eToys - en to el translation catalogue (728 entries)

en: A count of my embedded objects that want to act as pins for connections
el: Μια μέτρηση των ενσωματωμένων αντικειμένων μου που θέλουν να ενεργούν σαν καρφίτσες για συνδέσεις

en: A graphic for the current frame
el: Ένα γραφικό για το τρέχον καρέ

en: A morph with the last frame
el: Μια μορφή στο τελευταίο καρέ

en: A number representing the current position of the knob.
el: Ο αριθμός που αναπαριστά την τρέχουσα θέση του ρυθμιστικού.

en: A number representing the current position of the movie/sound.
el: Ένας αριθμός που αναπαριστά την τρέχουσα θέση μέσα στην ταινία/ήχο.

en: A number representing the volume of the movie.
el: Ένας αριθμός που αναπαριστά την ένταση ήχου της ταινίας.

en: A string rendition of myself
el: Μια συμβολοσειρά ερμηνείας του εαυτού μου

en: Add a vertex at my current cursor position
el: Προσθήκη ενός κόμβου στην παρούσα θέση του δείκτη

en: Add a vertex at the beginning of my vertices list
el: Προσθήκη ενός κόμβου στην αρχή της λίστας με τους κόμβους μου

en: Add a vertex to the end of my vertices list
el: Προσθήκη ενός κόμβου στο τέλος της λίστας με τους κόμβους μου

en: Add the object at the beginning of my contents list.
el: Προσθήκη ενός αντικείμενου στην αρχή της λίστας των περιεχομένων μου.

en: Add the object to my contents
el: Προσθήκη του αντικειμένου στα περιεχόμενα μου

en: Add the object to my contents at my current cursor position
el: Προσθήκη του αντικειμένου στα περιεχόμενα μου στη τρέχουσα θέση του δείκτη

en: Add the object to the end of my contents list.
el: Προσθήκη του αντικειμένου στο τέλος του καταλόγου των περιεχομένων μου.

en: All my characters except the first one
el: Όλοι οι χαρακτήρες μου εκτός από τον πρώτο

en: Alpha value of my color from 0 to 1.0 as float
el: Η τιμή άλφα του χρώματος μου από 0 μέχρι 1.0 ως κινητή υποδιαστολή

en: Blue value of my color from 0 to 1.0 as float
el: Η τιμή γαλάζιου του χρώματος μου από το 0 μέχρι το 1.0 ως κινητή υποδιαστολή

en: Brightness value of my color from 0 to 100 as float
el: Η τιμή φωτεινότητας του χρώματος μου από 0 μέχρι 100 ως κινητή υποδιαστολή

en: Bring all out-of-container subparts back into view.
el: Μεταφορά όλων τα υποεξαρτημάτων έξω από τον περιέκτη στη προβολή.

en: Button 1 pressed
el: Πατήθηκε το κουμπί 1

en: Button 2 pressed
el: Πατήθηκε το κουμπί 2

en: Change the heading of the object by the specified amount
el: Αλλαγή της επικεφαλίδας του αντικειμένου κατά την καθορισμένη ποσότητα

en: Clear all the pen trails in the interior.
el: Εκκαθάριση όλων των ιχνών της πένας στο εσωτερικό.

en: Clear the graph of current contents
el: Εκκαθάριση του γραφήματος των τρεχόντων περιεχομένων

en: Color
el: Χρώμα

en: Create a new card
el: Δημιουργία νέας κάρτας

en: Delete all pages in the scraps book
el: Διαγραφή όλων το σελίδων από το πρόχειρο βιβλίο

en: Delete the current card
el: Διαγραφή τρέχουσας κάρτας

en: Dial a telephone number
el: Καλέστε έναν αριθμό τηλεφώνου

en: Display the world as a blueprint
el: Εμφάνιση του κόσμου σαν βιομηχανικό σχέδιο

en: Display the world normally
el: Κανονική εμφάνιση του κόσμου

en: Go to the first card of the current background
el: Πήγαινε στην πρώτη κάρτα του τρέχοντος παρασκηνίου

en: Go to the first card of the entire stack
el: Μετάβαση στην πρώτη κάρτα της στοίβας

en: Go to the last card of the current background
el: Μετάβαση στην τελευταία κάρτα του τρέχοντος παρασκηνίου

en: Go to the last card of the entire stack
el: Μετάβαση στην τελευταία κάρτα της στοίβας

en: Go to the next card
el: Μετάβαση στην επόμενη κάρτα

en: Go to the previous card
el: Μετάβαση στην προηγούμενη κάρτα

en: Green value of my color from 0 to 1.0 as float
el: Η τιμή πράσινου του χρώματος μου από 0 μέχρι 1.0 ως κινητής υποδιαστολής

en: Horizontal resizing
el: Οριζόντια αλλαγή μεγέθους

en: How long vertices are within me
el: Για πόσο οι κορυφές βρίσκονται μέσα μου

en: How many characters I have
el: Πόσους χαρακτήρες έχω

en: How many elements are within me
el: Πόσα στοιχεία βρίσκονται μέσα μου

en: How many pages here are in the book
el: Πόσες σελίδες υπάρχουν εδώ στο βιβλίο

en: How many vertices are within me
el: Πόσοι κόμβοι βρίσκονται μέσα μου

en: How the picture should change when the heading is modified
el: Πώς η εικόνα θα πρέπει να αλλάξει όταν η επικεφαλίδα έχει τροποποιηθεί

en: If true, only whole numbers are used as values; if false, fractional values are allowed.
el: Αν είναι αληθές, μόνο ολόκληροι αριθμοί χρησιμοποιούνται σαν τιμές• αν είναι ψευδές, επιτρέπονται κλασματικές τιμές.

en: Initiate painting of a new object in the standard playfield.
el: Εκκίνηση της ζωγραφικής ενός νέου αντικειμένου στο τυποποιημένο πεδίο δοκιμών.

en: Length of this movie in number of frames
el: Το μήκος αυτής της ταινίας σε αριθμό καρέ

en: Length of this movie in seconds
el: Το μήκος αυτής της ταινίας σε δευτερόλεπτα

en: Lift the pens on all the objects in my interior.
el: Ανέβασμα όλων των πενών σε όλα τα αντικείμενα στο εσωτερικό μου.

en: List direction
el: Κατεύθυνση λίστας

en: Load a sine wave as the current graph
el: Φόρτωση ενός κύματος ημιτόνου ως τρέχουσα γραφική παράσταση

en: Load the specified sound into the current graph
el: Φόρτωση του συγκεκριμένου ήχου στο τρέχον γράφημα

en: Lower the pens on all the objects in my interior.
el: Κατέβασμα όλων των πενών σε όλα τα αντικείμενα στο εσωτερικό μου.

en: Make my picture be the one I remember in my baseGraphic
el: Ορισμός της εικόνας ως αυτή που θα θυμάμαι στο αρχικό γραφικό μου

en: Make the specified sound
el: Δημιουργία του συγκεκριμένου ήχου

en: Me or my outermost container
el: Εγώ ή ο πιο ακραίος περιέκτης μου

en: Moves the object forward in the direction it is heading
el: Μετακινεί το αντικείμενο μπροστά στην κατεύθυνση που δείχνει

en: My hash value
el: H hash τιμή μου

en: My physical size
el: Το φυσικό μου μέγεθος

en: My total length
el: Το συνολικό μου μήκος

en: Open a dialog to configure the video device
el: Άνοιγμα ενός διαλόγου για τη ρύθμιση της συσκευής Βίντεο

en: Open up an Explorer on this object
el: Άνοιγμα ενός εξερευνητή σε αυτό το αντικείμενο

en: Play the current graph as a sound
el: Αναπαραγωγή του τρέχοντος γραφήματος ως ήχο

en: Play until the given position, then stop
el: Αναπαραγωγή μέχρι την καθορισμένη θέση, μετά διακοπή

en: Player
el: Αναπαραγωγέας

en: Prints a description of the object directly to the screen
el: Εκτυπώνει μια περιγραφή του αντικειμένου κατευθείαν στην οθόνη

en: Prints a description of the object to the Transcript
el: Εκτυπώνει μια περιγραφή του αντικειμένου στην καταγραφή συστήματος

en: Put up a pre-debug notifier
el: Τοποθέτηση μιας ειδοποίησης προαποσφαλμάτωσης

en: Put up message box for the user
el: Τοποθέτηση ενός παραθύρου μηνύματος για το χρήστη

en: Red value of my color from 0 to 1.0 as float
el: Η κόκκινη τιμή του χρώματος μου από 0 μέχρι 1.0 ως κινητή υποδιαστολή

en: Remove a vertex at the vertex cursor
el: Αφαίρεση του κόμβου από τη τρέχουσα θέση του δείκτη κόμβων

en: Remove all elements from the playfield
el: Αφαίρεση όλων των συστατικών από το πεδίο δοκιμών

en: Remove all vertices but my current cursor position vertex
el: Αφαίρεση όλων των κόμβων εκτός από εκείνου της παρούσας θέσης του δείκτη κόμβων

en: Remove the vertex at my current cursor position
el: Αφαίρεση του κόμβου της τρέχουσα θέσης του δείκτη μου

en: Reverse the graph
el: Αντιστροφή του γραφήματος

en: Rewind the movie/sound
el: Επαναφορά της ταινίας/ήχου στην αρχή

en: Saturation value of my color from 0 to 100 as float
el: Η τιμή κορεσμού του χρώματος μου από 0 μέχρι 100 ως κινητή υποδιαστολή

en: Send a message to all graph predecessors
el: Αποστολή μηνύματος σε όλους τους προκατόχους γραφήματος

en: Send a message to all graph successors
el: Αποστολή μηνύματος σε όλους τους διαδόχους γραφήματος

en: Send a message to all of my embedded objects
el: Αποστολή μηνύματος σε όλα τα ενσωματωμένα αντικείμενα μου

en: Send a message to all of my embedded objects that want to act as pins for connections
el: Αποστολή μηνύματος σε όλα τα ενσωματωμένα αντικείμενα μου που θέλουν να ενεργούν σαν καρφίτσες για συνδέσεις

en: Send a message to all the connectors whose destination end is connected to me
el: Αποστολή μηνύματος σε όλους τους συνδέσμους όπου το τέλος προορισμού συνδέεται με εμένα

en: Send a message to all the connectors whose source end is connected to me
el: Αποστολή μηνύματος σε όλους τους συνδέσμους όπου το τέλος προέλευσης συνδέεται με εμένα

en: Send a message to all the objects inside the playfield
el: Αποστολή μηνύματος σε όλα τα αντικείμενα που βρίσκονται στο πεδίο δοκιμών

en: Set the trail style for pens of all objects within
el: Ορισμός του στυλ του ίχνους για τις πένες όλων των αντικειμένων εσωτερικά

en: Shuffle the contents of the playfield
el: Ανακάτεμα των περιεχομένων του πεδίου δοκιμών

en: Shuffle the vertices
el: Ανακάτεμα των κόμβων

en: Sound
el: Ήχος

en: Start playing the movie/sound
el: Έναρξη αναπαραγωγής ταινίας/ήχου

en: Stop playing the movie/sound
el: Διακοπή αναπαραγωγής ταινίας/ήχου

en: Tells whether the smallest value is at the top/left (descending = false) or at the bottom/right (descending = true)
el: Σας λέει κατά πόσο η μικρότερη τιμή βρίσκεται στην κορυφή/αριστερά (αύξουσα = ψευδές) ή στα κάτω/δεξιά (φθίνουσα = αληθές)

en: The Player at my first end
el: Ο αναπαραγωγέας στην πρώτη μου άκρη

en: The Player at my second end
el: Ο αναπαραγωγέας στη δεύτερη μου άκρη

en: The X coordinate of my first end
el: Η συντεταγμένη X στο πρώτο άκρο μου

en: The X coordinate of my midpoint
el: Η συντεταγμένη X στο μέσο σημείο μου

en: The X coordinate of my second end
el: Η συντεταγμένη X στο δεύτερο άκρο μου

en: The Y coordinate of my first end
el: Η συντεταγμένη Y στο πρώτο άκρο μου

en: The Y coordinate of my midpoint
el: Η συντεταγμένη Y στο μέσο σημείο μου

en: The Y coordinate of my second end
el: Η συντεταγμένη Y στο δεύτερο άκρο μου

en: The amount of displacement
el: Το ποσό μετατόπισης

en: The angle between the positive x-axis and the vector connecting the origin to the object's position
el: H γωνία μεταξύ του άξονα x και του διανύσματος που συνδέει την αρχή με τη θέση του αντικειμένου

en: The angle of my forward direction without rotating myself
el: Η γωνία της προς τα εμπρός κατεύθυνσης μου χωρίς τη περιστροφή μου

en: The angle to another turtle
el: Η γωνία ως προς μια άλλη χελώνα

en: The angle, in degrees, that my heading vector makes with the positive x-axis
el: Η γωνία, σε μοίρες, που δημιουργείτε με το επικεφαλής διάνυσμα και τον θετικό άξονα x

en: The angular displacement
el: Η γωνιακή μετατόπιση

en: The blue component in specified patch.
el: Το μπλε στοιχείο μέσα στο συγκεκριμένο επίθεμα.

en: The bottom edge
el: Η κάτω άκρη

en: The brightness under the center of the object
el: Η φωτεινότητα κάτω από το κέντρο του αντικειμένου

en: The cell inset
el: Το ένθετο κελί

en: The character at the my cursor position
el: Ο χαρακτήρας που βρίσκεται στο σημείο του δείκτη μου

en: The characters in my contents
el: Οι χαρακτήρες στα περιεχόμενά μου

en: The characters of the objects inside me, laid end to end
el: Οι χαρακτήρες των αντικειμένων μέσα μου, βρίσκονται από άκρο σε άκρο

en: The color hue of the data
el: Απόχρωση των δεδομένων

en: The color of the background behind the text
el: Το χρώμα του φόντου πίσω από το κείμενο

en: The color of the drop shadow
el: Το χρώμα της σκιάς

en: The color of the object
el: Το χρώμα του αντικειμένου

en: The color of the object's border
el: Το χρώμα του περιγράμματος του αντικειμένου

en: The color of the slider
el: Το χρώμα της μπάρας κύλισης

en: The color of the text
el: Το χρώμα του κειμένου

en: The color under the center of the object
el: Το χρώμα κάτω από το κέντρο του αντικειμένου

en: The current cursor location, wrapped back to the beginning if appropriate
el: Η τρέχουσα θέση του δείκτη, αναδιπλωμένα πίσω στην αρχή αν είναι αναγκαίο

en: The distance to another object
el: Η απόσταση από ένα άλλο αντικείμενο

en: The distance to another turtle
el: Η απόσταση από μια άλλη χελώνα

en: The distance to sample the values for calculating highest gradient.
el: Απόσταση δειγματοληψίας τιμών για υπολογισμό της μέγιστης διαβάθμισης.

en: The factor by which the object is magnified
el: Ο συντελεστής κατά τον οποίο το αντικείμενο έχει μεγεθυνθεί

en: The factor by which the tool magnifies whatever it is looking at
el: Ο παράγοντας βάσει του οποίου το εργαλείο μεγεθύνει ο,τιδήποτε φαίνεται σ'αυτό

en: The first character in my contents
el: Ο πρώτος χαρακτήρας στα περιεχόμενά μου

en: The first object in my contents
el: Το πρώτο αντικείμενο στα περιεχόμενά μου

en: The flag that governs the visibility of turtle
el: Η σημαία που καθορίζει την εμφάνιση ή μη μιας χελώνας

en: The graphic comprising the current pen trails.
el: Το γραφικό περιέχει τα τρέχοντα ίχνη της πένας.

en: The graphic shown in the background of this object
el: Το γραφικό που φαίνεται στο παρασκήνιο του αντικειμένου

en: The green component in specified patch.
el: Το πράσινο στοιχείο μέσα στο συγκεκριμένο επίθεμα.

en: The heading I would need to have to face directly toward another object
el: Η κατεύθυνση που θα πρέπει να έχω για να αντικρίσω αμέσως κάποιο άλλο αντικείμενο

en: The height
el: Το ύψος

en: The highlight color for the navigator bar
el: Το χρώμα υπογράμμισης για την μπάρα περιηγητή

en: The horizontal displacement
el: Η οριζόντια μετατόπιση

en: The horizontal scrolling stride when data is going off the edget.
el: Οριζόντιος διασκελισμός κύλισης στο σημείο τέλους των δεδομένων.

en: The index of the chosen element
el: Ο δείκτης του επιλεγμένου στοιχείου

en: The index of the chosen vertex of vertices
el: Ο δείκτης του επιλεγμένου κόμβου ανάμεσα στους κόμβους

en: The last character in my contents
el: Ο τελευταίος χαρακτήρας στα περιεχόμενά μου

en: The last unhandled keystroke
el: Το τελευταίο ανεπίλυτο πάτημα πλήκτρου

en: The last value obtained
el: Η τελευταία ληφθείσα τιμή

en: The layout inset
el: Η διάταξη του ένθετου

en: The left edge
el: Η αριστερή άκρη

en: The length
el: Το μήκος

en: The length of the vector connecting the origin to the object's position
el: Το μήκος του διανύσματος που συνδέει την αρχή με την θέση του αντικειμένου

en: The list centering
el: Το κεντράρισμα λίστας

en: The luminance under the center of the object
el: Η φωτεινότητα κάτω από το κέντρο του αντικειμένου

en: The maximum of the range drawn in the graph
el: Μέγιστο εύρος σχεδίασης του γραφήματος

en: The minimum of the range drawn in the graph
el: Ελάχιστο εύρος σχεδίασης του γραφήματος

en: The name by which I am known
el: Το όνομα με το οποίο είμαι γνωστός

en: The name for the subtitles file
el: Το όνομα του αρχείου υποτίτλων

en: The name for the video file
el: Το όνομα του αρχείου ταινίας

en: The name of the arrow at my first end
el: Η ονομασία του βέλους στην πρώτη άκρη μου

en: The name of the arrow at my second end
el: Η ονομασία του βέλους στη δεύτερη άκρη μου

en: The name of the class of the object
el: Το όνομα της τάξης του αντικειμένου

en: The number of connectors whose destination end is connected to me
el: Ο αριθμός συνδέσμος των οποίων το τέλος προορισμού συνδέεται με εμένα

en: The number of connectors whose source end is connected to me
el: Ο αριθμός των συνδέσμων όπου το τέλος προέλευσης συνδέεται με εμένα

en: The number of pages in the scraps book.
el: Ο αριθμός των σελίδων στο βιβλίο προχείρου.

en: The number represented by my contents
el: Ο αριθμός που αναπαρίσταται από τα περιεχόμενά μου

en: The number represented when the knob is at the left or top of the slider; the smallest value returned by the slider.
el: Ο αριθμός που αναπαριστάται όταν το ρυθμιστικό είναι στα αριστερά ή στην κορυφή της μπάρας κύλισης• η μικρότερη τιμή  επιστρέφεται από την μπάρα κύλισης.

en: The number represented when the knob is at the right or bottom of the slider; the largest value returned by the slider.
el: Ο αριθμός που αναπαριστάται όταν το ρυθμιστικό είναι στα δεξιά ή στο κάτω μέρος της μπάρας κύλισης• η μεγαλύτερη τιμή επιστρέφεται από τον της μπάρα κύλισης.

en: The ordinal number of the current card
el: Ο αύξων αριθμός της τρέχουσας κάρτας

en: The ordinal number of the current page
el: Ο αύξοντας αριθμός της παρούσας σελίδας

en: The picture currently being worn
el: Η εικόνα που είναι πρόσφατα πειραγμένη

en: The picture originally painted for this object, but can subsequently be changed via menu or script
el: Η εικόνα αυτή ζωγραφίστηκε αρχικά για αυτό το αντικείμενο, αλλά μπορεί στη συνέχεια να αλλαχθεί μέσω του μενού ή ενός σεναρίου

en: The position among my characters that replacement text would go
el: Η θέση μεταξύ των χαρακτήρων μου όπου θα τοποθετηθεί το κείμενο της αντικατάστασης

en: The position of the object, expressed as a point
el: Η θέση του αντικειμένου, εκφραζόμενο σαν σημείο

en: The rate for the decay function.
el: Ο ρυθμός της λειτουργίας αποσύνθεσης.

en: The rate for the diffusion function.
el: Ο ρυθμός της λειτουργίας διάχυσης.

en: The red component in specified patch.
el: Το κόκκινο στοιχείο μέσα στο συγκεκριμένο επίθεμα.

en: The right edge
el: Η δεξιά άκρη

en: The sample value at the current cursor location
el: Η τιμή δείγματος στη τρέχουσα θέση του δείκτη

en: The saturation under the center of the object
el: Ο κορεσμός κάτω από κέντρο του αντικειμένου

en: The second color used when gradientFill is in effect
el: Το δεύτερο χρώμα που χρησιμοποιείται όταν το γέμισμα διαβάθμισης είναι σε ισχύ

en: The style of the object's border
el: Η τεχνοτροπία του περιγράμματος του αντικειμένου

en: The top edge
el: Η άκρη στην κορυφή

en: The vertical displacement
el: Η κάθετη μετατόπιση

en: The width
el: Το πλάτος

en: The width of the main part of the Connector
el: Το πλάτος του κύριου μέρους του Συνδέσμου

en: The width of the object's border
el: Το πλάτος του περιγράμματος του αντικειμένου

en: The wording on the button
el: Η διατύπωση πάνω στο κουμπί

en: The x coodinate value at the vertex cursor
el: Η τιμή της συντεταγμένης x του κόμβου στο δείκτη

en: The x coordinate
el: Η συντεταγμένη x

en: The x coordinate of the mouse pointer
el: Η συντεταγμένη x του δείκτη ποντικιού

en: The y coodinate value at the vertex cursor
el: Η τιμή της συντεταγμένης y του κόμβου στο δείκτη

en: The y coordinate
el: Η συντεταγμένη y

en: The y coordinate of the mouse pointer
el: Η συντεταγμένη y του δείκτη ποντικιού

en: True if I am displaying a cursor and listening for keystrokes
el: Ισχύει όταν εμφανίζω ένα δείκτη και προσέχω το πάτημα των πλήκτρων

en: Unhide all hidden objects.
el: Εμφάνιση όλων των κρυφών αντικειμένων.

en: Vertical resizing
el: Κατακόρυφη αλλαγή μεγέθους

en: Video brightness
el: Φωτεινότητα Βίντεο

en: Video contrast
el: Αντίθεση Βίντεο

en: Video resolution
el: Ανάλυση Βίντεο

en: When the script should fire
el: Πότε πρέπει να σενάριο να ξεκινήσει

en: Whether I am drawn as a smooth curve
el: Κατά πόσο έχω ζωγραφιστεί σαν μια ομαλή καμπύλη

en: Whether I am limited to horizontal and vertical segments
el: Κατά πόσο περιορίζομαι σε οριζόντια και κάθετα τμήματα

en: Whether I should be act as a pin for connections when embedded in another object
el: Αν πρέπει να ενεργήσω σαν καρφίτσα για συνδέσεις όταν ενσωματώνομαι σε άλλο αντικείμενο

en: Whether a drop of a value tile, such as "car's x", on the desktop, should produce a watcher for that value
el: Όπου η απόθεση μίας τιμής ενός πλακιδίου, όπως "η τιμή x του αυτοκινήτου", στην επιφάνεια εργασίας, πρέπει να παράγει ένα παρατηρητή για αυτή τη τιμή

en: Whether a drop shadow is shown
el: Αν θα φαίνεται η σκιά

en: Whether a gradient fill should be used
el: Αν θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί γέμισμα διαβάθμισης

en: Whether a simple mouse-drag on this object should allow it to be picked up
el: Αν ένα απλό σύρσιμο του ποντικιού στο αντικείμενο θα του δώσει τη δυνατότητα να μεταφερθεί

en: Whether an object hitting the edge of the screen should be kept "fenced in", rather than being allowed to escape and disappear
el: Όπου ένα αντικείμενο που προσκρούει στην άκρη της οθόνης πρέπει να κρατιέται "μέσα σε φράκτη", παρά να του επιτρέπεται η διαφυγή και η εξαφάνιση

en: Whether corners should be rounded
el: Αν οι γωνίες πρέπει να είναι στρογγυλεμένες

en: Whether drop is enabled
el: Αν είναι ενεργοποιημένη η απόθεση

en: Whether objects embedded in me may be used as connection pins
el: Αν αντικείμενα που έχουν ενσωματωθεί σε εμένα μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν καρφίτσες σύνδεσης

en: Whether or not the pointer should show the cursor location
el: Εμφάνιση ή όχι της θέσης του κέρσορα από τον δείκτη

en: Whether or not the pointer should track the cursor location
el: Παρακολούθηση ή όχι της θέσης του κέρσορα από το δείκτη

en: Whether or not to clip my submorphs
el: αν πρέπει ή όχι να περικόψω τις υπομορφές μου

en: Whether page controls are showing in the book
el: Όταν τα εργαλεία ελέγχου σελίδας εμφανίζονται στο βιβλίο

en: Whether page controls are shown at the top of the book
el: Όταν τα εργαλεία ελέγχου σελίδας εμφανίζονται στην κορυφή του βιβλίου

en: Whether page controls are shown in short form
el: Όταν τα εργαλεία ελέγχου σελίδας εμφανίζονται σε σύντομη μορφή

en: Whether pen trails should reflect small movements within the same tick or only should integrate all movement between ticks
el: Όπου τα ίχνη της πένας θα πρέπει να αντανακλούν τις μικρές κινήσεις μέσα στον ίδιο χρονικό κύκλο ή θα πρέπει μόνο να ολοκληρώσουν όλες τις κινήσεις μέσα σε ένα χρονικό κύκλο

en: Whether scripts should continue to run while you're using the painting system
el: Όπου τα σενάρια πρέπει να συνεχίσουν να εκτελούνται ενώ χρησιμοποιείται το σύστημα ζωγραφικής

en: Whether the default green halo handle (at the top right of the halo) should, for scripted objects, be the olive-green handle, signifying that use will result in a sibling instance.
el: Όπου η προεπιλεγμένη πράσινη λαβή πλαισίου (στη δεξιά κορυφή του πλαισίου) πρέπει, για αντικείμενα με σενάρια, να είναι η λαβή πράσινου-ελιάς, δηλώνοντας ότι αυτή η χρήση θα δώσει ως αποτέλεσμα ένα στιγμιότυπο συγγένειας.

en: Whether the display scale is relative to the actual maximum and minimum values in data
el: Εάν η κλίμακα παρουσίασης είναι σχετική με τις πραγματικές μέγιστες και ελάχιστες τιμές στα δεδομένα

en: Whether the gradient fill, if used, should be radial
el: Αν το διαβαθμισμένο γέμισμα, αν χρησιμοποιηθεί, θα πρέπει να είναι ακτινοειδές

en: Whether the handles are showing
el: Αν οι λαβές εμφανίζονται

en: Whether the line is curved
el: Αν η γραμμή είναι καμπύλη

en: Whether the line is opened
el: Αν η γραμμή είναι ανοιχτή

en: Whether the morph is in auto-extent mode
el: Όπου η μορφή θα βρίσκεται σε κατάσταση αυτόματης-επέκτασης

en: Whether the movie/sound is being played
el: Ελέγχει αν γίνεται αναπαραγωγή ταινίας/ήχου

en: Whether the movie/sound will play in an endless loop
el: Ελέγχει αν η αναπαραγωγή ταινίας/ήχου επαναλαμβάνεται ασταμάτητα

en: Whether there are any pen trails on the playfield
el: Αν υπάρχουν καθόλου ίχνη πένας στο πεδίο δοκιμών

en: Whether this is resistant to easy removal via the pink X halo handle.
el: Καθορίζει το πότε θα είναι ανθεκτικό στην αφαίρεση μέσω της ροζ X λαβής του πλαισίου.

en: Whether this object should be blind to all input
el: Εάν αυτό το αντικείμενο πρέπει να είναι τυφλό σε όλα τς είδη εισαγωγής

en: Whether tiles representing a player should be suppressed in Viewers and Scriptors belonging to that player
el: Όπου πλακίδια που αναπαριστούν έναν αναπαραγωγέα πρέπει να είναι αποκρυμμένα στους απεικονιστές και στους σεναριογράφους στον αναπαραγωγέα

en: Whether to allow "custom events" in etoys.
el: Όπου επιτρέπεται η χρήση «προσαρμοσμένων γεγονότων» στο etoys.

en: Whether to use the Vector vocabulary with etoy scripting in this project
el: Όπου μπορεί να γίνει η χρήση του λεξικού διανύσματος με τη σεναριογράφηση του etoy σε αυτό το έργο

en: Which direction the object is facing.  0 is straight up
el: Η κατεύθυνση στην οποία κοιτάει το αντικείμενο.  Το 0 είναι κατακόρυφα επάνω

en: Wrap direction
el: Κατεύθυνση αναδίπλωσης

en: act when
el: ενέργησε όταν

en: add a label at my middle
el: προσθήκη ετικέτας στo μέσo μου

en: add a vertex at beginning
el: προσθήκη ενός κόμβου στην αρχή

en: add a vertex at end
el: προσθήκη ενός κόμβου στο τέλος

en: add label
el: προσθήκη ετικέτας

en: add my image to the pen trails
el: προσθήκη της εικόνας μου στα ίχνη πένας

en: add my image to the pen trails and go away
el: προσθήκη της εικόνας μου στα ίχνη πένας και μετάβαση έξω

en: add patch to display list
el: προσθήκη επιθέματος στη λίστα εμφάνισης

en: add to patch display list
el: προσθήκη στη λίστα εμφάνισης επιθέματος

en: add to turtle display list
el: προσθήκη στη λίστα εμφάνισης χελωνών

en: add turtle to display list
el: προσθήκη της χελώνας στη λίστα εμφάνισης

en: align after
el: στοίχιση μετά

en: all but first
el: όλοι εκτός από το πρώτο

en: allow etoy user custom events
el: να επιτρέπεται η προσαρμογή γεγονότων από τον χρήστη του etoys

en: allowing chord
el: να επιτρέπεται χορδή

en: allows connection to embedded pins
el: επιτρέπεται η σύνδεση σε ενσωματωμένες καρφίτσες

en: alpha
el: άλφα

en: amount
el: ποσότητα

en: an empty script
el: ένα κενό σενάριο

en: angle
el: γωνία

en: angle to
el: γωνία προς

en: as object
el: ως αντικείμενο

en: auto extent
el: αυτόματη επέκταση

en: background color
el: χρώμα παρασκηνίου

en: base graphic
el: αρχικό γραφικό

en: basic
el: βασικό

en: batch pen trails
el: δέσμη ιχνών πένας

en: be locked
el: να κλειδωθεί

en: bearing to
el: διόπτευση προς

en: blue
el: μπλε

en: blue component from
el: μπλε στοιχείο από

en: blue component in
el: μπλε στοιχείο στο

en: blue component into
el: μπλε στοιχείο μέσα σε

en: book navigation
el: πλοήγηση στο βιβλίο

en: border color
el: χρώμα περιγράμματος

en: border style
el: στυλ περιγράμματος

en: border width
el: πλάτος περιγράμματος

en: bottom
el: κάτω

en: bottom edge mode
el: κατάσταση κάτω άκρου

en: bounce
el: αναπήδηση

en: bounce off the edge if hit
el: αναπήδηση από την άκρη αν χτυπηθεί

en: bounce on
el: αναπήδηση πάνω σε

en: brightness
el: φωτεινότητα

en: brightness under
el: φωτεινότητα κάτω από

en: button
el: κουμπί

en: button1
el: κουμπί1

en: button2
el: κουμπί2

en: camera point
el: σημείο κάμερας

en: card number
el: αριθμός κάρτας

en: cell inset
el: ένθετο κελί

en: character at cursor
el: χαρακτήρας στο σημείο του δείκτη

en: characters
el: χαρακτήρες

en: class name
el: όνομα τάξης

en: clear
el: εκκαθάριση

en: clear all patch
el: εκκαθάριση όλων των επιθεμάτων

en: clear all pen trails
el: εκκαθάριση όλων των ιχνών της πένας

en: clear all pen trails in my containing playfield
el: εκκαθάριση όλων των ιχνών της πένας που περιέχονται στο πεδίο δοκιμών

en: clear pen trails
el: εκκαθάριση των ιχνών της πένας

en: clear the patch display list
el: εκκαθάριση της λίστας εμφάνισης επιθεμάτων

en: clear the turtle display list
el: εκκαθάριση της λίστας εμφάνισης χελωνών

en: clip submorphs
el: περικοπή υπομορφών

en: collections
el: συλλογές

en: color
el: χρώμα

en: color  sees
el: βλέπει το χρώμα

en: color & border
el: χρώμα και περίγραμμα

en: color from patch
el: χρώμα από επίθεμα

en: color to patch
el: χρώμα στο επίθεμα

en: color under
el: χρώμα κάτω

en: cone position
el: θέση κώνου

en: configure video device
el: ρύθμιση συσκευής βίντεο

en: connections to me
el: συνδέσεις προς τα μένα

en: connector
el: σύνδεσμος

en: containing object
el: περιέχον αντικείμενο

en: contrast
el: αντίθεση

en: copy
el: αντιγραφή

en: count
el: μέτρηση

en: cursor
el: δείκτης

en: cut off level
el: επίπεδο αποκοπής

en: data color
el: χρώμα δεδομένων

en: decay
el: αποσύνθεση

en: decay patch variable
el: μεταβλητή επιθέματος αποσύνθεσης

en: delete card
el: διαγραφή κάρτας

en: delete this turtle
el: διαγραφή αυτής της χελώνας

en: descending
el: φθίνουσα

en: destination
el: προορισμός

en: destination arrow name
el: ονομασία βέλους προορισμού

en: destination x
el: προορισμός x

en: destination y
el: προορισμός y

en: detect collision and bounce back
el: ανίχνευση σύγκρουσης και αναπήδηση πίσω

en: determines whether lines, arrows, arrowheads, or dots are used when I put down a pen trail
el: προσδιορίζει αν γραμμές, βέλη, κεφαλές βελών, ή κουκίδες χρησιμοποιούνται όταν αφήσω ένα ίχνος πένας

en: dial number
el: κλήση αριθμού

en: dial number of sound
el: κλήση αριθμού ήχου

en: dial to
el: κλήση του

en: diameter of dot to use when trailStyle is dots
el: η διάμετρος της τελείας προς χρήση όταν το στυλ ίχνους είναι τελείες

en: die
el: πέθανε

en: diffuse
el: διάχυση

en: diffuse patch variable
el: μεταβλητή επιθέματος διάχυσης

en: diffusion rate
el: ρυθμός διάχυσης

en: display
el: οθόνη

en: display type
el: τύπος εμφάνισης

en: distance
el: απόσταση

en: distance to
el: απόσταση μέχρι

en: do
el: κάνε

en: do menu item
el: δημιουργία αντικειμένου μενού

en: do the menu item
el: δημιουργία του αντικειμένου του μενού

en: dot size
el: μέγεθος κουκίδας

en: drag & drop
el: μεταφορά και απόθεση

en: drop enabled
el: ενεργοποίηση απόθεσης

en: drop produces watcher
el: η απόθεση δημιουργεί παρατηρητή

en: drop shadow
el: απόθεση σκιάς

en: element number
el: αριθμός στοιχείου

en: embeddings
el: ενσωματώσεις

en: empty script
el: κενό σενάριο

en: empty trash can
el: άδειασμα απορριμμάτων

en: erase
el: διαγραφή

en: evaporation rate
el: ρυθμός εξάτμισης

en: explore
el: εξερεύνηση

en: fence enabled
el: ενεργοποιημένος φράκτης

en: fill & border
el: γέμισμα & περίγραμμα

en: fire
el: εκκίνηση

en: first character
el: πρώτος χαρακτήρας

en: first element
el: πρώτο στοιχείο

en: first page
el: πρώτη σελίδα

en: flip left right
el: γύρισμα αριστερά δεξιά

en: flip up down
el: γύρισμα πάνω κάτω

en: focused
el: εστιασμένο

en: follow path
el: ακολούθηση διαδρομής

en: follow the yellow brick road
el: ακολούθηση του κίτρινου δρόμου από τούβλα

en: forward by
el: μπροστά κατά

en: forward direction
el: κατεύθυνση προς τα εμπρός

en: frame graphic
el: γραφικό καρέ

en: frequency
el: συχνότητα

en: frequency-1 of sound
el: συχνότητα-1 του ήχου

en: frequency-2 of sound
el: συχνότητα-2 του ήχου

en: frequency-3 of sound
el: συχνότητα-3 του ήχου

en: frequency1
el: συχνότητα1

en: frequency2
el: συχνότητα2

en: frequency3
el: συχνότητα3

en: geometry
el: γεωμετρία

en: get replicated
el: λήψη αντίγραφου

en: get the value at this position
el: λήψη της τιμής σ' αυτή τη θέση

en: go to first card in background
el: μετάβαση στην πρώτη κάρτα του παρασκηνίου

en: go to first card of stack
el: μετάβαση στην πρώτη κάρτα της στοίβας

en: go to first page
el: μετάβαση στην πρώτη σελίδα

en: go to last card in background
el: μετάβαση στην τελευταία κάρτα του παρασκηνίου

en: go to last card of stack
el: μετάβαση στην τελευταία κάρτα της στοίβας

en: go to last page
el: μετάβαση στην τελευταία σελίδα

en: go to next card in stack
el: μετάβαση στην επόμενη κάρτα της στοίβας

en: go to next page
el: μετάβαση στην επόμενη σελίδα

en: go to previous card in stack
el: μετάβαση στην προηγούμενη κάρτα της στοίβας

en: go to previous page
el: μετάβαση στην προηγούμενη σελίδα

en: go to the given page
el: μετάβαση στην δεδομένη σελίδα

en: goto
el: μετάβαση σε

en: gradient fill
el: γέμισμα διαβάθμισης

en: graphic
el: γραφικό

en: graphic at cursor
el: γραφικό στο σημείο του δείκτη

en: graphics
el: γραφικά

en: green
el: πράσινο

en: green component from
el: πράσινο στοιχείο από

en: green component in
el: πράσινο στοιχείο στο

en: green component into
el: πράσινο στοιχείο μέσα σε

en: h resizing
el: αλλαγή μεγέθους Ο

en: halt
el: διακοπή

en: has pen trails
el: έχει ίχνη πένας

en: heading
el: επικεφαλίδα

en: heading theta
el: Επικεφαλίδα θήτα

en: height
el: ύψος

en: hide
el: απόκρυψη

en: high pass filter value
el: τιμή υψιπερατού φίλτρου

en: highlight color
el: χρώμα υπογράμμισης

en: holder
el: θήκη

en: hours
el: ώρες

en: how to map the value in cells to color
el: ο τρόπος χαρτογράφησης της τιμής στα κελιά που θα χρωματιστούν

en: hue
el: απόχρωση

en: hue value of my color from -180 to 180 as float
el: τιμή απόχρωσης του χρώματος μου από -180 σε 180 με κινητή υποδιαστολή

en: implicit self in tiles
el: συνεπαγόμενη ομοιότητα στα πλακίδια

en: include
el: συμπερίληψη

en: include at beginning
el: συμπερίληψη στην αρχή

en: include at cursor
el: συμπερίληψη στο σημείο του δείκτη

en: include at end
el: συμπερίληψη στο τέλος

en: incoming connection count
el: μέτρηση εισερχόμενων συνδέσεων

en: inform
el: πληροφόρηση

en: initiate painting
el: εκκίνηση ζωγραφικής

en: input
el: εισαγωγή

en: insert a vertex at cursor
el: εισαγωγή κόμβου στο σημείο του δείκτη

en: insert card
el: ειασγωγή κάρτας

en: insert characters
el: εισαγωγή χαρακτήρων

en: insert contents of
el: εισαγωγή περιεχομένων του

en: insert the characters from another object at my cursor position
el: εισαγωγή χαρακτήρων από άλλο έργο στη θέση του δείκτη

en: insert the given string at my cursor position
el: εισαγωγή του δοσμένου αλφαριθμητικού στην θέση του δείκτη μου

en: is over color
el: είναι πάνω από το χρώμα

en: is running
el: τρέχει

en: is under mouse
el: είνια κάτω από το ποντίκι

en: joystick
el: χειριστήριο

en: kedama
el: Κεντάμα

en: kedama turtle
el: χελώνα κεντάμα

en: kedama turtle color
el: χρώμα χελώνας κεντάμα

en: keep ticking while painting
el: συνέχιση εκτέλεσης κατά τη διάρκεια ζωγραφικής

en: keyboard
el: πληκτρολόγιο

en: knob color
el: χρώμα ρυθμιστικού

en: label
el: ετικέτα

en: last character
el: τελευταίος χαρακτήρας

en: last frame
el: τελευταίο καρέ

en: last keystroke
el: τελευταίο πάτημα πλήκτρου

en: last page
el: τελευταία σελίδα

en: last value
el: τελευταία τιμή

en: layout
el: διάταξη

en: layout inset
el: διάταξη ένθετου

en: left
el: αριστερά

en: left edge mode
el: κατάσταση αριστερού άκρου

en: left right
el: αριστερά δεξιά

en: length
el: μήκος

en: level of sound
el: επίπεδο ήχου

en: level-1 of sound
el: επίπεδο-1 του ήχου

en: level-2 of sound
el: επίπεδο-2 του ήχου

en: level-3 of sound
el: επίπεδο-3 του ήχου

en: level1
el: επίπεδο1

en: level2
el: επίπεδο2

en: level3
el: επίπεδο3

en: lift all pens
el: ανέβασμα όλων των πενών

en: line is curved
el: η γραμμή είναι καμπύλη

en: line is opened
el: η γραμμή είναι ανοιχτή

en: line width
el: πάχος γραμμής

en: list centering
el: κεντράρισμα λίστας

en: list direction
el: κατεύθυνση λίστας

en: listening
el: άκουσμα

en: load sine wave
el: φόρτωση κύματος ημιτόνου

en: load sound
el: φόρτωση ήχου

en: location
el: τοποθεσία

en: look like
el: μοιάζει με

en: low pass filter value
el: τιμή χαμηλοπερατού φίλτρου

en: lower all pens
el: κατέβασμα όλων των πενών

en: luminance under
el: φωτεινότητα κάτω από

en: magnification
el: μεγέθυνση

en: magnifier
el: μεγεθυντής

en: make a new drawing in the specified playfield
el: φτιάξτε μία νέα ζωγραφιά στο καθορισμένο πεδίο δοκιμών

en: make my color specified in the patch
el: ορισμός του χρώματος μου στο επίθεμα

en: make sound
el: δημιουργία ήχου

en: make the given script be "normal"
el: να γίνει το σενάριο "κανονικό"

en: make the given script be "normal" in the object and all of its siblings
el: να γίνει αυτό το σενάριο "κανονικό" στο αντικείμενο και σε όλους τους συγγενείς του

en: make the given script be "paused"
el: να γίνει αυτό το σενάριο σε "παύση"

en: make the given script be "paused" in the object and all of its siblings
el: να γίνει αυτό το σενάριο σε "παύση" στο αντικείμενο και όλοι οι συγγενείς του

en: make the object invisible
el: κάντε το αντικείμενο αόρατο

en: make the object visible
el: κάντε το αντικείμενο ορατό

en: max val
el: μέγ. τιμή

en: merge blue component from another patch
el: συνένωση του μπλε στοιχείου από ένα άλλο επίθεμα

en: merge green component from another patch
el: συνένωση του πράσινου στοιχείου από ένα άλλο επίθεμα

en: merge red component from another patch
el: συνένωση του κόκκινου στοιχείου από ένα άλλο επίθεμα

en: midpoint x
el: μέσο σημείο x

en: midpoint y
el: μέσο σημείο y

en: min val
el: ελάχ. τιμή

en: minutes
el: λεπτά

en: miscellaneous
el: διάφορα

en: motion
el: κίνηση

en: mouse x
el: ποντίκι x

en: mouse y
el: ποντίκι y

en: move toward
el: μετακίνηση προς τα εμπρός

en: move toward the given object
el: μετακίνηση προς το δοσμένο αντικείμενο

en: movie controls
el: εργαλεία ελέγχου ταινίας

en: my frequency
el: η συχνότητα μου

en: my index in my container
el: ο αριθμοδείκτης μου στον περιέκτη μου

en: name
el: όνομα

en: navigator
el: περιηγητής

en: next page
el: επόμενη σελίδα

en: number at cursor
el: αριθμός στο σημείο του δείκτη

en: number of pages
el: πλήθος σελίδων

en: numeric value
el: αριθμητική τιμή

en: observation
el: παρατήρηση

en: obtrudes
el: εμπόδια

en: olive handle for scripted objects
el: λαβή ελιάς για αντικείμενα με σενάριο

en: orthogonal
el: ορθογώνιο

en: outgoing connection count
el: μέτρηση εξερχόμενων συνδέσεων

en: overlaps
el: επικαλύψεις

en: overlaps any
el: επικαλύπτει κάθε

en: page controls at top
el: εργαλεία ελέγχου σελίδας στην κορυφή

en: page controls short
el: σύντομα εργαλεία ελέγχου σελίδων

en: page controls showing
el: εμφάνιση εργαλείων ελέγχου σελίδας

en: page count
el: καταμέτρηση σελίδων

en: page number
el: αριθμός σελίδας

en: paintbox
el: κουτί ζωγραφικής

en: pass over
el: πέρασμα από πάνω

en: pass under
el: πέρασμα από κάτω

en: patch display list
el: λίστα εμφάνισης επιθεμάτων

en: patch value in
el: τιμή επιθέματος στο

en: patches to display
el: επιθέματα που θα εμφανιστούν

en: pause all
el: παύση όλων

en: pause script
el: παύση σεναρίου

en: pen color
el: χρώμα πένας

en: pen down
el: η πένα κάτω

en: pen size
el: μέγεθος πένας

en: pen trail graphic
el: γραφικό ίχνος πένας

en: pen trails
el: ίχνη πένας

en: pen use
el: χρήση πένας

en: phonepad
el: τηλεφωνικό πληκτρολόγιο

en: pin count
el: αρίθμηση καρφιτσών

en: pitch of sound
el: ο τόνος του ήχου

en: pixels per patch
el: εικονοστοιχεία ανά επίθεμα

en: place this object to the right of another
el: τοποθετήστε αυτό το αντικείμενο στο δεξιό μέρος κάποιου άλλου

en: play
el: αναπαραγωγή

en: play frequency of
el: συχνότητα αναπαραγωγής του

en: play sound
el: αναπαραγωγή ήχου

en: play until position
el: Αναπαραγωγή μέχρι τη θέση

en: player at cursor
el: αναπαραγωγέας στο σημείο του δείκτη

en: playfield
el: Πεδίο δοκιμών

en: polygon
el: πολύγωνο

en: position
el: θέση

en: preferences
el: προτιμήσεις

en: previous page
el: προηγούμενη σελίδα

en: print directly to display
el: κατευθείαν εκτύπωση στην οθόνη

en: print in transcript
el: εκτύπωση στην καταγραφή συστήματος

en: print string
el: εκτύπωση αλφαριθμητικού

en: radial fill
el: γέμισμα ακτίνας

en: read out
el: ανάγνωση

en: red
el: κόκκινο

en: red component from
el: κόκκινο στοιχείο από

en: red component in
el: κόκκινο στοιχείο στο

en: red component into
el: κόκκινο στοιχείο μέσα σε

en: relative scale
el: σχετική κλιμάκωση

en: remove all
el: απομάκρυνση όλων

en: remove all from patch display list
el: απομάκρυνση όλης της λίστας εμφάνισης επιθεμάτων

en: remove all from turtle display list
el: απομάκρυνση όλων από τη λίστα εμφάνισης χελωνών

en: remove all my bends
el: απομάκρυνση όλων των καμπυλώσεων μου

en: remove all my labels
el: απομάκρυνση όλων των ετικετών μου

en: remove all vertices but cursor
el: αφαίρεση όλων των κόμβων εκτός από εκείνον του δείκτη

en: remove at vertex cursor
el: αφαίρεση αυτού που βρίσκεται στο δείκτη κόμβων

en: remove labels
el: απομάκρυνση ετικετών

en: remove the vertex at cursor
el: αφαίρεση του κόμβου που βρίσκεται στο σημείο του δείκτη

en: remove this object from the screen
el: αφαίρεση αυτού του αντικειμένου από την οθόνη

en: repeat
el: επανάληψη

en: resist being picked up
el: αντίσταση στην επιλογή

en: resist deletion
el: αντίσταση στη διαγραφή

en: resolution
el: ανάλυση

en: restore base graphic
el: επαναφορά αρχικού γραφικού

en: returns a copy of this object
el: επιστρέφει ένα αντίγραφο αυτού του αντικειμένου

en: returns a copy of this turtle
el: επιστρέφει ένα αντίγραφο αυτής της χελώνας

en: returns a turtle of specified breed at my position.
el: επιστρέφει μια χελώνα συγκεκριμένης γενιάς στη θέση μου.

en: reverse
el: αντιστροφή

en: revert all pages
el: αναστροφή όλων των σελίδων

en: revert page
el: αναστροφή της σελίδας

en: revert the entire book to its original contents
el: αναστροφή όλου του βιβλίου στα αρχικά του περιεχόμενα

en: revert to the original version of this page
el: αναστροφή στην αρχική έκδοση αυτής της σελίδας

en: rewind
el: επαναφορά στην αρχή

en: right
el: δεξιά

en: right edge mode
el: κατάσταση δεξιού άκρου

en: rotation center x
el: κέντρο περιστροφής x

en: rotation center y
el: κέντρο περιστροφής y

en: rotation style
el: στυλ περιστροφής

en: round up strays
el: στρογγυλοποιήστε τα εκτός κανονικής πορείας

en: rounded corners
el: στρογγυλεμένες γωνίες

en: run the given script in the object and in all of its siblings
el: να εκτελεστεί αυτό το σενάριο στο αντικείμενο και σε όλους τους συγγενείς του

en: run the given script once, on the next tick
el: να εκτελεστεί αυτό το σενάριο μία φορά, στο επόμενο τικ

en: sample at cursor
el: δείγμα στο σημείο του δείκτη

en: sampling
el: δειγματοποίηση

en: saturation
el: κορεσμός

en: saturation under
el: κορεσμός κάτω

en: scale factor
el: παράγοντας κλιμάκωσης

en: scale max
el: μέγιστη κλίμακα

en: scale when log-based color conversion is used
el: εμφάνιση υπό κλίμακα όταν χρησιμοποιείται μετατροπή χρώματος λογαριθμικής βάσης

en: scripting
el: επεξεργασία σεναρίου

en: scripts
el: σενάρια

en: scroll delta
el: κύλιση δέλτα

en: second color
el: δεύτερο χρώμα

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: send a message to all siblings
el: αποστολή ενός μηνύματος σε όλους τους συγγενείς

en: send to all
el: αποστολή σε όλους

en: set the number of turtles
el: ορισμός του αριθμού των χελώνων

en: shadow color
el: χρώμα σκιάς

en: shift amount
el: αλλαγή ποσού

en: shift amount when log-based color conversion is not used
el: αλλαγή ποσού όταν δε χρησιμοποιείται μετατροπή χρώματος λογαριθμικής βάσης

en: show
el: προβολή

en: show pointer
el: εμφάνιση δείκτη

en: showing handles
el: εμφανίζει τις λαβές

en: shuffle contents
el: ανακάτεμα περιεχομένων

en: shuffle vertices
el: ανακάτεμα κόμβων

en: size
el: μέγεθος

en: slider
el: μπάρα κύλισης

en: smooth curve
el: ομαλή καμπύλη

en: sniff range
el: ανακάλυψη περιοχής

en: sound
el: ήχος

en: sound level
el: επίπεδο ήχου

en: sound pitch
el: τόνος ήχου

en: sound recorder
el: εγγραφέας ήχου

en: source
el: πηγή

en: source arrow name
el: όνομα πηγαίου βέλους

en: source x
el: πηγή x

en: source y
el: πηγή y

en: speaker
el: ηχείο

en: specify how often read the input.
el: Προσδιορίστε την συχνότητα διαβάσματος της εισαγωγής.

en: split blue component into another patch
el: διαχωρισμός του μπλε στοιχείου σε διαφορετικό επίθεμα

en: split green component into another patch
el: διαχωρισμός του πράσινου στοιχείου σε διαφορετικό επίθεμα

en: split red component into another patch
el: διαχωρισμός του κόκκινου στοιχείου σε διαφορετικό επίθεμα

en: stack navigation
el: πλοήγηση στη στοίβα

en: stamp
el: σφραγίδα

en: stamp and erase
el: σφραγίδα και σβήσιμο

en: star
el: αστέρι

en: star ratio
el: αναλογία αστεριού

en: start all
el: εκκίνηση όλων

en: start painting in
el: ξεκινήστε τη ζωγραφική στο

en: start recording
el: έναρξη εγγραφής

en: start script
el: εκκίνηση σεναρίου

en: start the given script ticking
el: εκκινήστε τη δοσμένη σημειογραφία εκτέλεσης

en: start the given script ticking in the object and all of its siblings.
el: εκκινήστε τη δοσμένη σημειογραφία εκτέλεσης στο αντικείμενο και όλους τους συγγενείς του.

en: stop
el: διακοπή

en: stop all
el: διακοπή όλων

en: stop recording or playback
el: διακοπή εγγραφής ή αναπαραγωγής

en: stop script
el: διακοπή σεναρίου

en: stop sound
el: διακοπή ήχου

en: store my color into the patch
el: αποθήκευση του χρώματος μου μέσα στο επίθεμα

en: storyboard
el: Πίνακας εξιστόρησης

en: straighten
el: ευθυγράμμιση

en: string contents
el: περιεχόμενα συμβολοσειράς

en: subtitles file name
el: όνομα αρχείου υποτίτλων

en: tell all contents
el: πείτε όλα τα περιεχόμενα

en: tell all embedded objects
el: απαρίθμηση όλων των ενσωματωμένων αντικειμένων

en: tell all incoming connections
el: απαρίθμηση όλων των εισερχόμενων συνδέσεων

en: tell all outgoing connections
el: απαρίθμηση όλων των εξερχόμενων συνδέσεων

en: tell all pins
el: απαρίθμηση όλων των καρφιτσών

en: tell all predecessors
el: απαρίθμηση όλων των προκατόχων

en: tell all siblings
el: απαριθμήστε όλες τις συγγένειες

en: tell all successors
el: απαρίθμηση όλων των διαδόχων

en: tests
el: κείμενο

en: text
el: κείμενο

en: the camera point
el: το σημείο της κάμερας

en: the color of ink used by the pen
el: το χρώμα του μελανιού που χρησιμοποιήθηκε από τη πένα

en: the display scale
el: η κλίμακα εμφάνισης

en: the graphic worn by the object at the cursor
el: Το γραφικό χρησιμοποιείται από το αντικείμενο στο σημείο του δείκτη

en: the mode of bottom edge
el: η κατάσταση του κάτω άκρου

en: the mode of left edge
el: η κατάσταση του αριστερού άκρου

en: the mode of right edge
el: η κατάσταση του δεξιού άκρου

en: the mode of top edge
el: η κατάσταση του πάνω άκρου

en: the number at the cursor
el: ο αριθμός στη θέση του δείκτη

en: the object currently at the cursor
el: το αντικείμενο που βρίσκεται στο σημείο του δείκτη

en: the object that is triggering an event, either user-defined or pre-defined
el: το αντικείμενο που δίνει το έναυσμα σε ένα γεγονός, είτε ορισμένο από το χρήστη ή προκαθορισμένο

en: the object's container
el: ο περιέκτης του αντικειμένου

en: the position of the speaker cone
el: η θέση του κώνου του ηχείου

en: the value for the direct input mode.
el: η τιμή της κατάστασης άμεσης εισαγωγής

en: the width of the pen
el: το πλάτος της πένας

en: theta
el: θήτα

en: time
el: χρόνος

en: top
el: πάνω

en: top edge mode
el: κατάσταση πάνω άκρου

en: total frames
el: συνολικά καρέ

en: total length
el: συνολικό μήκος

en: total seconds
el: συνολική διάρκεια σε δευτερόλεπτα

en: touches a
el: αγγίζει ένα

en: track pointer
el: παρακολούθηση δείκτη

en: trail style
el: στυλ ίχνους

en: trail style for all pens
el: στυλ ιχνών για όλες τις πένες

en: trash
el: απορρίμματα

en: trigger a user-defined (global) event
el: ενεργοποίηση ενός γεγονότος ορισμένου (γενικά) από το χρήστη

en: trigger any and all of this object's button actions
el: ενεργοποιήστε όλες τις ενέργειες του αντικειμένου του κουμπιού

en: trigger custom event
el: ενεργοποίηση προσαρμοσμένου γεγονότος

en: triggering object
el: ενεργοποίηση αντικειμένου

en: truncate
el: περικοπή

en: turn by
el: περιστροφή κατά

en: turn toward
el: στροφή προς

en: turn toward the given object
el: στροφή προς το δοσμένο αντικείμενο

en: turtle count
el: καταμέτρηση χελώνας

en: turtle display list
el: λίστα εμφάνισης χελωνών

en: turtle of
el: χελώνα του/της

en: turtle visible
el: χελώνα ορατή

en: turtles to display
el: χελώνες προς εμφάνιση

en: unhide hidden objects
el: εμφάνιση κρυφών αντικειμένων

en: up down
el: πάνω κάτω

en: up hill
el: ανηφορικά

en: update interval
el: μεσοδιάστημα αναβάθμισης

en: uphill of the implicit at my location
el: ανηφορικά ξεκινώντας από τη θέση μου

en: use blueprint canvas
el: χρήση καμβά βιομηχανικού σχεδίου

en: use gray look
el: χρήση γκρίζας εμφάνισης

en: use green look
el: χρήση πράσινης εμφάνισης

en: use normal canvas
el: χρήση κανονικού καμβά

en: use vector vocabulary
el: χρήση λεξικού διανύσματος

en: v resizing
el: αλλαγή μεγέθους Κ

en: vertex cursor
el: δείκτης κόμβων

en: vertices count
el: πλήθος κόμβων

en: video
el: βίντεο

en: video file name
el: όνομα αρχείου ταινίας

en: volume
el: ένταση

en: wants connection when embedded
el: χρειάζεται σύνδεση όταν είναι ενσωματωμένο

en: wear the costume of...
el: χρήση της ενδυμασίας του...

en: whether I overlap a given object
el: αν επικαλύπτω ένα δοσμένο αντικείμενο

en: whether I overlap a given object or one of its siblings or similar objects
el: αν επικαλύπτω ένα δοσμένο αντικείμενο ή ένα από τα συγγενικά του ή παρόμοια αντικείμενα

en: whether I overlap any  Sketch that is showing the same picture as a particular prototype.
el: αν επικαλύπτω κάθε σχέδιο που δείχνει την ίδια εικόνα όπως ένα συγκεκριμένο πρωτότυπο.

en: whether any part of the object is over the given color
el: αν οποιοδήποτε μέρος του αντικειμένου είναι πάνω από το δοσμένο χρώμα

en: whether it allows multiple selections
el: αν θα επιτρέπει πολλαπλές επιλογές

en: whether the given color sees the given color
el: αν το δοσμένο χρώμα βλέπει το δοσμένο χρώμα

en: whether the object is under the current mouse position
el: αν το αντικείμενο είναι κάτω από την τρέχουσα θέση του ποντικιού

en: whether the object sticks out over its container's edge
el: αν το αντικείμενο εξέχει από την άκρη του περιέκτη του

en: whether the pen is currently down
el: αν η πένα είναι αυτή τη στιγμή κάτω

en: whether the stethoscope is listening
el: όπου το στηθοσκόπιο ακούει

en: width
el: πλάτος

en: wrap
el: αναδίπλωση

en: wrap direction
el: κατεύθυνση αναδίπλωσης

en: wrap off the edge if appropriate
el: τυλίξτε το άκρο αν είναι απαραίτητο

en: x at cursor
el: Η x συντεταγμένη του σημείου του δείκτη

en: y at cursor
el: Η y συντεταγμένη του σημείου του δείκτη
