eToys - en to fr translation catalogue (719 entries)

en: A count of my embedded objects that want to act as pins for connections
fr: Un compte de mes objets embarques qui veulent agit comme point de connexion

en: A graphic for the current frame
fr: Un graphique pour l'image courante

en: A morph with the last frame
fr: Un morphing avec la derniere image

en: A number representing the current position of the knob.
fr: Un nombre qui repesente la position courante du reticule.

en: A number representing the current position of the movie/sound.
fr: Un nombre qui represente la position actuelle dans le film/son.

en: A number representing the volume of the movie.
fr: Un nombre qui represente le volume du film.

en: A string rendition of myself
fr: Une chaine d'interpretation de moi meme

en: Add a vertex at my current cursor position
fr: Ajouter un sommet a la position courante du curseur

en: Add a vertex at the beginning of my vertices list
fr: Ajouter un sommet au debut de la liste des sommets

en: Add a vertex to the end of my vertices list
fr: Ajouter un sommet a la fin de la liste des sommets

en: Add the object at the beginning of my contents list.
fr: Ajouter l'objet au debut de ma liste de contenu.

en: Add the object to my contents
fr: Ajouter l'objet a mon contenu

en: Add the object to my contents at my current cursor position
fr: Ajouter l'objet a mon contenu a l'emplacement actuel du curseur

en: Add the object to the end of my contents list.
fr: Ajouter l'objet a la fin de la liste de contenu.

en: All my characters except the first one
fr: Tous mes caracteres sauf le premier

en: Alpha value of my color from 0 to 1.0 as float
fr: La composante alpha de ma couleur, nombre flottant entre 0 et 1.0

en: Blue value of my color from 0 to 1.0 as float
fr: La composante bleue de ma couleur, nombre flottant entre 0 et 1.0

en: BorderStyle
fr: Style de la bordure

en: Brightness value of my color from 0 to 100 as float
fr: La luminosite de ma couleur, nombre flottant entre 0 et 100

en: Bring all out-of-container subparts back into view.
fr: Regrouper les sous-parties en dehors du conteneur dans la partie visible.

en: Button 1 pressed
fr: Bouton 1 appuye

en: Button 2 pressed
fr: Bouton 2 appuye

en: Change the heading of the object by the specified amount
fr: Changer le cap de l'objet de la quantite specifiee

en: Clear all the pen trails in the interior.
fr: Effacer toutes les marques de crayon a l'interieur.

en: Clear the graph of current contents
fr: Effacer le contenu actuel du graphe

en: Color
fr: Couleur

en: Create a new card
fr: Cree une nouvelle carte

en: Delete all pages in the scraps book
fr: Detruire toutes les pages dans le livre des chutes

en: Delete the current card
fr: Supprime la carte courante

en: Dial a telephone number
fr: Composer un numero de telephone

en: Display the world as a blueprint
fr: Afficher le monde comme un plan

en: Display the world normally
fr: Afficher le monde normalement

en: Go to the first card of the current background
fr: Aller a la premiere carte du fond actuel

en: Go to the first card of the entire stack
fr: Aller a la premiere carte de la pile

en: Go to the last card of the current background
fr: Aller a la derniere carte du fond actuel

en: Go to the last card of the entire stack
fr: Aller a la derniere carte de la pile

en: Go to the next card
fr: Aller a la carte suivante

en: Go to the previous card
fr: Aller a la carte precedente

en: Graphic
fr: Formes geometriques

en: Green value of my color from 0 to 1.0 as float
fr: La composante verte de ma couleur, nombre flottant entre 0 et 1.0

en: Hide the navigation bar at the top of the screen
fr: Cacher la barre de navigation en haut de l'ecran

en: Horizontal resizing
fr: Redimensionnement horizontal

en: How long vertices are within me
fr: La longueur en pourcentage d'un rayon sur deux (0 le plus petit, 100 le plus long)

en: How many characters I have
fr: Nombre de caracteres que je possede

en: How many elements are within me
fr: Nombre d'elements en mon sein

en: How many pages here are in the book
fr: Combien de pages ici sont dans le livre

en: How many vertices are within me
fr: Nombre de segments que je contiens

en: How the picture should change when the heading is modified
fr: Est-ce que mon allure doit pivoter en meme temps que mon cap ?

en: If true, only whole numbers are used as values; if false, fractional values are allowed.
fr: Si vrai, seuls des nombres entiers sont utilises ; dans le cas contraire, des valeurs decimales sont permises.

en: Initiate painting of a new object in the standard playfield.
fr: Debuter la peinture d'un nouvel objet dans une scene.

en: Length of this movie in number of frames
fr: Longueur du film en nombre d'images

en: Length of this movie in seconds
fr: Longueur du film en secondes

en: Lift the pens on all the objects in my interior.
fr: Lever les crayons pour tous mes objets.

en: List direction
fr: Direction de la liste

en: Load a sine wave as the current graph
fr: Charger une courbe sinusoidale comme graphique courant

en: Load the specified sound into the current graph
fr: Charger le son specifie dans le graphique courant

en: Lower the pens on all the objects in my interior.
fr: Baisser les crayons pour tous mes objets.

en: Make my picture be the one I remember in my baseGraphic
fr: Faire de mon image l'image retenue dans mon GraphiqueDeBase

en: Make the specified sound
fr: Produire le son selectionne

en: Me or my outermost container
fr: Moi ou l'objet qui me contient

en: Moves the object forward in the direction it is heading
fr: Deplace l'objet dans la direction de son cap

en: My hash value
fr: Ma valeur de hachage

en: My physical size
fr: Ma taille physique

en: My total length
fr: Ma longueur totale

en: Number
fr: nombre

en: Open a dialog to configure the video device
fr: Ouvrir un dialogue de configuration du dispositif video

en: Open up an Explorer on this object
fr: Ouvrir un Explorateur sur cet objet

en: Patch
fr: trace

en: Play the current graph as a sound
fr: Jouez le son qui correspond a ce graphique

en: Play until the given position, then stop
fr: Jouer jusqu'a la position indiquee, puis arreter

en: Player
fr: Liste des objets actifs

en: Point
fr: Palette

en: Prints a description of the object directly to the screen
fr: Afficher une description de l'objet directement a l'ecran

en: Prints a description of the object to the Transcript
fr: Afficher une description de l'objet au Transcripteur

en: Put up a pre-debug notifier
fr: Lever une pre-debug notification

en: Put up message box for the user
fr: Lever une boite de message pour l'utilisateur

en: Red value of my color from 0 to 1.0 as float
fr: La composante rouge de ma couleur, nombre flottant entre 0 et 1.0

en: Remove a vertex at the vertex cursor
fr: Supprimer un sommet a la position du curseur

en: Remove all elements from the playfield
fr: Supprimer tous les elements de la scene

en: Remove all vertices but my current cursor position vertex
fr: Supprimer tous les sommets sauf celui de la position courante

en: Remove the vertex at my current cursor position
fr: Supprimer le sommet a la position courante du curseur

en: Reverse the graph
fr: Inverser le graphe

en: Rewind the movie/sound
fr: Rembobiner le film/son

en: Saturation value of my color from 0 to 100 as float
fr: La composante de saturation de ma couleur, nombre flottant entre 0 et 100

en: ScriptName
fr: Nom du script

en: Send a message to all graph predecessors
fr: Envoyer un message a mes predecesseurs graphiques

en: Send a message to all graph successors
fr: Envoyer un message a mes successeurs graphiques

en: Send a message to all of my embedded objects
fr: Envoyer un message a tous les objets que je contiens

en: Send a message to all of my embedded objects that want to act as pins for connections
fr: Envoyer un message a tous les objets que je contiens et qui veulent agir comme point de connexion

en: Send a message to all the connectors whose destination end is connected to me
fr: Envoyer un messages aux connecteurs dont la destination me pointe dessus

en: Send a message to all the connectors whose source end is connected to me
fr: Envoyer un messages aux connecteurs sur lesquels je pointe

en: Send a message to all the objects inside the playfield
fr: Envoyer un message a tous les objets dans cette scene

en: Set the trail style for pens of all objects within
fr: Fixer le style des marques de crayon dans tous les objets

en: Show the navigation bar at the top of the screen
fr: Montrer la barre de navigation en haut de l'ecran

en: Shuffle the contents of the playfield
fr: Melanger le contenu de la scene

en: Shuffle the vertices
fr: melange sommets

en: Sound
fr: Son

en: Start playing the movie/sound
fr: Commencer la lecture du film/son

en: Stop playing the movie/sound
fr: Arreter la lecture du film/son

en: Tells whether the smallest value is at the top/left (descending = false) or at the bottom/right (descending = true)
fr: Indiquer si la plus petite valeur est au coin haut/gauche (mode descendant = faux) ou au coin bas/droit (mode descendant = vrai)

en: The Player at my first end
fr: Le joueur a ma premiere extremite

en: The Player at my second end
fr: Le joueur a ma seconde extremite

en: The X coordinate of my first end
fr: La coordonnee en X de ma premiere extremite

en: The X coordinate of my midpoint
fr: La coordonnee en X de mon milieu

en: The X coordinate of my second end
fr: La coordonnee en X de ma seconde extremite

en: The Y coordinate of my first end
fr: La coordonnee en Y de ma premiere extremite

en: The Y coordinate of my midpoint
fr: La coordonnee en Y de mon milieu

en: The Y coordinate of my second end
fr: La coordonnee en Y de ma seconde extremite

en: The abscissa of this point on the curve
fr: L'abscisse de ce point sur la courbe

en: The amount of displacement
fr: La taille du deplacement

en: The angle between the positive x-axis and the vector connecting the origin to the object's position
fr: L'angle entre l'axe des x (sens positif) et le vecteur connectant l'origine a la position de l'objet

en: The angle of my forward direction without rotating myself
fr: L'angle de la direction actuelle vers laquelle j'avance, sans rotation sur moi-meme

en: The angle to another turtle
fr: L'angle par rapport a une autre tortue

en: The angle, in degrees, that my heading vector makes with the positive x-axis
fr: L'angle, en degres, que le vecteur cap fait avec l'axe des x (sens positif)

en: The angular displacement
fr: Le deplacement angulaire

en: The blue component in specified patch.
fr: La composante bleue dans la trace specifiee

en: The bottom edge
fr: Ordonnee (coordonne y) de mon bord bas

en: The brightness under the center of the object
fr: La luminence au centre de l'objet

en: The cell inset
fr: L'encart de la cellule

en: The character at the my cursor position
fr: Le caractere a l'emplacement du curseur

en: The characters in my contents
fr: Les caracteres de mon contenu

en: The characters of the objects inside me, laid end to end
fr: Les caracteres representant les objets que je contiens, mis bout a bout

en: The color of the background behind the text
fr: La couleur du fond derriere le texte

en: The color of the drop shadow
fr: La couleur de l'ombre

en: The color of the object
fr: La couleur de l'objet

en: The color of the object's border
fr: La couleur de la bordure de l'objet

en: The color of the slider
fr: La couleur de la glissiere

en: The color of the text
fr: La couleur du texte

en: The color under the center of the object
fr: La couleur sous le centre de l'objet

en: The current cursor location, wrapped back to the beginning if appropriate
fr: Position actuelle du curseur, renvoye en debut de ligne si necessaire

en: The distance to another object
fr: La distance a un autre objet

en: The distance to another turtle
fr: La distance a une autre tortue

en: The distance to sample the values for calculating highest gradient.
fr: La distance pour echantillonner les valeurs avec le calcul de degrade le plus eleve.

en: The factor by which the object is magnified
fr: Le facteur d'agrandissement (echelle) de l'objet

en: The factor by which the tool magnifies whatever it is looking at
fr: Le facteur utilise par la loupe peu importe ce que vous regardez

en: The first character in my contents
fr: Le premier caractere de mon contenu

en: The first object in my contents
fr: Le premier objet de mon contenu

en: The flag that governs the visibility of turtle
fr: Le drapeau qui specifie la visibilite de la tortue

en: The graphic comprising the current pen trails.
fr: Le graphique incluant les traces actuel du crayon.

en: The graphic shown in the background of this object
fr: Le graphique montre a l'arriere plan de cet objet

en: The green component in specified patch.
fr: La composante verte dans la trace specifiee

en: The heading I would need to have to face directly toward another object
fr: Le cap dont j'aurais besoin pour pointer directement vers un autre objet

en: The height
fr: La hauteur

en: The highlight color for the navigator bar
fr: La couleur de mise en avant pour la barre de navigation

en: The horizontal displacement
fr: Le deplacement horizontal

en: The index of the chosen element
fr: L'index de l'element choisi

en: The index of the chosen vertex of vertices
fr: L'index du sommet choisi parmi tous les sommets

en: The last character in my contents
fr: Le dernier caractere de mon contenu

en: The last unhandled keystroke
fr: Derniere touche frappee et non traitee

en: The last value obtained
fr: La derniere valeur obtenue

en: The layout inset
fr: L'encart pour la disposition

en: The left edge
fr: Abscisse (coordonnee x) de mon cote gauche

en: The length
fr: La longueur

en: The length of the vector connecting the origin to the object's position
fr: La longueur du vecteur reliant l'origine a la position de l'objet

en: The list centering
fr: L'alignement des listes

en: The luminance under the center of the object
fr: La luminosite sous le centre de cet objet

en: The math item value
fr: La valeur de l'objet mathematique

en: The name by which I am known
fr: Le nom par lequel je suis connu

en: The name for the subtitles file
fr: Nom du fichier de sous-titres

en: The name for the video file
fr: Le nom du fichier video

en: The name of the arrow at my first end
fr: Le nom de la fleche a la premiere extremite

en: The name of the arrow at my second end
fr: Le nom de la fleche a l'autre extremite

en: The name of the class of the object
fr: Le nom de la classe de l'objet

en: The number of connectors whose destination end is connected to me
fr: Le nombre de connecteurs dont je suis la destination

en: The number of connectors whose source end is connected to me
fr: Le nombre de connecteurs dont je suis la source

en: The number of pages in the scraps book.
fr: Le nombre de pages dans le livre des chutes.

en: The number represented by my contents
fr: Le nombre represente par mon contenu

en: The number represented when the knob is at the left or top of the slider; the smallest value returned by the slider.
fr: Le nombre represente lorsque le reticule est a gauche ou en haut de la reglette ; la plus petite valeur retournee par celle-ci.

en: The number represented when the knob is at the right or bottom of the slider; the largest value returned by the slider.
fr: Le nombre represente lorsque le reticule est a droite ou en bas de la reglette ; la plus grande valeur retournee par celle-ci.

en: The ordinal number of the current card
fr: le numero d'ordre de la carte courante

en: The ordinal number of the current page
fr: Le nombre d'ordre de la page courante

en: The picture currently being worn
fr: L'image en cours d'utilisation

en: The picture originally painted for this object, but can subsequently be changed via menu or script
fr: L'image originellement peinte pour cet objet, mais qui peut etre changee par la suite via le menu ou un script

en: The position among my characters that replacement text would go
fr: La position parmi mes caracteres ou irait le texte de remplacement

en: The position of the object, expressed as a point
fr: La position de l'objet, exprimee par un point

en: The rate for the decay function.
fr: Le taux pour la fonction d'affaiblissement.

en: The rate for the diffusion function.
fr: Le taux pour la fonction de diffusion.

en: The red component in specified patch.
fr: La composante rouge dans la trace specifiee

en: The right edge
fr: Abscisse (coordonnee x) de mon bord droit

en: The sample value at the current cursor location
fr: La valeur relevee a la position courante du curseur

en: The saturation under the center of the object
fr: La saturation sous le centre de l'objet

en: The second color used when gradientFill is in effect
fr: La seconde couleur utilisee pour les degrades

en: The style of the object's border
fr: Le style de la bordure de l'objet

en: The top edge
fr: Ordonnee (coordonnee y) de mon bord haut

en: The vertical displacement
fr: Le deplacement vertical

en: The width
fr: La largeur

en: The width of the main part of the Connector
fr: La largeur de la partie principale du connecteur

en: The width of the object's border
fr: La largeur de la bordure de l'objet

en: The wording on the button
fr: Les mots du bouton

en: The x coodinate value at the vertex cursor
fr: La valeur de la coordonnee x a la position du curseur

en: The x coordinate
fr: L'abscisse (coordonnee x)

en: The x coordinate in the DrGeoII world coordinate system
fr: L'abscisse x dans le systeme de coordonnee du monde Dr. GeoII

en: The x coordinate of rotation center in parent's coordinate system.
fr: L'abscisse (x) du centre de rotation dans le systeme de coordonnees du parent.

en: The x coordinate of the mouse pointer
fr: La coordonnee x du pointeur souris

en: The y coodinate value at the vertex cursor
fr: La valeur de la coordonnee y a la position du curseur

en: The y coordinate
fr: L'ordonnee (coordonnee y)

en: The y coordinate in the DrGeoII world coordinate system
fr: L'ordonnee y dans le systeme de coordonnee du monde Dr. GeoII

en: The y coordinate of rotation center in parent's coordinate system.
fr: L'ordonnee (y) du centre de rotation dans le systeme de coordonnees du parent.

en: The y coordinate of the mouse pointer
fr: La coordonnee y du pointeur souris

en: True if I am displaying a cursor and listening for keystrokes
fr: Vrai si j'affiche un curseur et que j'attends une saisie au clavier

en: Unhide all hidden objects.
fr: Montrer tous les objets caches

en: Vertical resizing
fr: Redimensionnement vertical

en: Video brightness
fr: Luminosite de la video

en: Video contrast
fr: Contraste de la video

en: Video resolution
fr: Resolution de la video

en: When the script should fire
fr: Quand le script doit demarrer

en: Whether I am drawn as a smooth curve
fr: Indique si je dois etre represente par une courbe lisse ou par une ligne brisee

en: Whether I am limited to horizontal and vertical segments
fr: Si je suis limite a des segments horizontaux ou verticaux

en: Whether I should be act as a pin for connections when embedded in another object
fr: Si je dois agir comme un point de connexion quand je suis inclus dans un autre objet

en: Whether a drop of a value tile, such as "car's x", on the desktop, should produce a watcher for that value
fr: Si le depot d'une valeur de brique, par exemple "x de la voiture", sur le bureau doit creer un observateur pour cette valeur

en: Whether a drop shadow is shown
fr: Indique si ombre doit etre montree

en: Whether a gradient fill should be used
fr: Indique si un degrade doit etre utilise

en: Whether a simple mouse-drag on this object should allow it to be picked up
fr: Indique si un simple glissement de souris sur cet objet doit permettre de l'attraper

en: Whether an object hitting the edge of the screen should be kept "fenced in", rather than being allowed to escape and disappear
fr: Si un objet qui touche le coin de l'ecran doit etre "bloque a l'interieur" plutot qu'etre autorise a sortir et disparaitre

en: Whether corners should be rounded
fr: Indique si les coins doivent etre arrondis

en: Whether drop is enabled
fr: Indique s'il est possible de deposer (coller) des objets a mon interieur

en: Whether objects embedded in me may be used as connection pins
fr: Si les objets que j'inclus peuvent etre utilises comme point de connexion

en: Whether or not the pointer should show the cursor location
fr: Si le pointeur doit ou non afficher l'emplacement du curseur

en: Whether or not the pointer should track the cursor location
fr: Si le pointeur doit ou non afficher la trace du curseur

en: Whether or not to clip my submorphs
fr: Indique si je dois limiter ou non mes sous-morphs

en: Whether page controls are showing in the book
fr: Si les controles de la page sont visibles dans le livre

en: Whether page controls are shown at the top of the book
fr: Si les controles de la page sont visibles au premier plan du livre

en: Whether page controls are shown in short form
fr: Si les controles de la page sont visibles sous leur forme raccourci

en: Whether pen trails should reflect small movements within the same tick or only should integrate all movement between ticks
fr: Si le trace du crayon doit refleter les petits mouvements ayant le meme tic ou integrer tous les mouvements entre les ticks

en: Whether scripts should continue to run while you're using the painting system
fr: Si les scripts doivent continuer a s'executer pendant que vous utiliser le systeme de dessin

en: Whether the default green halo handle (at the top right of the halo) should, for scripted objects, be the olive-green handle, signifying that use will result in a sibling instance.
fr: Si le poignee verte par defaut du halo (en haut a droite du halo) doit, pour les objets scriptes, etre la poignee vert olive, signifiant ainsi qu'elle sera utilisee dans une instance frere.

en: Whether the gradient fill, if used, should be radial
fr: Indique s'il faut utiliser un degrade concentrique, le cas echeant

en: Whether the handles are showing
fr: Si les poignees sont visibles

en: Whether the line is curved
fr: Si la ligne est incurvee

en: Whether the line is opened
fr: Si la ligne est ouverte

en: Whether the morph is in auto-extent mode
fr: Si le morphing est en mode d'expansion automatique

en: Whether the movie/sound is being played
fr: Indique si le film/son est actuellement joue

en: Whether the movie/sound will play in an endless loop
fr: Indique si le film/son doit etre joue en boucle sans fin

en: Whether there are any pen trails on the playfield
fr: Si il y a des traces de crayon sur le champ de jeu

en: Whether this is resistant to easy removal via the pink X halo handle.
fr: Indique si je dois etre protege des effacements intempestifs a l'aide de l'icone X rose de mon halo

en: Whether this object should be blind to all input
fr: Indique si cet objet doit ignorer toutes les entrees

en: Whether tiles representing a player should be suppressed in Viewers and Scriptors belonging to that player
fr: Les briques representant un joueur doivent-elles etre supprimees dans les visionneuses et les scripts appartenant a ce joueur ?

en: Whether to allow "custom events" in etoys.
fr: Si on autorise les "evenements personnalises" dans etoys.

en: Whether to use the Vector vocabulary with etoy scripting in this project
fr: s'il faut utiliser le Vecteur vocabulaire avec le scripting etoy dans ce projet

en: Which direction the object is facing.  0 is straight up
fr: Direction vers laquelle l'objet est tourne. 0 correspond a la verticale (haut)

en: Wrap direction
fr: Boucler la direction

en: act when
fr: agir quand

en: add a label at my middle
fr: Ajoute un etiquette pres de mon milieu.

en: add a vertex at beginning
fr: ajout sommet au debut

en: add a vertex at end
fr: ajout sommet a la fin

en: add label
fr: ajouter une etiquette

en: add my image to the pen trails
fr: ajoute mon image aux marques de crayon

en: add my image to the pen trails and go away
fr: ajouter mon image aux marques de crayon et s'en aller

en: add patch to display list
fr: ajout trace a liste affichee

en: add to patch display list
fr: ajout a liste traces affichees

en: add to turtle display list
fr: ajout a liste tortues affichees

en: add turtle to display list
fr: Ajouter la tortue a la liste des tortues affichees

en: align after
fr: aligne sur

en: all but first
fr: tous sauf premier

en: allow etoy user custom events
fr: autorise les utilisateurs d'etoy a personnaliser les evenements

en: allowing chord
fr: autorise accord

en: allows connection to embedded pins
fr: permettre- la- connexion- aux- contacts- inclus

en: amount
fr: amplitude

en: an empty script
fr: Un nouveau script vide

en: angle to
fr: angle avec

en: as object
fr: comme objet

en: auto extent
fr: expansion automatique

en: background color
fr: couleur de fond

en: base graphic
fr: allure initiale

en: basic
fr: Briques de base

en: batch pen trails
fr: traces de crayon groupees

en: be locked
fr: Verrouille

en: bearing to
fr: cap vers

en: blue
fr: bleu

en: blue component from
fr: composante bleue dans

en: blue component in
fr: composante bleue dans

en: blue component into
fr: composante bleue dans

en: book navigation
fr: Navigation dans livre

en: border color
fr: couleur bordure

en: border style
fr: style bordure

en: border width
fr: largeur bordure

en: bottom
fr: bas

en: bottom edge mode
fr: mode bord bas

en: bounce
fr: rebondit en faisant

en: bounce off the edge if hit
fr: Me fait faire un bruit lorsque je rebondis sur le bord d'un objet.

en: bounce on
fr: rebondit sur

en: brightness
fr: luminosite

en: brightness under
fr: luminosite sous

en: button
fr: bouton

en: button1
fr: bouton1

en: button2
fr: bouton2

en: camera point
fr: le point de la camera

en: card number
fr: nombre de cartes

en: cell inset
fr: encart de la cellule

en: character at cursor
fr: caractere sous curseur

en: characters
fr: caracteres

en: class name
fr: nom de la classe

en: clear
fr: Effacer

en: clear all patch
fr: efface traces

en: clear all pen trails
fr: efface traces

en: clear all pen trails in my containing playfield
fr: efface toutes les traces dans la scene a laquelle j'appartiens

en: clear pen trails
fr: Effacer les traces

en: clear the patch display list
fr: vider la liste des traces affichees

en: clear the turtle display list
fr: vider la liste des tortues affichees

en: clip submorphs
fr: coupe sous-morph

en: collections
fr: Conteneur

en: color
fr: couleur

en: color  sees
fr: touche la couleur

en: color & border
fr: Couleur et bordure

en: color from patch
fr: couleur a partir de l'echantillon

en: color to patch
fr: couleur vers l'echantillon

en: color under
fr: couleur sous

en: cone position
fr: position du cone

en: configure video device
fr: configurer le disposotif video

en: connections to me
fr: connexions vers moi-meme

en: connector
fr: connecteur

en: containing object
fr: mon conteneur

en: contrast
fr: contraste

en: copy
fr: copie

en: count
fr: nombre d'objets

en: cursor
fr: curseur

en: curve abscissa
fr: abscisse curviligne

en: cut off level
fr: niveau d'ecretage

en: data color
fr: donnees des couleurs

en: decay
fr: evaporer, pourrir, decomposer la trace

en: decay patch variable
fr: evapore trace

en: delete card
fr: efface la carte

en: delete this turtle
fr: supprimer cette tortue

en: descending
fr: decroissant

en: destination arrow name
fr: nom de la fleche d'arrivee

en: detect collision and bounce back
fr: detecter les collisions et rebondir

en: determines whether lines, arrows, arrowheads, or dots are used when I put down a pen trail
fr: determine si des lignes, fleches, tetes de fleche ou points sont utilises lorsque je laisse des traces

en: dial number
fr: compose nombre

en: dial number of sound
fr: composer un nombre de sons

en: dial to
fr: appeler le ...

en: diameter of dot to use when trailStyle is dots
fr: Diametre des points utilises lorsque le style de trace est ≪ points ≫

en: die
fr: meurt

en: diffuse
fr: diffuser

en: diffuse patch variable
fr: diffuse la trace

en: diffusion rate
fr: le taux de diffusion

en: display
fr: afficher

en: display type
fr: type affichage

en: distance to
fr: distance a

en: do
fr: execute

en: do menu item
fr: execute

en: do the menu item
fr: Executer une fonction de mon menu

en: dot size
fr: taille point

en: drag & drop
fr: Glisser-deposer

en: drgeo
fr: DrGeo

en: drop enabled
fr: depot autorise

en: drop produces watcher
fr: supprimer les observateurs crees

en: drop shadow
fr: ombre

en: element number
fr: numero d'element

en: embeddings
fr: Objets inclus

en: empty script
fr: script vide

en: empty trash can
fr: Vider la corbeille

en: erase
fr: supprimer

en: evaporation rate
fr: le taux d'evaporation

en: explore
fr: explorer

en: fence enabled
fr: barrieres en place

en: fill & border
fr: Remplissage et bordure

en: fire
fr: clique

en: first character
fr: premier caractere

en: first element
fr: premier element

en: first page
fr: premiere page

en: flip left right
fr: horizontal

en: flip up down
fr: vertical

en: focused
fr: concentre

en: follow path
fr: suivre chemin

en: follow the yellow brick road
fr: suivre la route de briques jaunes

en: forward by
fr: avance de

en: forward direction
fr: vers l'avant

en: frame graphic
fr: image graphique

en: frequency
fr: frequence

en: frequency-1 of sound
fr: son frequence-1

en: frequency-2 of sound
fr: son frequence-2

en: frequency-3 of sound
fr: son frequence-3

en: frequency1
fr: frequence1

en: frequency2
fr: frequence2

en: frequency3
fr: frequence3

en: geometry
fr: Geometrie

en: get replicated
fr: dupliquer

en: get the value at this position
fr: obtenir la valeur a cette position

en: go to first card in background
fr: premi?ere carte du fond

en: go to first card of stack
fr: premi?re carte de la pile

en: go to first page
fr: aller a la premiere page

en: go to last card in background
fr: dernie?re carte du fond

en: go to last card of stack
fr: dernie?re carte de la pile

en: go to last page
fr: aller a la derniere page

en: go to next card in stack
fr: carte suivante de la pile

en: go to next page
fr: aller a la page suivante

en: go to previous card in stack
fr: carte pr?ec?edente de la pile

en: go to previous page
fr: aller a la page precedente

en: go to the given page
fr: aller a la page donnee

en: goto
fr: aller a

en: gradient fill
fr: degrade couleur

en: graphic
fr: allure

en: graphic at cursor
fr: graphique sous curseur

en: graphics
fr: Allure

en: green
fr: vert

en: green component from
fr: composante verte dans

en: green component in
fr: composante verte dans

en: green component into
fr: composante verte dans

en: halt
fr: arreter

en: has pen trails
fr: a des traces de crayon

en: hash
fr: hachage

en: heading
fr: cap

en: heading theta
fr: cap theta

en: height
fr: hauteur

en: hide
fr: cacher

en: hide navigation bar
fr: Cacher la barre de navigation

en: high pass filter value
fr: valeur filtre passe-haut

en: highlight color
fr: couleur de surlignement

en: holder
fr: parent

en: hours
fr: heures

en: how to map the value in cells to color
fr: procede pour faire correspondre la valeur dans les cellules avec une couleur

en: hue
fr: teinte

en: hue value of my color from -180 to 180 as float
fr: La composante de teinte de ma couleur, nombre flottant entre -180 et 180

en: implicit self in tiles
fr: self implicitement dans les tuiles

en: include
fr: ajoute

en: include at beginning
fr: inclure au debut

en: include at cursor
fr: ajoute au curseur

en: include at end
fr: ajoute a la fin

en: incoming connection count
fr: compte- connexions- entrantes

en: inform
fr: informer

en: initiate painting
fr: commencer a dessiner

en: input
fr: Clavier

en: insert a vertex at cursor
fr: insere sommet au curseur

en: insert card
fr: inserer carte

en: insert characters
fr: insere caracteres

en: insert contents of
fr: insere contenu de

en: insert the characters from another object at my cursor position
fr: inserer les caracteres d'un autre objet a la position du curseur

en: insert the given string at my cursor position
fr: inserer la chaine envoyee a la position du curseur

en: is over color
fr: est sur la couleur

en: is running
fr: est en cours d'execution

en: is under mouse
fr: est sous la souris

en: joystick
fr: Joystick

en: kedama
fr: Kedama

en: kedama turtle
fr: tortue kedama

en: kedama turtle color
fr: couleur des tortues kedama

en: keep ticking while painting
fr: Maintenir les scripts en fonctionnement pendant le dessin

en: keyboard
fr: Clavier de piano

en: knob color
fr: couleur du bouton

en: label
fr: etiquette

en: last character
fr: dernier caractere

en: last frame
fr: derniere image

en: last keystroke
fr: derniere touche

en: last page
fr: derniere page

en: last value
fr: derniere valeur

en: layout
fr: disposition

en: layout inset
fr: L'encart pour la disposition

en: left
fr: gauche

en: left edge mode
fr: mode bord gauche

en: left right
fr: gauche droite

en: length
fr: longueur

en: level of sound
fr: niveau de son

en: level-1 of sound
fr: son niveau-1

en: level-2 of sound
fr: son niveau-2

en: level-3 of sound
fr: son niveau-3

en: level1
fr: niveau 1

en: level2
fr: niveau 2

en: level3
fr: niveau 3

en: lift all pens
fr: lever tous les crayons

en: line is curved
fr: la ligne est incurvee

en: line is opened
fr: la ligne est ouverte

en: line width
fr: largeur du trait

en: list centering
fr: centrage de la liste

en: list direction
fr: direction de la liste

en: listening
fr: ecoutant

en: load sine wave
fr: charger onde sinusoidale

en: load sound
fr: charger son

en: location
fr: position

en: look like
fr: se camoufle en

en: low pass filter value
fr: valeur filtre passe-bas

en: lower all pens
fr: abaisser tous les crayons

en: luminance under
fr: luminance sous

en: magnification
fr: agrandissement

en: magnifier
fr: loupe

en: make a new drawing in the specified playfield
fr: creer un nouveau dessin dans la scene specifiee

en: make my color specified in the patch
fr: faire que ma couleur soit specifiee dans la trace

en: make sound
fr: fait le son

en: make the given script be "normal"
fr: Rendre le script concerne "normal"

en: make the given script be "normal" in the object and all of its siblings
fr: Remettre le script donne a "normal" pour l'objet et tous ses freres

en: make the given script be "paused"
fr: Mettre le script sur "pause"

en: make the given script be "paused" in the object and all of its siblings
fr: Mettre le script sur "pause" dans l'objet et tous ses freres

en: make the object invisible
fr: rendre l'objet invisible

en: make the object visible
fr: rendre l'objet visible

en: max val
fr: valeur maximum

en: merge blue component from another patch
fr: Melanger la composante bleue d'une autre tache

en: merge green component from another patch
fr: Melanger la composante verte d'une autre tache

en: merge red component from another patch
fr: Melanger la composante rouge d'une autre tache

en: midpoint x
fr: milieu x

en: midpoint y
fr: milieu y

en: min val
fr: valeur minimum

en: miscellaneous
fr: Divers

en: more geometry
fr: Plus de geometrie

en: motion
fr: Mouvement

en: mouse x
fr: souris x

en: mouse y
fr: souris y

en: move toward
fr: poursuivre

en: move toward the given object
fr: Me fait me deplacer vers l'objet donne

en: movie controls
fr: controles du film

en: my frequency
fr: ma frequence

en: my index in my container
fr: mon index dans mon conteneur

en: name
fr: nom

en: navigator
fr: navigateur

en: next page
fr: page suivante

en: number at cursor
fr: nombre sous curseur

en: number of pages
fr: nombre de pages

en: numeric value
fr: valeur numerique

en: observation
fr: Observation

en: obtrudes
fr: est bloque

en: olive handle for scripted objects
fr: poignee olive pour les objets scriptes

en: outgoing connection count
fr: compte des connexions sortantes

en: overlaps
fr: chevauche

en: overlaps any
fr: chevauche

en: page controls at top
fr: controles en haut

en: page controls short
fr: controles simples

en: page controls showing
fr: controles visibles

en: page count
fr: compteur de pages

en: page number
fr: numero de page

en: paintbox
fr: dessiner

en: pass over
fr: enjamber

en: pass under
fr: passer en-dessous

en: patch display list
fr: liste traces affichees

en: patch value in
fr: valeur trace dans

en: patches to display
fr: Liste des traces a afficher

en: pause all
fr: en pause pour tous

en: pause script
fr: en pause

en: pen color
fr: couleur trace

en: pen down
fr: laisse trace

en: pen size
fr: largeur trace

en: pen trail graphic
fr: graphique du trace du crayon

en: pen trails
fr: Traces

en: pen use
fr: Traces

en: phonepad
fr: Clavier de telephone

en: pin count
fr: nombre de contacts

en: pitch of sound
fr: le pitch du son

en: pixels per patch
fr: pixels par trace

en: place this object to the right of another
fr: Me fait me placer a la droite d'un autre objet

en: play
fr: jouer

en: play frequency of
fr: joue frequence

en: play sound
fr: Joue un son a la frequence donnee en hertz (he)

en: play until position
fr: jouer jusqu'a la position

en: player at cursor
fr: acteur au curseur

en: playfield
fr: Scene

en: polygon
fr: Polygone

en: previous page
fr: page precedente

en: print directly to display
fr: ecrire directement a l'affichage

en: print in transcript
fr: ecrire au transcripteur

en: print string
fr: ecrire chaine

en: radial fill
fr: degrade circulaire

en: red
fr: rouge

en: red component from
fr: composante rouge dans

en: red component in
fr: composante rouge dans

en: red component into
fr: composante rouge dans

en: relative scale
fr: echelle relative

en: remove all
fr: tout enlever

en: remove all from patch display list
fr: vide liste traces affichees

en: remove all from turtle display list
fr: vide liste tortues affichees

en: remove all my bends
fr: supprimer tous mes points de jonction

en: remove all my labels
fr: supprimer toutes mes etiquettes

en: remove all vertices but cursor
fr: supprime tous sommets sauf curseur

en: remove at vertex cursor
fr: supprime a position du curseur

en: remove labels
fr: enlever etiquettes

en: remove the vertex at cursor
fr: supprime sommet sous curseur

en: remove this object from the screen
fr: supprimer cet objet de l'ecran

en: repeat
fr: repeter

en: resist being picked up
fr: prenable

en: resist deletion
fr: supprimable

en: restore base graphic
fr: retour allure initiale

en: returns a copy of this object
fr: creer une copie de cet objet

en: returns a copy of this turtle
fr: Retourner une copie de cette tortue

en: returns a turtle of specified breed at my position.
fr: Retourner a ma position une tortue de la race specifiee

en: reverse
fr: inverse

en: revert all pages
fr: revenir a la version precedente de toutes les pages

en: revert page
fr: version precedente de page

en: revert the entire book to its original contents
fr: revenir a la version originale pour tout le livre

en: revert to the original version of this page
fr: revenir a la version originale de cette page

en: rewind
fr: retour en arriere

en: right
fr: droite

en: right edge mode
fr: mode bord droit

en: rotation center x
fr: rotation centre x

en: rotation center y
fr: rotation centre y

en: rotation style
fr: type rotation

en: round up strays
fr: ramene objets

en: rounded corners
fr: coins arrondis

en: run the given script in the object and in all of its siblings
fr: Executer le script indique dans l'objet ainsi que tous ses freres

en: run the given script once, on the next tick
fr: Lancer une fois le script indique, au prochain battement

en: sample at cursor
fr: exemple a la position de curseur

en: sampling
fr: echantillon sonore

en: saturation under
fr: saturation sous

en: scale factor
fr: echelle

en: scale max
fr: echelle max

en: scale when log-based color conversion is used
fr: Echelle lorsque la conversion de couleur utilisee est logarithmique

en: scripting
fr: Controle des scripts

en: scripts
fr: Scripts

en: second color
fr: deuxieme couleur

en: seconds
fr: Secondes

en: send a message to all siblings
fr: Dit a la fratrie

en: send to all
fr: envoie a tous

en: set the number of turtles
fr: Positionner le nombre de tortues de cette race

en: shadow color
fr: couleur ombre

en: shift amount
fr: decalage

en: shift amount when log-based color conversion is not used
fr: Decalage utilise lorsque la conversion de couleur n'est pas logarithmique

en: show
fr: montrer

en: show navigation bar
fr: Montrer la barre de navigation

en: show pointer
fr: montrer le pointeur

en: showing handles
fr: affiche poignees

en: shuffle contents
fr: melange objets

en: shuffle vertices
fr: melange sommets

en: size
fr: taille

en: slider
fr: Reglette

en: smooth curve
fr: courbe

en: sniff range
fr: Positionner l'etendue de la zone de detection/reniflage

en: sound
fr: Son

en: sound level
fr: niveau du son

en: sound pitch
fr: pitch du son

en: sound recorder
fr: magnetophone

en: source arrow name
fr: nom de la fleche a l'origine

en: split blue component into another patch
fr: Repartir la composante bleue dans une autre trace

en: split green component into another patch
fr: Repartir la composante verte dans une autre trace

en: split red component into another patch
fr: Repartir la composante rouge dans une autre trace

en: stack navigation
fr: navigation dans les piles

en: stamp
fr: estampe

en: stamp and erase
fr: estampe et supprime

en: star
fr: Etoile

en: star ratio
fr: ratio rayon

en: start all
fr: demarre pour tous

en: start painting in
fr: activer le dessin dans

en: start recording
fr: demarrer l'enregistrement

en: start script
fr: demarre

en: start the given script ticking
fr: Demarrer ce script

en: start the given script ticking in the object and all of its siblings.
fr: Demarrer ce script pour son objet et tous ses freres

en: stop
fr: Arreter

en: stop all
fr: arrete pour tous

en: stop recording or playback
fr: arreter l'enregistrement ou le playback

en: stop script
fr: arrete

en: stop sound
fr: arrete le son

en: store my color into the patch
fr: Placer ma couleur dans la trace

en: storyboard
fr: scenarimage

en: straighten
fr: redresser

en: string contents
fr: contenu de la phrase

en: subtitles file name
fr: sous-titres du nom de fichier

en: tell all contents
fr: dit a tout le monde

en: tell all embedded objects
fr: me dire tous les embarques

en: tell all incoming connections
fr: indiquer toutes les connexions entrantes

en: tell all outgoing connections
fr: indiquer toutes les connexions sortantes

en: tell all pins
fr: me dire tous les points de connexion

en: tell all predecessors
fr: indiquer tous les predecesseurs

en: tell all siblings
fr: dit a la fratrie

en: tell all successors
fr: indiquer tous les successeurs

en: tests
fr: Tests

en: text
fr: texte

en: the camera point
fr: le point de la camera

en: the color of ink used by the pen
fr: La couleur de l'encre utilisee pour faire ma trace.

en: the display scale
fr: l'echelle d'affichage

en: the graphic worn by the object at the cursor
fr: la representation graphique de l'objet sous le curseur

en: the mode of bottom edge
fr: Comportement de la tortue lorsqu'elle touche le bord bas

en: the mode of left edge
fr: Comportement de la tortue lorsqu'elle touche le bord gauche

en: the mode of right edge
fr: Comportement de la tortue lorsqu'elle touche le bord droit

en: the mode of top edge
fr: Comportement de la tortue lorsqu'elle touche le bord haut

en: the number at the cursor
fr: le nombre sous le curseur

en: the object currently at the cursor
fr: l'objet actuellement sous le curseur

en: the object that is triggering an event, either user-defined or pre-defined
fr: L'objet qui declenche l'evenement, soit pre-defini ou soit defini par l'utilisateur

en: the object's container
fr: le conteneur de l'objet

en: the position of the speaker cone
fr: la position du cone du haut-parleur

en: the width of the pen
fr: La largeur de la trace que je laisse derriere moi.

en: time
fr: heure

en: top
fr: haut

en: top edge mode
fr: mode bord haut

en: total frames
fr: total cadres

en: total length
fr: longueur totale

en: total seconds
fr: total des secondes

en: touches a
fr: touche un

en: track pointer
fr: suite le pointeur

en: trail style
fr: style trace

en: trail style for all pens
fr: style du trace pour tous les crayons

en: trash
fr: corbeille

en: trigger a user-defined (global) event
fr: declencher un evenement (global) defini par l'utilisateur

en: trigger any and all of this object's button actions
fr: declencher toutes les actions du bouton de cet objet

en: trigger custom event
fr: declencher un evenement personnalise

en: triggering object
fr: objet declencheur

en: truncate
fr: tronquer

en: turn by
fr: tourne de

en: turn toward
fr: se tourne vers

en: turn toward the given object
fr: Me fait tourner en direction de l'objet specifie.

en: turtle count
fr: nombre tortues

en: turtle display list
fr: liste tortues affichees

en: turtle of
fr: tortue de race

en: turtle visible
fr: visible

en: turtles to display
fr: Liste des tortues a afficher

en: unhide hidden objects
fr: Montrer les objets caches !

en: up down
fr: haut bas

en: up hill
fr: gradiant fort

en: update interval
fr: Intervalle de mise a jour

en: uphill of the implicit at my location
fr: soulever implicitement ma position

en: use blueprint canvas
fr: utiliser le canvas plan

en: use gray look
fr: utiliser l'apparence grise

en: use green look
fr: utiliser l'apparence verte

en: use normal canvas
fr: utiliser le canvas normale

en: use vector vocabulary
fr: utiliser le vecteur vocabulaire

en: value
fr: valeur

en: vertex cursor
fr: curseur sur sommet

en: vertices count
fr: nombre sommets

en: video file name
fr: nom du fichier video

en: wants connection when embedded
fr: accepte une connexion si inclus

en: wear the costume of...
fr: Me permet de changer mon allure pour celle d'un autre objet

en: whether I overlap a given object
fr: Permet de tester si je recouvre un autre objet.

en: whether I overlap a given object or one of its siblings or similar objects
fr: Permet de tester si je recouvre un autre objet ou un de ses freres, ou encore un objet similaire.

en: whether I overlap any  Sketch that is showing the same picture as a particular prototype.
fr: Permet de tester si je recouvre un dessin montrant la meme image qu'un certain prototype.

en: whether any part of the object is over the given color
fr: Indique si une partie de cet objet est au-dessus de la couleur donnee

en: whether it allows multiple selections
fr: si les selections multiples sont autorisees

en: whether the given color sees the given color
fr: Permet de tester si une de mes couleurs touche ou non une autre couleur.

en: whether the object is under the current mouse position
fr: Permet de tester si l'objet est sous le curseur de la souris.

en: whether the object sticks out over its container's edge
fr: Devient vrai si je me cogne contre le bord de l'objet qui me contient.

en: whether the pen is currently down
fr: Indique si je laisse actuellement des traces ou non quand je me deplace

en: whether the stethoscope is listening
fr: si le stethoscope ecoute actuellement

en: width
fr: largeur

en: wrap
fr: enrouler

en: wrap direction
fr: direction d'enroulement

en: wrap off the edge if appropriate
fr: Boucler au niveau du bord si approprie

en: x at cursor
fr: x au curseur

en: y at cursor
fr: y au curseur
