of this script in all of my sibling instances be the same as the status you see here
nl: Maak de status van dit script in al mijn broer/zus gevallen hetzelfde als de status die je hier ziet

en: Make these current field values be the defaults for their respective fields on new cards
nl: Maak deze veldwaarden standaard voor hun velden op nieuwe kaarten

en: Make viewers for all players which have user-written scripts in this playfield.
nl: Maak kijker voor alle spelers die gebruiker-geschreven scripts in dit speelveld hebben.

en: Makes another morph whose player is of the same class as this one.  Both siblings will share the same scripts
nl: Maakt een andere morf wiens speler van de zelfde klasse is als deze.  Beide broers delen de zelfde scripts

en: Margins
nl: Marge

en: Method
nl: Methode

en: Modify variable
nl: Verander variabele

en: More
nl: Meer

en: More controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
nl: Meer besturing
    (als shift toets ingedrukt,
    verwijder besturing)

en: More events:
nl: Meer gebeurtenissen:

en: Name:
nl: Naam:

en: New height for thumbnails?
nl: Nieuwe hoogte voor miniaturen?

en: Next Card
nl: Volgende Kaart

en: Next card
nl: Volgende kaart

en: No
nl: Nee

en: No matches found for "
nl: Niets passends gevonden voor "

en: No matches were found.
    Be sure the current card is mostly blank
    and only has text you want to match.
nl: Niets passends gevonden.
    Wees zeker dat de huidige kaart vooral leeg is
    en alleen de tekst heeft waarop het moet passen.

en: Number (bare)
nl: Nummer (kaal)

en: Number (fancy)
nl: Nummer (sier)

en: Number (mid)
nl: Nummer (mid)

en: Number of firings per tick:
nl: Aantal schoten per tik:

en: Number of ticks per second:
nl: Aantal tikken per seconde:

en: Offset
nl: Compensatie

en: Oops, object "{1}" no longer has
    a script named "{2}".
    It must have been deleted or renamed.
nl: Oeps, voorwerp "{1}" heeft niet langer
    een script genaamd "{2}".
    Het moet verwijderd of hernoemd zijn.

en: Open up a Viewer for this object
nl: Open een Kijker voor dit voorwerp

en: Open up the Scriptor for this script
nl: Open de Scriptor voor dit script

en: Origin
nl: Oorsprong

en: Particles
nl: Deeltjes

en: Pause all ticking scripts.
nl: Pauzeer alle tikkende scripts.

en: PhraseTile
nl: ZinTegel

en: Pick a name 24 characters or less and avoid the following characters:
    
     : < > | / \ ? * " .
nl: Kies een naam 24 karakters of minder en vermijd de volgende karakters:
    
     : < > | / \ ? * " .

en: Player
nl: Speler

en: Players
nl: Spelers

en: Players in this Project
nl: Spelers in dit Projekt

en: Please a new label for this button
nl: Alsjeblieft een nieuw label voor deze knop

en: Please be reasonable!
nl: Alstublieft wees redelijk!

en: Please choose a variable
nl: Kies alstublieft een variabele

en: Please click on a Stack
nl: Klik alsjeblieft op een Stapel

en: Please describe this event:
nl: Beschrijf alstublieft deze gebeurtenis:

en: Please describe this project
nl: Beschrijf alsjeblieft dit project

en: Please enter a new label for this button
nl: Voor alstublieft een nieuw label in voor deze knop

en: Please enter your login name
nl: Voer alsjeblieft je login naam in

en: Please make the name 24 characters or less
nl: Maak alsjeblieft de naam 24 karakters of minder

en: Please remove any funny characters
nl: Verwijder alsjeblieft de rare karakters

en: Please remove any funny characters from the name
nl: Verwijder alsjeblieft de rare karakters van de naam

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
nl: Type alsjeblieft de argumenten, gescheiden door punten, die naar het doel
    gestuurd moeten worden als de knop wordt ingedrukt

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
nl: Alsjeblieft type de keuze die naar het
    doel moet als er op deze knop is gedrukt

en: Press here to get a menu
nl: Druk hier voor een menu

en: Press here to tear off a TEST/YES/NO unit which you can drop into your script
nl: Druk hier om een TEST/JA/NEE eenheid af te trekken die je in je script kunt loslaten

en: Press me
nl: Druk me in

en: Press new key
nl: Druk nieuwe toets

en: Press to toggle ticking state. Hold down to set tick rate.
nl: Druk om te schakelen tussen tikstaat. Houd ingedrukt om de tiksnelheid in te stellen.

en: Previous Card
nl: Vorige Kaart

en: Previous card
nl: Vorige kaart

en: Produces a summary of scripted objects in the project, and all of their scripts.
nl: Maakt een samenvatting van gescripte voorwerpen in een project en al hun scripts.

en: Project Name
nl: Projectnaam

en: ProjectHistory
nl: ProjectGeschiedenis

en: Random
nl: Willekeurig

en: Really delete
nl: Daadwerkelijk verwijderen

en: Really delete this card and all of its data?
nl: Verwijder daadwerkelijk deze kaart en al zijn gegevens?

en: Rearranges my contents in random order
nl: Herschikt mijn inhoud in willekeurige volgorde

en: Remove all the Viewers from this project.
nl: Verwijdert alle Kijkers van dit project.

en: Remove the viewers for all players in this playfield. This will save space before you publish this project
nl: Verwijder de kijkers voor alle spelers in dit speelveld. Dit geeft ruimte voor je dit project publiceert

en: Remove this script
    from the screen
    (you can open it
    again from a Viewer)
nl: Verwijder dit script
    van het scherm
    (je kunt het opnieuw
    openen vanuit de Kijker)

en: Repeat
nl: Herhaal

en: Repeat Tile
nl: Herhaal Tegel

en: Reports whether the mouse button is down
nl: Rapporteert of de muisknop neer is

en: Reports whether the mouse button is up
nl: Rapporteert of de muisknop omhoog is

en: Resume running all paused scripts
nl: Hervat draaien van alle gepauzeerde scripts

en: Run every paused script exactly once.  Keep the mouse button down over "Step" and everything will keep running until you release it
nl: Draait ieder gepauzeerd script precies één keer.  Houd de muisknop ingedrukt boven "Stap" en alles blijft draaien tot je die loslaat

en: Run this command once.
nl: Draai dit commando één keer.

en: Script Editor
nl: Script Bewerker

en: Script Name
nl: ScriptNaam

en: Script to repeat
nl: Herhaalscript

en: Scriptable Button
nl: Scriptbare Knop

en: Search
nl: Zoek

en: Set the number of pixels per patch (a number between 1 and 10)?
nl: Stel het aantal pixels per patch in (een getal tussen 1 en 10)?

en: Set the spacing to be used when gridding is on
nl: Stel de te gebruiken tussenruimte in als inperken aanstaat

en: Show designations
nl: Toon aanwijzingen

en: Show more info on this project.
nl: Geef meer informatie over dit project weer.

en: Size
nl: Grootte

en: Some hints about how to use Stacks
nl: Enkele hints over hoe de Stapels te gebruiken

en: Sorry that name is already used
nl: Het spijt me, maar die naam is al in gebruik

en: Sorry, no help available here
nl: Sorry, geen help hier beschikbaar

en: Sorry, this script is being called
    from another script.
nl: Sorry, dit script wordt aangeroepen
    vanuit een ander script.

en: Sorry, we do not permit you to rename
    classic-tiled scripts that are currently
    textually coded.  Go back to tile scripts
    and try again.  Humble apologies.
nl: Sorry, je kunt de klassiek-getegelde
    scripts niet hernoemen die nu tekst
    gecodeerd zijn.  Ga terug naar de tegelscripts
    en probeer opnieuw.  Nederige verontschuldigingen.

en: Sorry, {1} is in
    use in a script.
nl: Sorry, {1} is in
    gebruik in een script.

en: Sort all the cards of the current background using some field as the sort key
nl: Sorteer alle kaarten van de huidige achtergrond, gebruik een veld als sorteersleutel

en: Sorted by
nl: Gesorteerd op

en: Specify what the limitClass should be for this Viewer -- i.e., the most generic class whose methods and categories should be considered here.
nl: Geef aan wat de limietKlasse moet zijn voor deze Kijker - dat wil zeggen, de generiekste klasse welks methodes en categorieën hier overwogen moeten worden.

en: Speech bubble
nl: Spraak bubbel

en: Speech bubble (graphic)
nl: Spraak bubbel (grafisch)

en: Sprout a new scriptor around this phrase
nl: Ontwikkel een nieuwe scriptor rond deze zin

en: Stack
nl: Opslag

en: Stack / Book
nl: Stapel / Boek

en: Stack Help
nl: Stapel Help

en: Style
nl: Stijl

en: Supplies
nl: Bevoorrading

en: Tags
nl: Merkteken

en: Take measures that may help fix up some things about a faulty or problematical project.
nl: Neem maatregelen die kunnen helpen om enkele dingen over foute of problematische projecten op te lossen.

en: Test/Yes/No panes for testing a condition.
nl: Test/Ja/Nee panelen om een conditie te testen.

en: TestTile
nl: TestTegel

en: Text
nl: Tekst

en: Text Color
nl: Tekstkleur

en: That event is already defined.
nl: Die gebeurtenis is al gedefinieerd.

en: The "more..." branch offers you menu items that are less frequently used.
nl: De "meer..." tak bied je menu items die minder vaak gebruikt worden.

en: The name of the script to which this operation applies
nl: De scriptnaam voor deze opdracht

en: The place where all your trashed morphs go.
nl: De plaats waar al je weggegooide morfs naartoe gaan.

en: There is presently no
    background painting
    to delete.
nl: Er is op dit moment geen
    achtergrondafbeelding
    om te verwijderen.

en: This border style cannot be used here
nl: Deze randstijl kan hier niet gebruikt worden

en: This is a variable defined by you.  Please edit this into your own meaningful documentation.
nl: Dit is een variabele gedefinieerd door jou.  Bewerk dit alstublieft naar jouw eigen betekenisvolle documentatie.

en: This is the name of the player to which this script belongs; if you click here, you will get a menu of interesting options pertaining to this player and script
nl: Dit is de naam van de speler waar dit script bijhoort; als je hier klikt, krijg je een menu met interessante mogelijkheden die bij deze speler en dit script horen

en: This is the name of the script to which this entry pertains.
nl: Dit is de naam van het script waar dit betrekking op heeft.

en: This tile refers to an actual graphical object; use this menu item to grab that object.  Caution!  This may remove the object from a place it really ought to stay.
nl: Deze tegel verwijst naar een bestaand grafisch object; gebruik het menu item om het object vast te pakken.  Waarschuwing!  Dit kan het object verwijderen van de plaats waar het eigenlijk thuis hoort.

en: This tool allows you to see all the scripts for all the objects in this project.
    
    Sometimes you are only interested in those scripts that are ticking, or that are *ready* to tick when you hit the GO button (which are said to be "paused.")
    
    * Check "tickers only" if you only want to see such scripts -- i.e., scripts that are either paused or ticking.
    
    * If "tickers only" is *not* checked, then all scripts will be shown, whatever their status.
    
    * The other checkbox, labeled "all instances", only comes into play if you have created "multiple sibling instances" (good grief) of the same object, which share the same scripts; if you have such things, it is often convenient to see the scripts of just *one* such sibling, because it will take up less space and require less mindshare -- and note that you can control a script for an object *and* all its siblings from the menu of that one that you see, via menu items such as "propagate status to siblings".
    
    * If "all instances" is checked, scripts for all sibling instances will be shown, whereas if "all instances" is *not* checked, only one of each group of siblings will be selected to have its scripts shown.
    
    But how do you get "multiple sibling instances" of the same object?  There are several ways:
    
    (1)  Use the "make a sibling instance" or the "make multiple siblings..." menu item in the halo menu of a scripted object.
    
    (2)  Use the "copy" tile in a script.
    
    (3)  Request "give me a copy now" from the menu associated with the "copy" item in a Viewer.
    
    If you have on your screen multiple sibling instances of the same object, then you may or may want to see them all in the All Scripts tool, and that is what the "all instances" checkbox governs.
    
    Set "all instances" if you want a separate entry for each instance, as
    opposed to a single representative of that kind of object.
    
    Note that if you obtain a copy of an object by using the green halo handle, it will *not* be a sibling instance of the original.  It will in many ways seem to be, because it will start out its life having the same scripts as the original.  But it will then lead an independent life, so that changes to scripts of the original will not be reflected in it, and vice-versa.
    
    This is an important distinction, and an unavoidable one because people sometimes want the deep sharing of sibling instances and sometimes they clearly do not.  But the truly understandable description of these concepts and distinctions certainly lies *ahead* of us!
nl: Met dit werktuig kun je alle scripts voor alle objecten in dit project zien.
    
    Soms ben je alleen geïnteresseerd in die scripts die lopen, of die *klaar* zijn te lopen wanneer je de GO-knop drukt (die staat op "onderbroken.")
    
    * Controleer "alleen tickers" als u alleen dergelijke scripts wilt zien -- dat wil zeggen, scripts die ofwel onderbroken zijn ofwel tikken.
    
    * Als "alleen tickers" *niet* is aangevinkt, dan worden alle scripts getoond, ongeacht hun status.
    
    * Het andere selectievakje met het label "alle gevallen", komt alleen in het spel als je "diverse broertjes gevallen" (he he) hebt gemaakt van hetzelfde object, dat dezelfde scripts deelt; als zulke dingen voorkomen, is het vaak handig om de scripts van slechts *een* van zo'n broer of zus te zien, want het neemt minder ruimte in en houdt je gedachten er beter bij - en let op dat u een script voor een object kunt besturen *en* voor al haar broers / zussen uit het menu van die ene die je ziet, via de menu-items, zoals "propageren status broers / zussen".
    
    * Als "alle gevallen" aangevinkt is, worden de scripts voor alle broers en zussen gevallen getoond, terwijl, als "alle gevallen" *niet* is aangevinkt, zal slechts een van elke groep van de broers / zussen worden geselecteerd om de scripts te tonen.
    
    Maar hoe krijg je "meerdere broergevallen" van hetzelfde object?  Zijn er op verschillende manieren:
    
    (1)  Gebruik de "maak een broer / zus geval" of het "maak meerdere broers / zussen ..." menu item in het halo menu van een gescript object.
    
    (2)  Gebruik de "kopie" tegel in een script.
    
    (3)  Vraag: "Schenk mij nu een kopie" uit het menu dat verbonden is met het "kopiëren" item in een Viewer.
    
    Indien u op uw scherm meerdere broer/zus exemplaren van hetzelfde object voorkomen, dan kunt u ze allemaal zien in het Alle Scripts werktuig, en dat is wat de "alle gevallen" checkbox regelt.
    
    Stel "alle gevallen" in als u een aparte toegang wilt voor elk geval, in
    tegenstelling tot een enkele vertegenwoordiger voor alle objecten van dat soort.
    
    Merk op dat als u een kopie van een object wilt door het gebruik van de groene halo greep, zal het *niet* een broer of zus van het origineel zijn.  Het zal er in veel opzichten op lijken, want het begint zijn leven met dezelfde scripts als het origineel.  Maar het zal een zelfstandig leven leiden, wijzigingen in scripts van het origineel worden niet weerspiegeld, en vice-versa.
    
    Dit is een belangrijk onderscheid, en onvermijdelijk omdat mensen soms veel willen delen van broer of zus gevallen en soms duidelijk niet.  Maar het echt begrijpen van de beschrijving van deze begrippen en het onderscheid ligt zeker in de *toekomst*!

en: This view is ALREADY
    behaving like a holder, which
    is to say, it is set to indicate the
    cursor and to have auto-line-layout.
nl: Dit beeld gedraagt zich AL
    als een houder, inhoudende
    het is ingesteld als de cursor
    en heeft auto-regel-opmaak.

en: This will actually pick up the object bearing this script and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
nl: Dit pakt het voorwerp met dit script daadwerkelijk op en geeft het aan jou.  Klik op de (linker) knop om te laten vallen

en: This will actually pick up the object this Viewer is looking at, and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
nl: Dit pakt daadwerkelijk het voorwerp op waar de Kijker naar kijkt, en geeft het je.  Klik de (linker) knop om het los te laten

en: Thought bubble
nl: Gedachtenbubbel

en: Thought bubble (graphic)
nl: Gedachtenbubbel (grafisch)

en: Ticks (now: {1}/sec)
nl: Tikken (nu {1}/sec)

en: Tile
nl: Tegel

en: Times
nl: Tijden

en: TimesRepeat panes for running a section of code repeatedly.
nl: KerenHerhaal panelen om een stukje code herhaaldelijk te draaien.

en: To resize the script, uncheck the box below
nl: Om het script van grootte te veranderen, vink het vakje hieronder

en: Turn auto-fit on or off
nl: Zet auto-fit aan of uit

en: Turn drop shadows on or off
nl: Zet slagschaduw aan of uit

en: Turn gradient fill on or off
nl: Zet hellingvulling aan of uit

en: Turn line wrapping on or off
nl: Zet regelwikkelen aan of uit

en: Turn lock on or off
nl: Zet slot an of uit

en: Turn radial gradient on or off
nl: Zet radiale helling aan of uit

en: Turn rounded corners on or off
nl: Zet afgeronde hoeken aan of uit

en: Turn solid fill on or off
nl: Zet gedegen gevuld aan of uit

en: Turn stickiness on or off
nl: Zet plakkerigheid aan of uit

en: Turtle
nl: Schildpad

en: Type a number into the pane to specify the individual turtle.
nl: Type een getal om de individuele turtle te selecteren.

en: Type new name:
nl: Type nieuwe naam:

en: Type some letters into the pane at right, and then press this Search button (or hit RETURN) and all tiles that match what you typed will appear in the list below.
nl: Type enkele letters in het rechter paneel en druk dan op de Zoek knop (of druk op RETURN) en alle tegels die passen bij wat je ingetypt hebt, verschijnen in de lijst hieronder.

en: Type the name you insist upon
nl: Type de naam waar je op aandringt

en: User custom events:
nl: Door gebruiker aangepaste gebeurtenissen:

en: What is the name of your new event?
nl: Wat is de naam dan je nieuwe gebeurtenis?

en: What should we call this new background?
nl: Hoe moeten we deze nieuwe achtergrond noemen?

en: When should this script run?
nl: Wanneer moet dit script lopen?

en: Wherever this object currently is, the "grab" command will rip it out, and place it in your "hand".  This is a very drastic step, that can disassemble things that may be very hard to put back together!
nl: Waar dit voorwerp dan ook is, zal het "grijp" commando het lostrekken, en zet het in jouw "hand".  Dit is een drastische stap, die dingen uit elkaar kan halen die moeilijk weer terug in elkaar te zetten zijn!

en: Whether to apply style changes to entire text or just selection
nl: Of stijlwijzigingen worden toegepast op de gehele tekst of alleen de selectie

en: Which card number?
nl: Welk kaartnummer?

en: Yes
nl: Ja

en: a variable defined by this object
nl: een variabele gedefinieerd door dit voorwerp

en: abandon unsituated players
nl: verlaat ongeplaatste spelers

en: add
nl: optellen

en: add a card of background...
nl: voeg een kaart toe van achtergrond...

en: add a card of this background
nl: voeg een kaart toe van deze achtergrond

en: add a new breed of turtle
nl: voeg een nieuwe familie van turtles toe

en: add a new patch variable
nl: voeg een nieuwe patch variable toe

en: add a new script
nl: voeg een nieuw script toe

en: add a new variable
nl: voeg een nieuwe variabele toe

en: add a search pane
nl: voeg een zoekpaneel toe

en: add a vertex at beginning
nl: voeg een punt toe aan het begin

en: add a vertex at end
nl: voeg een punt toe aan het eind

en: add parameter
nl: voeg parameter toe

en: align after
nl: uitlijnen na

en: all instances
nl: alle gevallen

en: alternateBackground
nl: alternatieveAchtergrond

en: apply my status to all siblings
nl: geef alle broers en zussen mijn status

en: apply status to all siblngs
nl: pas toestand op alle broers toe

en: apply the current status of all of my scripts to the scripts of all my siblings
nl: pas de huidige toestand van al mijn scripts toe op al mijn broers

en: as object
nl: als voorwerp

en: attach an unlabeled readout to the object which shows the value of this variable
nl: koppel een onbenoemde uitlezer aan het voorwerp dat de waarde van deze variabele toont

en: attached labeled watcher
nl: aangekoppeld benoemde bewaker

en: attached watcher
nl: aangekoppelde bewaker

en: attempt misc repairs
nl: probeer overige reparaties

en: attempt repairs
nl: probeer te repareren

en: authoring tools...
nl: schrijfgereedschap...

en: auto fit
nl: automatisch passen

en: auto-phrase-expansion
nl: auto-zin-uitbreiding

en: automatic viewing
nl: automatisch kijken

en: background color for all pages...
nl: achtergrondkleur voor alle pagina's...

en: basic
nl: fundamenteel

en: batch pen trails
nl: partij pensporen

en: be a card in an existing stack...
nl: wees een kaart in een bestaande stapel...

en: be default value on new card
nl: wees standaard waarde op een nieuwe kaart

en: be defaults for new cards
nl: standaard voor nieuwe kaarten

en: become a stack of cards
nl: word een stapel kaarten

en: behave like a holder
nl: gedraagt als houder

en: bold text
nl: vetgedrukte tekst

en: book...
nl: boek...

en: bookish items...
nl: boekachtige items...

en: bring all siblings to my location
nl: breng alle broers naar mijn locatie

en: browse class
nl: blader klasse

en: browser for scripts
nl: blader voor scripts

en: button
nl: knop

en: button down?
nl: knop neer?

en: button to fire this script
nl: knop om script af te vuren

en: button to show/hide this script
nl: knop om script te tonen/verbergen

en: button up?
nl: knop omhoog?

en: can be found in the following categories
nl: kan worden gevonden in de volgende categorieën

en: cancel changes made and close panel
nl: annuleer gemaakte wijzigingen en sluit vak

en: category
nl: categorie

en: change the name, type, and/or decimal places settings for this variable
nl: wijzig de naam, type, en/of decimale posties instellingen voor deze variabele

en: choose a costume
nl: kies een kostuum

en: choose attachment edge (now {1})
nl: kies aanhechtingsrand (nu {1})

en: choose limit class...
nl: kies beperk klasse...

en: choose this to obtain a tile which represents the object associated with this script
nl: kies dit voor een tegel voor het voorwerp gekoppeld aan dit script

en: choose type...
nl: kies type...

en: choose vocabulary...
nl: kies woordenlijst...

en: classic tiles
nl: klassieke tegels

en: clear all pen trails
nl: wis alle pensporen

en: clear new-page prototype
nl: wis nieuwe-pagina prototype

en: clear pen trails
nl: wis pensporen

en: click here to add
    another category pane
nl: klik hier om een andere categorie
    paneel toe te voegen

en: click here to add a variable
    to this object.
nl: klik hier om een variabele
    toe te voegen aan dit voorwerp.

en: click here to choose a new type for this parameter
nl: klik hier voor een nieuw type voor deze parameter

en: click here to get a menu
    that will allow you to
    locate this object,
    tear off a tile, etc..
nl: klik hier voor een menu
    dat je mogelijk maakt
    dit voorwerp te plaatsen,
    los trekken van een tegel, etc..

en: click here to get a palette of useful tiles to use in your script.
nl: klik hier om een palet met bruikbare voor je scripts te krijgen.

en: click here to obtain a tile that refers to this player.
nl: klik hier voor een tegel die verwijst naar deze speler.

en: click here to obtain this object's Viewer
nl: klik hier voor de Kijker van dit voorwerp

en: click to run the script "{1}" in player named "{2}"
nl: klik om het script "{1}" in speler genaamd "{2}" te draaien

en: close
nl: sluit

en: closing
nl: sluitend

en: color
nl: kleur

en: color sees
nl: kleur ziet

en: command
nl: commando

en: copy object's name to clipboard
nl: kopieer de naam van het voorwerp naar klembord

en: copy page url to clipboard
nl: kopieer pagina url naar klembord

en: decimal places...
nl: plaatsen achter de komma...

en: decrease kern
nl: verklein kern

en: define a new custom event
nl: definieer een nieuwe aangepaste gebeurtenis

en: delete a custom event
nl: verwijder een aangepaste gebeurtenis

en: delete all cards *except* this one
nl: verwijder alle kaarten *behalve* deze

en: delete background painting
nl: verwijder achtergrondtekening

en: delete the graphic that forms the background for this me.
nl: verwijder de grafiek die de achtergrond voor dit vormt.

en: delete this card
nl: verwijder deze kaart

en: destroy "
nl: vernietig "

en: destroy all this object's scripts
nl: vernietig scripts van al deze voorwerpen

en: destroy this object
nl: vernietig dit voorwerp

en: destroy this script
nl: vernietig dit script

en: detached method pane
nl: losgemaakt methode paneel

en: detailed watcher
nl: gedetailleerde bewaker

en: dial to
nl: draai naar

en: distance to
nl: afstand tot

en: divide
nl: delen

en: divide & truncate
nl: delen & afbreken

en: divisible by
nl: deelbaar door

en: do
nl: doe

en: drag & drop
nl: sleep & laat los

en: drag and drop to 
    add a new script
nl: sleep en laat los om
    een nieuw script toe te voegen

en: drag from here to obtain an assignment phrase.
nl: sleep hier vandaan voor een opdrachtregel.

en: edit balloon help
nl: bewerk ballonhelp

en: edit balloon help for this script
nl: bewerk ballonhelp voor dit script

en: empty script
nl: leeg script

en: empty trash can
nl: leeg prullenbak

en: enclose within parentheses
nl: tussen aanhalingstekens zetten

en: equal
nl: gelijk

en: error
nl: fout

en: etoy vocabulary summary
nl: etoy woordenlijst samenvatting

en: evaluation error
nl: evaluatiefout

en: explain designations
nl: leg aanwijzing uit

en: explain status alternatives
nl: leg status alternatieven uit

en: expunge empty scripts
nl: wis lege scripts

en: false
nl: onwaar

en: fence enabled
nl: hek ingeschakeld

en: fewer card controls
nl: minder kaartbesturing

en: fill & border
nl: opvullen & rand

en: find all sibling instances and bring them to me
nl: zoek alle broervoorbeelden en breng ze naar mij

en: find via this template
nl: zoek via deze template

en: find...
nl: zoek...

en: fine-tune the position of this watcher relative to its chosen attachment edge
nl: stel de positie fijn in van de bewaker relatief tot de gekozen hechtingsrand

en: fires per tick...
nl: vuren per tik...

en: first card
nl: eerste kaart

en: font changing
nl: lettertype wijziging

en: forcibly rename object
nl: hernoem voorwerp gedwongen

en: forget other costumes
nl: vergeet andere kostuums

en: forward by
nl: voorwaarts met

en: function
nl: functie

en: gallery of players
nl: gallerij van spelers

en: geometry
nl: geometrie

en: give me a copy now
nl: geef me nu een kopie

en: go to card...
nl: ga naar kaart...

en: gold box
nl: goudkist

en: gold box items
nl: goudkistitems

en: governs whether, when an object is touched inside me, a viewer should automatically be launched for it
nl: regelt of, als een voorwerp binnen me geraakt wordt, een kijker automatisch gelanceerd wordt voor dit

en: grab morph
nl: pak morf

en: grab this object
nl: pak dit voorwerp

en: greater than
nl: groter dan

en: greater than or equal
nl: groter dan of gelijk

en: hand me a "button down?" tile
nl: geef me een "knop ingedrukt?" tegel

en: hand me a "button up?" tile
nl: geef me een "knop losgelaten?" tegel

en: hand me a "function" tile
nl: geef me een "functie" tegel

en: hand me a "random number" tile
nl: geef me een "willekeurig nummer" tegel

en: hand me a "repeat..times" tile
nl: geef me een "herhaal ...keren" tegel

en: hand me a numeric-constant tile
nl: geef me een numeriek-constante tegel

en: hand me a picture of pen trail
nl: geef me een afbeelding van een penspoor

en: hand me a test-yest-no tile
nl: geef me een test-ja-nee tegel

en: hand me a tile for self
nl: geef me een tegel voor zelf

en: hand me this object
nl: geef me dit objekt

en: hide card controls
nl: verberg kaartbediening

en: if currently showing thumbnails governs the standard height for them
nl: als op dit moment miniaturen getoond worden, regelt de standaardhoogte voor hen

en: impart scripts to...
nl: geef scripts aan...

en: include at beginning
nl: sluit in aan het begin

en: include at end
nl: sluit in aan het eind

en: increase kern
nl: vergroot kern

en: indicate all siblings
nl: wijs alle broers aan

en: insert a card
nl: voeg kaart toe

en: insert a vertex at cursor
nl: voeg een punt toe bij de cursor

en: insert cards from a file...
nl: voeg kaarten in uit een bestand...

en: insert cards from clipboard data
nl: voeg kaarten in vanuit klembordgegevens

en: inspect
nl: inspecteer

en: inspect class
nl: inspecteer klasse

en: inspect morph
nl: inspecteer morf

en: inspect object
nl: inspecteer voorwerp

en: inspect player
nl: inspecteer speler

en: inspect this Viewer
nl: inspecteer deze Kijker

en: inspect this Vocabulary
nl: inspecteer deze Woordenlijst

en: instance variable order...
nl: exemplaar variabele volgorde...

en: is in the following category
nl: is in de volgende categorie

en: is over color
nl: is boven kleur

en: italic text
nl: cursieve tekst

en: keep changes made and close panel
nl: bewaar gemaakte wijzigingen en sluit vak

en: keep in one file
nl: bewaar in een bestand

en: larger value
nl: grotere waarde

en: last card
nl: laatste kaart

en: layout
nl: opmaak

en: less than
nl: kleiner dan

en: less than or equal
nl: kleiner dan of gelijk

en: line is curved
nl: lijn is gekromd

en: line is opened
nl: lijn is open

en: listening
nl: luisterend

en: load PPT images from slide #1
nl: laad PPT afbeeldingen van dia #1

en: look like
nl: lijk op

en: make a new background...
nl: maak nieuwe achtergrond...

en: make a readout showing the name and value of this variable, and attach it to the object itself
nl: maar een uitlezing met de naam en waarde van deze variabele, en koppel die aan het voorwerp zelf

en: make a sibling instance
nl: maak een broervoorbeeld

en: make all my sibling instances look like me.
nl: zorg dat al mijn broerexemplaren op mij lijken.

en: make all pages this size
nl: maak alle pagina's deze grootte

en: make all siblings look like me
nl: zorg dat al mijn broers op mij lijken

en: make an instance for my data
nl: maak een exemplaar voor mijn data

en: make detachable
nl: maak losmaakbaar

en: make graph paper...
nl: maak grafiekpapier...

en: make multiple siblings...
nl: maak verscheidene broers...

en: make sound
nl: maak geluid

en: miscellaneous
nl: overige

en: modify "{1}"
nl: verander "{1}"

en: momentarily show, by flashing , all of my visible siblings.
nl: laat nu, door flitsen, al mijn zichtbare broers zien.

en: more geometry
nl: meer geometrie

en: more...
nl: meer...

en: more...
nl: meer...

en: motion
nl: beweging

en: mouseDown
nl: muisIngedrukt

en: mouseEnter
nl: muisEnter

en: mouseEnterDragging
nl: muisEnterSlepend

en: mouseLeave
nl: muisVerlaat

en: mouseLeaveDragging
nl: muisVerlaatSlepend

en: mouseStillDown
nl: muisNogIngedrukt

en: mouseUp
nl: muisknopOmhoog

en: move card one position earlier
nl: verplaats kaart één positie eerder

en: move card one position later
nl: verplaats kaart één positie verder

en: move card to back of stack
nl: verplaats kaart naar achterkant van stapel

en: move card to front of stack
nl: verplaats kaart naar voorkant van stapel

en: multiply
nl: vermenivuldigen

en: narrow text
nl: smalle tekst

en: new scripting area
nl: hieuwe scriptruimte

en: next card
nl: volgende kaart

en: no arrowheads on pens
nl: geen pijlpunten op pennen

en: no change
nl: geen wijziging

en: no path obtained
nl: geen pad verkregen

en: no pen trails present
nl: geen penspoor aanwezig

en: no such card
nl: niet zo'n kaart

en: normal
nl: normaal

en: normal text
nl: normale tekst

en: not equal
nl: niet gelijk

en: number
nl: nummer

en: objects (o)
nl: voorwerpen (o)

en: observation
nl: observatie

en: obtain a labeled readout which shows the object name and the name and value of this variable
nl: verkrijg een benoemde uitlezer die de voorwerpnaam en de naam en waarde van de variabele toont

en: obtain an unlabeled readout which shows the value of this variable
nl: verkrijg een onbenoemde uitlezer die de waarde van deze variabele toont

en: offset
nl: verschuiving

en: offset (currently {1})
nl: verschuiving (nu {1})

en: okay, this object is now named
nl: ok, dit voorwerp heeft nu een naam

en: open a button properties panel for the morph
nl: open een knopeigenschappen vak voor de animatie

en: open a lexicon that has a type-in pane for search (not recommended!)
nl: open een woordenboek dat een invoerpaneel heeft voor zoeken (niet aanbevolen)

en: open a little window that shows the Smalltalk code underlying this script.
nl: open een klein venster dat de onderliggende Smalltalk code van dit script laat zien.

en: open a main properties panel for the morph
nl: open een hoofd eigenschappenvak voor de animatie

en: open a text properties panel for the morph
nl: open een tekst eigenschappen vak voor de animatie

en: open a window that shows the code for this object in traditional programmer format
nl: open een venster dat de code voor dit voorwerp toont in traditioneel programmeursformaat

en: open lexicon with search pane
nl: open woordenboek met zoekpaneel

en: open or close the lower portion that shows individual scripts
nl: open of sluit het onderste deel dat individuele scripts toont

en: open standard lexicon
nl: open standaard woordenboek

en: open the viewer of the object to which this script belongs
nl: open de kijker van dit voorwerp waar dit script bijhoort

en: open this object's Viewer
nl: open de Kijker van dit voorwerp

en: open this script's Scriptor
nl: open de Scriptor van dit script

en: open underlying scriptor
nl: open onderliggende schrijver

en: open viewer
nl: open kijker

en: open viewer for this object
nl: open kijker voor dit voorwerp

en: opening
nl: openend

en: opens a Viewer directly on the rendered morph.
nl: opent een Kijker direct op de weergegeven morf.

en: other...
nl: ander...

en: parentheses
nl: haakjes

en: parenthesized
nl: tussen haakjes

en: paste book page
nl: plak boekpagina

en: paused
nl: gepauzeerd

en: pen use
nl: pen gebruik

en: place in a function
nl: plaats in een funktie

en: play
nl: speel

en: play frequency of
nl: speel frequentie van

en: playfield options
nl: speelveldopties

en: previous card
nl: vorige kaart

en: propagate status to siblings
nl: verspreid status aan broers en zussen

en: property
nl: eigenschap

en: put onto Background
nl: zet op de Achtergrond

en: random
nl: willekeurig

en: readout string
nl: lees rij

en: ready to run all the time
nl: klaar om altijd te draaien

en: refer to masters
nl: verwijs naar hoofden

en: reinvigorate
nl: een nieuwe leven inblazen

en: relaunch this Viewer
nl: herstart deze Kijker

en: reload all from server
nl: laad alles van de server

en: remainder when divided by
nl: rest bij delen

en: remove "{1}"
nl: verwijder "{1}"

en: remove all vertices but cursor
nl: verwijder alle punten behalve cursor

en: remove all viewers
nl: verwijder alle kijkers

en: remove from Background
nl: verwijder van de Achtergrond

en: remove function
nl: verwijder funktie

en: remove parameter
nl: verwijder parameter

en: remove parentheses
nl: verwijder haakjes

en: remove the vertex at cursor
nl: verwijder het punt op cursor positie

en: remove this entire Viewer from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
nl: verwijder deze gehele Kijker van het scherm
    wees niet bang -- niets gaat verloren!.

en: remove this pane from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!
nl: verwijder dit paneel van het scherm
    wees niet bang -- niets gaat verloren!

en: remove this variable from this object
nl: verwijder deze variabele van dit voorwerp

en: remove viewers of all players
nl: verwijder kijkers van alle spelers

en: rename  "
nl: hernoem  "

en: rename object
nl: hernoem voorwerp

en: repeat
nl: herhaal

en: restore default tile
nl: herstel standaard tegel

en: reveal this object
nl: onthul dit voorwerp

en: revert to tile version
nl: keer terug naar tegel versie

en: revert to tile version...
nl: keer terug naar tegel versie...

en: round up strays
nl: verzamel verdwaalden

en: run all the time
nl: draait altijd

en: run when called
nl: draait als aangeroepen

en: run when mouse goes down on me
nl: draait als de muis op mij neergaat

en: save as new-page prototype
nl: opslaan als nieuw-pagina prototype

en: save this version
nl: bewaar deze versie

en: scripts for this background
nl: scripts voor deze achtergrond

en: search
nl: zoek

en: search for text
nl: zoek naar tekst

en: send all pages to server
nl: verstuur alle pagina's naar server

en: send this page to server
nl: verstuur dit pagina naar server

en: send to all
nl: stuur naar iedereen

en: send to back
nl: stuur terug naar

en: set grid spacing...
nl: stel net tussenruimte in...

en: set thumbnail height...
nl: stel miniatuurhoogte in...

en: setting the thumbnail height is only
    applicable when you are currently
    showing thumbnails.
nl: instellen van miniatuurhoogte is alleen
    van toepassing als je op dit moment
    miniaturen toont.

en: show arrows
nl: toon pijlen

en: show card controls
nl: toon kaartbesturing

en: show categories
nl: toon de categorieën

en: show code textually
nl: toon code tekstueel

en: show designations
nl: toon aanwijzingen

en: show or hide the script named {1}
nl: toon of verberg het script {1}

en: show or hide the script named {1} in the object named {2}
nl: toon of verberg het script {1} in het voorwerp {2}

en: show viewers of all players
nl: toon kijkers van alle spelers

en: shuffle contents
nl: mix inhoud

en: siblings...
nl: broers...

en: simple watcher
nl: eenvoudige bewaker

en: smaller value
nl: kleinere waarde

en: sorry -- no variables of that type are available in this object
nl: sorry - geen variabelen van dat type beschikbaar in dit voorwerp

en: sort cards by...
nl: sorteer kaarten door...

en: sort pages
nl: sorteer pagina's

en: sound
nl: geluid

en: sound effect for all backgrounds
nl: geluidseffect voor achtergronden

en: sound effect for all pages
nl: geluid effect voor alle pagina's

en: sound effect this background only
nl: geluidseffect voor alleen deze achtergrond

en: sound effect this page only
nl: geluid effect voor enkel dit pagina

en: sound library
nl: geluidsbibliotheek

en: stacks and cards...
nl: stapels en kaarten...

en: start holding separate data for each instance
nl: start aparte data vast te houden voor ieder exemplaar

en: start painting in
nl: begin tekenen in

en: start recording
nl: start opname

en: start using for reference thumbnail
nl: start gebruiken voor referentie duimnagel

en: status of scripts
nl: status van scripts

en: stop at last page
nl: stop bij de laatste pagina

en: stop holding separate data for each instance
nl: stop aparte data vast te houden voor ieder exemplaar

en: stop using for reference thumbnail
nl: stop gebruiken voor referentie duimnagel

en: strip away the function call, leaving just its former argument in its place
nl: haal de functie aanroep weg en laat alleen het vorige argument daarvoor in de plaats

en: strip away the parenthesises
nl: verwijder de haakjes

en: struck out text
nl: doorstreepte tekst

en: subtract
nl: aftrekken

en: summary of scripts
nl: samenvatting van scripts

en: switch to next costume
nl: wissel naar volgende kostuum

en: switch to previous costume
nl: wissel naar vorige kostuum

en: take out of window
nl: neem uit het venster

en: tests
nl: testen

en: there was no conflict; this object is now named
nl: er was geen tegenstrijdigheid; dit voorwerp heeft nu een naam

en: this tile is not actually suitable for use with this kind of object
nl: deze tegel is niet toepasbaar voor gebruik bij dit soort voorwerp

en: tickers only
nl: alleen tickers

en: ticking
nl: tikkend

en: tile for me
nl: tegel voor mij

en: tile for this object
nl: tegel voor dit voorwerp

en: tile representing this object
nl: tegel die dit voorwerp vertegenwoordigt

en: tiles to get...
nl: tegels om te nemen...

en: times
nl: keren

en: true
nl: waar

en: turn by
nl: draaien met

en: turtle
nl: schildpad

en: uncache page sorter
nl: verwijder pagina sorteerder uit opslag

en: underlined text
nl: onderstreepte tekst

en: unhide hidden objects
nl: onthul verborgen voorwerpen

en: unlock locked objects
nl: open gesloten voorwerpen

en: use a pale yellow-and-blue background texture here.
nl: gebruik een bleke geel-en-blauwe achtergrondstructuur hier.

en: use standard texture
nl: gebruik standaard structuur

en: variables
nl: variabelen

en: version
nl: versie

en: view by icon
nl: bekijk per icoon

en: view by name
nl: bekijk per naam

en: view by size
nl: bekijk per grootte

en: view morph directly
nl: bekijk morf rechtstreeks

en: view trash contents
nl: bekijk afvalinhoud

en: view with line layout
nl: bekijk met regelopmaak

en: viewing options for "{1}"
nl: bekijk opties voor "{1}"

en: visual effect for all backgrounds
nl: visueel effect voor alle achtergronden

en: visual effect for all pages
nl: visueel effect voor alle pagina's

en: visual effect this background only
nl: visueel effect voor alleen deze achtergrond

en: visual effect this page only
nl: visueel effect voor enkel pagina

en: what do these mean?
nl: wat betekent dit?

en: when I am being closed
nl: als ik gesloten wordt

en: when I am being opened
nl: als ik geopend wordt

en: when mouse comes back up
nl: als de muis weer opkomt

en: when mouse enters my bounds, button down
nl: als de muis met knop ingedrukt mijn grenzen binnenkomt

en: when mouse enters my bounds, button up
nl: als de muis met knop losgelaten mijn grenzen binnenkomt

en: when mouse exits my bounds, button down
nl: als de muis met knop ingedrukt mijn grenzen verlaat

en: when mouse exits my bounds, button up
nl: als de muis met knop losgelaten mijn grenzen verlaat

en: when this script should run
nl: wanneer dit script moet draaien

en: where is this object?
nl: waar is dit voorwerp?

en: whether I should automatically strive exactly to fit my contents
nl: of ik automatisch mijn best moet doen in het precies in mijn inhoud te passen

en: whether auto-line-layout, resize-to-fit, and indicate-cursor should be set to true; useful for animation control, etc.
nl: of auto-regel-layout, aanpassen-grootte, en aanwijs-cursor op waar gezet moeten worden; nuttig voor animatiebesturing, etc.

en: whether dragging an object from the interior should produce a COPY of the object
nl: of slepen van een voorwerp van binnenuit een KOPIE van het voorwerp moet maken

en: whether gridding should be used in my interior
nl: of inroosteren gebruikt moet worden binnenin

en: whether large objects should be represented by thumbnail miniatures of themselves
nl: of grote voorwerpen door miniaturen of door zichzelf vertegenwoordigd moeten worden

en: whether moving objects should stop at the edge of their container
nl: of bewegende voorwerpen moeten stoppen aan de rand van hun houder

en: whether objects should put up halos when the mouse is over them
nl: of voorwerpen halos moeten krijgen als de muis boven ze is

en: whether submorphs should automatically be laid out in lines
nl: of submorfs automatisch in regels opgemaakt moeten worden

en: whether the "current" submorph should be indicated with a dark black border
nl: of de "huidige" submorf getoond moet worden met een donkerzwarte rand

en: whether the cartesian origin of the playfield should be at its lower-left corner or at the center of the playfield
nl: of het cartesische origineel van het speelveld linksonder of in het centrum moet zijn

en: whether the grid should be shown when gridding is on
nl: of het rooster getoond moet worden als roosteren aan staat

en: whether tile phrases, dropped on me, should automatically sprout Scriptors around them
nl: of tegelzinnen, die op mijn worden losgelaten, automatisch Scriptors rond ze moet ontwikkelen

en: while mouse still down
nl: terwijl muis nog ingedrukt is

en: wrap after last page
nl: inpakken na laatste pagina

en: {1} [or more] repair(s) made
nl: {1} [or more] reparatie(s) uitgevoerd

en: {1} is used for vector operations
nl: {1} wordt gebruikt voor vectorbewerkingen
