eToys - en to nl translation catalogue (732 entries)

en: A count of my embedded objects that want to act as pins for connections
nl: Een telling van al mijn ingeklemde voorwerpen die zich als pennen voor verbindingen willen gedragen

en: A graphic for the current frame
nl: Een afbeelding voor het huidige frame

en: A morph with the last frame
nl: Een morf met het laatste beeld

en: A number representing the current position of the knob.
nl: Een nummer dat de huidige warde van de knop weergeeft.

en: A number representing the current position of the movie/sound.
nl: Een getal dat de huidige positie van de film/het geluid aangeeft.

en: A number representing the volume of the movie.
nl: Een getal dat het volume van de film aangeeft.

en: A string rendition of myself
nl: Een rij die mijzelf weergeeft

en: Add a vertex at my current cursor position
nl: Voeg een punt toe op mijn huidig cursor positie

en: Add a vertex at the beginning of my vertices list
nl: Voeg een punt toe aan het begin van mijn lijst met punten

en: Add a vertex to the end of my vertices list
nl: Voeg een punt toe aan het eind van mijn lijst met punten

en: Add the object at the beginning of my contents list.
nl: Voeg voorwerp toe aan het begin van de inhoudsopgave.

en: Add the object to my contents
nl: Voeg voorwerp toe aan mijn inhoud

en: Add the object to my contents at my current cursor position
nl: Voeg voorwerp toe aan mijn inhoud bij mijn huidige cursorpositie

en: Add the object to the end of my contents list.
nl: Voeg voorwerp toe aan het eind van mijn inhoudsopgave.

en: All my characters except the first one
nl: All mijn karakters behalve de 1e

en: Alpha value of my color from 0 to 1.0 as float
nl: Alfa waarde van mijn kleur van 0 to 1.0 als drijvende-kommagetal

en: Blue value of my color from 0 to 1.0 as float
nl: Blauwwaarde van mijn kleur van 0 tot 1.0 als drijvende-kommagetal

en: Boolean
nl: Booleaans

en: BorderStyle
nl: RandStijl

en: Brightness value of my color from 0 to 100 as float
nl: Herderheidswaarde van mijn kleur van 0 to 100 als drijvende-kommagetal

en: Bring all out-of-container subparts back into view.
nl: Breng alle buiten-de-box subonderdelen terug binnen het gezichtveld.

en: Button 1 pressed
nl: Knop 1 ingedrukt

en: Button 2 pressed
nl: Knop 2 ingedrukt

en: ButtonPhase
nl: KnopFase

en: Change the heading of the object by the specified amount
nl: Verander the richting van het object met de aangegeven hoeveelheid

en: Clear all the pen trails in the interior.
nl: Wis alle pensporen in het binnenste.

en: Clear the graph of current contents
nl: Schoon grafiek van huidige inhoud

en: Color
nl: Kleur

en: Create a new card
nl: Maak een nieuwe kaart

en: CustomEvents
nl: AangepasteGebeurtenissen

en: Delete all pages in the scraps book
nl: Verwijder alle bladzijden in het schetsboek

en: Delete the current card
nl: Verwijder de huidige kaart

en: Dial a telephone number
nl: Bel een telefoon nummer

en: Display the world as a blueprint
nl: Toon de wereld als een blauwdruk

en: Display the world normally
nl: Toon de wereld normaal

en: Go to the first card of the current background
nl: Ga naar de eerste kaart van de huidige achtergrond

en: Go to the first card of the entire stack
nl: Ga naar de eerste kaart van de gehele stapel

en: Go to the last card of the current background
nl: Ga naar de laatste kaart van de huidige achtergrond

en: Go to the last card of the entire stack
nl: Ga naar de laatste kaart van de gehele stapel

en: Go to the next card
nl: Ga naar de volgende kaart

en: Go to the previous card
nl: Ga naar de vorige kaart

en: Graphic
nl: Afbeelding

en: Green value of my color from 0 to 1.0 as float
nl: Groenwaarde van mijn kleur van 0 to 1.0 als drijvende-kommagetal

en: Hide the navigation bar at the top of the screen
nl: Verberg de navigatiebalk aan de bovenkant van het scherm

en: Horizontal resizing
nl: Wijzig horizontale afmeting

en: How long vertices are within me
nl: Hoe hoog de toppunten bij mij zijn

en: How many characters I have
nl: Hoeveel karakters ik heb

en: How many elements are within me
nl: Hoeveel elementen zijn er in me

en: How many pages here are in the book
nl: Hoeveel pagina's zijn er in het boek

en: How many vertices are within me
nl: Hoeveel punten herberg ik in me

en: How the picture should change when the heading is modified
nl: Hoe de afbeelding moet worden aangepast wanneer de richting wordt aangepast

en: If true, only whole numbers are used as values; if false, fractional values are allowed.
nl: Als waar worden alleen gehele nummers als waarden gebruikt; als onwaar worden breuken toegestaan.

en: ImageResolution
nl: AfbeeldingResolutie

en: Initiate painting of a new object in the standard playfield.
nl: Start tekenen van een nieuw voorwerp in het standaard speelveld.

en: Length of this movie in number of frames
nl: Lengte van deze film in aantal frames

en: Length of this movie in seconds
nl: Lengte van deze film in seconden

en: Lift the pens on all the objects in my interior.
nl: Til de pennen op alle voorwerpen in mijn binnenste op.

en: List direction
nl: Lijst richting

en: Load a sine wave as the current graph
nl: Laad een sinusgrafiek als huidige grafiek

en: Load the specified sound into the current graph
nl: Laad het aangegeven geluid in de huidige grafiek

en: Lower the pens on all the objects in my interior.
nl: Zet de pennen op alle voorwerpen in mijn binnenste neer.

en: Make my picture be the one I remember in my baseGraphic
nl: Maak mijn afbeelding de afbeelding die wordt onthouden als basis afbeelding

en: Make the specified sound
nl: Maak het aangegeven geluid

en: Me or my outermost container
nl: Mij of mijn buitenste houder

en: Moves the object forward in the direction it is heading
nl: Verplaats het object voorwaarts in zijn huidige richting

en: My hash value
nl: Mijn hashwaarde

en: My physical size
nl: Mijn fysieke grootte

en: My total length
nl: Mijn totale lengte

en: Number
nl: Nummer

en: Open a dialog to configure the video device
nl: Open een dialoog om het video apparaat te configureren

en: Open up an Explorer on this object
nl: Open een Onderzoeker voor dit voorwerp

en: Patch
nl: Stukje

en: Play the current graph as a sound
nl: Speel de huidige grafiek af als geluid

en: Play until the given position, then stop
nl: Speel af tot de aangegeven positie, en stop dan

en: Player
nl: Speler

en: Point
nl: Punt

en: Prints a description of the object directly to the screen
nl: Drukt een beschrijving van dit voorwerp rechtstreeks op het scherm af

en: Prints a description of the object to the Transcript
nl: Drukt een beschrijving van dit voorwerp af naar het Transcript

en: Put up a pre-debug notifier
nl: Zet een pre-debug kennisgever op

en: Put up message box for the user
nl: Zet een berichtendoos op voor de gebruiker

en: Red value of my color from 0 to 1.0 as float
nl: Roodwaarde van mijn kleur van 0 to 1.0 als drijvende-kommagetal

en: Remove a vertex at the vertex cursor
nl: Verwijder een punt bij de punt cursor

en: Remove all elements from the playfield
nl: Verwijder alle elementen van het speelveld

en: Remove all vertices but my current cursor position vertex
nl: Verwijder alle punten behalve mijn huidige cursor positie punt

en: Remove the vertex at my current cursor position
nl: Verwijder het punt op mijn huidige cursor positie

en: Reverse the graph
nl: Keer grafiek om

en: Rewind the movie/sound
nl: Film/geluid terugspoelen

en: Saturation value of my color from 0 to 100 as float
nl: Verzadigingswaarde van mijn kleur van 0 to 100 als drijvende-kommagetal

en: ScriptName
nl: ScriptNaam

en: Send a message to all graph predecessors
nl: Stuur een bericht naar alle graaf voorgangers

en: Send a message to all graph successors
nl: Stuur een bericht naar alle graaf opvolgers

en: Send a message to all of my embedded objects
nl: Stuur een bericht naar al mijn ingeklemde voorwerpen

en: Send a message to all of my embedded objects that want to act as pins for connections
nl: Stuur een bericht naar al mijn voorwerpen die zich willen gedragen als pennen voor verbindingen

en: Send a message to all the connectors whose destination end is connected to me
nl: Stuur een bericht naar alle verbinders wiens bestemmingseinde met mij verbonden is

en: Send a message to all the connectors whose source end is connected to me
nl: Stuur een bericht naar alle verbinders wiens broneinde met mij verbonden is

en: Send a message to all the objects inside the playfield
nl: Stuur een bericht aan alle voorwerpen binnen het speelveld

en: Set the trail style for pens of all objects within
nl: Stel spoorstijl voor pennen van alle voorwerpen hierbinnen in

en: Show the navigation bar at the top of the screen
nl: Toon de navigatiebalk aan de bovenkant van het scherm

en: Shuffle the contents of the playfield
nl: Mix de inhoud van het speelveld

en: Shuffle the vertices
nl: Schud de punten

en: Sound
nl: Geluid

en: Start playing the movie/sound
nl: Film/geluid afspelen

en: Stop playing the movie/sound
nl: Film/geluid uitzetten

en: String
nl: Rij

en: Tells whether the smallest value is at the top/left (descending = false) or at the bottom/right (descending = true)
nl: Vertelt of de kleinste waarde is linksboven (aflopend = onwaar) of rechtsonder (aflopend = waar)

en: The Player at my first end
nl: De Speler aan mijn 1e eind

en: The Player at my second end
nl: De Speler aan mijn 2e eind

en: The X coordinate of my first end
nl: De X coördinaat van mijn 1e einde

en: The X coordinate of my midpoint
nl: De Y coördinaat van mijn middelpunt

en: The X coordinate of my second end
nl: De X coördinaat van mijn 2e einde

en: The Y coordinate of my first end
nl: De Y coördinaat van mijn 1e einde

en: The Y coordinate of my midpoint
nl: De Y coördinaat van mijn middelpunt

en: The Y coordinate of my second end
nl: De Y coördinaat van mijn 2e einde

en: The amount of displacement
nl: De hoeveelheid verplaatsing

en: The angle between the positive x-axis and the vector connecting the origin to the object's position
nl: De hoek tussen de positieve x-as en de vector die de oorsprong en de positie van het voorwerp verbindt

en: The angle of my forward direction without rotating myself
nl: De hoek van mijn voorwaartse richting zonder mijzelf te draaien

en: The angle to another turtle
nl: De hoek ten opzichte van een andere turtle

en: The angle, in degrees, that my heading vector makes with the positive x-axis
nl: De hoek, in graden, die mijn richtingsvector maakt met de positieve x-as

en: The angular displacement
nl: De verplaatsingshoek

en: The blue component in specified patch.
nl: De blauwe component in de aangegeven patch.

en: The bottom edge
nl: De bodemrand

en: The brightness under the center of the object
nl: De helderheid onder het midden van het voorwerp

en: The cell inset
nl: Afstand binnen cel

en: The character at the my cursor position
nl: Het karakter op mijn cursor plaats

en: The characters in my contents
nl: De karakters in mijn inhoud

en: The characters of the objects inside me, laid end to end
nl: De karakters van het voorwerp binnen me gelegd van eind naar eind

en: The color hue of the data
nl: De kleurschakering van de gegevens

en: The color of the background behind the text
nl: De kleuren van de tekst achtergrond

en: The color of the drop shadow
nl: De kleur van de slagschaduw

en: The color of the object
nl: De kleur van het object

en: The color of the object's border
nl: De kleur van de rand van het voorwerp

en: The color of the slider
nl: De kleur van de schuif

en: The color of the text
nl: De kleur van de tekst

en: The color under the center of the object
nl: De kleur onder het midden van het voorwerp

en: The current cursor location, wrapped back to the beginning if appropriate
nl: De huidige cursorlokatie, teruggevouwen naar het begin als van toepassing

en: The distance to another object
nl: De afstand tot een ander voorwerp

en: The distance to another turtle
nl: De afstand tot een ander schildpad

en: The distance to sample the values for calculating highest gradient.
nl: De afstand tot voorbeeld waarden voor het bepalen van de maximale gradient.

en: The factor by which the object is magnified
nl: De factor waarmee het voorwerp vergroot is

en: The factor by which the tool magnifies whatever it is looking at
nl: De component wat dan ook dat de gereedschap vergroot waar het naar kijkt

en: The first character in my contents
nl: Het eerste karakter in mijn inhoud

en: The first object in my contents
nl: Het eerste object in mijn inhoud

en: The flag that governs the visibility of turtle
nl: De vlag die de zichtbaarheid van het schildpad aangeeft

en: The graphic comprising the current pen trails.
nl: De grafiek bevat de huidige pensporen.

en: The graphic shown in the background of this object
nl: De grafiek getoond op de achtergrond van dit voorwerp

en: The green component in specified patch.
nl: De groene component in de aangegeven patch.

en: The heading I would need to have to face directly toward another object
nl: De richting die ik moet hebben om direct naar een ander voorwerp gericht te zijn

en: The height
nl: De hoogte

en: The highlight color for the navigator bar
nl: De accentueerkleur voor de navigatiebalk

en: The horizontal displacement
nl: De horizontale verplaatsing

en: The horizontal scrolling stride when data is going off the edget.
nl: De horizontale verschuivingsstap als de gegevens van de rand gaan.

en: The index of the chosen element
nl: Index van het gekozen element

en: The index of the chosen vertex of vertices
nl: De index van het gekozen punt

en: The last character in my contents
nl: Het laatste karakter in mijn inhoud

en: The last unhandled keystroke
nl: De laatste niet-afgehandelde toetsaanslag

en: The last value obtained
nl: De laatst beschikbare waarde

en: The layout inset
nl: Afstand binnen layout

en: The left edge
nl: De linker rand

en: The length
nl: De lengte

en: The length of the vector connecting the origin to the object's position
nl: De lengte van de vector die de oorsprong met de positie van het voorwerp verbindt

en: The list centering
nl: De lijst centrering

en: The luminance under the center of the object
nl: De luminantie onder het midden van het voorwerp

en: The maximum of the range drawn in the graph
nl: Het maximumbereik getekend in de grafiek

en: The minimum of the range drawn in the graph
nl: Het mimimumbereik getekend in de grafiek

en: The name by which I am known
nl: De naam waaronder ik bekend ben

en: The name for the subtitles file
nl: De naam voor het ondertitelsbestand

en: The name for the video file
nl: Naam van het videobestand

en: The name of the arrow at my first end
nl: De naam van de pijl aan mijn 1e einde

en: The name of the arrow at my second end
nl: De naam van de pijl aan mijn 2e einde

en: The name of the class of the object
nl: De naam van de klasse van een voorwerp

en: The number of connectors whose destination end is connected to me
nl: Het aantal verbinders wiens bestemmingseinde verbonden is met mij

en: The number of connectors whose source end is connected to me
nl: Het aantal verbinders wiens broneinde met mij verbonden is

en: The number of pages in the scraps book.
nl: Het aantal pagina's in het schetsboek.

en: The number represented by my contents
nl: Het getal dat wordt gerepresenteerd door mijn inhoud

en: The number represented when the knob is at the left or top of the slider; the smallest value returned by the slider.
nl: Het nummer weergegeven als de knop is links of boven aan de schuif; de kleinste waarde die door de schuif wordt teruggegeven.

en: The number represented when the knob is at the right or bottom of the slider; the largest value returned by the slider.
nl: Het nummer weergegeven als de knop is rechts of onder aan de schuif; de grootste waarde die door de schuif wordt teruggegeven.

en: The ordinal number of the current card
nl: Het volgnummer van de huidige kaart

en: The ordinal number of the current page
nl: Het volgorde nummer van de huidige pagina

en: The picture currently being worn
nl: De afgebeelding die op dit moment wordt gedragen

en: The picture originally painted for this object, but can subsequently be changed via menu or script
nl: De afbeelding die oorpsronkelijk werd getekend voor dit object, maar kan vervolgens worden aangepast via het menu of script

en: The position among my characters that replacement text would go
nl: De positie binnen mijn verzameling karakters waar vervangende text wordt geplaatst

en: The position of the object, expressed as a point
nl: De positie van het voorwerp, uitgedrukt als punt

en: The rate for the decay function.
nl: De rate voor de vergankelijkheids functie.

en: The rate for the diffusion function.
nl: De mate van de verspreidingsfunctie.

en: The red component in specified patch.
nl: De rode component in de aangegeven patch.

en: The right edge
nl: De rechter rand

en: The sample value at the current cursor location
nl: De monsterwaarde bij de huidige cursorlokatie

en: The saturation under the center of the object
nl: De verzadiging onder het midden van het voorwerp

en: The second color used when gradientFill is in effect
nl: De tweede kleur gebruikt als de overvloeiendeVulling ingesteld is

en: The style of the object's border
nl: De stijl van de rand van het voorwerp

en: The top edge
nl: De bovenrand

en: The vertical displacement
nl: De verticale verplaatsing

en: The width
nl: De dikte

en: The width of the main part of the Connector
nl: De breedte van de hoofd Verbinder

en: The width of the object's border
nl: De dikte van de rand van het voorwerp

en: The wording on the button
nl: De formulering op de knop

en: The x coodinate value at the vertex cursor
nl: Het x coördinaat van punt cursor

en: The x coordinate
nl: De x coördinaat

en: The x coordinate of rotation center in parent's coordinate system.
nl: De x coördinaat van het draaipunt in het coördinatensysteem van de ouder.

en: The x coordinate of the mouse pointer
nl: De x coördinaat van de muispointer

en: The y coodinate value at the vertex cursor
nl: Het y coördinaat van de punt cursor

en: The y coordinate
nl: De y coördinaat

en: The y coordinate of rotation center in parent's coordinate system.
nl: De y coördinaat van het draaipunt in het coördinatensysteem van de ouder.

en: The y coordinate of the mouse pointer
nl: De y coördinaat van de muispointer

en: TrailStyle
nl: SpoorStijl

en: True if I am displaying a cursor and listening for keystrokes
nl: Waar, als ik een muiscursor weergeef en aan het wachten ben op toetsaanslagen

en: Unhide all hidden objects.
nl: Onthul alle verborgen voorwerpen.

en: Vertical resizing
nl: Wijzigen verticale afmeting

en: Video brightness
nl: Video helderheid

en: Video resolution
nl: Video resolutie

en: When the script should fire
nl: Als het script afgevuurd moet worden

en: Whether I am drawn as a smooth curve
nl: Of ik als een gladde bocht getekend ben

en: Whether I am limited to horizontal and vertical segments
nl: Of ik beperkt ben tot horizontale en verticale segmenten

en: Whether I should be act as a pin for connections when embedded in another object
nl: Of ik me moet gedragen als een pen voor verbindingen als ingeklemd in een ander voorwerp

en: Whether a drop of a value tile, such as "car's x", on the desktop, should produce a watcher for that value
nl: Of het laten vallen van een waarde tegel, zoals "car's x", op een bureaublad een waker voor die waarde moet produceren

en: Whether a drop shadow is shown
nl: Of een slagschaduw wordt getoond

en: Whether a gradient fill should be used
nl: Of een overvloeiende vulling gebruikt moet worden

en: Whether a simple mouse-drag on this object should allow it to be picked up
nl: Of een eenvoudige muissleep op dit voorwerp dit op kan pakken

en: Whether an object hitting the edge of the screen should be kept "fenced in", rather than being allowed to escape and disappear
nl: Of een voorwerp die de rand van het scherm raakt "binnen de hekken" gehouden moet worden, beter dan laten ontsnappen en verdwijnen

en: Whether corners should be rounded
nl: Of hoeken afgerond moeten worden

en: Whether drop is enabled
nl: Of laten vallen is ingeschakeld

en: Whether objects embedded in me may be used as connection pins
nl: Of voorwerpen die in mij zijn ingeklemd gebruikt mogen worden als verbindingspennen

en: Whether or not the pointer should show the cursor location
nl: Of de wijzer de locatie van de cursor wel of niet moet weergeven

en: Whether or not the pointer should track the cursor location
nl: Of de wijzer de locatie van de cursor wel of niet moet traceren

en: Whether or not to clip my submorphs
nl: Of wel of niet mijn ondermorfs geknipt worden

en: Whether page controls are showing in the book
nl: Of pagina bediening zijn weergegeven in het boek

en: Whether page controls are shown at the top of the book
nl: Of paginabesturing getoond wordt bovenin het boek

en: Whether page controls are shown in short form
nl: Of paginabesturing wordt weergegeven in de korte vorm

en: Whether pen trails should reflect small movements within the same tick or only should integrate all movement between ticks
nl: Of pensporen kleine bewegingen binnen dezelfde tik moeten weergeven of dat alle bewegingen tussen tikken geïntegreerd moeten worden

en: Whether scripts should continue to run while you're using the painting system
nl: Of scripts moeten blijven draaien terwijl je het tekensysteem gebruikt

en: Whether the default green halo handle (at the top right of the halo) should, for scripted objects, be the olive-green handle, signifying that use will result in a sibling instance.
nl: Of de standaard groene halo handel (aan de rechterbovenkant van de halo) voor gescripte voorwerpen de olijfgroene handel moet zijn, waarmee gebruik resulteert in broer/zus exemplaren.

en: Whether the display scale is relative to the actual maximum and minimum values in data
nl: Of de schermsschaal relatief is t.o.v. de eigenlijke minimum- en maximumwaarden van de data

en: Whether the gradient fill, if used, should be radial
nl: Of de overvloeiende vulling, als gebruikt, radiaal moet zijn

en: Whether the handles are showing
nl: Of de aangrijpingspunten worden getoond

en: Whether the line is curved
nl: Of de lijn gekromd is

en: Whether the line is opened
nl: Of de lijn open is

en: Whether the morph is in auto-extent mode
nl: Of de morf in auto-uitbreid-modus is

en: Whether the movie/sound is being played
nl: Of de film/het geluid wordt afgespeeld

en: Whether the movie/sound will play in an endless loop
nl: Of de film/het geluid in een eindeloze lus wordt afgespeeld

en: Whether there are any pen trails on the playfield
nl: Of er pensporen zijn op het speelveld

en: Whether this is resistant to easy removal via the pink X halo handle.
nl: Of dit beschermd is tegen gemakkelijk verwijderen met de roze X halo greep.

en: Whether this object should be blind to all input
nl: Of dit voorwerp blind moet zijn voor alle invoer

en: Whether tiles representing a player should be suppressed in Viewers and Scriptors belonging to that player
nl: Of tegels die een speler vertegenwoordigen onderdrukt worden in Kijkers en Scriptors behorende bij die speler

en: Whether to allow "custom events" in etoys.
nl: Of "aangepaste gebeurtenissen" in etoys mogen voorkomen.

en: Whether to use the Vector vocabulary with etoy scripting in this project
nl: Of Vector woordenlijst bij etoy scripting in dit project gebruikt wordt

en: Which direction the object is facing.  0 is straight up
nl: De richting die het object opkijkt.  0 betekent recht omhoog

en: Wrap direction
nl: Inpak richting

en: act when
nl: handel als

en: add a label at my middle
nl: voeg een label in mijn midden toe

en: add a vertex at beginning
nl: voeg een punt toe aan het begin

en: add a vertex at end
nl: voeg een punt toe aan het eind

en: add label
nl: voeg label toe

en: add my image to the pen trails
nl: voeg mijn afbeelding toe aan de pensporen

en: add my image to the pen trails and go away
nl: voeg mijn afbeelding toe aan de pensporen en ga weg

en: add patch to display list
nl: voeg een patch aan de display lijst toe

en: add to patch display list
nl: voeg aan de patch display lijst toe

en: add to turtle display list
nl: voeg toe aan de turtle display lijst

en: add turtle to display list
nl: voeg turtle toe aanb display lijst

en: align after
nl: uitlijnen na

en: all but first
nl: alles behalve de eerste

en: allow etoy user custom events
nl: maakt aangepaste gebeurtenissen voor etoy gebruiker mogelijk

en: allowing chord
nl: sta accoord toe

en: allows connection to embedded pins
nl: staat verbinding naar ingeklemde pennen toe

en: alpha
nl: alfa

en: amount
nl: hoeveelheid

en: an empty script
nl: een leeg script

en: angle
nl: hoek

en: angle to
nl: hoek tot

en: as object
nl: als voorwerp

en: auto extent
nl: auto uitbreiden

en: background color
nl: achtergrondkleur

en: base graphic
nl: basis afbeelding

en: basic
nl: fundamenteel

en: batch pen trails
nl: partij pensporen

en: be locked
nl: wees vergrendeld

en: bearing to
nl: peiling naar

en: blue
nl: blauw

en: blue component from
nl: blauwe component van

en: blue component in
nl: blauwe component in

en: blue component into
nl: blauwe component in

en: book navigation
nl: boek navigatie

en: border color
nl: randkleur

en: border style
nl: randstijl

en: border width
nl: randdikte

en: bottom
nl: bodem

en: bottom edge mode
nl: onderkant modus

en: bounce
nl: stuiteren

en: bounce off the edge if hit
nl: stuiter van de rand af als geraakt

en: bounce on
nl: stuiter op

en: brightness
nl: helderheid

en: brightness under
nl: helderheid onder

en: button
nl: knop

en: button1
nl: knop1

en: button2
nl: knop2

en: camera point
nl: camera punt

en: card number
nl: kaart nummer

en: cell inset
nl: cell afstand

en: character at cursor
nl: karakter bij de cursor

en: characters
nl: karakters

en: class name
nl: klassenaam

en: clear
nl: wissen

en: clear all patch
nl: verwijder alle patches

en: clear all pen trails
nl: wis alle pensporen

en: clear all pen trails in my containing playfield
nl: wis alle pensporen in mijn bevattende speelveld

en: clear pen trails
nl: wis pensporen

en: clear the patch display list
nl: verwijder alle patches uit de patch display lijst

en: clear the turtle display list
nl: maak de turtle display lijst leeg

en: clip submorphs
nl: knip ondermorfs

en: collections
nl: verzamelingen

en: color
nl: kleur

en: color  sees
nl: kleur  ziet

en: color & border
nl: kleur en rand

en: color from patch
nl: kleur van patch

en: color to patch
nl: kleur om te patchen

en: color under
nl: kleur onder

en: cone position
nl: kegel positie

en: configure video device
nl: stel videoapparaat in

en: connections to me
nl: verbindingen naar mij

en: connector
nl: verbinder

en: containing object
nl: bevat voorwerp

en: copy
nl: kopieer

en: count
nl: tel

en: cut off level
nl: afkap-niveau

en: data color
nl: gegevens kleur

en: decay
nl: veroudering

en: decay patch variable
nl: verouderings patch variabele

en: delete card
nl: verwijder kaart

en: delete this turtle
nl: verwijder deze turtle

en: descending
nl: aflopend

en: destination
nl: doel

en: destination arrow name
nl: doel van de pijl naam

en: destination x
nl: bestemming x

en: destination y
nl: bestemming y

en: detect collision and bounce back
nl: detecteer botsing en stuiter terug

en: determines whether lines, arrows, arrowheads, or dots are used when I put down a pen trail
nl: bepaal of lijnen, pijlen, pijlpunten or stippen gebruikt zijn als ik een penspoor neerzet

en: dial number
nl: draai nummer

en: dial number of sound
nl: draai nummer van geluid

en: dial to
nl: draai naar

en: diameter of dot to use when trailStyle is dots
nl: doorsnee van de te gebruiken punt als spoorStijl dots is

en: die
nl: sterf

en: diffuse
nl: verspreid

en: diffuse patch variable
nl: verspreidings patch variabele

en: diffusion rate
nl: mate van verspreiding

en: display
nl: toon

en: display type
nl: scherm type

en: distance
nl: afstand

en: distance to
nl: afstand tot

en: do
nl: doe

en: do menu item
nl: doe menukeuze

en: do the menu item
nl: doe de menukeuze

en: dot size
nl: puntgrootte

en: drag & drop
nl: sleep & laat los

en: drop enabled
nl: laten vallen ingeschakeld

en: drop produces watcher
nl: laat productbewaker los

en: drop shadow
nl: slagschaduw

en: element number
nl: elementnummer

en: embeddings
nl: inklemmingen

en: empty script
nl: leeg script

en: empty trash can
nl: leeg prullenbak

en: erase
nl: wis

en: evaporation rate
nl: mate van verdamping

en: explore
nl: onderzoeken

en: fence enabled
nl: hek ingeschakeld

en: fill & border
nl: opvullen & rand

en: fire
nl: vuur

en: first character
nl: 1e karakter

en: first element
nl: eerste element

en: first page
nl: eerste pagina

en: flip left right
nl: klap om links rechts

en: flip up down
nl: klap om onder boven

en: focused
nl: gefocust

en: follow path
nl: volg pad

en: follow the yellow brick road
nl: volg de gele steenweg

en: forward by
nl: voorwaarts met

en: forward direction
nl: voorwaartse richting

en: frame graphic
nl: frame afbeelding

en: frequency
nl: frequentie

en: frequency-1 of sound
nl: geluidsfrequentie 1

en: frequency-2 of sound
nl: geluidsfrequentie 2

en: frequency-3 of sound
nl: geluidsfrequentie 3

en: frequency1
nl: frequentie 1

en: frequency2
nl: frequentie 2

en: frequency3
nl: frequentie 3

en: geometry
nl: geometrie

en: get replicated
nl: wordt vermenigvuldigd

en: get the value at this position
nl: neem de waarde op deze positie

en: go to first card in background
nl: ga naar de eerste kaart in de achtergrond

en: go to first card of stack
nl: ga naar de eerste kaart van de stapel

en: go to first page
nl: ga naar eerste pagina

en: go to last card in background
nl: ga naar de laatste kaart in de achtergrond

en: go to last card of stack
nl: ga naar de laatste kaart van de stapel

en: go to last page
nl: ga naar laatste pagina

en: go to next card in stack
nl: ga naar de volgende kaart in de stapel

en: go to next page
nl: ga naar volgende pagina

en: go to previous card in stack
nl: ga naar de vorige kaart in de stapel

en: go to previous page
nl: ga naar vorige pagina

en: go to the given page
nl: ga naar aangegeven pagina

en: goto
nl: ga naar

en: gradient fill
nl: verlopende vulling

en: graphic
nl: grafiek

en: graphic at cursor
nl: afbeelding onder cursor

en: graphics
nl: afbeeldingen

en: green
nl: groen

en: green component from
nl: groene component van

en: green component in
nl: groene component in

en: green component into
nl: groene component in

en: h resizing
nl: h afmeting aanpassen

en: halt
nl: stoppen

en: has pen trails
nl: heeft pensporen

en: hash
nl: mengelmoes

en: heading
nl: richting

en: heading theta
nl: richting theta

en: height
nl: hoogte

en: hide
nl: verberg

en: hide navigation bar
nl: verberg navigatiebalk

en: high pass filter value
nl: hoogdoorlaatfilter-waarde

en: highlight color
nl: accentueer kleur

en: holder
nl: houder

en: hours
nl: uren

en: how to map the value in cells to color
nl: hoe de waarde in cellen wordt afgebeeld naar kleur

en: hue
nl: tint

en: hue value of my color from -180 to 180 as float
nl: kleurschakeringswaarde van mijn kleur van -180 tot 180 als drijvende-kommagetal

en: implicit self in tiles
nl: impliciet zelf in tegels

en: include
nl: sluit in

en: include at beginning
nl: sluit in aan het begin

en: include at cursor
nl: sluit in bij cursor

en: include at end
nl: sluit in aan het eind

en: incoming connection count
nl: aantal binnenkomende verbindingen

en: inform
nl: informeren

en: initiate painting
nl: start tekenen

en: input
nl: invoer

en: insert a vertex at cursor
nl: voeg een punt toe bij de cursor

en: insert card
nl: voeg kaart toe

en: insert characters
nl: voeg karakter toe

en: insert contents of
nl: voeg de inhoud toe van

en: insert the characters from another object at my cursor position
nl: voeg de karakters van een ander object toe bij de cursor

en: insert the given string at my cursor position
nl: voeg de gegevens in bij mijn cursor

en: is over color
nl: is boven kleur

en: is running
nl: speelt af

en: is under mouse
nl: is onder muis

en: kedama turtle
nl: kedama schildpad

en: kedama turtle color
nl: kedama schildpad kleur

en: keep ticking while painting
nl: door met tikken tijdens tekenen

en: keyboard
nl: toetsenbord

en: knob color
nl: knopkleur

en: last character
nl: laatste karakter

en: last frame
nl: laatste beeld

en: last keystroke
nl: laatste toetsaanslag

en: last page
nl: laatste pagina

en: last value
nl: laatste waarde

en: layout
nl: opmaak

en: layout inset
nl: layout inkadering

en: left
nl: links

en: left edge mode
nl: linker zijkant modus

en: left right
nl: links rechts

en: length
nl: lengte

en: level of sound
nl: geluidsniveau

en: level-1 of sound
nl: geluidsniveau 1

en: level-2 of sound
nl: geluidsniveau 2

en: level-3 of sound
nl: geluidsniveau 3

en: level1
nl: niveau 1

en: level2
nl: niveau 2

en: level3
nl: niveau 3

en: lift all pens
nl: til alle pennen op

en: line is curved
nl: lijn is gekromd

en: line is opened
nl: lijn is open

en: line width
nl: lijnbreedte

en: list centering
nl: lijst centrering

en: list direction
nl: lijst richting

en: listening
nl: luisterend

en: load sine wave
nl: laad sinusgolf

en: load sound
nl: laad geluid

en: location
nl: locatie

en: look like
nl: lijk op

en: low pass filter value
nl: laagdoorlaatfilter-waarde

en: lower all pens
nl: zet alle pennen neer

en: luminance under
nl: luminantie onder

en: magnification
nl: vergroting

en: magnifier
nl: vergrootglas

en: make a new drawing in the specified playfield
nl: maak nieuwe tekening in aangegeven speelveld

en: make my color specified in the patch
nl: zet mijn kleur in de patch

en: make sound
nl: maak geluid

en: make the given script be "normal"
nl: maakt het gegeven script "normaal"

en: make the given script be "normal" in the object and all of its siblings
nl: maakt het gegeven script "normaal" in het voorwerp en in alle afstammelingen

en: make the given script be "paused"
nl: maakt het script "gepauzeerd"

en: make the given script be "paused" in the object and all of its siblings
nl: maakt het script "gepauzeerd" in het voorwerp en in alle afstammelingen

en: make the object invisible
nl: maak voorwerp onzichtbaar

en: make the object visible
nl: maak voorwerp zichtbaar

en: max val
nl: max waarde

en: merge blue component from another patch
nl: voeg samen met de blauwe component van een andere patch

en: merge green component from another patch
nl: voeg samen met groene component van een andere patch

en: merge red component from another patch
nl: voeg samen met de rode component van een andere patch

en: midpoint x
nl: middelpunt x

en: midpoint y
nl: middelpunt y

en: min val
nl: min waarde

en: minutes
nl: minuten

en: miscellaneous
nl: overige

en: more geometry
nl: meer geometrie

en: motion
nl: beweging

en: mouse x
nl: muis x

en: mouse y
nl: muis y

en: move toward
nl: beweeg naar

en: move toward the given object
nl: beweeg naar het gegeven voorwerp

en: movie controls
nl: film bediening

en: my frequency
nl: mijn frequentie

en: my index in my container
nl: mijn aanwijzer in mijn houder

en: name
nl: naam

en: next page
nl: volgende pagina

en: number at cursor
nl: getal onder cursor

en: number of pages
nl: aantal pagina's

en: numeric value
nl: numerieke waarde

en: observation
nl: observatie

en: obtrudes
nl: dringt zich op

en: olive handle for scripted objects
nl: olijfkleurige handel voor gescripte voorwerpen

en: orthogonal
nl: rechthoekig

en: outgoing connection count
nl: aantal uitgaande verbindingen

en: overlaps
nl: overlapt

en: overlaps any
nl: overlapt ze

en: page controls at top
nl: bediening pagina bovenaan

en: page controls short
nl: paginabesturing kort

en: page controls showing
nl: bediening pagina weergeven

en: page count
nl: aantal pagina's

en: page number
nl: pagina nummer

en: paintbox
nl: tekendoos

en: pass over
nl: overheen gaan

en: pass under
nl: onderdoor gaan

en: patch display list
nl: patch display lijst

en: patch value in
nl: patch waarde in

en: patches to display
nl: patches die moeten worden afgebeeld

en: pause all
nl: pauzeer alles

en: pause script
nl: pauzeer script

en: pen color
nl: penkleur

en: pen down
nl: pen neer

en: pen size
nl: pengrootte

en: pen trail graphic
nl: penspoorgrafiek

en: pen trails
nl: pensporen

en: pen use
nl: pen gebruik

en: phonepad
nl: telefoontoetsenbord

en: pin count
nl: aantal pennen

en: pitch of sound
nl: toonhoogte

en: place this object to the right of another
nl: plaats dit voorwerp rechts van elkaar

en: play
nl: speel

en: play frequency of
nl: speel frequentie van

en: play sound
nl: speel geluid

en: play until position
nl: speel tot positie

en: player at cursor
nl: speler onder cursor

en: playfield
nl: speelveld

en: polygon
nl: polygoon

en: position
nl: positie

en: preferences
nl: voorkeuren

en: previous page
nl: vorige pagina

en: print directly to display
nl: druk rechtstreeks op het beeldscherm af

en: print in transcript
nl: druk af in een kopie

en: print string
nl: druk rij af

en: radial fill
nl: radiale vulling

en: read out
nl: indicator

en: red
nl: rood

en: red component from
nl: rode component van

en: red component in
nl: rode component in

en: red component into
nl: rode component in

en: relative scale
nl: relatieve schaal

en: remove all
nl: verwijder alles

en: remove all from patch display list
nl: verwijder alles uit de patch display lijst

en: remove all from turtle display list
nl: verwijder alles van schildpad display lijst

en: remove all my bends
nl: verwijder al mijn bochten

en: remove all my labels
nl: verwijder al mijn labels

en: remove all vertices but cursor
nl: verwijder alle punten behalve cursor

en: remove at vertex cursor
nl: verwijder op punt cursor

en: remove labels
nl: verwijder labels

en: remove the vertex at cursor
nl: verwijder het punt op cursor positie

en: remove this object from the screen
nl: verwijder dit voorwerp van het scherm

en: repeat
nl: herhaal

en: resist being picked up
nl: verzet opgepakt te worden

en: resist deletion
nl: verzet verwijdering

en: resolution
nl: resolutie

en: restore base graphic
nl: herstel basis afbeelding

en: returns a copy of this object
nl: geef een kopie terug van dit voorwerp

en: returns a copy of this turtle
nl: geeft een kopie van deze turtle

en: returns a turtle of specified breed at my position.
nl: retourneert een turtle van de aangegeven familie op mijn positie.

en: reverse
nl: keer om

en: revert all pages
nl: alle pagina's terugdraaien

en: revert page
nl: pagina terugdraaien

en: revert the entire book to its original contents
nl: terugdraaien van het gehele boek tot aan de oorspronkelijke inhoud

en: revert to the original version of this page
nl: terugdraaien naar de oorspronkelijke versie van deze pagina

en: rewind
nl: draai terug

en: right
nl: rechts

en: right edge mode
nl: rechterzijde modus

en: rotation center x
nl: draaipunt x

en: rotation center y
nl: draaipunt y

en: rotation style
nl: rotatie stijl

en: round up strays
nl: verzamel verdwaalden

en: rounded corners
nl: afgeronde hoeken

en: run the given script in the object and in all of its siblings
nl: draai het gegeven script in het voorwerp en in al zijn afstammelingen

en: run the given script once, on the next tick
nl: draai het gegeven script eenmaal, op de eerstvolgende tik

en: sample at cursor
nl: monster bij cursor

en: sampling
nl: bemonsteren

en: saturation
nl: verzadiging

en: saturation under
nl: verzadiging onder

en: scale factor
nl: schaalfactor

en: scale max
nl: vergroot maximaal

en: scale when log-based color conversion is used
nl: schaal in geval van een kleur aanpassing gebaseerd op een natuurlijk logaritme

en: scroll delta
nl: schuif delta

en: second color
nl: tweede kleur

en: seconds
nl: seconden

en: send a message to all siblings
nl: stuur een bericht naar alle afstammelingen

en: send to all
nl: stuur naar iedereen

en: set the number of turtles
nl: stel het aantal turtles in

en: shadow color
nl: schaduwkleur

en: shift amount
nl: hoeveelheid verplaatsing

en: shift amount when log-based color conversion is not used
nl: hoeveelheid verplaatsing in geval van een kleur aanpssing gebaseerd op een natuurlijk logaritme

en: show
nl: toon

en: show navigation bar
nl: toon navigatiebalk

en: show pointer
nl: weergeef wijzer

en: showing handles
nl: toon aangrijpingspunten

en: shuffle contents
nl: mix inhoud

en: shuffle vertices
nl: schud punten

en: size
nl: grootte

en: slider
nl: schuif

en: smooth curve
nl: gladde bocht

en: sniff range
nl: zoekgebied

en: sound
nl: geluid

en: sound level
nl: geluidsniveau

en: sound pitch
nl: toonhoogte

en: sound recorder
nl: geluidopnemer

en: source
nl: bron

en: source arrow name
nl: bron pijlnaam

en: source x
nl: bron x

en: source y
nl: bron y

en: speaker
nl: spreker

en: specify how often read the input.
nl: geef aan hoe vaak de input gelezen moet worden.

en: split blue component into another patch
nl: splits de blauwe component af in een andere patch

en: split green component into another patch
nl: splits de groene component af in een nieuwe patch

en: split red component into another patch
nl: splits de rode componetn af in een nieuwe patch

en: stack navigation
nl: stapel navigatie

en: stamp
nl: waarmerken

en: stamp and erase
nl: waarmerken en verwijderen

en: star
nl: ster

en: star ratio
nl: sterverhouding

en: start all
nl: start alles

en: start painting in
nl: begin tekenen in

en: start recording
nl: start opname

en: start the given script ticking
nl: start de tikken van het gegeven script

en: start the given script ticking in the object and all of its siblings.
nl: start het tikken van het gegeven script in het voorwerp en in alle afstammelingen.

en: stop all
nl: stop alles

en: stop recording or playback
nl: stop opname of afspeling

en: stop sound
nl: stop geluid

en: store my color into the patch
nl: bewaar mijn kleur in de patch

en: storyboard
nl: verhaallijn

en: straighten
nl: maak recht

en: string contents
nl: rij inhoud

en: subtitles file name
nl: ondertitels bestandsnaam

en: tell all contents
nl: vertel alle inhoud

en: tell all embedded objects
nl: laat alle ingeklemde voorwerpen zien

en: tell all incoming connections
nl: laat alle binnenkomende verbindingen zien

en: tell all outgoing connections
nl: laat alle uitgaande verbindingen zien

en: tell all pins
nl: laat alle pennen zien

en: tell all predecessors
nl: laat alle voorgangers zien

en: tell all siblings
nl: vertel aan alle afstammelingen

en: tell all successors
nl: laat alle opvolgers zien

en: tests
nl: testen

en: text
nl: tekst

en: the camera point
nl: het camerapunt

en: the color of ink used by the pen
nl: de inktkleur die door de pen gebruikt is

en: the display scale
nl: de schaal

en: the graphic worn by the object at the cursor
nl: de afbeelding van het object onder de cursor

en: the mode of bottom edge
nl: de modus voor onderkant

en: the mode of left edge
nl: de modus voor linkerzijde

en: the mode of right edge
nl: de modus voor rechterzijde

en: the mode of top edge
nl: de modus voor bovenkant

en: the number at the cursor
nl: het getal bij de cursor

en: the object currently at the cursor
nl: het object nu onder de cursor

en: the object that is triggering an event, either user-defined or pre-defined
nl: het voorwerp dat een gebeurtenis afvuurt, ofwel gebruiker-gedefinieerd dan wel voorgedefinieerd

en: the object's container
nl: de houder van het voorwerp

en: the position of the speaker cone
nl: de positie van de spreker kegel

en: the value for the direct input mode.
nl: de waarde voor de directe input modus.

en: the width of the pen
nl: de dikte van de pen

en: time
nl: tijd

en: top
nl: bovenkant

en: top edge mode
nl: bovenkant modus

en: total frames
nl: frames totaal

en: total length
nl: totale lengte

en: total seconds
nl: seconden totaal

en: touches a
nl: raakt een

en: track pointer
nl: spoor wijzer

en: trail style
nl: spoorstijl

en: trail style for all pens
nl: spoorstijl voor alle pennen

en: trash
nl: afval

en: trigger a user-defined (global) event
nl: vuur een gebruiker-gedefinieerde (algemene) gebeurtenis af

en: trigger any and all of this object's button actions
nl: activeer enige of elke knop actie van dit objekt

en: trigger custom event
nl: vuur aangepaste gebeurtenis af

en: triggering object
nl: voorwerp afvuren

en: truncate
nl: kap af

en: turn by
nl: draaien met

en: turn toward
nl: draai naar

en: turn toward the given object
nl: draai naar het gegeven voorwerp

en: turtle count
nl: aantal turtles

en: turtle display list
nl: turtle display lijst

en: turtle of
nl: turtle uit

en: turtle visible
nl: turtle zichtaar

en: turtles to display
nl: turtles die moeten worden getoond

en: unhide hidden objects
nl: onthul verborgen voorwerpen

en: up down
nl: omhoog omlaag

en: up hill
nl: helling op

en: update interval
nl: tijd tussen updates

en: uphill of the implicit at my location
nl: aan de bovenkant van het vanzelfsprekende op mijn lokatie

en: use blueprint canvas
nl: gebruik blauwdrukdoek

en: use gray look
nl: gebruik grijs uiterlijk

en: use green look
nl: gebruik groen uiterlijk

en: use normal canvas
nl: gebruik normaal doek

en: use vector vocabulary
nl: gebruik vector woordenlijst

en: v resizing
nl: v afmeting wijzigen

en: vertex cursor
nl: punt cursor

en: vertices count
nl: aantal punten

en: video file name
nl: naam video bestand

en: wants connection when embedded
nl: wil verbinding als ingeklemd

en: wear the costume of...
nl: draag het kostuum van...

en: whether I overlap a given object
nl: of ik een gegeven voorwerp overlap

en: whether I overlap a given object or one of its siblings or similar objects
nl: of ik een gegeven voorwerp of één van zijn afstammelingen of vergelijkbare voorwerpen overlap

en: whether I overlap any  Sketch that is showing the same picture as a particular prototype.
nl: of ik enige overlap heb  Schets toont de zelfde afbeelding als een afzonderlijk prototype.

en: whether any part of the object is over the given color
nl: of enig deel van het voorwerp boven de gegeven kleur is

en: whether it allows multiple selections
nl: of meervoudige selectie mogelijk is

en: whether the given color sees the given color
nl: of de gegeven kleur de gegeven kleur ziet

en: whether the object is under the current mouse position
nl: of het voorwerp onder de huidige muispositie is

en: whether the object sticks out over its container's edge
nl: of het voorwerp uitsteekt boven de rand van de houder

en: whether the pen is currently down
nl: of de pen op dit moment neer is

en: whether the stethoscope is listening
nl: of de stethoscoop luistert

en: width
nl: dikte

en: wrap
nl: vouwen

en: wrap direction
nl: inpak richting

en: wrap off the edge if appropriate
nl: van de rand af vouwen als dat nodig is

en: x at cursor
nl: x op cursor positie

en: y at cursor
nl: y op cursor positie
